Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz simsonbetyar #30238 üzenetére

    A megjelenítő eszköz oldali EDID jelzi, hogy milyen formátumokat fogad. Ezen felül két korlát van:

    1: A legtöbb készülék, ami HDMI-n fogad >8 bit-et, az általában 12-t is megeszik, mivel a DeepColor szabvány így írja elő, hogy ha akarod ezt a DeepColor szabvány megfelelést, akkor minimum a 10 és 12 bit, opcionális a 16, így aki 8 fölé merészkedik, az általában a 12-t célozza, hogy ráírhassa a listára a DeepColor-t.

    2: A HDMI sávszélesség limitált, 1.3 és 1.4 szabványú HDMI eszközök közt 1080p60 (RGB és YCC 4:4:4) mellett hivatalosan maximum 10 bit fér át (bár láttam már olyat, hogy egy PlayStation 4-ből 1080p60 is 12-bit precizitással ment ki RGB formátumban a TV bevallása szerint, pedig a TV sem volt HDMI 2.x-es), YCC 4:2:2 mellett mehet 12 bit is (mert így kevesebb a "pixel", a csatornák kétharmada felezett felbontású).

    Az első két lehetőség (A verzió): A készüléked sohasem jelezte a >8 bit támogatást, de valamiért mégis megengedte a driver ezt az üzemmódot és működött is (a megjelenítő tudta kezelni annak ellenére, hogy nem árulta ezt el kifelé, úgymond "szoftveres (ál-)butítás"). A másik, hogy most ez a driver hibásan értelmezi az EDID tartalmát és tévesen letiltja a >8 bit módokat.

    A másik lehetőség (B verzió): Eddig (vagy tudatosan vagy tudtodon kívül) YCC 4:2:2 formátumot használtál, most pedig RGB-t (HDTV-khez szinte mindig YCC-t állít be magától a driver, mert van amelyik TV csak ezt kezeli rendesen [vagy legalább is jobban], bár ilyenkor YCC 4:4:4-et szokott).

    Először rá kéne jönnöd, hogy a megjelenítőd képes-e megfelelően kezelni a Full Range BGR-t és ha igen, akkor eszerint konfigurálni a megjelenítő és a driver beállításait is. Ha ez nem megy, akkor használj inkább YCC-t (mintsem Limited Range RGB-t, bár ez készülékfüggő, most valószínűségi alapon adok tippet).

    Ha ezen túl vagy, akkor gyere ide vissza és nézd meg, hogy mondjuk 24Hz mellett enged-e >8 bit-et beállítani. Ha így is 8 a max, akkor próbálj ki egy másik driver-t (lehetőleg alapos uninstall után, ha probléma van). Ha a régivel is marad 8, pedig régen biztos 10 vagy 12 is elérhető volt, akkor passz.

    Ja, és próbáld meg kikapcsolni az ITC-t...

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz simsonbetyar #30244 üzenetére

    Örülök, hogy segíthettem, de nem vagyok benne biztos, hogy ez a beállítás optimális számodra.

    Ennek a bitmélység beállításnak csak a következő három esetben lehet szerepe:

    1. Az alábbi két feltétel egyidejű teljesülése esetén:
    - a Windows asztalt, vagy bármilyen windowed(-fullscreen) program képét nézed
    - használsz bármilyen kalibrációs LUT-ot (vagy konkrétan műszeres kalibrálásból az elsődlegest, vagy a Catalyst féle Fényerő, Kontraszt, stb csúszkáit eltologatva, ami a másodlagos LUT-ot használja -> de ezt nyilván nem csak úgy véletlenszerűen, "csak mert" alapon, hanem tudatosan, valamilyen meghatározott célból).

    2. Ha egy Fullscreen Exclusive módú szoftvert képét nézed, ami képest >8 bit megjelenítésére

    3. FirePro vagy FireGL kártyád van és a speciális (nem "szabvány", hanem egyfajta gyártóspecifikus "hack" alapon működő) szoftver (pl. PhotoShop) jelenít meg neked windowed-fullsreen módban is 10 bites képet a 8 bites asztalkezelőből nézve (így a GUI marad a 8 bit-es asztalon, a kép, amit megjelenít egy ablakban, az viszont mégis 10 bit-es -> driver-es trükközéssel = "hack").

