Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ecaddict

    senior tag

    válasz Dartimperial #11 üzenetére

    Itt egy másik, igaz csak WiFi-s teszt.

    A smallnetbuilder-es teszten a WRT610 ha egy hajszállal is de gyorsabbnak tűnik mint az RT-N16 a CNET-es teszt szerint viszont az RT-N16 jelentősen gyorsabb a WRT610-nél.

    Ez alapján úgy is tűnhet, mintha nem lenne egzakt módon definiálva mit is tesztelnek (vagy miért szór ennyire az eredmény?).

    Már korábban linkeltem egy kis beszélgetést a smallnetbuilderes tesztelő ("Mr. Easy"/thiggins) és néhány érdeklődő között. Mindenesetre nekem furcsa volt, hogy miért gondolja a "Managing Editor" 2009-ben, hogy, ha már 2004-ben teszteltek Asus router-t akkor a következő 5 évben nem is kell foglalkozni ilyesmivel.

    Ami infót eddig össze tudtam szedni erről a routerről (az RT-N16 a WL-500 utódja) :
    + Gyors proci (533 MHz)
    + Sok (és gyors) RAM (128MB)
    + Sok flash (32MB)
    + gigabit WAN és LAN
    + N-es WiFi
    + 2 USB port
    + teljesen open source (2.6-os Linux kernel), azaz várható custom firmware hozzá (több is)

    - csak 2.4 GHz-es rádió van benne 5 GHz es sávon nem megy
    - Gyári firmware és dokumentáció gyenge
    - Mivel most jelent meg még egy darabig nem lesz hozzá custom firmware

    Nem tudom ennek a routernek milyen a táp adaptere a WL-500 adaptere hajlamos volt meghibásodni ha évekig ment non-stop.

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    Én is beruháztam egy ilyen cuccra. Mivel még custom firmware nincs, két gyors módja van, hogy közelebbről is megnézzük a routert.

    1, http://192.168.1.1/Main_AdmStatus_Content.asp
    2, Innen fel kell tenni a telnet engedélyezett firmware-t, és telnet 192.168.1.1

    Valami ilyet kell látnunk:

    telnet 192.168.1.1
    Trying 192.168.1.1...
    Connected to 192.168.1.1.
    Escape character is '^]'.



    BusyBox v1.7.2 (2009-10-15 23:43:52 MSD) built-in shell (ash)
    Enter 'help' for a list of built-in commands.

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz Laca 012 #37 üzenetére

    Nekem is ugyanaz a verzió van, szerintem az összes egy szállítmányból származik.
    A LED-ek ugye úgy működnének, hogy más szín jelezné, ha gigabiten megy a port ill. ha nem. Ha nem spórolták volna meg ezt a funkciót...

    Nekem nem kis meglepetés volt ez a gagyi antenna, mivel eddig csak a 500gPv1-el találkoztam. Már az is feltünt, hogy a szorító gyűrű műanyagból van és nem fémből.
    Persze vannak fokozatok. Néhány routernek csak belső antennája van.
    A marketing duma, hogy milyen szép ettől a router. A valóság meg, hogy a NYÁKra feltenni a rézcsíkot nagyságrendekkel olcsóbb mint a külső antenna.

    A fórumokat olvasva eddig az volt az érzésem, hogy tanultak a 500gPv1-v2 váltásból ahol csak a költségeket spórolták meg, de semmivel nem lett jobb (jóval olcsóbb mindent összeintegrálni, mint külön panelra rakni a WiFi-t), de nem.

    Az N16 kb úgy utódja 500W-nek mint a 500gPv2 a 500gPv1-nek.
    OK, gigabitesek lettek a portok meg n-es a WiFi meg több RAM is lett benne, de pl. alapból még 32MB RAM-ot sem használ (free-vel néztem). Azaz, ha valakinek csak ez kell kb. harmadáron is kap hasonló képességü routert.

    Az több mint szemétség, hogy kiadnak néhány router-t egy jóval jobb chip-el tesztelni, majd egy gyengéb verziót elkezdenek árulni mindenféle figyelmeztetés nélkül. OK, lehetett stabilitás vagy bármilyen gondja a másik chip-nek, de azért nem ártott volna ezt a chip cserére felhívni a figyelmet. Lehet persze az is, hogy nem mindenütt azonos HW-el árulják.

    Mindenesetre hétfőn megkérdezem hány napon belül lehet visszavinni. Hétvége ide vagy oda, nekem alig van időm erre és jó lenne megnézni a proci meg a RAM tényleges sebességét.
    Az, hogy csak 2.4 Ghz-es sávon megy a WiFi megy már korábban is tudtam, ez kevésbé érdekel. Azon a 4718 sem segítene, hiszen a HW-nek a többi része hiányzik.

    Viszont a lassú proci, lassú RAM nekem nem elfogadható. Ez lett volna (legalábbis nekem meg vsz. a többségnek) a lényege az RT-N16-nak. Persze aki eddig is megelégedett a gyári firmware-el lehet, ezzel a routerrel is elégedett lesz. Végül is az alapfunkciókat tudja, mégha egy kicsit drágán is.

    Nézegettem az nvram show kimenetét. Nem nagyon értem pl. clkfreq-et:
    clkfreq=480,240,120
    Eddig két érték volt: a proci meg a RAM. Mi ez a három érték?

    A 500gP-nél ugye ez volt a 300Mhz-re állítás menete (a gyári 266MHz-ről):

    nvram set clkfreq=300,150
    nvram set sdram_config=0x0022
    nvram set sdram_ncdl=0

    Most ezek a gyári értékek:

    clkfreq=480,240,120
    sdram_config=0x104

    Sehogysem jön össze a korábban linkelt BCM product brief-el.
    Nem lehet, hogy a 4716-ot tették be, viszont 480Mhz-re emelt órajellel?
    Sajnos ha szétszedném (de nem is szeretném) akkor sem érném el azokat az eszközöket amivel ezt meg lehetne mérni. Ha egyébként is szétszeded, nem tudád megnézni (lehet sima freki mérő is elég lenne)?

    A DIGI-s netet egyébként bírja vagy érezhető a különbség a 500gPv1/300MHz-hez?

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz ecaddict #41 üzenetére

    Lejárt a mod időm, de még kihagytam: Minek lenne a proci ennyire felbordázva, ha csak 240MHz-en megy?

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz Laca 012 #47 üzenetére

    Nem azért ez nem ennyire egyszerű.
    Sajnos a hiányos gyári firmware zavar abban, hogy egyből komolyabb tesztet csináljak így csak alapokat tudok nézni.
    Pl. megcsináltam a köv. tesztet RT-N16-on ill WL500gPv1/266 MHz-en is (ext3 fájlrendszer USB2.0-ás rackben lévő gyors diszk):
    cp kb1Gfile /dev/null

    RT-N16: kb. 24 MB/s
    WL500gP: kb 11 MB/s

    Jókora (kb a várt) előnye van az RT-N16-nak (USB limit kb. 30 MB/s). Próbáld ki te is.

    Sajnos az NTFS particíót nem ismerte fel egyből (nem tudom azért mert Linuxon hoztam létre vagy mert valamit nem engedélyeztem a routeren) és NFS megosztást sem találtam (az egyébként szerintem rémes menüben), így ma ezeket nem fogom tesztelni.

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz Laca 012 #61 üzenetére

    Továbbra is tesztelgetek. Most a proci sebességét próbáltam ki. Ehhez egy egyszerű shell script-et használtam. Nem egy super pi teszt, de egy olyan környezetben ahol még vi sincs ezt lehetett gyorsan összedobni.

    A teszt:

    #!/bin/ash
    uptime
    LOOP=5000; I=0
    while [ $I -lt "$LOOP" ]; do
    echo "speed test of WL500gP and RT-N16" > /dev/null
    I=`expr $I + 1`
    done
    uptime

    (Az RT-N16-on csak ash van, a WL-500-on #!/bin/sh az első sor (valójában szintén ash). Eredetileg nem az "expr"-t szerettem volna használni, de az RT-N16-on se $(()) se let "" sincs).

    Eredmény, RT-N16:
    /tmp/test.sh

    00:43:10 up 43 min, load average: 0.00, 0.00, 0.08
    00:43:40 up 43 min, load average: 0.72, 0.17, 0.13
    # /tmp/test.sh
    00:44:15 up 44 min, load average: 0.40, 0.15, 0.12
    00:44:46 up 44 min, load average: 1.03, 0.33, 0.18

    30-31 másodperc

    WL-500gPv1/266MHz:
    /usr/local/sbin/test.sh

    20:23:00 up 20 days, 17 min, 0 users, load average: 0.00, 0.00, 0.00
    20:24:25 up 20 days, 18 min, 0 users, load average: 0.88, 0.28, 0.09
    $ /usr/local/sbin/test.sh
    20:24:50 up 20 days, 18 min, 0 users, load average: 0.58, 0.25, 0.09
    20:26:15 up 20 days, 20 min, 0 users, load average: 1.18, 0.53, 0.20

    85 másodperc.

    Azaz az RT-N16 több mint kétszer (majd háromszor) olyan gyors. Persze nem tudtam ugyanabban a környezetben elvégezni a teszteket (WL-500gP 2.4-es RT-N16, 2.6-os kernel), de akkor eltérést nem lehet a környezettel magyarázni.

    Ezek alapján nem igazán értem milyen proci van a routerben, de talán idővel az is kiderül.

    Visszaolvasva a hsz-okat volt egy olyan érzésem, hogy volt aki félreértette mit írtam a #56hsz-ban.
    Ott azt teszteltem, hogy milyen gyorsan tudja a routeren futó program olvasni az USB-re kötött diszket. A /dev/null átirányítás azért, hogy más ne zavarja a mérést.
    Az RT-N16 kb 24 MByte/s-el tudja olvasni a WL500 meg kb. 11 Mbyte/s-el.

    Amikor a USB tároló a hálózaton meg van osztva akkor természetesen ennek is van extra processzor igénye, így lesz a WL-500 11 Mbyte/s-es olvasásából:
    Samba esetén kb. 2.8-2.9 MByte/s
    NFS esetén kb. 4 MByte/s (Linuxon, Windows-on valamivel kevesebb).

    Ha az arányokat nézzük akkor várhatólag az RT-N16
    Samba esetén kb. 6-6.5 MByte/s-et
    NFS (Linux) esetén kb. 9 MByte/s-et
    tudhat.
    Ha eljutok oda a tesztelésben meg is fogom mérni.

    Laca 012
    Ez alapján tényleg valamivel lassabb lesz a Samba-s (vagy bármilyen router USB tároló) elérésed mint a Digi (legalábbis letöltés irányban).
    Mivel nekem kifejezetten cél lenne, hogy az RT-N16-on ne legyen szükség HW modra (mint volt a WL-500nál), így az, hogy nem lehet SATA vezérlőt rákötni nem akkor gáz. A HW mod után még jönne a SW-es küzdelem is. Szóval nekem ennyit már nem ér meg.

    avman
    Annyira gyakran nem szokott borulni a rendszer. Október 4-én (20 napja, azaz majd három hete) feltettem az Oleg r655-öt és most 20 napos uptime-om van.
    Okok amiért nem szokott menni a net (elmúlt 1.5 év WL-500gP tapasztalat alapján):
    áramszünet, szolgáltató hálózatával valami gond van, valami gond van a modem/router kombóval
    Ebben a sorrendben...

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz Laca 012 #62 üzenetére

    Miért vagy biztos, hogy nem 4718-van a router-ben?
    Oleg legújabb devices táblázatban ez van.

    És találtam egy kínai oldalt ahol szintént ezt állítják.

    (Milyen routert topikban is linkeltem.)

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz sanzi89 #75 üzenetére

    Pontosan miért is?

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz sanzi89 #78 üzenetére

    Nézted azt is amit írtam ill. linkeltem?

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz sanzi89 #82 üzenetére

    A proci természetesen nincs ráírva a dobozra (ez egy router, nem PC). Ami rá van írva az a gigabites WAN/LAN.

    Én egyébként valószínűsítem, hogy 4718 van benne.

    Miután megmértem a proci sebességét ami majd 3x-a a WL-500gPv1-nek nekem (ahogy vsz. egyébként a felh. 99.9%-nak is) tulajdonképpen mindegy milyen proci van benne. Gondolom nem mindenki akar HW modot.

    Alex91
    A best buy nem feltétlen a minőséget jelzi (nekem)=low end.

    Egyébként milyen "átlagos" routert tudnál még felsorolni, ami ezt tudja:
    - gigabites WAN/LAN portok
    - n-es WiFi (mondjuk csak 2.4 GHz-es)
    - 2 USB
    - 128 MB RAM
    - 32 MB flash
    - 140 MBit/s (hogy konkrétan mennyivel azt most hagyjuk) feletti WAN-LAN sebességet tud
    - Nem több mint 31 ezer
    - Külső antenna ami szükség esetén cserélhető

    A gyors procit azért nem adtam hozzá, mert nem igazán jól hasonlítható. Mindenesetre közel 3x olyan gyors mint a WL-500gP.

    OK, mondhatod, hogy ezek nem mindegyike releváns, kvázi az RT-N16-ra lett szabva. Könnyítek: Ezek egyikét elhagyhatod.

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz psybu #99 üzenetére

    Kb. egy hete vagyok tulaja egy ilyen routernek. Nem vittem vissza, nem is tervezem. Szerintem alaposan utána olvastam, rengeteget googliztam, amit találtam megosztottam (megspórolva ezzel a keresést másoknak).
    Teszteltem is, nekem megfelel.

    Aki úgy érzi más routerre van szüksége, lehet mást is venni. Jópár típus van több gyártótól is. Lehet válogatni.

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz Laca 012 #135 üzenetére

    Ennek a lapnak nem is az energiahatékonyságával van gond. Mobil cuccokból építkezik tuti a fogyasztása (bár ha mindent hozzá adsz, ami egy routerhez/LAN switch-hez kell azért egy picit több lesz).

