Aktív témák

  • talmida

    Közösségépítő

    Ez a blog nem személyes élményeimet, sem nem a hétköznapjaim leírását fogja tartalmazni, hanem arra számítok, hogy a nyilvánosság bevonása által talán egy kis ösztönzést kapok majd egy régóta halogatott feladatomat elvégzéséhez. :P;]

    Idén tavasszal felkértek egy kis könyv fordítására, aminek témája engem is --tizenéves korom óta-- izgat, de , amihez a sok-sok egyéb elfoglaltságom miatt mindezidáig sohasem kerítettem sort. :B :(((

    Mielőtt rátérnék a konkrét fordításra, szeretném leszögezni, hogy nem vagyok feminista. :DDD De mivel nő vagyok, természetes módon engem is érdekel a Bibia nőkről szóló eredeti tanítása. :K Egyuttal mindenkit (aki a bibliai témák iránt érdeklődik) arra szeretnék bátorítani, hogy tanuljon Héberül és Görögül, hogy ő is első kézből bizonyosodhasson meg egyes kérdőjeles részek helyes értelmezéséről.

    Szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy ennek a privát blognak a tartalma semmilyen formában nem sokszorosítható.

    És akkor nézzük a művet! ;)

    ____________Nyers fordtás_____________

    Borító

    SUSAN

    HYATT

    10 TÉNY

    AMIT JÉZUS

    A

    NŐKRŐL

    TANÍTOTT

    ÉS EGYPÁR, AMIT NEM TANÍTOTT

     JÉZUS, A NŐK BARÁTJA 

    1

    3

    TARTALOM

    ELŐSZÓ

    4

    JÉZUSTÓL MEGLEPVE

    Mit Tanított Jézus? #1
    1) A Nők és az Asszonyok Egyenlők 9

    Mit Tanított Jézus? #2
    2) A Nők Nem Tulajdonok. 13

    Mit Tanított Jézus? #3
    3) A Nők Sokkal Fontosabbak a Vallásnál 16

    Mit Tanított Jézus? #4
    4) A Házasságban az Asszonyok Egyenrangú Felek 18

    Mit Tanított Jézus? #5
    5) A Nők Egyenlő Felhatalmazással Bírnak A Szolgálatban. 21

    Mit Tanított Jézus? #6
    6) Az Nők is Reprezentálhatják Istent. 24

    Mit Tanított Jézus? #7
    7) Az Nők Egyenlők Isten Családi Értékrendjében. 27

    Mit Tanított Jézus? #8
    8) Az Nők Szerepe Nem Csak A Konyhára Korlátozódik. 31

    Mit Tanított Jézus? #9
    8) Az Asszony Mércéje Nem A Gyermekáldás. 33

    Mit Tanított Jézus? #10
    10) Az Asszonyok is Lehetnek Apostolok. 35

    A Szerzőről: 39

    Forrásmunkák jegyzéke: 40

    4

    Előszó 

    JÉZUSTÓL MEGLEPVE

    Ez a kis könyv egy olyan Bibliai Tanulmány, ami arra világít rá, hogy Jézus hogyan vélekedett és mit tanított a nőkről.
    Bepillantást és megértést nyerhetünk arról, hogy mi is az, amit Jézus mondott, mi az, amit nem mondott; és mi az, amit Jézus egyáltalán nem csinált, amikor asszonyokkal találkozott.

    Miközben ezek az igazságok kibontakoznak, új reményt, új örömöt és bizodalmat nyerhetünk a Jézusért való élethez és akaratának teljesítéséhez. Ezt jelenti az igazi szabadság!

    Jézus a nők legjobb barátja volt.
    Ennek tükrében hiszem, hogy amikor Mária (Jézus anyja) a kánai mennyegzőn azt parancsolta a felszolgálóknak, hogy "Bármit mond, azt megtegyétek!"
    (Jn. 2:5), ez azzal a friss lelkesedéssel tölthet el bennünket, hogy : Igen, Uram! Meg tudom tenni! Kegyelmed által az leszek, ami csak akarod, és azt teszem, amit csak akarsz, hogy tegyek.

    Ennek a kis könyvnek nem az a célja, hogy a Bibliában szereplő nőkkel és a gyülekezettel kapcsolatos összes felmerülő kérdésre választ adjon, hanem az, hogy rávilágítson arra, hogy mi Jézus tanításainak z alapállása, kiindulópontja.

