Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bdav

    őstag

    válasz Sztripi #101 üzenetére

    determinisztikusságot a kvantummechanika kiküszöbölte, nem? (csak érdeklődök h. jól tudom-e) amugy meg várom a folytatást énis :)

    10 féle ember van a világon. Aki ismeri a kettes számrendszert és aki nem. ''A név nincs hosszabb páncélszekrény''

  • bdav

    őstag

    válasz Sztripi #144 üzenetére

    '' Kedvencem az hogy a holdra leszallast 1860 - ban talalta ki egy orosz fizikus (mar nem emlekszem hogy hogy hivtak)''

    Ciolkovszkij lesz az.

    mod: Sztripi sztem a spec. rel. egyenleteit be kéne írnod ide, azok nem annyira érthetetlenek :) (azt tanultam egyetemen meg középsuliban is, ált.relt. nem)

    [Szerkesztve]

    10 féle ember van a világon. Aki ismeri a kettes számrendszert és aki nem. ''A név nincs hosszabb páncélszekrény''

  • bdav

    őstag

    válasz MCGaiwer #158 üzenetére

    nem feltétlenül. a fény sebessége c=3*10^8 m/s. ha ezt megközelíted, tehát mondjuk 10^8 os nagyságrendű sebességgel mozogsz ott már számolni kell a relativisztikus hatásokkal, pl. az a rés nem ugyanakkorának fog tűnni számodra ha mozogsz és ha állsz (a réshez képest)

    10 féle ember van a világon. Aki ismeri a kettes számrendszert és aki nem. ''A név nincs hosszabb páncélszekrény''

  • bdav

    őstag

    válasz Balux #197 üzenetére

    nekem teccik igyis :)

    btw kicsit visszatérve a kis résen való áthaladásról, ezt mintha magyarázni lehetne anyagi hullámokkal is nemde?

    10 féle ember van a világon. Aki ismeri a kettes számrendszert és aki nem. ''A név nincs hosszabb páncélszekrény''

  • bdav

    őstag

    válasz MCGaiwer #199 üzenetére

    ha a csillagászat alatt arra gondolsz hogy miért világít a Nap, meg ugy általában hogy hogy működnek a csillagok, az igencsak fizika (magfizika). Ha gondolod akkor sztem erről is szívesen írunk kicsit (ez a téma közelebb áll hozzá mint a relativitás, de már 1-2 éve nem foglalkoztam a dologgal, sok mindent felejtettem)

    10 féle ember van a világon. Aki ismeri a kettes számrendszert és aki nem. ''A név nincs hosszabb páncélszekrény''

  • bdav

    őstag

    válasz Sztripi #212 üzenetére

    amugy ha gondoljátok szívesen összeszedm amit a csillagok életútjáról tudok, aztán majd Sztripi kijavit :)

    [Szerkesztve]

    10 féle ember van a világon. Aki ismeri a kettes számrendszert és aki nem. ''A név nincs hosszabb páncélszekrény''

  • bdav

    őstag

    válasz Sztripi #214 üzenetére

    hehe akkor elolvastad :) közbe kimoddoltam mert nem tudtam mire gondolsz pontosan :) én ugy tudom hogy csillag tömegtől függ hogy megáll-e neutroncsillagként vagy fekete lyuk lesz belőle :)

    10 féle ember van a világon. Aki ismeri a kettes számrendszert és aki nem. ''A név nincs hosszabb páncélszekrény''

  • bdav

    őstag

    válasz Sztripi #214 üzenetére

    na akkor kezdjük. asszem ma este a szükséges dolgokat fogom csak leírni. ja az egyszerűség kedvéért maradnék a gravitáció newtoni megközelítésénél :)

    Sorry most jön egy kis magfizika, én fontosnak tartom, kell a többihez

    tehát, ami kell:
    - elektromágneses és gravitációs kölcsönhatást nem részletezném
    - erős kölcsönhatás: az atommagot felépítő részecskék (proton és neutron) között hat. sokkal erősebb mint az elektromágneses de sokkal kisebb a hatótávolsága (ez később fontos lesz)
    - a neutron protonná és elektronná tud bomlani, továbbá a proton ''befoghat'' egy elektront és neutronná változik (béta bomlás és elektronbefogás)
    - az elektronokat javarészt elhanyagolom a következőkben, nem igazán számítanak.