    Ha NAS-t szeretnél építeni minden meg is van hozzá kitt szinten. Bár nem mindenki fog ilyesminek neki mert NAS-ra már rég vannak olyan megoldások (habár horror áron), hogy kiveszed a dobozból és működik (pl. Synology).

    Ez az amit WiFi-s routerek terén nem igazán látunk. A miértre nem igazán tudom a választ. Se teljesítményben, se stabilitásban, se funkciókban nincsenek ott.

    Szóval ez az amihez úgy látom még hosszú út vezet gyártóknak. De nemcsak nekik. Első lépésben fel kell építened a HW minden elemét és akkor még jön a SW-es rész. Jelenleg kb. egy NAS-od van.

    Ha nagyon sok időd van tényleg tudsz valamit megtakarítani a villanyszámlán és rengeteg funkciót bele tudsz majd pakolni, de rengeteg szabadidő árán (nem hiszem sokat kellene vesézni, a WL-500gP topikból ismerjük már a dolgot) .

    Mindig tudtam, hogy az RT-N16 nem fogja hozni egy NAS teljesítményét. Cserébe viszont abban reménykedek, hogy úgy tudok egy kicsit a WL-500gP teljesítményéről upgradelni (ide nem tudtam jobb szót), hogy nem megy minden szabadidőm rá.

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz Laca 012 #150 üzenetére

    RAM típusa: K4N511630Z-HC25 (Samsung)
    Az 51 a 512 Mbit-et a 16 meg azt jelzi, hogy 16 bites. Sajnos a többit nem tudom fejből (és pont az lenne a lényeg).
    Holnap megpróbálom megtalálni.

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz Laca 012 #154 üzenetére

    Ezt a 16 bites dolgot ugye nem mondod komolyan? A memória szervezése pont olyan mint a WL-500gP-ben 128M RAM upgrade után. 2 chip van így lesz 32 bites (ha csak 16 bit kellene nem lenne értelme a két chipnek). Hogy cseréltél te RAM chip-et a WL-500gP-ben? 1 chip volt?

    Kivágás, hogy jobban lehessen látni:

    Itt meg a 4716-18 spec releváns része:

    Cobra
    Ugy tudtam, hogy a GDDR2 ellentétben a sima DDR2-vel továbbra is 2.5 volton megy, hogy gyors legyen, de ez a chip fura módon 1.8 voltos hasonlóan a sima DDR2-höz (spec alapján).
    Eredetileg amikor írtad a GDDR2-t azt hittem azért van GDDR2 benne mert az 2.5 voltos és jobban illeszkedik a rendszer többi részéhez.

    Szerintem azért van benne ez a chip, hogy gyors legyen. A grafikus chip-ek nem a lassúságukról híresek... (mondjuk a két chip együtt majd 1 W-ot fogyaszt)

    Még egy ábra a sebességhez:

    meg még egy:

    Ez is csak megerősíti, hogy a routerben 4718-as proci van. A proci belül 533 MHz-el ketyeg az interfészen meg 400-al. Ezért kell hozzá a 400-as RAM.

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz Cobra. #159 üzenetére

    Nem lett volna értelme. Ha a proci lábain 400MHz az órajel nincs értelme gyorsabb RAM-ot tenni hozzá.

    Egyébként lefuttattam a shell script-es tesztemet egy ilyen procin is:

    cat /proc/cpuinfo
    processor : 0
    vendor_id : GenuineIntel
    cpu family : 15
    model : 2
    model name : Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 2.66GHz
    stepping : 7
    cpu MHz : 2658.006
    cache size : 512 KB
    fdiv_bug : no
    hlt_bug : no
    f00f_bug : no
    coma_bug : no
    fpu : yes
    fpu_exception : yes
    cpuid level : 2
    wp : yes
    flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe up pebs bts sync_rdtsc cid
    bogomips : 5318.39
    clflush size : 64

    Azaz ezt (megnöveltem a ciklust 20.000-re):

    #!/bin/sh
    uptime
    LOOP=20000; I=0
    while [ $I -lt "$LOOP" ]; do
    echo "speed test of WL500gP and RT-N16" > /dev/null
    I=`expr $I + 1`
    done
    uptime

    Eredmény: 30sec (Az RT-N16 5000 ciklust tudott ennyi idő alatt)

    Azaz egy Pentium 4-es @ 2.66 GHz csak 4x gyorsabb mint a 4718 az RT-N16-ban. Az első szintű cache vsz. mindkettőbe ugyanúgy 32K, de a Pentium 4-ben van 512K másodszintű cache is!

    Laca 012 lefuttatnád a fenti kis tesztet az atomon is (hogy lássuk mennyivel gyorsabb)?

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz Laca 012 #177 üzenetére

    Szerintem a Hyper-Threading eredmény felejtős. Az, hogy más is fut nem gond, ha a proci load a 0 környékén van.
    Megcsináltam a tesztet dual core-os deszktop procikon is, hát nem egyszerű értelmezni.
    A teszt alany Intel 2160 ill. E7600 volt.
    Ugye amikor csináltam a tesztet írtam, hogy eredetileg nem az expr szerettem volna használni, de nem volt más választásom az RT-N16 gyári shell környezetében.
    Most kiderül miért is nem ezt szerettem volna.

    Mindkét proci esetében a teszt alatt a proci mindkét magja 50%-on ment. A dinamikus (speedstep-es) órajel pedig maradt alapon (2160 1.2 GHz, E7600 1.6 GHz). Mi történt?
    Mivel az expr külön processzként fut az oprendszer hol az egyik, hol a másik magra dobta (ez az ami megölte az atom 270-es Hyper-Threading-jét, hiszen maga a processz csak egy összeadást csinált, viszont az oprendszernek minden esetben el kellet indítani külön magon).
    Mivel mindegyik mag csak 50% terhelést látott, a speedstep órajel maradt az alapon.
    Teljesség kedvéért E7600@1.6GHz-en 25sec.

    A 97s nagyon gyatra érték. Én arra számítottam, hogy az atom legalább 2x olyan gyors (valójában biztosan gyorsabb) mint az RT-N16 procija (nem kb negyedével gyorsabb). Az ok vsz., hogy atomon nagyobb a költsége új proceszt indítani (sokkal nagyobb mint a MIPS-es procin).

    Nekem a végkonklúzió: Kölönböző architektúrájú procikat nem olyan egyszerű összehasonlítani, mindenesetre a 270-es atom sem mindig hasít annyira. Nem olyan rossz gép az az RT-N16, lehet a legjobb amit ma WiFi-s routerek között kapni lehet. Persze jó lenne custom firmware már rá, hogy ki is lehessen használni.
    Az atom előnye inkább a flexibilitás és a sok SW ami egyből elérhető rá, nem annyira a sebesség.

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz Cobra. #178 üzenetére

    Igen valahol én is ezt mondtam. Pl nem olyan rossz az a Hyper-Threading, ha hosszú ideig futó processzeknek az időosztását a proci tudja csinálni az oprendszer helyett. A fenti tesztben viszont a sok rövid ideig futó processz megölte ezt a logikát (mentségemre mondom nem szándékos volt, csak ezt a tesztet tudtam összehozni azon a shell-en ami alapból az RT-N16-on van).

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz mgrincs #183 üzenetére

    OK, elfogadom nem a legjobb teszt a shell scriptes, de nem szeretném minden szabadidőm ennek a témának a kutatására áldozni (az RT-N16-os Asus GPL csomag GPL_9937_RT_N16.zip 326MB, kicsomagolni, beállítani, fordítani futtatni stb).
    Valójában ezért nem, mert nem igazán várok nagy meglepetést ettől a tesztől sem. Nincs kétségem, hogy az atom lap gyorsabb mint az RT-N16. Valójában nem is igazán azért amit ezek a tesztek mérnek (sejtem te is tudod miért, de azért a végén leírom).

    Nézzük csak sorjában. Az Intel E7600 25s alatt futtatta azt amit az RT-N16 120s alatt tehát kb. 5x gyorsabb. Írtam, hogy felváltva hol az egyik magra, hol a másikra dobta a külön proceszt azaz egyszerre mindig csak 1 mag futott és az is csak 1600 Mhz-en. Azaz 3x akkora órajelen mint az RT-N16 procija (aminek a magja 533 MHz, ha elfogadjuk amit a Broadcom megad).
    3x órajel 5x gyorsabb.

    A Wiki szerint a meg nem nevzett Core 2 Duo kb. 10x gyorsabban számolta a pi-t meg az e-t mint a WL-500 procija. Mivel a WL-500 kb harmad olyan gyors procival bír mint az RT-N16 ez azt jelentené, hogy Core 2 Duo kb 3x-4x gyorsabban számolja ezeket mint az RT-N16. Teljesen hihető.

    Lebegőpontos számolásban jóval (majd két nagyságrenddel) gyorsabb volt. Érthető, az RT-N16-ban nincs erre HW, az emulátor nem versenyképes a HW megoldással. Szerencsére a router ritkán dolgozik lebegőpontos számokkal. Tehát ezen tovább is léphetünk.

    Nem tudom mit teszteltek a memóriánál, de a Core 2 Duo ott is két számjegyű szorzóval gyorsabb. Az RT-16 itt is hátrányban van, hiszen nincs másodszintű cache a procijában. Nyilván ez relatíve sokat számít különösen, ha az adatok nagyrésze befér a cache-be (progikra igaz, nagy fájlokra stb. nem).
    A RAM elérése egyiknél sem lényegesen gyorsabb. Bár a RAM gyártók egyre másra emelik a DDR után írt számot az idő ami eltelik attól, hogy a proci kiküldi az adat címét és a kért adat megjelenik a procinak alig-alig csökkent az elmúlt években (de mondhattam volna évtizedet is).
    Szóval nagy mennyiségű adatok mozgatásánál, amire a router van nem radikális a különbség.
    Gondolom nem véletlenül raktak olyan RAM chipeket a routerbe, hogy darabonként 0.5W-ot fogyasz azaz a 128 MB RAM együtt majd 1 W-ot.

    Nézzük a következő oldalt: SSH. Itt az Atom 330-nak (vsz. 270-nek is bár nem annyira nyomasztóan) nagyon jelentős az előnye. Megint vsz. HW okok vannak. A hash/titkosítás nagyon jól párhuzamosítható. Azaz a multimédiás egy utasítás több adat architektúra jól kihasználható->A torrent letöltése utáni hash ill. minden hash-t használó dolog lassabb lesz az RT-N16-on.

    És amit nem teszteltek: A teljes HW (amit beleértettem a flexibilitásba) ill legfontosabb a DMA. Ha valamiért, akkor az atom (lap, nem önmagában a proci) ezért lesz gyorsabb az RT-16-nál.

    Én ennek tudatában választottam az RT-16-ot. A WL-500gPv1-em 10Mbit-ig simán kezelte a transzfert az USB diszk és az internet között (ugye ez nem a WAN-LAN sebesség ami ennél jóval több). Ennél többet szerettem volna. Ha az RT-N16 tudja a 30 Mbit/s-es USB-internet sebességet ill. NFS-en a 10MB/s-es USB-LAN (olvasás) sebességet teljesen elégedett leszek (ill. akkor, ha majd lesz custom firmware ami hozza a WL-500 stabilitást).

    Ha nagyon sok időm lesz, persze lehet lefuttatom a linkelt teszteket is.

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz mgrincs #183 üzenetére

    Kipróbáltam, hátha binárisan kompatibilis az openwrt_cpu_bench_v06.bin-el a 4718-as (az RT-N16-os) proci. És igen az. Így aztán minden újrafordítás nélkül futtatható.

    Íme az eredmény az "információra éhes felhasználók okulására" (csak átneveztem a bin fájlt).
    RT-N16:

    uptime && ./openwrtb.bin && uptime
    00:23:09 up 23 min, load average: 0.00, 0.00, 0.06
    This is CPU and memory benchmark for OpenWRT v0.6. This will then take some time... (typically 30-60 seconds on a 200MHz computer)
    Overhead for getting time: 65us
    Time to run memory bench: 2.82[secs]
    Time to run computation of pi (2400 digits, 10 times): 7.28[secs]
    Time to run computation of e (9009 digits): 6.59[secs]
    Time to run float bench: 3.00[secs]
    Total time: 19.7s

    You can copy/paste the following line in the wiki table at: http://wiki.openwrt.org/HardwarePerformance
    || 1970-01-01 || ''Author'' || 2.8s || 7.3s || 6.6s || 3.0s || v0.6 || ''OS'' || ''DeviceModel'' || ''CPU model'' || ''CPU Frequency'' || ''LinkToHwPage'' ||
    00:23:29 up 23 min, load average: 0.28, 0.06, 0.08

    WL-500gpV1@266MHz (gyári órajel):

    uptime && ./openwrtb.bin && uptime
    21:59:04 up 1 day, 2:27, 0 users, load average: 0.02, 0.06, 0.01
    This is CPU and memory benchmark for OpenWRT v0.6. This will then take some time... (typically 30-60 seconds on a 200MHz computer)
    Overhead for getting time: 56us
    Time to run memory bench: 5.39[secs]
    Time to run computation of pi (2400 digits, 10 times): 10.94[secs]
    Time to run computation of e (9009 digits): 12.05[secs]
    Time to run float bench: 6.22[secs]
    Total time: 34.6s

    You can copy/paste the following line in the wiki table at: http://wiki.openwrt.org/HardwarePerformance
    || 2009-11-05 || ''Author'' || 5.4s || 10.9s || 12.1s || 6.2s || v0.6 || ''OS'' || ''DeviceModel'' || ''CPU model'' || ''CPU Frequency'' || ''LinkToHwPage'' ||
    21:59:39 up 1 day, 2:27, 0 users, load average: 0.65, 0.21, 0.06

    Hogy jobban hasonlítható legyen a lényeg:
    mem pi e float
    RT-N16 2.8s || 7.3s || 6.6s || 3.0s
    WL-500 5.4s || 10.9s || 12.1s || 6.2s

    Ez alapján az RT-N16 procija kb. kétszer olyan gyors mint a WL-500-é (hogy a pi számítás miért lassabb azt nem nagyon tudom magyarázni).