    Szükséges a helyes kiindulópont ahhoz, hogy pontosan értsük Isten nőkre vonatkozó tervét. Azzal kezdve, hogy Jézusnak ezen a területen adott perspektívája valójában ugyanaz, mint, amit az egész Biblia is tanít a nőkről. Ennek ismerete különösen akkor nagyon fontos, amikor a Bibliának azohoz az úgynevezett nehezen érthető részeihez érkezünk.

    Keresztény hívőkként a nőkről/asszonyokról alkotott véleményünknek meg kell egyeznie Jézus nőkről/asszonyokról szóló tanításaival. Bárcsak valóban így lenne! Viszont sajnálatos módon a hagyományos keresztény tanítás azzal az elképzeléssel kezdődik, hogy az asszony egy alárendelt szerepű, a férfival nem egyenértékű, gonosz, tisztátalan személy, és emiatt alakulhatott ki torzított kép Jézus tanításait illetően is.

    5

    Ha tudni szeretnéd, hogy ez hova vezet, olvasd el John Alvin’s Schmidt Veiled and Silenced Elfátyolozott és Elnémított című érdekfeszítő könyvét.
    Ez a negatív kiindulópont az egész Írás borzalmas eltorzításaihoz vezet, ami a nők elhallgattatását, függőségét, beletörődését eredményezi, családi visszaéléseknek is helyet adva, mind a gyülekezetben, mind az otthonokban. Jézus ezek egyikét sem tanította, és mégcsak nem is sugallta a mondanivalójával.

    Az Ő szemében a nők a férfiakhoz képest nem volak alsóbbrendűek, nem-egyenértékűek, gonoszok és tisztátalanok.
    Az igazság az, hogy mind a férfiak, mind a nők egyaránt rászorulnak a Megváltóra.
    Nem a nemiség a probléma. Jézus tehát nem kezelte a nőket másodrangúként vagy alárendeltként.

    Ennek megértéséhez segíthetnek a következő tények:
    Jézus azt tanította, hogy az asszonyok egyenlőek a férfiakkal
    - a LÉNYEGET ("képmást") illetően (teremtés)
    - a MÉLTÁNYOLÁST illetően (ami a nő értéke)
    - a KIVÁLTSÁGOT illetően (az asszony lehetőségei és szabadsága)
    - a FELELŐSSÉGET illetően (amiért a nő elszámoltatható)
    - a FUNKCIÓT illetően (azok a feladatok és szerepek, amiket a nő betölthet)
    - aTEKINTÉLYT illetően (az asszonyra vonatkozó jogok, képességek és befolyás)

    Azok a dolgok pedig, amiket Jézus nem tanított az asszonyokról, szintén porrá zúzzák a hagyományos tanításokat, eltávolítva a kontrollt és leuralást.

    Jézus sem nem tanította, sem nem sugallta a női lemondást, vagy függőséget, vagy azt az elképzelést, hogy a férfi lenne a fej vagy övé lenne a vezető szerep. Sehol nincs nyoma annak, hogy Jézus valaha is indítványozta vagy tanácsolta volna a férfiak felsőbbrendűségét otthonokban, gyülekezetben vagy a társadalmi szinten, pedig sokszor nyílt volna erre lehetősége akár az egyedülálló, akár a házasságban élő nők felé. (Lk. 8:1-3; Jn. 4:4-42). Ehelyett Jézus mindig arra segítette a nőket, hogy meglássák Isten képmását magukban, - azt a képet, ami totál ellentéte a nők vallásos kultúra által diktált szerepének.

    6

    Jézus mindig olyan dolgokat művelt, amivel kizökkentette kora gondolkodásmódját a megszokott mederből, gyakran mindenkit meghökkentve azzal, ahogy Ő az asszonyokkal bánt. Jézus a változás tanítója volt, nem egy begyöpösödött valaki, aki megalkuszik és a rossz beidegződéseket tovább erősíti maga körül.
    Mivel Ő szerette az embereket, minden alkalmat megragadott arra, hogy korrigálja az emberek rossz gondolkodásmódját, ami rabságban tartotta őket.

    Az az ÖrömHír, hogy az asszonyok is, akárcsak a tizenkét tanítvány, aki Jésussal utazott, az Ő belső köréhez tartoznak.