    A topic indító hozzászólása is a csepp modellel volt kapcsolatos, ez történetünkben is fontos szerepet játszik. Arról van szó dióhájban hogy az atommag sem egy oszthatatlan és teljesen stabil valami. Atommagnál négy fajta energiát szoktunk megkülönböztetni, amely leírja ezt. Az atommagot felépítő részecskék közti elektromágneses kölcsönhatásból származó helyzeti energiát, erős kölcsönhatásból származó potenciális energiát+egy ''felületi feszültség'' - szerű energiatagot (amelyik proton v. neutron a többi mellett van ''középen'', annak nagyobb a kötési energiája, mint amelyik a ''szélén'') és egy ún. Pauli-energiatagot (ennek az a lényege hogyha nagyon eltér a protonok és a neutronok száma, akkor kevésbé lesz stabil az atommag). Ha ezeket a potenciális energiákat összegezzük, akkor megkapjuk az adott proton és neutronszámmal rendelkező atommag kötési energiáját. Ami minél nagyobb (egy protonra / neutronra leosztva), annál stabilabb (negatív előjellel szokás venni). A cseppmodellből az jön ki hogy a vas körüli összeállítású atommagok a legstabilabbak. Ennek egyenes következménye hogy az összes többi elem a periódusos rendszerből igyekszik eljutni a vas fele. Pl. a nehézelemekkel lehet ezt jól szemléltetni. Vegyük az uránt mert abból jó látványos bombát lehet építeni. Van az atommagjában egy nagy halom proton és neutron. Ezek néhány szomszédjukat nagyon klasszul vonzzák az erős kölcsönhatásnak köszönhetően. A bibi ott van hogy az EM kölcsönhatás viszont az atommag másik feléből is hat. És ugye a protonok + töltésűek a neutronok semlegesek, tehát a protonok klasszul taszítják egymást. Ha ez a taszítás átlépi azt a küszöböt, amit az erős kölcsönhatás vonzása még ellensúlyozni tud, akkor az atommag szétesik. Közben energia szabadul fel, hiszen a két keletkező atommag stabilabb lesz az eredetinél. Ezt használják ki a hasadásos atomreaktorok és a tisztán hasadásos bombák (de ez egy másik téma, kicsit eltértem attól ami kell nekünk)

    A másik oldalról ha közelítjük a dolgot: azt mondtam hogy a vas a legstabilabb. Igen ám de vannak a vasnál könnyebb elemek is. Vegyük csak a hidrogént. Ő annak örülne ha nehezebb atommaggá tudna válni. Ennek legjobb módszere hogy egyesül más atommagokkal. Pl. 4db hidrogén mag egész jól tud héliummá egyesülni (a hidrogén atommag 1db proton, a hélium 2db proton és 2db neutron). A folyamat szintén energia nyereséggel jár, hiszen a hélium mag nukleonra jutó kötési energiája nagyobb (negatív előjellel), mint a hidriogéné. Ez pediglen egyébként a hidrogénbomba személyesen, illetve mostanság lehet hallani hogy kísérleteznek a fúziós erőművel. Egy ''aprócska'' probléma van azért ezzel, ami mellesleg meggátolja hogy a világegyetem összes könnyűeleme vassá fuzionáljon: a már említett protonok közti elektromos taszítás ismét beleköp a levesbe: ahhoz hogy (pl) a hidrogén magok fúzionáljanak arra van szükség hogy az erős kölcsönhatás hatókörébe érjenek. Nade ezt elég nehéz kivitelezni, hiszen az elektromos töltésük igyekszik minél távolabb tartani őket egymástól. Ha azonban elég sok atomunk van, amik elég nagy sebességgel mozognak (tehát ha egy rendszerként tekintjük akkor mondhatjuk hogy a gáz meleg) akkor van rá némi esély hogy elég mozgási energiát összeszed két hidrogénatom és összekoccolnak. Ekkor létrjön a fúzió. Ezért van az pl. hogy a fúziós hidrogénbombát egy hasadásos atombomba gyújtja be, mert az elég hőt tud termelni ehhez.