    Telesség kedvéért Intel E7600 (@3.07 GHz, hogy mikortól nem tudom, mert olyan rövid idő alatt lefut):

    uptime && ./a.out && uptime
    22:21:39 up 1:58, 4 users, load average: 0.25, 0.27, 0.37
    This is CPU and memory benchmark for OpenWRT v0.6. This will then take some time... (typically 30-60 seconds on a 200MHz computer)
    Overhead for getting time: 1us
    Time to run memory bench: 0.19[secs]
    Time to run computation of pi (2400 digits, 10 times): 0.41[secs]
    Time to run computation of e (9009 digits): 0.47[secs]
    Time to run float bench: 0.04[secs]
    Total time: 1.1s

    You can copy/paste the following line in the wiki table at: http://wiki.openwrt.org/HardwarePerformance
    || 2009-11-05 || ''Author'' || 0.2s || 0.4s || 0.5s || 0.0s || v0.6 || ''OS'' || ''DeviceModel'' || ''CPU model'' || ''CPU Frequency'' || ''LinkToHwPage'' ||
    22:21:40 up 1:58, 4 users, load average: 0.25, 0.27, 0.37

    RT-N16 vs Intel E7600@3.06GHz:
    2.8s || 7.3s || 6.6s || 3.0s
    0.2s || 0.4s || 0.5s || 0.0s

    Mivelhogy minden belefért a cache-be, az E7600 sokkal gyorsabb volt...

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    Mostmár csak az atom 270-es hiányzik a listából:

    mem pi e float
    WL-500@266MHz 5.4s || 10.9s || 12.1s || 6.2s
    RT-N16@533MHz 2.8s || 7.3s || 6.6s || 3.0s
    P4@2.66GHz 0.9s || 1.5s || 1.5s || 0.2s (0.22)
    E7600@3.07GHz 0.2s || 0.4s || 0.5s || 0.0s (0.04)

    Szerk: formázás

    [ Szerkesztve ]

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz FixY67 #190 üzenetére

    Egy gyors google keresést szántam a dolognak és ez alapján nem látom mihez kellene a WPA-hoz lebegőpontos rész.
    Ez a [L:mesa.ece.wisc.edu/publications/cp_2007-18.pdf]cikk[/L] alapján a WPA2 AES-t használ.
    Az [L]http://www.hoozi.com/Articles/AESEncryption.htm]itt található c /c++kódban[/L] meg az AES nem használ lebegőpontos számokat.

    Mivel nem igazán értek hozzá, ennél tovább nem is mennék ebben a témában.

    Persze a megtöréséhez lehet lebegőpontos cuccokat használnak. De ez nem keverendő magával a titkosítási algoritmussal.

    [ Szerkesztve ]

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz myegmx #195 üzenetére

    A WL500 Gyári firmware tudtommal nem ismeri az NTFS-t. Így az kilőve. Csak custom firmware-el fog menni. Pl. Oleg (ntfs-3g).
    Ennek ellenére én nem ismerek senkit aki NTFS-el használná (nagyon jó ext2 olvasó progik vannak Windows-ra , pl. ext2IFS; bár nem tudom megy-e Win7-el, nincs Win7-em, nem is tervezem Win7 használatát). Egyébként ext3-at szokás használni, ext3=ext2+journal azaz ext2 olvasók is tudják kezelni, ha rendesen le van zárva.
    A custom firmware-ek használatához alap Linux ismeret szükséges (vagy hajlandóság ennek utánaolvasni).

    Az RT-N16 ismeri alapból az NTFS-t. Ennek ellenére ha semmi más (tipikusan sebesség) okod nincs a WL500gP V1 is használható (a fenti megszorítással). A gyári download master-hez nem fűznék nagy reményeket.
    Nekem annak ellenére új volt az RT-N16 felülete, hogy az előző routerem WL-500gPv1 (még most is használom). Még a régi firmware-el adták (amit aztán gyorsan le is cseréltem Olegre), aminek nem ez a kék menüje volt. Egyébként aki kicsit is ért a Linux-hoz elszörnyed ezen a menün. Mivel minden változtatás után újraindítja a routert (vagy nem tudom pontosan mit csinál) rém lassú. Ezt türelmes, de hozzá nem értő felhasználóknak találták ki.

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz viktike #203 üzenetére

    Ha a broadcom össze-vissza tageli a 47xx procikat (mint ahogy ez a kínai oldal állítja), akkor azt, hogy milyen proci van a routerben software-ből nem, csak a prociról leolvasva lehetne megtudni (ehhez meg le kellene szedni a bordát a prociról).

    Egyébként a linkelt oldal azt állítja, hogy
    4716: Broadcom BCMB83A chip rev 0
    4718: Broadcom BCM4716 chip rev 1

    Itt veséztem először ezt a témát, de ebben a fórumban is van bőven róla. Először én is bedőltem annak, hogy mit ad a SW. Elvileg a Broadcom nem is gyárt 480Mhz-es 4716-ot (a core meg mindben 533MHz-en megy)...

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz Laca 012 #242 üzenetére

    Nekem úgy tűnik az RT-N16 tápja kevésbé melegszik mint a WL-500gP-é. Persze, hogy jobb-e azt majd csak 2 év múlva tudjuk meg.
    Mindenesetre szerencsére nekem még bírja a WL-500gP is. Kb. másfél éve megy non-stop. Vigyáztam is rá, nem volt olyan HDD rack rákötve aminek nem volt saját tápja.

    vitezlejszlo
    Az 1.8-as HDD roppant drága megoldás lenne. 5V-os tápot már max. néhány ezer forintért kapsz. Van olyan rack (2.5") aminek a tápcsatija simán fogadja aktív hub tápját.

    Az RT-N16-hoz DD-WRT-t innen lehet letölteni. Én lehet megvárom az Oleget, nekem az jött be.

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz vitezlejszlo #245 üzenetére

    Az ugye nem kérdés, hogy a HDD-t a routerre kell kötni. A kérdés, hogy honnan fogja kapni a tápot. Egy ideig használtam egy aktív USB hub-ot, de azóta rájöttem nem lesz rá szükségem (sajnos). A tápját (mármint az USB hub-ét) viszont direktbe a 2.5" rack-hez továbbra is használom.

    Anno amikor vettem a 2.5" rack-et még nem nagyon volt 2.5"-es eSATA-s választék. Az igényeimnek leginkább az ICY BOX IB-290 felelt meg. Kicsit drága volt, de érződött rajta a minőség.
    Részletek ebben a hsz-ban.
    Azóta már láttam más hasonlóan jó típusokat is. Olyat nagyon nehezen fogsz találni aminek saját külső tápja van (2.5"-nál ez nem divat) viszont vannak olyanok amin táp csatlakozó aljzat sincs. Na ezek kerülendőek, hacsak nem vagy az a barkácsolós típus.

    Még egy fontos dolog: Az eSATA és az USB nem használható egyszerre (még úgy sem, hogy az eSATA részt csak olvasásra használod, kipróbáltam, sérült fájlrendszer az eredmény), az eSATA akkor jön jól, ha leszeded a routerről és pl. laptophoz/PC-hez kötöd (újabb laptopoknak alapból van eSATA csatlakozója, legalábbis a jobbaknak).

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz eperga #256 üzenetére

    Most mllyen le/feltöltésről beszélünk? Pl. mi a protokol, a router saját maga tölt az USB-n hozzá kötött diszkre vagy a routerrre (LAN-on/WiFi-n?) kötött PC az ami le/fel tölt?

    Ha a routerre USB-n kötött diszkről bészélünk akkor reális a 2-3 MByte/s. Egyébként meg dobhattál volna egy két képet a konfigodról (pl. QoS) mert így senki nem fogja neked megmondani mi a gondja a konfigodnak.

    A router legszerényebb mérések szerint is kb 140 Mbit/s-et tud WAN-LAN irányban. A 60 Mbit/s-et még a legalább kétéves WL-500gP is tudja (egy kicsit tuningolt konfiggal Laca 012 PPPoE-vel is többet mért ami ugye a nehezített változat).

    A Download master hobbi letöltésekre esetleg jó lehet. Egyébként custom firmware kell hozzá.

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz ppdan #300 üzenetére

    A telnetes firmware mostmár felejtős, csak akkor volt érdekes amikor még semmi sem volt, amivel meg lehetett volna nézni milyen SW van a routeren ill. mit lát/használ a vasból a SW.

    Per pillanat, ha le akarod cserélni a gyárit akkor DD-WRT lehet feltenni.

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    Úgy túnik, hamarosan lesz Oleg firmware is az RT-N16-ra. Az elmult napban rengeteg kódot raktak be (változások), amik között ott van az RT-N16 Makefile is.
    Az 1.9.2.7-d a régi ág, a 1.9.2.7-e meg az n-es routereké.

    [ Szerkesztve ]

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz vitezlejszlo #346 üzenetére

    Az Oleg helyett valójában már egy team viszi tovább a dolgokat. Ő/ők azok akik fogták a gyári firmware-t és kijavították a hibákat (mivelhogy az Asus a teljes forrást kiadja) plusz hozzáadtak egy-két dolgot a korábbi Asus routerek esetén (a web-es interface-hez viszont sajnos(?) nem nyúltak).

    A dolog úgy működött (innen-onnan olvasva), hogy kiválasztották anno a legjobb olyan router-t aminek forrása is volt (a WL-500 valamelyik variánsa; az az egyik legfontosabb szempont volt, hogy legyen rajta USB ami anno nagyon kevés routeren volt) és berakták ami nekik kellett.

    Más routerekkel nem is foglalkoztak (igy aztán a többség nem is ismeri ezt a firmware-t, nem úgy mint a Wrt variánsokat, amik a Linksys-ből indultak, de mostmár majdnem mindenre portolták).

    Mivel a gyári firmware-ből indultak ki, a HW-hez leginkább ez a firmware passzolt. Persze idővel más firmware-eket is megycsináltak a WL-500-hoz (leginkább a gP-khez), kb. fél éve már van pl. Tomato is a WL-500gP-khez.

    Mivel az RT-N16-hoz is kiadta az Asus a teljes forrást valószínűleg, az Oleg féle firmware fog ismét legjobban passzolni ehhez a router-hez (és végre 2.6-os kernel lesz a routeren is!). Természetesen ez nem azt jelenti, hogy mindenkinek ez lesz a legjobb firmware.

    Aki PC-n is Linux-ot használ (pl. én Fedora 12 alól írom ezeket a sorokat), annak jelentős előny lehet, hogy ismerős környezetben találja magát határtalan szabadsági fokkal.

    Másoknak (kül., ha Windows-on kívül mást nem nagyon használtak komolyabban), esetleg más firmware jöhet be jobban, amin megelégszenek a Web-es interface adta lehetőségekkel.

    Hát ilyen fajta ez a firmware. Több let mint, két mondat. Ha esetleg mást is érdekel.

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz ppdan #355 üzenetére

    Én is izgatottan várom az Oleget.
    Csak érdekességként jegyzem meg, hogy a WL-500gP Oleg konfigom (majdnem) simán megy DD-WRT alatt.
    A Services/USB-nél be kellett tenni az rc.unslung-ot ill. felmountolni az /mnt-t, de simán megy (a WL-500 2.4-es, a DD-WRT meg 2.6 os kernel).
    Mivel a lighttpd is megy simán fut a rutorrent web UI is.
    Nem olyan nagy durranás ez a DD-WRT. Nekem az Oleg jobban bejön.

    USB rc.unslung:

    ps kimenet:

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz khorvat #361 üzenetére

    Készülget, de elég lassan.
    Úgy tűnik most a JFFS2 hozzáadása ami miatt lassú a dolog.

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz Tutu7030 #363 üzenetére

    kb. 2-2.5x olyan "gyors". Sajnos még nincs olyan firmware ami tudná az NFS-t (és lévén Linuxos a gép amihez csatlakozik, más nem nagyon érdekel).

    Azaz csodákat várni nem kell, több fórumon is előjött kb. 10 MByte/s amit ettől a routertől el lehet várni (WL-500: 4 Mbyte/s).

    Viszont, ha többen is használják a netet amit a router megoszt (egyébként mi értelme lenne a routernek?) akkor az kvázi ingyen van (fogyasztás szempontjából).
    Pl. nálunk non-stop megy a router(/modem) ami havi szinten kb. 600 Ft (az RT-N16 egy picit többet fogyaszt, de most nincs kedvem újraszámolni, vsz 10%-on belül van). Ha most még egy NAS-t is be akarnék tenni legalább megduplázná a fogyasztást (de inkább 3x lenne az).

    Hiába tudna egy jobb NAS akár 5x sebességet is, nem igazán tudnám kihasználni, nincs non-stop szükségem erre a sebességre. Amikor van, a router leállítása nélkül le tudom húzni ill visszarakni az USBs/eSATAs racket (azaz akik csak a net-et használják semmit nem vesznek ebből észre). Egyébként meg nem hiszem, hogy megfizethető árban van olyan NAS ami felveszi a versenyt a dual core-os, WD raptor 300+Samu HD502HJ (F3) géppel amit egyébként is használok (ha nagy ritkán nagyobb mennyiségű adatot kell mozgatni).

