Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • birrbert

    tag

    Sziasztok!

    Egy Intel D510MO alaplapra alapozó home szervert építgetek egy ideje, több-kevesebb szerencsével. Újabban OpenWRT fut rajta, CF kártyára telepítve.

    A hardver:
    - alaplap: Intel D510M0, integrált Atom D510 1,6 Ghz processzorral és Realtek 8111DL chipset-es ethernet kártyával
    - memória: Kingston 2 GB DDR2-800
    - merevlemez helyett: Kingston 4 GB Compact Flash, SATA -> CF átalakítón, BIOS-ban IDE mód beállítva
    - PSU: PicoPSU 150XT, táplálva egy átalakított Dell 12.5 Amperes 12 Voltos adapterről
    - wireless: Atheros 5418 AR5BXB72 AR5008 Wifi mini PCI-E 802.11ABGN
    - másodlagos ethernet: TP-LINK TG-3269, Realtek RTL-8169 chipset-el

    A szoftver:
    - OpenWRT Backfire 10.03.1 x86
    - /etc/config/network: http://pastebin.com/KrFVNgT6
    - /etc/config/wireless: http://pastebin.com/myXjbwRr

    Egyéb:
    - Internet kapcsolat: 100/100 Mbit
    - Kliens laptop: Intel WiFi Link 5100 AGN wireless kártyával

    A fő cél az, hogy egy ügyes kicsi home szerver legyen belőle, amely router-ként funkcionál (wireless is és kábeles is), illetve intézi a torrent azaz peer-to-peer forgalmat.

    Kábelen a helyzet jó. A gond ott van, hogy a wireless nem akar stabil lenni. N módban nagyon gagyi, laptopról ping-elve a szervert a ping reply nagyon változó, sok az elveszett csomag, a letöltési és feltöltési sebesség nagyon alacsony. G módban többnyire stabil a kapcsolat, a ping reply-ok is 1 ms körül vannak, szórás (jitter) kicsi, elveszett csomagok nincsenek, és a letöltési és feltöltési sebesség is hozza a G mód által lehetővé tett maximumot. Az egyetlen gond az, hogy G módban is bemondja az unalmast néha. Ilyenkor csak a rendszer újraindítása segít.

    Azt szeretném kérdezni, hogy szerintetek mi a gond? Beállítási hiba? Könnyen lehet, hisz kezdő vagyok. Kártya hiba? Van esetleg más márkájú mini PCI-Express kártya, amit kipróbálhatnék? Bármi ötlet arra vonatkozóan, hogy hogyan lehetne N módban is stabil kapcsolatot elérni?

    Ha egyéb információra vagy log-ra is szükség van, kérlek írjatok. Segítségetek előre is köszönöm!

    Intel D510MO home server fotóalbumok: http://bit.ly/AbZb5P

  • birrbert

    tag

    Sziasztok! Köszi a gyors válaszokat. Mesélek még egy kicsit akkor. :)

    Több oprendszert is kipróbáltam már, és elmondhatom, hogy nagyjából ugyanezek voltak a tünetek, a problémák. Ubuntu Server-el kezdtem, és heteket töltöttem el a tanulmányozásával. Pár napig volt Debian. Folytattam pfsense-el, és most tartok az OpenWRT-nél. Az első kettőnél (Ubuntu és Debian) torrentezéskor az egész rendszer behalt. Nem a wireless volt a ludas, mert kiderült, hogy valami bajuk van az alaplapi hálókártyával, és nem bírta a 6-7 vagy 10 MB/s-os letöltési sebességet. Jó sokat mérgelődtem, míg rájöttem, hogy nem az alaplapi kártyát kellene használni eth0 azaz WAN interfésznek, hanem az eth1-et, vagyis a PCI-s kártyát. Ezzel meg is oldódott a torrentezés problémája. A wireless még mindig nem működött jól, G módban sem, ezért hagytam a fenébe az egészet.

    Ettől kezdve inkább arra koncentráltam, hogy elmélyüljek egy kicsit a wireless világában. Rengeteg fórumot és weboldalt elolvastam. Kirajzolódott az az általános kép, hogy sem Linux sem pedig BSD rendszerek alatt nincs még igazán kiforrott 802.11n támogatás. Sok helyen megjelentek az Atheros kártyák a támogatott hardverek listájában, de a gyakorlat mást mutatott. Ott van például a pfsense, esetemben a harmadik oprendszer, amit kipróbáltam. Örültem nagyon amikor kijött a legújabb verzió, amely már a FreeBSD 8.1-re épült. A választási lehetőség ott volt a webes kezelőfelületen, hogy N módba kapcsolja a kártyát, de újraindítás után mintha mi sem történt volna, maradt a G mód. X-akták! Így egész jó volt a kapcsolat, bár WPA2-AES titkosítással szépen elhalálozott pár óra alatt, ergo muszáj volt korlátozzam sima WPA-TKIP-re jó bonyolult jelszóval. De hogy még ennek se örülhessek túl sokáig, 14 nap uptime után a legegyszerűbb beállításokkal G módban is kiakadt; az imént belinkelt hibaüzenetet találtam a log-ban.

    Ekkor következett az OpenWRT. Figyeltem a 10.03.1 RC kiadásait, és mindeniknél oda volt írva a changelog-ban, hogy újabb és újabb finomhangolásokat végeztek az ath9k driver és mac80211 téren. Még azért is gondoltam, hogy ez fog a legjobban teljesíteni, mert van egy atom stabil router-em, Bytton Topex romány gyártmány, de tulajdonképpen egy Asus WL-500G Deluxe van benne. Tényleg nem túlzok, amikor azt mondom, hogy atom stabil. Broadcom wireless G-s kártya van benne, picike 2 dB-s antennával, és erősebb a jele a lakásban 8 méterről, egy falon keresztül, mint a szerveremben levő Atheros-nak 1 méterről a 3x3-as MIMO kutyafüle és 5 dB-s antennák ellenére.

    Egy szó mint száz, elég sok mindent végigcsináltam, hasonló volt a tapasztalat mindeniknél, tehát vagy ez a chipset-es Atheros kártya nem volt a legjobb választás, vagy a konfigurálásnál hibázok, és nem tudok rájönni, hogy melyik lenne a legoptimálisabb. Ebben kérem a segítségeteket.

    bambano, kipróbálnék én szívesen bármilyen torrent klienst. Nem nagyon ijedek meg a kínlódástól, hisz témában vagyok, nem? :)

    vargalex, próbáltam más csatornát is. N módban ugye kétszer akkora frekvencia sávot foglal le, mint G módban, tehát ott nem igazán van lehetőség zsonglőrködni a csatornákkal. Vagy megy, vagy nem. Van úgy 4 wireless AP "hallótávolságon" belül, de annyira gyenge a jelük, hogy a laptopommal nem tudnék csatlakozni egyikhez se. ITT egy screenshot. Felül az összes érzékelt AP-t listázza, alul pedig azokat, amelyek pillanatnyilag befoghatók.

    Egyelőre ennyi információval tudok szolgálni. Ma valamikor belövöm az N módot, és végzek pár egyszerű tesztet, hogy prezentálhassam nektek konkrét számokkal a szituációt.

    Intel D510MO home server fotóalbumok: http://bit.ly/AbZb5P

  • birrbert

    tag

    válasz birrbert #128 üzenetére

    Bocsánat, ismét én vagyok. :)

    Ilyenekkel találkozok, hogy egyik este még jó minden, másnap reggel már nem. Most is egy csomót bénázott, amíg megírtam a hozzászólást, feltöltöttem a screenshot-ot, stb.

    Speedtest: http://www.speedtest.net/result/1767985008.png
    Máskor lazán 20-23 Mbit/s-ot mér. Ma pedig össze-vissza oszcillált.

    Nyomtam egy ping sorozatot is a szerver felé: http://i.imgur.com/wYSXz.jpg
    Normális esetben kiugró érték alig van, illetve kellene legyen.

    Az előző hozzászólásomhoz pár kiegészítés:
    - A Kaláka nevű hálózat a szerver, az itthon új pedig a router.
    - A legelején OpenWRT alatt a kábeles kapcsolat is nagyon rossz volt, aztán hogy, hogy nem, addig állítgattuk egy haverral, hogy bekerült két új sor az /etc/config/network fájlba, amelyek eredetileg nem voltak benne, és azóta jó. Ez a két sor most is ott van: option '_orig_ifname' 'eth1 wlan0' és option '_orig_bridge' 'true'. Gőzöm sincs, hogy mit jelentenek, de az ilyenek miatt hiszem azt, hogy el lehet találni az optimális konfigurációt.

    Intel D510MO home server fotóalbumok: http://bit.ly/AbZb5P

  • birrbert

    tag

    válasz vargalex #132 üzenetére

    Helló!

    Köszi a választ. Ismerem Lacát. Már vártam is, hogy mikor kerül szóba. :)

    Igazából ő az, akinek a segítségével elindultam. Sokat segített a rendszer felépítésében és a kártya kiválasztásában. Ugyanazt a típust használom, amit ő is. Sőt, ebből kétfélét is kipróbáltam: legelőször egy Toshiba márkájút, aztán egy Apple-t. Mindkettő ugyanúgy viselkedik. Érdekes, hogy neki jól megy Ubuntu alatt N módban.

    Kipróbálom ezt a noscan opciót, és visszajelzek az eredménnyel. A hétvégém hirtelen túlzsúfolódott, és nem tudtam nekilátni, de ma este remélhetőleg lesz erre időm.

    Egy picikét off topic, de sokat segítene a megértésben, ha valaki elmagyarázná, hogy az Atheros kártyák esetében az elnevezésben mi mit jelent. Például az én kártyám Atheros 5418 AR5BXB72 AR5008... mit jelöl az '5418', mit az 'AR5BXB72' és mit az 'AR5008'?

    [ Szerkesztve ]

    Intel D510MO home server fotóalbumok: http://bit.ly/AbZb5P

  • birrbert

    tag

    Helló újra!

    Tudja valaki, hogy az OpenWRT ki tudja-e listázni egy adott kártya képességeit? Tegyük fel, hogy kapunk egy kártyát, amiről nem tudunk semmit, beszereljük a gépbe, és megpróbáljuk kideríteni, hogy mire képes. Ilyenekre gondolok, hogy támogatott csatornák, frekvenciák (2,4 Ghz/5 Ghz), teljesítmény (Tx-power) értékek dBm-ben vagy mW-ben, stb.

    Intel D510MO home server fotóalbumok: http://bit.ly/AbZb5P

  • birrbert

    tag

    válasz vargalex #144 üzenetére

    Köszi! A tipp nagyon jó volt, de sajna így jártam: :)

    root@OpenWrt:~# iwlist wlan0 txpower
    wlan0 unknown transmit-power information.

    Current Tx-Power=17 dBm (50 mW)

    Vajon mi okból nem tudja kiolvasni az információt?

    Intel D510MO home server fotóalbumok: http://bit.ly/AbZb5P

  • birrbert

    tag

    Helló újra!

    Az OpenWRT x86-os verziója mennyi RAM memóriát tud kezelni maximum? Azért szeretném tudni, mert az én szerveremben van egy 2 GB-os Kingston DDR2-800 és ennyit ismer fel belőle:

    Memory

    Total Available 879816 kB / 905612 kB (97%)
    Free 873180 kB / 905612 kB (96%)
    Cached 6184 kB / 905612 kB (0%)
    Buffered 452 kB / 905612 kB (0%)

    [ Szerkesztve ]

    Intel D510MO home server fotóalbumok: http://bit.ly/AbZb5P

  • birrbert

    tag

    Sziasztok!

    Újabban sehol nem kapok választ a kérdéseimre... de azért próbálkozok. :)

    Wireless N, 20 Mhz-es, azaz 130 Mbit/s-os módban: utorrent screenshot.
    Négy perc alatt jött le a film. Az átlag letöltési sebesség 6 MB/s volt.

    Ez azért jó, nem? Nem éppen, mert: Speedtest screenshot.
    Jellemző, hogy akárhányszor mérek, nagyon alacsony letöltési sebesség jön ki, és nagyon magas feltöltési sebesség. Plusz a weboldalak, pláne a videómegosztók (YouTube, vimeo, videa, stb.) nagyon gagyiul mennek. Egy 3 perces videónak a teljes betöltése 15 perc...

    Kipróbáltam még az online Warcraft 3-at, és ott nem volt gond. Egy nagyon enyhe lag volt érzékelhető, de egyébként okés.

    Kábelen minden OK. Ki tudom használni a teljes 100 Mbit/s-os sávszélességet. Akár utorrent-el, akár Speedtest-el mérek, mindig jó eredmény kapok.

    Vajon mitől van ez, hogy bizonyos "szolgáltatások" jól mennek (torrent, online játék), mások meg nem (videómegosztó weboldalak, Speedtest)???

    Intel D510MO home server fotóalbumok: http://bit.ly/AbZb5P

  • birrbert

    tag

    válasz Immy #159 üzenetére

    Helló!

    OpenWRT 10.3.1 x86 egy Intel D510MO deszkán. A wifi kártya egy AR5BXB72 Atheros, AR5008-as chipset-tel.