    Na hát ennyi lenne, a bevezetés, folyt köv ígérem mostmár rátérek a lényegre :) jönnek az érdekesebb részek (mindenesetre ezeket a dolgokat fontosnak tartottam leírni)

    10 féle ember van a világon. Aki ismeri a kettes számrendszert és aki nem. ''A név nincs hosszabb páncélszekrény''

  • bdav

    őstag

    válasz MCGaiwer #225 üzenetére

    1*(8^2) + 4*(8^1) + 3*(8^0)=64+32+3=99

    [Szerkesztve]

    10 féle ember van a világon. Aki ismeri a kettes számrendszert és aki nem. ''A név nincs hosszabb páncélszekrény''

  • bdav

    őstag

    válasz Sztripi #222 üzenetére

    na akkor a kiigazítást mindenki vegye figyelembe :) köszi egyébként, plz a továbbiakat is kritizáld meg :)

    ami nekünk a továbbiakban fontos lesz abból a sok mindenből amit leírtam, az az hogy bizonyos körülmények közt a könnyűelemek fúzionálnak és ebből energia szabadul fel.

    tehát, csapjunk bele a lecsóba :)

    Történetünk valahol a világegyetem keletkezése után kezdődik. Az hogy ez pontosan hogy történt most mellékes, a lényeg az hogy adott egy nagy világegyetem, amiben elég sok hidrogén atommag van összevissza. Na ezeknek a részecskéknek van valamilyen tömegük, tehát a gravitáció elkezdi egymás fele vonzani őket (ha valakinek jobban tetszik, akkor össze-vissza görbítik a teret maguk körül a protonok :) ). Ilyen módon a világegyetemet kitöltő gázban csomósodások alakulnak ki, amelyeket a gravitáció egyre kisebbre húz össze. Namost vegyük csak elő a jól ismert termodinamikai gázegyenletünket: Mi történik egy gázzal ha összenyomjuk? Felmelegszik! Nost pontosan ez a folyamat játszódik le a csillagok kialakulásának kezdeti stádiumában. A leendő csillagot alkotó hidrogén atommagokat a gravitáció egyre kisebb területre húzza össze, de ezáltal megnő az egyes protonok mozgási energiája (melegszik a gáz). Eközben gázcsomó forgása felgyorsul (perdületmegmaradás). Már ekkor bocsát ki némi fényt az objektum a hősugárzás miatt, de még nem nevezhető csillagnak. Itt két lehetséges út van: ha a gázfelhő tömege relative kicsi volt, akkor nem válhat igazi csillaggá, a gravitáció miatt egyre jobban összeesik és fokozatosan kihűl. Valami ilyesmi a Jupiter is a naprendszerben. Ha a tömeg elég nagy volt azonban, a gázfelhő belsejében a hőmérséklet (vagyis az egyes protonok mozgási energiája) elérheti a néhány millió fokot (vagyis a gravitáció eléggé összenyomja ehhez), ahol már létrejöhet az önfenntartó fúzió. Ez be is következik, ettől a pillanattól kezdve tekinthetünk csillagként rá. A fúzió meglehetősen nagy energiát termel, ami egyrészt fény kibocsátását eredményezi, másrészt ellensúlyozza a csillag tömegének gravitációs hatását (megintcsak utalnék a termodinamikára: a növekvő hőmérséklet növekvő nyomást eredményez), így a csillag összeesése megáll, stabilizálódik. ( a két hatás itt egymás ellen hat: a gravitáció igyekszik összeomlasztani a csillagot, a fúzió pedig szétrobbantani). A Naphoz hasonló méretű csillagok néhány milliárd évig stabilak is maradnak, ugyanis a fúzió mint már fent említettem relative kis valószínűséggel következik be, így a közepes tömegű csillagok hidrogénkészletüket szépen fokozatosan használják csak el, ezalatt szép sárgán világítanak.

    folyt. köv.

    [Szerkesztve]

    10 féle ember van a világon. Aki ismeri a kettes számrendszert és aki nem. ''A név nincs hosszabb páncélszekrény''

  • bdav

    őstag

    válasz Balux #229 üzenetére

    persze h. megengedem, sőt :) pontosan nem tudom hogy mi játszódik le, a fénynyomással teljesen igazad van, így belegondolva (amit én leírok azt egy könyv elolvasása után és az alapján teszem, abban nem volt szó erről). a lényeg az hogy a fúzióból származó energia ellensúlyozza a gravitációt.

