Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • darkipista

    csendes tag

    válasz bim #30856 üzenetére

    Szuper hogy megosztod ezeket a remekműveket velünk.
    Én mondjuk szeretek bazinagy vasakat is használni,de a ti lépcsőtök sokkal jobb.A szögvasas lépcsőnél a fokok bütüje szabadon van,ha befúj a porhó a vas megfogja olvadozik rohasztja a végét.Az a 4-5 centi nem lehetetlen hogy pár év múltán ha nem figyelik akár le is rogyhat,az meg a világvége ilyen magasan.A tiéteknél védett a lépcsőlap vége,ami a legényesebb pont.A csálén felrakott vasalat ránézésre is félelmetes .Az összerótt lépcső meg szép.Ha gyerek megy rá nyugodtabban teszi,a szemében olyan mintha egybe lenne nőve.Cserélni meg ha kell majd,ki lehet venni az egész elemet daruval ,és betenni egy újat.A tervezőtök tényleg ért a dolgokhoz ,és ti mint szakértők ,még jobb irányba terelitek :) A korlátnál a riglifa hányszor hanyas,és a lécek közt mennyi a távolság? Gondolom ez vlami eus beszorulásmentes szabványméret.Úgy látom a felső riglin még van egy a megfogás követelményeinek megfelelő lépcsőkorlát fogófa.A padlódeszkák közt mennyi hézagot hagytatok?

  • Soká

    senior tag

    válasz bim #30856 üzenetére

    "Szerintem nem feltétlenül voltak anyagi megfontolásai a vas mellőzésének régebben."

    Én mondjuk nem a múlt században gondolkodtam, amikor a múltat emlegettem, hanem mondjuk a középkort. Akkor azért nagy kincs volt a fém szerszám. A kovácsok pedig nem éppen szegény mesterek. Tényleg csak a legszükségesebb dolgok készültek fémből.

    A monarchia ideje éppen határeset a hagyományos építkezés és az ipari forradalom találkozásánál. Az biztos, hogy a bevált formákat, megoldásokat csak lassan szorítják ki az újabbak. És én nem is akarom azt mondani, hogy az új az jobb és időtállóbb mint a régi, sokszor csak gyorsabb és olcsóbb. (bár ez sem teljesen igaz, mert az új megoldások (eltekintve a gyermekbetegségektől) általában jól átgondolt, túlméretezett alkatrészekre épülnek és a baj általában csak a sokadik generációs megoldásokkal van, amikor már minden lehetséges módon kispórolják az anyagot a tárgyból.

    Amit a Puskás Akadémia épületéről írtál, az már végképp meghaladja a szakértelmemet, nem tudok rá mit mondani, de nem esik nehezemre elhinni - szomorú szívvel - amit írsz. Az ördög mindig a részletekben rejlik.

    Nagyon örülök, hogy a felvetéseimre, amelyek szerintem nem a ti munkátok ellen szólt, inkább csak a fémes kötések védelmében, nem sértődtél meg!!!

    Öregjakab bácsinak meg köszönöm a költőire sikerült dorgálást :) Filozófiai értelemben igaza van, egyébként pedig örök igazság, hogy "ami az én normám szerint való, az a helyes, aki alattam van, az igénytelen, aki felettem, az maximalista."

  • Soká

    senior tag

    válasz bim #30856 üzenetére

    Még valami eszembe jutott a hagyományos fakötések, kontra szerelt kötések körül.

    Jó húsz éve köztéri játszóterekkel foglalkoztam egy hároméves ösztöndíj keretében. Ezt most csak azért vagyok kénytelen mondani, hogy legyen valami hitelem :) A tapasztalat a következő volt: a játszószer piacon két markánsan elkülönülő szemlélet volt jelen. Egyik oldalon a nyugatról bejött professzionális tervezésű modern játszószerek (Kompan, ABC-Team, Eibe, Corocord és társaik) Másik oldalon a magyar ácsmester szemléletű önjelölt játszószertervezők. Utóbbiak két dologgal maradhattak talpon, az olcsó áraikkal (a nyugati konkurenciához képest) a másik az a bio, környezettudatos, öko és nem tudom milyen "lózung", amivel az elpusztíthatatlan triálos zártszelvény játszószereket akarták lelcserélni az új szellem jegyében. Szerintem mindenki emlékszik erre a csupafa, rönkjátékszer-korszakra. Aztán nem kellett neki 10 év és kiderült, hogy a fele annyiba kerülő fajáték élettartama összehasonlíthatatlanul kevesebb, mint az átgondolt, fa, fém és műanyag alkatrészeket vegyesen használó nyugati játékoké. Nem részletezem, de vagy elfogadjátok, vagy nem, hogy az így-úgy ácsolt farönk játékok nem bírták úgy sem a gyerekek nyüstölését, sem az időjárást, mint a technológiailag jól átgondolt, alkatrészenként cserélhető nyugati játékok.
    Kivételként egy dolgot tudok csak megemlíteni, a Kő Boldizsár-féle mesélős játszóterek. Amelyek szintén nem tartósak, de legalább egyedi, szobrászi igényű megoldások.

Új hozzászólás Aktív témák