Aktív témák

  • talmida

    Közösségépítő

    Ez a blog nem személyes élményeimet, sem nem a hétköznapjaim leírását fogja tartalmazni, hanem arra számítok, hogy a nyilvánosság bevonása által talán egy kis ösztönzést kapok majd egy régóta halogatott feladatomat elvégzéséhez. :P;]

    Idén tavasszal felkértek egy kis könyv fordítására, aminek témája engem is --tizenéves korom óta-- izgat, de , amihez a sok-sok egyéb elfoglaltságom miatt mindezidáig sohasem kerítettem sort. :B :(((

    Mielőtt rátérnék a konkrét fordításra, szeretném leszögezni, hogy nem vagyok feminista. :DDD De mivel nő vagyok, természetes módon engem is érdekel a Bibia nőkről szóló eredeti tanítása. :K Egyuttal mindenkit (aki a bibliai témák iránt érdeklődik) arra szeretnék bátorítani, hogy tanuljon Héberül és Görögül, hogy ő is első kézből bizonyosodhasson meg egyes kérdőjeles részek helyes értelmezéséről.

    Szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy ennek a privát blognak a tartalma semmilyen formában nem sokszorosítható.

    És akkor nézzük a művet! ;)

    ____________Nyers fordtás_____________

    Borító

    SUSAN

    HYATT

    10 TÉNY

    AMIT JÉZUS

    A

    NŐKRŐL

    TANÍTOTT

    ÉS EGYPÁR, AMIT NEM TANÍTOTT

     JÉZUS, A NŐK BARÁTJA 

    1

    3

    TARTALOM

    ELŐSZÓ

    4

    JÉZUSTÓL MEGLEPVE

    Mit Tanított Jézus? #1
    1) A Nők és az Asszonyok Egyenlők 9

    Mit Tanított Jézus? #2
    2) A Nők Nem Tulajdonok. 13

    Mit Tanított Jézus? #3
    3) A Nők Sokkal Fontosabbak a Vallásnál 16

    Mit Tanított Jézus? #4
    4) A Házasságban az Asszonyok Egyenrangú Felek 18

    Mit Tanított Jézus? #5
    5) A Nők Egyenlő Felhatalmazással Bírnak A Szolgálatban. 21

    Mit Tanított Jézus? #6
    6) Az Nők is Reprezentálhatják Istent. 24

    Mit Tanított Jézus? #7
    7) Az Nők Egyenlők Isten Családi Értékrendjében. 27

    Mit Tanított Jézus? #8
    8) Az Nők Szerepe Nem Csak A Konyhára Korlátozódik. 31

    Mit Tanított Jézus? #9
    8) Az Asszony Mércéje Nem A Gyermekáldás. 33

    Mit Tanított Jézus? #10
    10) Az Asszonyok is Lehetnek Apostolok. 35

    A Szerzőről: 39

    Forrásmunkák jegyzéke: 40

    4

    Előszó 

    JÉZUSTÓL MEGLEPVE

    Ez a kis könyv egy olyan Bibliai Tanulmány, ami arra világít rá, hogy Jézus hogyan vélekedett és mit tanított a nőkről.
    Bepillantást és megértést nyerhetünk arról, hogy mi is az, amit Jézus mondott, mi az, amit nem mondott; és mi az, amit Jézus egyáltalán nem csinált, amikor asszonyokkal találkozott.

    Miközben ezek az igazságok kibontakoznak, új reményt, új örömöt és bizodalmat nyerhetünk a Jézusért való élethez és akaratának teljesítéséhez. Ezt jelenti az igazi szabadság!

    Jézus a nők legjobb barátja volt.
    Ennek tükrében hiszem, hogy amikor Mária (Jézus anyja) a kánai mennyegzőn azt parancsolta a felszolgálóknak, hogy "Bármit mond, azt megtegyétek!"
    (Jn. 2:5), ez azzal a friss lelkesedéssel tölthet el bennünket, hogy : Igen, Uram! Meg tudom tenni! Kegyelmed által az leszek, ami csak akarod, és azt teszem, amit csak akarsz, hogy tegyek.