    _____________________________________________

    Na, mára ennyi..
    Megjegyzés: Szerintem már az eddigiek is sokakban megbotránkozást vagy fölháborodást kelthetnek ;] , de a későbiek folyamán a kis könyv konkrét érveket (eredeti héber és görög szómagyaráztokat) is tartalmaz... Nekem elég szemnyitogató volt ... :Y

    Egyébként ma -- ill tegnap-- :D nagyon korán feküdtem le, és ezért dobott ki az ágy ma hajnalban. Nem bántam meg..

    Folyt. köv valamikor...

    [ Szerkesztve ]

    IN GOD WE TRUST!

  • talmida

    Közösségépítő

    Finomítottam a fordításon:

    Előszó 

    JÉZUS MEGLEPETÉSE

    Ez a kis könyv tulajdonképpen egy kis bibliatanulmány, ami arra világít rá, hogy Jézus hogyan gondolkodott és mit tanított a nőkről.
    Bepillantást és megértést enged abba, hogy mit mondott, és mit nem mondott, mit csinált és mit nem csinált Jézus, amikor asszonyokkal találkozott?

    Miközben ezeket az igazságokat boncolgatjuk, remény, öröm és bizalom ébred bennünk a Jézusért való élethez és a neki való engedelmességhez. Valójában ez az igazi szabadság!
    Jézus a nők legjobb barátja volt.

    Mária (Jézus anyja) a kánai mennyegzőn azt parancsolta a felszolgálóknak, hogy "Bármit mond is, azt megtegyétek!"
    (Jn. 2:5) Ennek tudatában mi is felvértezhetjük magunkat egy új lelkesedéssel, hogy "Igen, Uram! Én is meg tudom tenni! Kegyelmed által azzá leszek, és azt teszem, amit Te akarsz, hogy tegyek!"

    Ennek a kis könyvnek nem az a célja, hogy a Bibliában szereplő nőkkel és a gyülekezettel kapcsolatos összes felmerülő kérdésre választ adjon, hanem csak az, hogy arra rávilágítson, hogy mi Jézus álláspontja és tanításainak kiindulópontja.

    Helyes alapokon kell állnunk ahhoz, hogy pontosan értelmezhessük Istennek a nőkre vonatkozó tervét. Azzal kezdve, hogy Jézusnak ezen a területen adott perspektívája valójában ugyanaz, mint a Biblia egészének a nőkről szóló tanítása. Ennek ismerete különösen akkor válik nagyon fontossá, amikor a Bibliának azokhoz az úgynevezett nehezen érthető részeihez érkezünk.

    Keresztény hívőkként a nőkről/asszonyokról alkotott véleményünknek meg kell egyeznie Jézusnak a nőkről/asszonyokról szóló tanításaival. Bárcsak így lenne! Sajnálatos módon azonban a hagyományos keresztény tanítás azzal az elképzeléssel bír, hogy az asszony alárendelt szerepű, a férfival nem egyenértékű, gonosz, tisztátalan személy. Emiatt kialakult egy torzított kép Jézus tanításait illetően is.

    5
    És, ha azt is szeretnéd tudni, hogy ez hova vezet, akkor olvasd el John Alvin’s Schmidt Veiled and Silenced Elfátyolozott és Elnémított című érdekfeszítő könyvét.

    A negatív hozzáállás okozza a Szent Írás üzenetének durva eltorzítását, ami a nők elhallgattatását, függőségét, beletörődését idézi elő, mind gyülekezeti, mind családi szinten, visszaéléseknek is helyet adva.

    Jézus ezek egyikét sem tanította, de még csak nem is sugallt ilyesmit a mondanivalójával.
    Az Ő szemében a nők a férfiakhoz képest nem volak alacsonyabb rendűek, nem-egyenértékűek, gonoszok vagy tisztátalanok.

    Az az igazság, hogy mind a férfiak, mind a nők egyaránt megváltásra szorulnak.
    Nem a nemiség a gond. Jézus tehát nem kezelte a nőket másodrangúként vagy alsóbbrendűként. Ennek jobb megértését segítik a következő tények:

    Jézus azt tanította, hogy az asszonyok egyenlőek a férfiakkal
    - LÉNYEGILEG (a "képmást" illetően) (teremtés)
    - a MÉLTÁNYOLÁST (értéket) illetően
    - a KIVÁLTSÁGOKAT illetően (az asszony lehetőségeit és szabadságát tekintve)
    - a FELELŐSSÉGET illetően (elszámoltathatóság tekintetében)- a FUNKCIÓT illetően (a nők által betölthető feladatok és szerepek)- a TEKINTÉLYT illetően (az asszonyra vonatkozó jogok, képességek és befolyás)

    Azok a tények pedig, amiket Jézus nem tanított az asszonyokról, teljesen megsemmisítik a tévtananokat, elhárítva minden kontrollt és leuralást.

