Új hozzászólás Aktív témák

  • HSM

    félisten

    A napokban zajlott beszélgetések nyomán csináltam néhány tesztet, van-e értelme a processzort a +200Mhz PBO-val és számottevő negatív CO-el és némi negatív Vcore offset-el járatni.

    TL;DR úgy tűnik nem nagyon. ;] Minőségi, jól beállított ramra inkább látszik érdemesnek időt és energiát (esetleg pénzt) pazarolni. :K

    Az alany az R5 5600-asom, ami mivel a legkisebb órajelű modell gyárilag, így arányaiban itt lehetne a legnagyobb előrelépést elérni +200Mhz-el. BIOS AGESA V2 1.2.0.7.Először megnéztem, mit és hogyan tud gyári órajelen, picit megemelt limitjeivel: PPT 85W, TDC 70A, EDC 120A. Itt tudni kell, hogy PPT/TDC tekintetében a Gigabyte B550 Aorus Elite lapom kicsit szépíthet a számokon (alacsonyabbat mutat a valóságosnál). PBO Scalar 1X. A SoC 0.989V-on, CLDO_VDDP és CLDO_VDDG 0,912V kézzel beállítva. Ramok 3733Mhz, szinkron IF-el és memóriavezérlővel, CL16-on, szűk időzítésekkel, GDM OFF, 1T, 2*8GB Single Rank Samsung B-die, ez a normál 24/7 beállításom. Hűtés Alpenföhn Matterhorn Pure, MX5 pasztával. A VGA egy XFX Merc RX 6800XT Core edition, gyári állapotban.

    Aida64 6.80 szerint a memória olvasásom így 55664 MB/s, késleltetés 57.0ns. PhotoWorx teszt 26445 Mpixel/s.
    Cinebench R23 és Cpu-Z:

    Shadow of the Tomb Raider-t is teszteltem a következő beállításban:

    Azért erre esett a választásom, mert normális DX12-es motorja van, kell alá CPU-erő, és könnyen benchelhető akár a trial verzióból is, az eredményekről is részletes adatokat ad. FHD-n szerintem RT nélkül eléggé a CPU-felé limites már a 6800XT mellett.
    Az eredmény a következő (először futtattam HWiNFO nélkül, majd egy teljes újabb kört HWiNFO-val a második monitoron másodpercenként mérve, indításkor resetelve, majd a bench végén screenshotolva):

    Ugyanezen méréseket megismételtem úgy, hogy kapott +200Mhz-et, -12mV offset-et, és -11 CO-t, és hogy más limitek se fogják meg túl hamar, 2X-es Scalar-t és felemeltem a PPT-t 10W-al, TDC-t 10A-el, az EDC-t 15A-el, ez több, mint 10% emelés a limitjein. Úgy tapasztaltam, kb. ez az elfogadott ajánlás a topikban, ha valaki megkérdezi, hogy érdemes hajtani ezeket.

    Aida64 6.80 szerint a memória olvasásom így 55665 MB/s, késleltetés 56.7ns. PhotoWorx teszt 26640 Mpixel/s.

    Cinebench R23 és Cpu-Z:

    SOTTR:

    Összegzésképpen, mit látok én a számokból.
    Ram ugyanazt az eredményt adja. Aida PhotoWorx is. Cinebench multi gyorsult bő 3%-ot, single 5%-ot. CPU-Z szintén 5% körüli gyorsulást mért. Ami mókás, SOTTR-ban mindössze 1% az előrelépés, pedig azt mondja ~40% GPU-bound az eredmény. :Y :C A legnagyobb részpontszám eltérés is mindössze 3% nagyságrendű. Ehhez képest, ha megnézzük a CPU fogyasztási, melegedési adatait azt lehet látni, hogy az átlagos CPU-hőfok 10 fokkal magasabb, a legnagyobb feszültség 1.25V-ról 1.35V-ra emelkedett, a CPU fogyasztása (PPT) pedig több, mint 20%-al emelkedett! :Y Persze, lehet mondani, hogy "csak" -12mV-offsetet adtam neki, de nem az volt a cél, hogy belassítsa, illetve a -11 CO is kb. a józan vége, nagyobb negatív értékkel már nem igazán volt meggyőző a működése. Az biztos, hogy túl nagy tartalék már nincs benne, mert tapasztalataim szerint 1,3V körül 4650Mhz-en már rövid időn belül rebootol.

    Látva az eredményeket gondoltam kipróbálom, milyen eredményeket ad ugyanez a +200Mhz PBO a gyárihoz közelebbi beállításhoz képest lassabb, 3200Mhz-es, "standard" CL22-es ramokkal, full auto időzítésekkel.

    Aida64 6.80 szerint a memória olvasásom így 45025 MB/s, késleltetés 70.9ns. PhotoWorx teszt 18877 Mpixel/s.
    Cinebench R23 és Cpu-Z:

    SOTTR:

    Legyenek itt a PBO +200Mhz eredmények is, hasonlóan az előzőekhez, csak a visszafogott 3200-as ram beállításokkal.
    Aida64 6.80 szerint a memória olvasásom így 45068 MB/s, késleltetés 69.4ns. PhotoWorx teszt 19074 Mpixel/s.
    Cinebench R23 és Cpu-Z:

    SOTTR:

    A kép hasonló az előzőekhez. A SOTTR kicsit szebb lett, már 'jelentős' 3% előny hozható a CPU erőltetésével, miközben kicsit visszafogottabb a plusz fogyasztás. :DDD

    Ami érdekességképpen jól látszik a különböző ram sebességű eredmények összehasonlításából, a +200Mhz-el erőltetett lassú ramos CPU eredménye meg sem közelíti sem a PhotoWorx, sem a SOTTR eredményét a gyári órajelű, de gyors ramos beállításnak, miközben annál lényegesen kényelmetlenebb paramétereken üzemel. Különösen meredek a minimum CPU FPS-nél mérhető 20% feletti előny a gyors ramos eredmények javára. Ugyanígy a Photoworx 30% feletti előnye is kellőképpen látványos.
    Konklúzióként én úgy látom, ilyen eredményekért (10-30%) érdemes lehet foglalkozni a finomhangolással, ami a gyors, finomhangolt ramokkal elérhető. Ugyanakkor 0-5% közötti előnyért beáldozni időt, energiát, és kínozni a processzort specifikációin felül, magasabb fogyasztással, potenciálisan instabilan, annak nem sok értelmét látom. :N :R

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák