Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Aprósólyom

    addikt

    Nem is olyan rég, még visszakozott a TSMC, hogy máshol gyárat építsen, most pedig már gondolkodik, egyeztet európai gyárról? Csak nem rájött, hogy ha kimarad a gyárépítési lázból, akkor lemaradhat?
    Amúgy ezek a kijelentések, olyan mint eső után köpönyeg, bár nem tudom mikor hangzottak el... De az biztos, hogy a folyamatok már régóta zajlanak, jóformán semmi újat nem mondott. Már a Trump adminisztráció alatt is elérték, hogy korlátozza az ASML a technológiai exportot kína felé. Ha jól tudom 24 v. 27nm gyártástechnológia a maximum amit exportálhatnak.
    Javítsatok ki ha rosszul tudom. :B

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz kilua #9 üzenetére

    Pont ez jutott eszembe. Állítólag mennyiségben ma a kínai flotta a legnagyobb. Mi van, ha úgy dönt a kontinensi kína 1-2 év vagy 5-10 év múlva, hogy az egy kína elve szerint nyomást gyakoroljon az aktuális politikai vezetésre és pl. tengeri blokád alá vonja a sziget külkereskedelmét pár hónapra? Semmi erőszak, csak bizonyos termékeket nem enged se ki, se be, mert még kikötés előtt átvizsgálják nemzetbiztonsági kockázatokra hivatkozva, vagy mert Teli hold van.... igazából bármit mondhatnak majd, ha az USA túlságosan beavatkozik ott, ahol a nemzetközi jog szerint is Kínai területen tevékenykednek.
    Már így is vakarhatják a fejüket a résztvevők az ellentmondások miatt: hogy a nemzetközi jog szerint Taiwan Kína része, de Taiwan kap ASML technológiát, a kontinensi Kína nem.
    Igaz, hogy rizikós egy blokád, de hát Pelosi látogatásával már gyakorlatoztak erre egy ici-picit. Az elkövetkező évek politikájától, diplomáciájától fog függni, hogy ezek az érdekfeszültségek tovább erősödnek vagy lazulnak kicsit. Izgi... :B

    #26 noPublicFG. Az nem opció, hogy Kína lerohanja Taiwant. Ezt már szakértők kifejtették. De politikai szempontok szerint sem érné el Kína a célját, ha durva erőszakot alkalmazna. gyaníthatóan nagyon hasonló lenne az eredmény, mint most pl UA-RU kapcsán, ahol még az orosz nemzetiségű ukrajnaiak is ellenszenvet, gyűlöletet éreznek most az orosz vezetéssel szemben. De Honk-Kongi státuszkó erőszakos megváltoztatása után is pár százalékot erősödött a taiwani lakosság jelenlegi állapotok fenntartásának a támogatottsága. Bár még mindig nem elhanyagolható azoknak a száma, akiknek mindegy + akik azonnal csatlakoznának a kontinensi kínához.
    Úgyhogy még egy jó darabig elhúzódhat a jelenlegi státusz. Nem feltétlen kell elkapkodnia a TSMC-nek. Valószínű ezért fontolta meg, hogy épít külföldön is, még ha nem is aktuális csúcsot viszi oda. Az már részlet kérdés. Csak épüljön be valahova külföldön, ha menekülni kell, akkor azonnal költözhessen.

    [ Szerkesztve ]

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz doooo #39 üzenetére

    Mondj inkább környezetterhelést a légszennyezés helyett, mert az csak egy aspektus.
    Ezen felül nagyon hasznos még az energiahatékonyság, hiszen mindenhez kell energia, de semmi se működik veszteség nélkül, ami hő és környezeti melegítés.
    Továbbá nyersanyag gazdálkodás.
    Amortizációs veszteségek. Minden gép, alkatrész kopik: fém por, gumi por, műanyag mikro szemcsék száll a környezetben... Mily szép is az emberi tevékenység.... :DDD

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz dabadab #41 üzenetére

    Nagyon kíváncsi lennék az indoklásra.
    Sokkal magasabb prioritásúnak tűnik a szükség (pl. asványi kincsek lelőhelye.) vagy érdek/haszon (indiában olcsóbbak az IT szakemberek).
    Vagy mikor 15e km-ről szállított gyümölcsöt fogyasztanak az emberek, miközben itthon is van elég gyümölcs, az igencsak relativizált hatékonysági szemlélet lenne. Leginkább költséghatékony szemlélet, csak hát az anyagi világ nem ismeri a tárasadalom által konstruál költséghatékonyság fogalmát. Legalább is ez egy fontos aspektusa korszakunknak.
    Azt se hinném, hogy pl. A kalifornaia mandulát terjeszteni a világ minden tájára hatékonyabb, mint lokál kontinensen termelni, vagy meg se venni, mert minek, nem őshonos, úgyjogy a lokális ember szervezete is más élelmforráshoz szokott.... Sokkal inkábbb biznisz a globalizáció. Ahogy már a több ezer éves kufárok is ezért folytattak világkereskedelmet, nem a hatékonyság miatt.

    Jevons paradox

Új hozzászólás Aktív témák