    Jézus sehol sem tanította, de mégcsak nem is sugallta a női lemondást, függőséget, vagy azt az elképzelést, hogy a férfi a fej és övé lenne a vezető szerep. Sehol nincs nyoma annak, hogy Jézus valaha is azt indítványozta, vagy azt tanácsolta volna, hogy a férfiak felsőbbrendűek otthon, a gyülekezetben vagy társadalmi szinten, pedig Jézusnak nagyon sokszor lett volna erre lehetősége, akár az egyedülálló, akár a házasságban élő nők felé. (Lk. 8:1-3; Jn. 4:4-42).

    Ehelyett Jézus mindig arra segítette a nőket, hogy Isten képmását lássák meg saját magukban, azt a képet, ami totál ellentéte a nők vallásos kultúra által diktált szerepének.

    6
    Jézus olyan dolgokat tett, amikkel kizökkentette a korabeliek megrögzött gondolkodásmódját, gyakran pont az asszonyokkal való bánásmódjával hökkentve meg a környezetét.

    Jézus a változások szorgalmazója volt, nem pedig egy megalkuvó, begyöpösödött tanító, aki a rossz beidegződéseket erősítgeti maga körül.

    Jézus annyira szerette az embereket, hogy minden alkalmat megragadott arra, hogy korrigálja őket a fogságukat okozó téves gondolkodásmódjukból.

    Az a szenzációs üzenet, hogy akárcsak a Jézussal utazó tizenkét tanítvány, az asszonyok is ugyanúgy az Ő belső baráti körének részesei voltak.

    Ennek az a jelentősége, hogy kizökkent bennünket a megszokott gyülekezeti teóriból, miszerint a férfiak domináltak Jézus életében.

    Jézus szemében az asszonyok nagyon is jelentős részét alkották az összképnek, és a férfiakkal egyenlő szerepet játszottak.

    Ez még szembetűnőbb volt Jézus feltámadása után, amikor is az emberi kultúra korlátaitól és elvárásaitól már teljesen szabadon, Jázus egy női apostolt választott, ahelyett, hogy a tizenkettő egyikét küldte volna.

    "David Scholer, a kiváló biblia-tanító szerint nagyon fontos hangsúlyozni ezt, az asszonyoknak a Jézus értelmezése szerinti szerepét, mert a történelem folyamán a gyülekezeti vitákban pontosan a tizenkét tanítványt szokták, példaként emlegetni, mint férfiakat, akik a vezetés és tekintély egyedüli megtestesítői a gyülekezetben.

    Jézus világosan utalt rá, hogy a tanítványság a nemiség fölött áll.
    Mindegyik helyen, a Lukács 8: 19-21-ben, a Márk 3.31-35-ben, a Máté 12: 46-50-ben és 11:27-28-ban is az Isten Ígéjének való engedelmesség az anyai mivolt és az anyaság fölé volt helyezve. Úgyhogy nem meglepő az sem, hogy Jézus tanítványi körébe az asszonyok is beletartoztak." [Ez az idézet a "Patterns of Autority in the Early Church (1993) című könyv 47. oldaláról való."]

    Az Evangéliumok női alakjai Jézus női tanítványaira emlékeztetnek bennünket.

    A Lukács 8: 1-3-ban láthatjuk, hogy a vele levő asszonyok anyagilag támogatták Őt. Egy közülük biztosan férjnél volt, Joanna, Chuza felesége, Heródes szolgálója. A legtöbb mai gyülekezeti vezető valószínű, hogy haza küldte volna őket, hogy gondoskodjanak a férjükről. De Jézus nem ezt tette. Az, hogy Jézus engedte az asszonyokat is vele utazni, önmagában is elég bizonyíték arra, hogy Jézus nem támogatta azt a nőkről kialakult tradicionáélis szemléletet, miszerint az asszonyok csak az otthontartózkodásra vannak korlátozva. Jézus tiszteletben tartotta a nők arra vonatkozó szabad akaratát, hogy dönthessenek afelől, hogy hol szeretnének tartózkodni, otthon vagy az otthonuktól távol. Ez az egyetlen példa is jól mutatja azt, hogy milyen messzire kerültek Jézus tanításától az asszonyokra vonatkozó hagyományos vallási tanítások.