    Olyan torrentes letöltésekhez amik "lassan" (olyan kábelnetesen lassan mert ADSL max sem tud annyit) jönnek le megint pont jó a router hiába nem egy sebesség bajnok. Szintén ha nagyritkán le akarok szedni a rapidshare/data.hu-ról valamit (olyan ritkán, hogy ezért semmi kedvem fizetni) erre is teljesen OK az a sebesség amit a router tud. Mondjuk ehhez egyszer be kellet tegyek egy scriptet a korábban megírt wget-es scriptembe. Így született a fewgets.

    Szóval röviden SOHO routerként az RT-N16 abszolult a top kategóriában van (jópár szempont alapján gyengébb routereket árulnak több pénzért), egyébként meg azok a plusz funkciók amit némi hozzáértéssel/utánaolvasással hozzá lehet adni (csak a népszerűbbeket írtam most) lehetővé teszik, hogy több más eszközt is helyettesíteni lehessen vele (ha nincs szükségünk pl. egy olyan NAS-ra aminek gyakran 50 MByte/s feletti forgalma van).

    Ha annél több kell, akkor meg a router mellé még lehet pl. Synology NAS-t meg HD-s mediacentereket venni. Egy hasonló routerre vsz. még akkor is szükség lesz...

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz lippije #366 üzenetére

    Nem adtad meg milyen firmware, milyen ftp progi (oprendszer stb). Per pillanat nekem DD-WRT van fenn (ha lesz Oleg majd váltok rá).

    Fedora 12, shell-ből simán megy (DD-WRT-n ProFTPD van):

    WL-500gP/Oleg-en a ProFTPD volt a leglassab fájl transfer módszer, mindössze, 1.9 MByte/s-el. Itt még a ProFTPD is 6.9 MByte/s-et produkál. Ez alapján NFS-el biztos egy kicsit még 10 MByte/s felé is lehet majd menni.

    A fewgest-el is jók az ékezetek (az Oleges megy egy az egyben, még a letöltéshez sem kellet módosítsak):

    Firefox alatt viszont ha beírtam a címsorba a teszt könyvtárat (ftp://192.168.1.1/cgi-bin/Test/) bajok vannak.
    Mintha a FF nem tudná az oktális UTF-8 encoding-ot kezelni:

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz FixY67 #370 üzenetére

    Ugye kell egyrészt, hogy a router olvassa a fájlrendszert.
    Erre mondta avman, hogy megy. Én is tettem egy kósza próbálkozást rá, de lehet Linux alól NTFS fájlrendszer létrehozása nem volt a legjobb ötlet.

    Másrész kell a Samba, hogy hálózaton megoszd bármelyik fájlrendszert. Ez is megy. Ha már tudja kezelni a router az NTFS-t akkor a Samba-nak tök mindegy, milyen fájl rendszert oszt meg, pont ahogy írod.

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz mgrincs #389 üzenetére

    Fel is dobtam rá.
    Pontosabban átneveztem a trx fájlt és a DD-WRT webről csináltam egy frissítést.

    Persze elfelejtettem nvram get http_passwd-ot nyomni (DD-WRT jelszó tárolása nem kompatibilis a Tomatóval), így aztán restore gomb 5s-es nyomásával tudam alapállabotba tenni a beállításokat. Ez után már be is lehetett lépni (user: root, jelszó: admin).

    Web OK.

    Oleges diszk elővesz, USB beállít:

    Reboot. telnetből ps afx sürü futtatása.
    php-fcgi megy
    mysqld is indulni látszik
    MInden megfagy, se telnet, se web.
    pedig szerintem már közel volt a lighttpd-hez (lehet pont az fagyott be).

    Ez tényleg béta, DD-WRT egyáltalán nem fagyott, és lighttpd ill. rtorrent is ment, de azért bíztató.

    Na majd holnap, hátha valamit kiveszek az init-ből, akkor nem fagy le, vagy kiderül mi fagy.

    Röviden: Alap router funkciók menni látszanak, de most még csak az tegye fel a Tomatót akinek van kedve kísérletezgetni. DD-WRT stabilabb.

    [ Szerkesztve ]

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz balage25 #391 üzenetére

    Azt hittem a firmware csere módja a firmware-től függ, nem a routertől.

    Egyébként nagyon instabil ez a Tomato verzió. Nem is próbálkozok vele tovább (megy vissza a DD-WRT). Kiszedtem egy két script-et és így már ment pl. rtorrent, lighttpd (hogy a népszerűbbeket említsem) úgy, hogy ha az USB-s rack be volt dugva a routerbe amikor bedugtam az adapterét. Egyébként ha e nélkül indítottam és menet közben dugtam be az USB csatit totál fagyás. Se telnet, se web.

    Az rtorrent-el le is töltöttem. Furcsán extrém magas volt a load (alig valamivel gyorsabb letöltésnél mint a WL-500-nál).

    Megismételtem az FTPs tesztet amit DD-WRT-nél csináltam. Érdekes módon a vsftpd sem volt lényegesebben gyorsabb mint a ProFTPd.

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz Speederer #393 üzenetére

    A sleep 10 azt jelenti, hogy 10 másodpercig várunk. Ennek akkor van értelme, ha a diszk (HDD) együtt indul a routerrel és meg akarod várni, hogy felpörögjön.

    Ergo max az első sleep-nek van értelme, hacsak nem az opt ill a mnt nem külön diszken van.

    Az && meg azt jelenti, hogy ha az && előtti parancs lefut akkor fut le az utána lévő rész.

    Gondolom DD-WRT-t használsz.
    Két megoldás lehet:
    1) Minden parancsot && -el összekötsz
    2) Egy külön script-et índitasz, ahol külön sorokba rakod a parancsokat

    Magától semmi nem indul el. Biztos van valami ami indítja.

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz balage25 #395 üzenetére

    Ebben igazad van, láttam is nyomát, hogy néhány service el is indult.

    Viszont én egy az egyben az Oleges konfigom használtam. Ott pedig van külön /opt és külön /mnt. Azaz pont úgy ahogy egy normális linux rendszeren külön van a rendszer (/opt) ill. ahol az adatokat tároljuk.

    Hiába kapcsoltam be az "Automatic Drive Mount"-ot, az csak az első paríciót csatolta fel, a másodikat (/mnt) nem. Így viszont jópár service-t nincs értelme elindítani vagy már el sem indul.

    Persze, lehet erre is van DD-WRTs megoldás, nem nagyon ismertem/ismerem a DD-WRT-t és nem is olvastam utána.

    Ezért kell elindítani egy külön script-et, ahol az /mnt-t is fel lehet csatolni ill. rendesen elindítani a scripteket.

    Van egyébként rá lehetőség, hogy csak csatolja fel a partíciót, de ne akarjon elindítani semmit?

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz balage25 #401 üzenetére

    Nekem az indulás teljesen automatikusan történik. Csak az a gondom van amit korábban is írtam, hogy mivel a firmware is automatikusan akarja indítani az /opt/etc/init.d/ scripteket, valami duplán indul (akar indulni).

