Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Vesa

    veterán

    válasz moleculez #12 üzenetére

    "Hihetetlen, arra szólítanak fel, hogy állítsák le a fejlesztéseket... Mintha vmi tömegpusztító fegyver lenne! "

    Ez ilyen vallásos rettegés. Ezek mindentől rettegnek, mert nem értenek semmihez. Anno ezek voltak a géprombolók...Csak ismétli magát a történelem. Az emberiséget annak 0,1%-ka viszi a hátán (tudósok, kutatók, fejlesztők, mérnökök), van egy értelmes középréteg, de a nagyja kb. a középkorban rekedt, mítikus lényekről fantázióló rettenetesen buta ember. Ezek akarták megölni a Covid fejlesztőket, és ezek fognak majd most visítani az AI miatt is (ami ráadásul abban az értelemben, ahogy azt ők képzelik, tehát valódi, öntudatára ébredő AI, nem is létezik és jódarabig nem is fog)

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz totron #68 üzenetére

    Grafikus vagyok, és alapvetően egyetértek veled ami az alkotási oldalát illeti, de a művészet soha nem a másoknak történő bedolgozásról szólt, hanem magáról az alkotási folyamatról. Abban pedig senkit nem fog meggátolni az AI, hogy továbbra is fessen, vagy rajzoljon a saját önkifejezése érdekében. Az viszont esélyes, hogy a megélhetést már befolyásolni fogja, legalább is, bizonyos munkafolytamatok esetén. Ez egyébként már régen elkezdődött, hiszen számos olyan tool van, ami korábban emberek által végzett munkákat váltott ki.

    Nem tudok viszont egyetérteni a kész művekkel kapcsolatos résszel. Egy mű élvezeti, és tulajdonképpen művészeti értéke is a "fogyasztónál", szubjektív megítélés alapján alakul ki. Tudnék mondani számos olyan alapművet, ami nekem egyáltalán nem tetszik, nem vált ki semmiféle érzést annak ellenére, hogy az alaműveltség része, egy kor ikonikus darabja. És bár az adott korban betöltött szerepét, forradalmi megoldásait, vagy a létrehozásának technikáját maximálisan elismerem, ettől még pl. maga a festmény nem kell, hogy tetszen, mert bennem nem áll össze úgy, mint egy másik emberben. Nálam egy másik kép váltja ki ugyanazt.
    Ez pedig azért fontos, mert az emberek többsége az AI-val készült képek vagy "festmények" (nyilván digitális) láttán, már nem feltétlen éreznek majd kevesebbet, mint egy ember alkotta mű esetén. Számos képet generáltam már AI-val, mindenféle stílusban, az olajfestménytől a concept art-ig, és nyugodtan ki merem jelenteni, hogy némelyik egészen elképesztő lett és semmivel sem kevésbé művészi, mint egy ember alkotta festmény. Szerintem ez is szét fogja majd szakítani az embereket, mint az sok más dolog esetén is látjuk. Lesznek itt is konzervatívok, akik kizárólag "eleink kézi készítésű csodáit" hajlandóak majd értelmezni és gyűjteni "mert az vót az igazi", míg másoknak az lesz a véleményük, hogy az AI is lehet legalább olyan kreatív mint egy ember és semmi bajuk nem lesz ezekkel a művekkel. Ez még a jövő zenéje.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz hommeros #52 üzenetére

    "Nem attól lesz valaki művész, hogy ecsettel festi meg a látásmódját, tapasztalatait, értelmezéseit, amelyeket felfedez."

    Ez olyannyira így van, hogy számos ember egyszerűen a technikai hiányosságai miatt (pl. nincs kézügyessége, nem tud bánni az ecsettel stb.), képtelen megfesteni azt, ami a fejében, a lelki szemei előtt amúgy összeáll. És lehet, hogy az a valami sokkal kreatívabb kép, mint egy olyan festő esetén, aki bámulatosan kezeli az ecsetet, csak éppen fele annyira sem képes kreatív ötletekkel előállni. Tehát ha innen nézem, akkor az ecset az egy gátló tényező annak, aki egyébként kreatív, csak nem tud festeni.
    Persze azért ennél bonyolultabb a kérdés, de ez is egy nézőpont.