    QoS-el nem foglalkoztam, úgyhogy nem tudom mi van vele vagy milyen kellene legyen.

    [ Szerkesztve ]

    Intel D510MO home server fotóalbumok: http://bit.ly/AbZb5P

  • birrbert

    tag

    válasz Immy #162 üzenetére

    Van itthon egy Asus WL-500G Deluxe router-em is. Azon is OpenWRT fut, és tökéletesen megy vele még a videa is. Pedig csak G-s wireless-e van.

    "Kijelenthető akkor, hogy a http forgalom wifi-n lassú?" - Igen.
    "Vagy van olyan http forgalom, ami a kábelessel megegyező sebességgel töltődik be?" - Nincs.

    Intel D510MO home server fotóalbumok: http://bit.ly/AbZb5P

  • birrbert

    tag

    válasz Immy #167 üzenetére

    Az OpenWRT legújabb verziója van a PC-n: Backfire 10.03.1.

    Az Internet szolgáltató a NextGen (Románia). Egy sima hálókábel jön be a lakásba a tömbház folyósójáról. Nem kell se jelszó, se semmi. MAC szűrés van csak. A sávszélesség 100 Mbit le- és feltöltés is.

    Az MTU-t nem ellenőriztem le. Van valami, ami alapján pontosan be lehet lőni, hogy mekkora érték lenne egy adott esetben az optimális? Használjam esetleg azt, ami az Asus router-ben van beállítva... bár az is az enyém, és nem volt állítgatva semmi benne... minden alapértelmezetten van, és jól megy az Internet vele wireless-en is.

    A Quality of Service-t hol lehet állítgatni OpenWRT alatt?

    Köszönöm!

    Intel D510MO home server fotóalbumok: http://bit.ly/AbZb5P

  • birrbert

    tag

    válasz bambano #169 üzenetére

    Minek kell az MTU-ját beállítani? Nálam van eth0 mint WAN interfész, eth1 mint LAN interfész, wlan0 mint WIFI interfész és végül br-lan, mint BRIDGE interfész a wlan0 és az eth1 között. Jelenleg az MTU mindenhol 1500. A négy interfész közül melyik MTU-ját kellene átírnom? Amint mondtam, kábelen jó a kapcsolat, 90-98 Mbit/s-os teszteredmények jönnek ki a Speedtest.net-el.

    [ Szerkesztve ]

    Intel D510MO home server fotóalbumok: http://bit.ly/AbZb5P

  • birrbert

    tag

    válasz birrbert #170 üzenetére

    Három leírást elolvastam, de nem találtam infót talán a legfontosabb dologról, éspedig honnan kell a pingelést végrehajtani: egy kliens gépről, ami a szerveren keresztül kapcsolódik az Internetre vagy direkt a szerverről?

    Intel D510MO home server fotóalbumok: http://bit.ly/AbZb5P

  • birrbert

    tag

    válasz bambano #171 üzenetére

    Nem kábeltévés. Nem nézek tévét, nincs is tévé készülék a lakásban. Amúgy a szolgáltató szolgáltat televíziót is, de szerintem nincs köze az Internet-hez, mert modem nincs. Tudom milyen az, ahol van modem, például UPC, ahol koaxiális kábelen folyik minden, de a NextGen nem olyan. Optikai szálon jön be a tömbházba az Internet, az emeleteken pedig gigabites switch-ek szedik össze az előfizetőket. Valahol kell lennie egy média konverternek is. Felhasználónév és jelszó sem kell. A router-t vagy szervert kell beállítsa mindenki magának, hogy DHCP-vel kérje le a szolgáltatótól az IP címet a MAC szűrés alapján. Ennyit tudok, sajna többet nem.

    [ Szerkesztve ]

    Intel D510MO home server fotóalbumok: http://bit.ly/AbZb5P

  • birrbert

    tag

    Üdv szakik!

    Szerintetek az AR9380 chipset-es AR5BXB112 vagy AR5BHB112 mennyire támogatott OpenWRT alatt? Van valakinek tapasztalata, akár olyan, amit mástól hallott, akár OpenWRT támogatott chipset-ek listája valahol? Érdekelne, hogy müxik-e master/AP módban, mennyire stabil vagy konstans a sebesség, fagy-e a wifi, stb.?

    Köszönettel,
    birrbert

    [ Szerkesztve ]

    Intel D510MO home server fotóalbumok: http://bit.ly/AbZb5P

Új hozzászólás Aktív témák