    Ha jól sejtem, akkor nálad nem áll fent sem az 1-es, sem a 3-es eset. Sőt, valószínűleg a 2-es eset sem érvényes rád, de ez esetben is csak egyfajta limiterként funkcionálhat ez a Catalyst beállítás, vagyis ha a program beállítja a 10 bit-es display mode-ot (miután exclusiv módban szabad kezet kapott a Windows-tól, hogy ő birtokolja a teljes képernyőt, így ő állíthatja be a neki tetszőt az elérhető képmódok közül), akkor is visszavált (gyakorlatban azt hiszem ilyenkor is dither-el, nem csak kerekít) 8 bit-re.

    Tömören: nálad 99%, hogy teljesen mindegy mit állítasz be, 8, 10 vagy 12 bit-et (16-ot valószínűleg sem a kártyád, de főleg a megjelenítőd nem tud kezelni, de utóbbi végképp nem ténylegesen megjeleníteni).

    Ha nem tudsz róla, akkor szinte biztos, hogy minden 8 bit-es, amit nézel. Eleve nagyon szűk az a terület, ahol lehetőség van 10 bit-re (a 12 a gyakorlatban kiesik, mert a display mode az 8, 10 és 16 lehet, de a 16-hoz már DX11-es hardware és ezt támogató DX11-es renderer kell, amiről nem tudok, hogy jelenleg bárki számára is publikusan elérhető lenne, főleg otthoni használatra szánt programokhoz - ilyenkor lehetne 16 bit-es a display mode és kerekítene/ditherelne a VGA/driver esetleg 12-re 10 vagy 8 helyett, merthogy 16 úgysem fér ki a kábelen és nem fogja kezelni a megjelenítő sem, néhány nagyon-nagyon speciális esetet leszámítva, ami nem otthon lesz).

    ---

    Másik oldalról viszont, a kijelződ talán képes lenne élesebb képet produkálni YCC 4:4:4-el vagy esetleg RGB-vel, sőt, talán még picit precízebb képet is Full Range RGB-vel.

    Nem véletlenül javasoltam a korábbi hozzászólásban, hogy próbálj meg Full Range RGB-t használni (és feledkezz meg teljesen erről a bitmélység beállításról, csak én nem olyan vagyok, aki előre eldönti mások helyett, hogy nekik mi a jó, ezért reagáltam a konkrét kérdésedre, hogy miként érheted el a célod, amit most kitűztél - ami nem jelenti azt, hogy az én helyesnek vélem...).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz simsonbetyar #30273 üzenetére

    Hát ha ez alapvetően egy PC monitor és nem TV, akkor még ha "hybrid" is (monitor szerű TV, avagy TV szerű monitor), akkor szinte biztos, hogy a Full Range RGB-vel jársz legjobban. Akkor is, ha elsőre nem így tűnik, mert pl. YCC-vel alatt állítgattad be a monitort az OSD-jével -> ez esetben majd fuss neki újra, esetleg egy reset után).

    A Radoen-ok szeretnek mindig YCC-t küldeni HDMI-n, ha az EDID szerint támogatja azt a megjelenítő. Azzal nem foglalkoznak, hogy ha az EDID szerint RGB-t is fogadnak, akkor talán inkább az lenne jó nekik.
    Gyakorlatilag elsősorban HDTV-nek feltételezik a HDMI eszközöket, és egy HDTV-nél tényleg jó ötlet részükről az YCC-t preferálniuk kompatibilitási szempontból, ha az EDID szerint elérhető az a formátum. Sajnos ez kedvezőtlen azokra a HDMI-s monitorokra nézve, amik kompatibilitási okokból fogadnak YCC-t is az RGB mellett, amit ők preferálnának.

    Szóval szerintem tedd be Full Range RGB-be és abszolút ne foglalkozz a bitmélységgel.

    Ettől többet így látatlanban nem tudok mondani, nem ismerem első kézből a készüléket.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

Új hozzászólás Aktív témák