    Az Evangéliumok íróitól tudhatjuk, hogy Jézus mennyire személyes szinten érintkezett az asszonyokkal, pl a kútnál levő asszonnyal (János Ev. 4:4-26,) Máriával és Mártával (Lukács 10: 38-42), Mária Magdolnával (Máté 27: 55-56) és a többi asszonnyal mind, akik Galileától kezdve követték és szolgálták Őt (Máté 27: 55).

    SEHOL nem találjuk azt, hogy Jézust azt mondta az asszonyoknak, hogy engedelmeskedjenek a férfinek. Ehelyett láthatóan Ő mindig ugyanazon a szinten kommunikált a nőkkel és a férfiakkal.

    Megengedte a nőknek, hogy saját döntéseik legyenek, és elsőbbségi sorrendet állítsanak föl.

    A Szent Szellem azóta is ugyanazt az igazságot tanítja, amit Jézus is tanított, és továbbra sem tanítja azt, amit Jézus nem tanított. Ez azért nagyon fontos, mert a Szent Szellem a mindenünk, ami Jézus lenne, ha most is testben is itt lenne közöttünk, egyszóval a Szent Szellem az, aki jelenleg bennünk él és folyamatosan azt tanítja nekünk, amit Jézus tanított és továbbra sem tanítja azt, amit Jézus nem tanított.

    Mivel a gyülekezet sok esetben nem követte Jézus tanításait ebben témában, így gyakran egészségtelen feszültség alakult ki az istenfélő nőkben, asszonyokban.

    Más az, amit a gyülekezet tanít, és más az, amit a Szent Szellem tanít. Ez a konfliktus érzelmi problémákat okoz, olyanokat, mint pl depresszió, mérgesség, frusztráltság, vagy viselkedésbeli zavarokat, olyanokat, mint pl agresszió, passzivitás, vagy a kapcsolatok manipulálása.

    Folyt köv.

    IN GOD WE TRUST!

  • talmida

    Közösségépítő

    8. old. (a bevezető folytatása)

    A Bibliából nyert igazságok azt igazolják az értelmünkben, amit a Szent Szellem szólt hozzánk a szívünkben. Nem azt igazolják, amit a gyülekezet tanított nekünk, mert Isten írott beszéde és a Szent Szellem szava teljesen megegyeznek.

    Ahogy magunkévá tesszük ezt a bibliai igazságot, egyre inkább lanyhul bennünk a konfliktus, amit egy csodálatos béke vált föl, betöltve vele az egész valónkat. Az Igazság tesz szabaddá bennünket!

    Jézusnak a nők javára történő, Szent Szellem általi folyamatos munkája, teljesen nyilvánvaló az Új-Szövetségben, a korai gyülekezetben és a gyülekezeti történelemben.
    Ez különösen az ébredési időszakokban szembetűnő, --amikor Isten a saját útjaival megbolygatja az emberi kultúrát és a gyülekezeti tradíciót.

    Ilyen időszakokban Isten Szelleme mindig a férfiakkal való egyenlőség irányába tolja a nőket, mégpedig addig a pontig, amíg azt az Isten folyamatos beavatkozása általi ébredés okozta kultúra-változás megengedi.

    Mint az Úr Jézus elkötelezett híveinek, saját érdekünkben szükséges, hogy engedjük magunkat tanítani Általa ebben az életbevágóan fontos kérdésben.

    De nem csak magunk miatt, hanem az evangélium és a tanítványság ügye miatt is, valamint a világszerte szenvedő sokaság miatt is fontos tisztázni ezeket az igazságokat, hogy mi magunk is ugyanazt tanítsuk a nőkről, mint amit Jézus tanított róluk.

    Az olvasókért szóló imám ugyanaz, mint Dávid imája volt a 119. Zsoltár 17-19. verseiben:

    17. Tégy jól a te szolgáddal, hogy éljek és megtartsam a te beszédedet.

    18. Nyisd meg az én szemeimet, hogy szemléljem a te törvényednek
    csodálatos voltát.

    19. Jövevény vagyok e földön, ne rejtsd el tôlem a te parancsolataidat.

    A bevezető vége.