    10 féle ember van a világon. Aki ismeri a kettes számrendszert és aki nem. ''A név nincs hosszabb páncélszekrény''

  • bdav

    őstag

    válasz MCGaiwer #231 üzenetére

    gondolom a fenti egyensúly körül ingadozik a csillag, a gravitáció összenyomja a csillagot -> megnő a belső nyomás -> kitágul majd előlről az egész.

    10 féle ember van a világon. Aki ismeri a kettes számrendszert és aki nem. ''A név nincs hosszabb páncélszekrény''

  • bdav

    őstag

    válasz bdav #228 üzenetére

    folytatás

    Szóval ott hagytam abba, hogy a csillagunk belsejében szép lassan a hidrogén héliummá fuzionál. Ez megy pár milliárd évig, de aztán előbb-utóbb csak el fog fogyni a hidrogén. Itt kezdődnek a problémák. Ekkor nincs olyan belső hatás, ami ellensúlyozná a gravitációt, ezért a csillag ismét összehúzódik. Egészen addig, amíg a belső hőmérséklete kb. 100 millió fok nem lesz. Ezen a hőmérsékleten lehetővé válik a magfúzió következő lépcsője: a hélium atommagok szén (3 hélium mag) és oxigén (4 hélium mag) atommagokká egyesülnek. Ez szintén jelentékeny mennyiségű energiát termel, és a csillagot ''felfújja''. Méghozzá elég nagy méretűre, a külső részei elérhetik akár a Földet is. A csillag külső része lehűl, nagyobb felületen oszlik el a hő és ezért vörös színű lesz a fénye, innen a neve: vörös óriás. Ez az állapot relative kevés ideig tartható fenn, hamar elfogy a hélium.
    Itt kezdődik az érdekesebb rész. Ha a csillagunk kb. Nap tömegű volt, a nukleáris folyamatok leállnak, hiába húzódik össze a csillag ismét, nem lesz elég az energia a következő fúziós lépcső beindításához. A csillag összehúzódik és fehér törpe lesz belőle, anyagának egy részétől megszabadul. A fehér törpe egy ideig még sugároz némi fényt de végül kihűl. Ezek nagyon sűrű anyagúak, 1 cm^3 belőlük kb. egy tonna tömegű.
    A másik lehetőség, hogyha a csillag nagyobb tömegű volt: a vörös óriás fázis utáni összehúzódás hatására a csillag belsejében nagyon meleg lesz. Annyira hogy az ott található oxigén, maradék hélium és egyéb atommagok nagyobb rendszámú elemekké pl. sziliciummá, ezek pedig tovább vassá, nikkellé egyesülnek. Itt aztán vége. Ugyanis a vas már annyira stabil hogy nem igazán lehet reakcióba kényszeríteni (magfizikai értelemben), ha pedig mégis sikerül, energiát nem lehet vele nyerni. Ekkor _semmi_ nem marad ami kompenzálja a gravitációt, a csillag összeomlik. A külső részek belezuhannak a csillag magjába, és ez hirtelen óriási energiát szabadít fel: a csillag felrobban. Ezt nevezzük szupernovának. A csillag belsejében a hatalmas nyomás összepréseli a protonokat és elektronokat, így neutronok keletkeznek. Esetleg előfordulhat hogy ezek a vas atommagokba is belépnek, így lehetséges a nagyobb rendszámú elemek létezése. Ha a csillag nem volt elég nagy tömegű, a szupernóva után egy csak neutronokból álló képződmény marad meg, a neutroncsillag. Ez gyakorlatilag egyetlen bazinagy atommag :) Ha a neutroncsillagnak van mágneses tengelye és ez nem esik egybe a forgástengelyével, akkor a periodikusan forgó mágneses mező a csillag-maradvány körüli gázfelhők segítségével rádióhullámokat bocsájt ki, ezt szokták pulzárnak hívni. Ismét hivatkoznék a perdületmegmaradásra: a csillag perdülete megmaradt, de sugara jelentősen lecsökkent (ennél tömörebb nem nagyon lehet), baromi gyorsan fog pörögni :)
    Utolsó eset: ha nagyon nagy tömegű volt a csillag, a szupernóva után nem neutroncsillag hanem fekete lyuk marad.

    hát kb. ennyi lett volna. remélem van aki el is olvasta :)

    10 féle ember van a világon. Aki ismeri a kettes számrendszert és aki nem. ''A név nincs hosszabb páncélszekrény''

  • bdav

    őstag

    válasz Sztripi #236 üzenetére

    kösz ;) & köszi a kiigazításokat.

    hmm. a fontos rész alatt nem tudom mire gondolsz, a nóvákról meg kb. semmit nem tudok. sajnos az ismereteim kb. eddig terjednek, amit leírtam.

