Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kovisoft

    őstag

    válasz DopeBob #6136 üzenetére

    Szerintem a malloc sorral van a gond. Ahogy írtad, úgy eggyel több az indirekció a bal oldalon (pointer egy két dimenziós tömbre, ami így egy három dimenziós tömbbel lesz analóg). Helyette ez kellene:

    int (*statData)[statDay] = malloc(sizeof(int[statDay][OPEN_HOURS]));

    Másik lehetőség, hogy egy dimenziós tömböt használsz (szimpla pointert allokálsz) és [i*OPEN_HOURS+j] formában indexeled.

    És a free-nél sem kell a csillag, csak simán free(statData).

  • kovisoft

    őstag

    válasz DopeBob #6138 üzenetére

    Amikor egy szimpla 1 dimenziós tömböt allokálsz, akkor azt egy szimpla pointerbe rakod bele:

    int *array = malloc(sizeof(int[ARRAY_SIZE]));

    És utána array[i]-vel hivatkozol az elemeire. Ha ezt ki akarjuk terjeszteni 2 dimenzióra, akkor hozzáteszünk mindkét oldalhoz +1 dimenziót, de miért tennénk +2 dimenziót a bal oldalhoz?

    int (*twod_array)[COLUMNS] = malloc(sizeof(int[ROWS][COLUMNS]));

    Így a twod_array egy olyan pointer, ami "COLUMNS db integerből álló tömb" típusú adatra mutat, ilyenekből allokáltunk ROWS db-ot, és twod_array[i][j]-vel hivatkozunk az elemeire. Legalábbis szerintem így kell, de bevallom, nem próbáltam ki.

    Viszont mint írtam, csinálhatod azt is, hogy te számolod át a 2 dimenziós indexet 1 dimenziósra, ekkor elég egy nagy 1 dimenziós tömböt allokálni:

    int *simulated_twod_array = malloc(sizeof(int)*ROWS*COLUMNS);

    Aztán így hivatkozol az i. sor j. oszlopára: simulated_twod_array[i*COLUMNS+j].

  • kovisoft

    őstag

    válasz DopeBob #6140 üzenetére

    Ja igen, sorry. Ez volt még a másik dolog, ami közben eszembe jutott, hogy a sorok és az oszlopok lehetnek felcserélve a deklarációban, és sajnos az enyémben is. Jobban belegondolva akár a te változatod is működhet, ha felcseréled a sorokat és az oszlopokat.

  • kovisoft

    őstag

    válasz DopeBob #6140 üzenetére

    Megpróbáltam lefordítani az eredeti kódodat, de nekem (treat warnings as errors beállítással) fordítási hibát dobott a scanf és a printf sorokra. Érthető, mivel az int (*statData)[statDay][OPEN_HOURS] egy kétdimenziós tömbre mutató pointer, nem pedig egy kétdimenziós tömb. A statData[i][j] nem egy int-et, hanem egy pointert jelent. Cast-olással kierőszakoltam, hogy leforduljon, valamint felcseréltem a statData deklarációjában a sorokat és az oszlopokat (int (*statData)[OPEN_HOURS][statDay]), és így már ez a változat is működött.

    Ökölszabályként azt tartsd szem előtt, hogy amikor egy pointert deklarálsz, akkor azt tömbként is tudod használni (meg tudod indexelni [i] stílusban), tehát úgy is felfogható a dolog, hogy egy * ugyanúgy hozzáad egy dimenziót a deklarált tömbödhöz, mint egy [SIZE]. Fordítva is igaz a dolog: egy tömb utolsó dimenzióját lehagyva egy pointert kapsz.

    Vagyis amikor ezt írod le: int (*statData)[OPEN_HOURS][statDay], akkor ez igazából egy 3 dimenziós tömb, aminek az első két dimenziója a fix [OPEN_HOURS] és [statDay], a harmadik dimenziója dinamikus, és ennek mérete a malloc-ban megadott értékből jön, ami jelen esetben [1] (mivel a teljes allokált méret OPEN_HOURS*statDay*1). Éppen ezért az így deklarált tömb elemeire ezen a módon kell hivatkozni: statData[i][j][0]. Kipróbáltam ezt is, és így is működik. Ezzel együtt nem javaslom ennek a formának a használatát, és nem is értem, hogy a Pluralsight miért így tanítja.

Új hozzászólás Aktív témák