    Nem tudom segít-e, ime a pontos beállítás:

    cat /opt/etc/init.d/rc.unslung
    #!/bin/sh
    # Start all init scripts in /opt/etc/init.d
    # executing them in numerical order.
    #
    mount -o noatime -t ext3 /dev/scsi/host0/bus0/target0/lun0/part3 /mnt
    sleep 2
    for i in /opt/etc/init.d/S??* ;do

    # Ignore dangling symlinks (if any).
    [ ! -f "$i" ] && continue

    case "$i" in
    *.sh)
    # Source shell script for speed.
    (
    trap - INT QUIT TSTP
    set start
    . $i
    )
    ;;
    *)
    # No sh extension, so fork subprocess.
    $i start
    ;;
    esac
    done

    Az /opt/etc/init.d/rc.unslung nem tökéletesen ugyanaz mint az Oleg-es konfigomnál, mert fel kell csatolni a /mnt-is.

    A várakozás vagy a Shebang (#!) lehet nem kell, de nem volt kedvem kisérletezgetni vagy utánaolvasni.

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz janyi #405 üzenetére

    Te egy sima port forwarding-ot szeretnél használni? Azaz a külső IP címed adott portját(/portjait) egy adott belső IP (192.168.1.x) adott portjára továbbítani?
    Szerintem nincs olyan router 2010-ben ami ezt ne tudná.

    Mivel nekem már nem a gyári SW van fenn, konkrétan nem tudom megmondani, hogy mit kell beállítani, de az szinte biztos, hogy be lehet.

    Ha valamilyen custom firmware-t teszel fel (pl) DD-WRT-t, akkor optware-el még a tunneling is megoldható.

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz sanzi89 #414 üzenetére

    Igen. Eleve le van véve úgy jön a dobozban.

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz Speederer #416 üzenetére

    Mennyi idő alatt fagy meg?

    A vas aligha kevés hozzá, egyszer még a WL-500gP-s rtorrent-nek bedobtam teszként egy jóval több mint 100 GB-os torrentet simán ment. Nekem az a router is 128 MB RAM-os, és bekapcsolt swap-nál sem igazán használta a swap-ot.

    Se telnet se web? Szerintem SW hiba. A Tomato nekem olyan szinten fagyott, hogy alig tudtam megtalálni azt a csillagállást, hogy kipróbáljam megy-e az rtorrent.
    A DD-WRT eddig stabil volt (igaz a progik az Oleg repo-ból vannak nem a DD-WRT-ből). Mondjuk még semmi komoly tesztet nem csináltam vele.

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz Speederer #418 üzenetére

    Ja azt hittem rögtön fagy. Akkor még lett volna esélyem kipróbálni, de így mivel vsz. tök más internet kapcsolatom van lehet, hogy elő sem jönne.

    Én szoktam hagyni, hogy megnézze hash-t az rtorrent. Van ideje rá (non-stop megy a router). Szerintem nem hash-el szeleteket. Legalábbis load-ban nem látszik. Nem úgy mint a transmission, aminél elég rapszódikus a load.

    A memória egy értékes erőforrás, bolond lenne a kernel, ha nem használná. Így aztán az, hogy mennyi a szabad memória, nem igazán izgalmas. Ha megnézed korábban tettem be képet a top-ról (nem ezért, de ez is látszik rajta): Kb. 2% szabad memória van, viszont a memória nagy része (fájl) cache. Amíg igy van, addig semmi ok aggodalomra.

    #419 hsz. Nekem egy az egyben az Oleges WL-500-as konfigom van átemelve és ott az /opt/etc/-ben van a crontab (+con.d, corn.5mins stb. könyvtár).
    Próbáld meg, hogy átmásolod, aztán ha átír valamit az ipkg install akkor visszamásolod az /opt/var/cron/-ba. Hátha ettől megnyugszik.

    #420 JFFS-t egyáltalán nem használok (nem igazán néztem tutoriált se). Majd, ha egy kicsit stabilabbak lesznek a firmware-ek. Mondjuk nyomtató driver-t (meg ha kell hozzá a cron) ide érdemes tenni, hogy akkor is menjen, ha nincs az USB-s diszk rátéve.
    Mondjuk az Oleg ebben jobb volt, mert ha jól emlékszem ott a nyomtató kezelése alapból a firmware része volt.

    Egyébként lehet a cron vagy insmod hiányzik, hogy lássa a nyomtatód a Win.
    Bele is lehet nézni mit tartalmaznak ezek az ipkg fájlok. Átnevezed .tgz-vé aztán commanderek bele tudnak menni.

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz hha_96 #424 üzenetére

    DD-WRT? Szerintem tedd fel rá, ha használni is szeretnéd (egyenlőre nincs még rá más, de várhatólag lesz még rá jópár más is).
    Én sem (ahogy vsz. a többség sem) a gyári firmware-ért vette ezt a routert...

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz hha_96 #426 üzenetére

    Leirás: Link

    Firmware letöltés innen: Link

    Először a .trx fájlt kell feltenni fimrware frissítésként (a gyári firmware web felületéről). Majd a DD-WRT web felületéről a ...big.bin-t kell frissítésként feltenni.

    Tényleg egyszerű, ne zavarjon meg az amiről itt többnyire fórumozunk. Az már a routerre kötött diszkes progik (optware).

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz eric.cartman #428 üzenetére

    Nem tudom.
    Csatlakoztattam egy olyan diszket amin volt egy NTFS partíció.
    Services NAS-ban megjelent, de nem csatolta fel és kézzel sem tudtam felcsatolni.
    Lehet valami modul hiányzott.
    Biztos meg lehet oldani, de az ext3 nekem elég.

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz eric.cartman #431 üzenetére

    Pedig ott van az FTP is a beállítások közt (Services NAS).

    Egyébként a DD-WRT elég gyenge NAS szempontból. Csak az FTP-t találtam meg, se Samba, se NFS. Ezeket mind optware-ből kell feltenni.

    A Tomato legalább tudja a Samba-t is a firmware-ből.

    Az Oleg meg alapból mindent tartalmaz (NFS/Samba/FTP). Sajnos még nincs erre a routerre.

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz eric.cartman #434 üzenetére

    Nézd meg a Wiki-t.
    Az Optware ProFTPd versions -ig kell nézni.
    usernév jelszó

    A WL-500-as tutoriálok jók ehhez a routerhez is. Nézd meg pl. ezt: Link

    Egyébként miért cserélted le a gyárit? Ha nem csinálod végig a tutoriálokat NAS funkciókból kevesebb van alapból a DD-WRT-ben.

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz eric.cartman #439 üzenetére

    A következő lépés az "Optware, the Right Way" lehetne.
    Link

    Itt gyakorlatilag le kell tölteni egy script-et, amit futtatva mindent feltesz. (Egyébként már mintha linkelték volna).
    Ehhez egy kicsit tudni kell angolul, de ennél egyszerübbet nem tudok.

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

  • ecaddict

    senior tag

    válasz eric.cartman #441 üzenetére

    Automatikusan kell futtatni: Link

    ### RT-N16, WL-500 Oleg optware script ami majdnem mindent feltesz ### ===========> http://wl500g.info/showthread.php?t=23684 <===========

Új hozzászólás Aktív témák