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz ddekany #77 üzenetére

    "Tehát lehetne ilyen felhasználó beállítás, hogy melyik buborékot kéred..Altman mondta is, hogy szeretnének ilyen irányba menni, hogy mivel ez a te asszisztensed, had állítsd be ahogy te szereted."

    Hát, ha valami veszélyes ebben az egészben, akkor az pont ez. Így is azért hülyülnek el az emberek, mert buborékban tartják magukat a social médiákban, és egy idő után ez egyfajta ön-agymosássá válik, mivel nem találkozik más véleménnyel, nincs vita, nincs érvelés, csak a saját bubijában létező, sokszor már ma is láthatóan teljesen irreális alternatív valóságok maradnak. Ha ezt a folyamatot megtolják egy AI-val, az szerintem nagyon nem lesz jó irány. Pont arra kéne hajtani, hogy minél szélesebb látókört kapjanak az emberek output-ként, és végre a lapos Földes idióta találkozzon néha a valósággal is. Az biztos nem tesz jót neki, ha még az AI is azzal biztatja, hogy egy téglatest tetején él, csak mert ő ezt akarja hallani.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz ddekany #125 üzenetére

    Egyetemi docens, jelenleg ezen a területen is dolgozik, vélhetően eléggé képben van. Ha végignézed az egészet és nem az első két mondatból képezed le a mondandóját, akkor hamar rájössz, hogy mindenféle problémát és előnyt is érint az interjúban. A ChatGPT-nek nincs öntudata, tehát nem AI, viszont egy fejlett nyelvi és text generátor, egy b*szott nagy adatbázissal etetve és a fejlettségének egy bizonyos ponjától az ember majd érzékelheti úgy, mintha egy értelemmel rendelkező géppel beszélgetne. De az ember a kutyájával és a macskájával is beszélget, sőt, egyesek mindenféle képzelt lényekhez fohászkodnak esténként, szóval...ne abból induljunk ki, hogy az ember mit, és miként azonosít. Öntudatára ez aligha fog ébredni valaha is. Ez persze nem zárja ki azt, hogy később ne lehetne egy más alapokon nyugvó fejlesztés, ami már akár ide is eljuthat. Én szkeptikus vagyok ezzel kapcsolatban, belátható időn belül nem látok rá esélyt. Arra viszont igen, hogy ez a fejlett tool felforgasson pár dolgot, de nem azért, mert öntudatára fog ébredni és ráküldi az emberiségre az atomot mint a SkyNet.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz ddekany #130 üzenetére

    "hogy ő is "van", mint ahogy én is, "

    Dehogy! A gép csak így fogalmaz, de nem tud magáról, nincs öntudata! Neked van én képed, neki nincs. Persze Te érzékelheted annak az ő fogalmazását is, mert az olyan, mintha egy öntudatos valami lenne. De nem az! A sima szögegyszerű ChatBot is beköszön, vagy elmondja, hogy "Én egy segéd vagyok és egyben a Te barátaod". Ettől még nem más, mint egy faék javascript. Sőt, már az ikonikusnak számító "Hello World!" is értelmezhető úgy, mintha a számítógép beszélne és öntudatra ébredt volna, majd saját magát azonosítva beköszönt a világba. Közben meg 3db sor a C-ben, amit egy ovis gyerek is meg tud írni.

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz ddekany #133 üzenetére

    De az, hogy érvel valahogy, az még nem öntudat! Az nyelvészkedés. Egy önvezető (sicc!) autó is képes döntést hozni interaktív módon, az éppen aktuális inputok alapján és dönt helyzetekről. Ettől még nem fog magától gondolni egyet, és elindulni autós moziba csajozni, mert éppen erre támadt vághya. Megteheti, de csak akkor, ha előtte beprogramozták erre is, de ez sem lesz tudatos, csak lefut egy randomgenerátor és a változóba írt értéktől függően csinál valamit. De nem azért, mert Ő akarja csinálni!