    [Szerkesztve]

    10 féle ember van a világon. Aki ismeri a kettes számrendszert és aki nem. ''A név nincs hosszabb páncélszekrény''

  • bdav

    őstag

    válasz Balux #238 üzenetére

    azt leírtam hogy az utsó összeomláskor keletkeznek ezek, azt valóban nem hogy a robbanás kidobálja őket a semmibe :) de abban egyetértek hogy durva h. a periódusos rendszer fele ilyenekből származik. Egyébként ebből a tényből következik hogy a Föld anyagának jelentékeny része is egy felrobbant csillagból jött össze.

    10 féle ember van a világon. Aki ismeri a kettes számrendszert és aki nem. ''A név nincs hosszabb páncélszekrény''

  • bdav

    őstag

    válasz Sztripi #241 üzenetére

    Marx György: Atommag közelben. 2x olvastam pár évvel ezelőtt, jórészt az emlékeimre hagyatkozva írtam amit írtam. Jó kis könyv de ez alapvetően a magfizikára van kihegyezve, nem a csillagászatra, de azért van egy fejezet ennek is szentelve.

    Olyan szempontból mindenképpen jó hogy valamilyen rálátásom van ezekre a dolgokra, csakúgy mint a nukleáris fegyverekre és atomerőművekre (kb. hasonló mélységű). Viszont nem hosszú és érthető is eléggé. Ami pedig tök jó benne az azok a részek amikor a Manhattan-projektről szólnak (levelek, naplók a résztvevőktől).

    [Szerkesztve]

    10 féle ember van a világon. Aki ismeri a kettes számrendszert és aki nem. ''A név nincs hosszabb páncélszekrény''

  • bdav

    őstag

    válasz Nowhereman #244 üzenetére

    Nap közeli tömeg -> fehér törpe. Nagyobb tömegűből szupernóva lesz és vagy neutroncsillag, vagy fekete lyuk, szintén tömegtől függően.

    10 féle ember van a világon. Aki ismeri a kettes számrendszert és aki nem. ''A név nincs hosszabb páncélszekrény''

  • bdav

    őstag

    válasz Balux #246 üzenetére

    jaja én is úgy tudom, h. a kisebbek tovább bírják. a nagyobb gravitációt csak intenzívebb fúzió tudja ellensúlyozni.

    ja egyébként meg nyugodtan kezdj scak bele legalább pörgünk :) én is tudom h. ezt-azt hibásan írtam le de ki lett javítva (egyrészt mostmár énis jol tudom, másrészt forgott a topic :) )

    [Szerkesztve]

    10 féle ember van a világon. Aki ismeri a kettes számrendszert és aki nem. ''A név nincs hosszabb páncélszekrény''

  • bdav

    őstag

    válasz Sztripi #275 üzenetére

    hát nekünk az egyetemi fizikatanár mindig azt mondta hogy a fizikát matematika nélkül nem igazán érdemes magyarázni. ebbe pedig van valami. mindazonáltal nekem is a modern fizika (kvantummechanika) nehezebbnek tűnt, olyan szempontból hogy sokkal durvább matematikai eszközöket használ (bár az Ohm törvény differenciálos - integrálos vagy milyen alakjait se láttam át soha). ilyen szempontból a spec.rel nem bonyi, azt télleg egyszer kell megérteni, a matematikája relativ :D könnyű.
    (az is igaz h. kvantummech. csak érintőlegesen volt, pár óra alatt kellett eljutni addig h. meglegyenek az axiómák)

    egyébként matematika szintjén a középiskolában tanított fizika nem nehéz. az meg h. a képleteket érteni kell az valóban nem árt :) de az elektronikának az a része nem gáz (btw nekem ebben a félévben volt elektronika tárgyam, ez főleg félvezetőeszközökről szólt, de ha a viszgában elrontottad az Ohm törvényt akkor kivágtak 1ből. szóval MCGaiwer, ne gyere bme-re villanykarra :D)

    10 féle ember van a világon. Aki ismeri a kettes számrendszert és aki nem. ''A név nincs hosszabb páncélszekrény''

  • bdav

    őstag

    válasz Sztripi #277 üzenetére

    csak ugy általánosan, sztem kb. passzol a témához (képletek vs magyarázat)

    10 féle ember van a világon. Aki ismeri a kettes számrendszert és aki nem. ''A név nincs hosszabb páncélszekrény''

  • bdav

    őstag

    válasz Sztripi #294 üzenetére

    hm. ha differenciálgeometriáról sose hallottam még érdemes felvennem a tárgyat? (van még 1 ilyen hogy fizika kultúrtörténete, na azon is filózok h. megcsináljam-e vagy sem, arrol tucc esetleg vmit?)

    10 féle ember van a világon. Aki ismeri a kettes számrendszert és aki nem. ''A név nincs hosszabb páncélszekrény''

  • bdav

    őstag

    válasz Sztripi #296 üzenetére

    BME

    10 féle ember van a világon. Aki ismeri a kettes számrendszert és aki nem. ''A név nincs hosszabb páncélszekrény''

  • bdav

    őstag

    válasz Sztripi #298 üzenetére

    annyira az engem nem érdekel ilyen tárgyaknál. lévén én egyszerű informatikushallgató vagyok, ezeket max. érdekességük miatt venném fel, meg persze ha nem túl nagy meló mondjuk egy 4est összeszedni belőlük (közismereti tárgyból megbukni mégiscsak gáz), mivel az időm nagyrésze a saját alapképzéses tárgyaim minél jobb teljesítésére megy.

    bsc amugy itt kb. röhej, ugyanazt tanulják bscn mint mi az 5évesben :D

    btw ha te is bme re jártál, Orosz tanított téged vmire? nekem ő volt fiz1-2 tanárom és eléggé tetszettek az órái :)

    10 féle ember van a világon. Aki ismeri a kettes számrendszert és aki nem. ''A név nincs hosszabb páncélszekrény''

  • bdav

    őstag

    válasz Sztripi #315 üzenetére

    az hogy mér emlegetik folyton a macskáját az mindenképpen :D

    10 féle ember van a világon. Aki ismeri a kettes számrendszert és aki nem. ''A név nincs hosszabb páncélszekrény''

  • bdav

    őstag

    válasz Balux #343 üzenetére

    hehe :) nekem az első analizis gyakomon (előadás előtt gyak volt) az első dolog amit a gyakvez felírt a táblára az az volt hogy ''lim'' :) szerencsére én tanultam valamennyit középsuliban is. még nagyobb szerencse hogy csak két félév analízisem volt, a mateknak ez az iránya a vége felé már egyáltalán nem jött be.

    10 féle ember van a világon. Aki ismeri a kettes számrendszert és aki nem. ''A név nincs hosszabb páncélszekrény''

  • bdav

    őstag

    válasz Balux #347 üzenetére

    azt elhiszem :D nekem is volt még sok, de nem analízis hanem gráfelmélet számelmélet és ilyesmik.

    10 féle ember van a világon. Aki ismeri a kettes számrendszert és aki nem. ''A név nincs hosszabb páncélszekrény''

  • bdav

    őstag

    válasz Sztripi #355 üzenetére

    mekkora tárgyat? :)

    anno itt egyetemen fizikán eccer kiszámolta a tanár h. egy puskagolyó egy dobozban mekkora periodusidővel hullámzik (vmi ilyesmi volt a lényeg sorry ha nem pontos) a kv. mech törvényeit alkalmazva. az jött ki hogy a világegyetem feltételezett életkoránál pár nagyságrenddel nagyobb :) erre azt mondta ''hát kollegák, jó közelítéssel mondhatjuk hogy ez áll'' :D

    10 féle ember van a világon. Aki ismeri a kettes számrendszert és aki nem. ''A név nincs hosszabb páncélszekrény''

  • bdav

    őstag

    válasz Forest_roby #370 üzenetére

    barátunk a wikipedia: [link]

    10 féle ember van a világon. Aki ismeri a kettes számrendszert és aki nem. ''A név nincs hosszabb páncélszekrény''

Új hozzászólás Aktív témák