    IN GOD WE TRUST!

  • talmida

    Közösségépítő

    9. old
    Mit tanított Jézus?
    #1

    A FÉRFIAK ÉS A NŐK EGYENRANGÚAK

    Jézus azért jött, hogy az Atyát kinyilatkoztassa számunkra és mennyei értékrenddel, ~motivációkkal, ~jellemmel, ~úticéllal és ~értelemmel lásson el bennünket. Azért jött, hogy fényével ragyogja be a sötétségünket, beleértve a nőkkel kapcsolatos kérdések körét is.

    Amikor Jézus világosságot ébresztett, akkor Isten perspektívájából mutatta be, hogy a nők ugyanolyan elismert, megbecsült és küldetéssel biró csodálatos teremtmények, mint a férfiak. Micsoda ellentétben áll ez azzal a borzalmas elképzeléssel, ami a sötétségben uralkodik!

    A gyülekezetben furcsamódon mégis --csupán a nemiség miatt!-- egy nagyon éles határvonal húzódik a nemek között. A férfiaknak ez a dolguk, a nőknek nem ez! A férfiak uralkodnak, a nők szolgálnak. Ennek következtében csodálatos ajándékok sora hever kibontatlanul, ajándékoké, amiket soha nem használtak arra, amire teremtettek, amik Isten által az Ő dicsőségére adattak, a gyermekei szolgálatára, a nemzetek megváltására és a betegek gyógyítására. Sokan érezzük ennek a fullánkját...

    Florence Nightingale kifejezése szerint Isten ezt mondhatná: “Odaadtam volna a gyülekezetnek a fejemet, a kezemet és a szívemet, de nem kellett volna neki.” Legalábbis jelenleg úgy tűnik, mintha Istennek csak a férfiakat kellett volna fölruháznia minden ajándékkal, ;] de Ő ehelyett a nőknek is adott ajándékokat, amik viszont parlagon hevernek. :((

    A Jézussal való együttjárásunk a fényben való járást jelenti. Így, ha akarjuk, megláthatjuk azokat az ajándékokat, amiket Ő az egyedi tulajdonságainknak megfelelően egyen-egyenként belénk helyezett.

    Pár évvel ezelőtt, amikor megkérdeztem az Urat, hogy segítsen nekem egy nehéz helyzetben, ami az előbbi kérdésekkel volt kapcsolatban, ezeket a szavakat hallottam a szívemben:

    ISMERD FÖL azt, amit adtam neked,
    ÉRTÉKELD azt, amit adtam neked,
    ADD TOVÁBB azt, amit neked adtam,
    AZOKNAK, akik
    FÖLISMERIK, hogy mit adtam neked,
    ÉRTÉKELIK azt, amit adtam neked, és
    ELFOGADJÁK azt, amit adtam neked.

    [ Szerkesztve ]

    IN GOD WE TRUST!

  • talmida

    Közösségépítő

    úgy érzem, hogy ennyi elég volt bevezetőül.

    Akit érdekel a folytatás, az írjon egy PÜ-t. ;)

    IN GOD WE TRUST!

  • talmida

    Közösségépítő

    A fordítást folytatom, csak ezentúl nem publikusan. Tehát, aki szeretné olvasni a folytatást, az majd jelezze privátvban. ;)

    Kicsit az is elvette a kedvemet az ideírogatástól, hogy itt se szerkeszteni, se törölni nem lehet a bejegyzést. Eredetileg arra gondoltam, hogy az egész kis könyvecskét közlöm majd magyarul, pár napig fönt hagyom, de végül majd törlöm. De úgy látom, hogy én nem tudom törölni. :((

    Azt hittem, hogy az itteni blog legalább olyan színvonalas lesz, mint a Logout, ahol folyamatosan kedvére alakítgathatja a szerző az írását. Azt hittem, hogy CSAK annyi lesz itt a különbség, hogy nem lehet hozzászólni. :U De annál sajnos sokkal több.. :U

    [ Szerkesztve ]

    IN GOD WE TRUST!

  • talmida

    Közösségépítő

    Itt lesz a folytatás. ;)

    IN GOD WE TRUST!

Aktív témák