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz vaakuum #149 üzenetére

    A DeepL már elég jól fordít, mondjuk fényévekkel jobban, mint a Google fordítója. Nyilván ez két külön project, de kíváncsi lennék, mit művelne a CGPT a DeepL képességével összehozva.

    A fordítók munkáját már most durván veszélyezteti a DeepL, és bár kiváltani az sem képes még az élő munkaerőt, arra már most is jó, hogy kevésbé pontos fordítást igénylő esetekben akár maximálisan használható legyen (pl. írott kommunikáció). Ráadásul itt most az Angol-Magyar moduljára gondolok, ami értelemszerűen nem a fő prioritás a fejlesztésben és etetni sem tudják annyi anyaggal, mint mondjuk az Angoi-Német, vagy Angol-Francia modult. Ennek ellenére teljesít ilyen jól, az említett nyelveknél bizonyosan még sokkal jobb a helyzet. Ha ennek, akár a CGPT-vel kiegészítve, készülne egy tényleg szinte tökéletes verziója, az ismét lenullázna egy halom munkakört a szakfordítóktól kezdve a tolmácsokig. Utóbbinál csak egy hang modul kell és kész, ráadásul innentől senkinek nem kéne nyelveket tanulnia, eljöhetne az idő amit a Star Trek-ben már 40 éve vizionált "egyetemes fordító" néven ismerünk, persze butább verzióban, mert ismeretlen nyelveket még nem lenne képes analizálni. Akkor minden nyelviskola is menne a levesbe. Ezek reálisabb veszélyek, mint az "öntudatra ébredés".

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz Ciccuka #154 üzenetére

    És mit spywarel? Max. nyilvános adatokat ér el (pontosabban az adathalmaz amivel etették, nyilvános volt). Ha egy képet kitettél magadról publikusan és azt használja, az nem kémkedés, mert nyilvánossá tetted. Ha a privát képeid közül mazsolázna, ott már lennének gondok. Ha pedig érzékeny személyes adatokról tudna, melyeket nem osztottál meg, azzal is. De ilyenről egyelőre nincs infónk.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz Tasunkó #170 üzenetére

    Az se talál ki semmit, csak a statisztika alapján kiszámítja a valószínűségét annak, hogy milyen szót akarsz írni.
    Amúgy szög egyszerű az egyész. Egyrészt, ha leírsz 1-2db karaktert, az már előszűri a lehetséges szavakat, a maradékkal meg annyit csinál, hogy a korábbi üzeneteidben statisztikai alapon a legtöbbet használt szót helyezi a lista elejére, mert ha korábban 100-ból 90-szer azt írtad a szövegben, hogy "tel" és csak 10-szer valami mást (pl. rfél), akkor a "..." karakterek beírása után a lista elejéből behúzza a "tétel" szót. Egy ilyen faék scriptet sztem egy alsótagozatos gyerek is meg tud írni, ez a büdös életben nem fog helyetted semmit kitalálni.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz Rowon #179 üzenetére

    +1
    Például ha a CGPT-t konteós baromásokkal etetnék (pl. lapos Föld, 5G chip az oltásbnan stb.), akkor annak megfelelően adná vissza az outputokat is, számára tehát az lenne az "igazság". Hogy ez milyen szintű problémát jelent, azt szerintem nem kell ecsetelni. Én ebben látom a legnagyobb veszélyt. Elég arra gondolni, h ogy a social média milyen pusztítást végzett az emberi agysejtekben pár év alatt, csupán azért, mert minden 1bites idiótát összekötött akik szabadon terjethették az elmnebeteg, tudománytalan konteóikat. Ha ezt rendszerszintűvé emelnék valakik egy AI-val, abból sokkal nagyobb baj lenne, mint az "öntudatra ébredésből".

    A tudomány a valóság költészete!

Új hozzászólás Aktív témák