    Ennek a kis könyvnek nem az a célja, hogy a Bibliában szereplő nőkkel és a gyülekezettel kapcsolatos összes felmerülő kérdésre választ adjon, hanem az, hogy rávilágítson arra, hogy mi Jézus tanításainak z alapállása, kiindulópontja.

    Szükséges a helyes kiindulópont ahhoz, hogy pontosan értsük Isten nőkre vonatkozó tervét. Azzal kezdve, hogy Jézusnak ezen a területen adott perspektívája valójában ugyanaz, mint, amit az egész Biblia is tanít a nőkről. Ennek ismerete különösen akkor nagyon fontos, amikor a Bibliának azohoz az úgynevezett nehezen érthető részeihez érkezünk.

    Keresztény hívőkként a nőkről/asszonyokról alkotott véleményünknek meg kell egyeznie Jézus nőkről/asszonyokról szóló tanításaival. Bárcsak valóban így lenne! Viszont sajnálatos módon a hagyományos keresztény tanítás azzal az elképzeléssel kezdődik, hogy az asszony egy alárendelt szerepű, a férfival nem egyenértékű, gonosz, tisztátalan személy, és emiatt alakulhatott ki torzított kép Jézus tanításait illetően is.

    5

    Ha tudni szeretnéd, hogy ez hova vezet, olvasd el John Alvin’s Schmidt Veiled and Silenced Elfátyolozott és Elnémított című érdekfeszítő könyvét.
    Ez a negatív kiindulópont az egész Írás borzalmas eltorzításaihoz vezet, ami a nők elhallgattatását, függőségét, beletörődését eredményezi, családi visszaéléseknek is helyet adva, mind a gyülekezetben, mind az otthonokban. Jézus ezek egyikét sem tanította, és mégcsak nem is sugallta a mondanivalójával.

    Az Ő szemében a nők a férfiakhoz képest nem volak alsóbbrendűek, nem-egyenértékűek, gonoszok és tisztátalanok.
    Az igazság az, hogy mind a férfiak, mind a nők egyaránt rászorulnak a Megváltóra.
    Nem a nemiség a probléma. Jézus tehát nem kezelte a nőket másodrangúként vagy alárendeltként.

    Ennek megértéséhez segíthetnek a következő tények:
    Jézus azt tanította, hogy az asszonyok egyenlőek a férfiakkal
    - a LÉNYEGET ("képmást") illetően (teremtés)
    - a MÉLTÁNYOLÁST illetően (ami a nő értéke)
    - a KIVÁLTSÁGOT illetően (az asszony lehetőségei és szabadsága)
    - a FELELŐSSÉGET illetően (amiért a nő elszámoltatható)
    - a FUNKCIÓT illetően (azok a feladatok és szerepek, amiket a nő betölthet)
    - aTEKINTÉLYT illetően (az asszonyra vonatkozó jogok, képességek és befolyás)

    Azok a dolgok pedig, amiket Jézus nem tanított az asszonyokról, szintén porrá zúzzák a hagyományos tanításokat, eltávolítva a kontrollt és leuralást.

    Jézus sem nem tanította, sem nem sugallta a női lemondást, vagy függőséget, vagy azt az elképzelést, hogy a férfi lenne a fej vagy övé lenne a vezető szerep. Sehol nincs nyoma annak, hogy Jézus valaha is indítványozta vagy tanácsolta volna a férfiak felsőbbrendűségét otthonokban, gyülekezetben vagy a társadalmi szinten, pedig sokszor nyílt volna erre lehetősége akár az egyedülálló, akár a házasságban élő nők felé. (Lk. 8:1-3; Jn. 4:4-42). Ehelyett Jézus mindig arra segítette a nőket, hogy meglássák Isten képmását magukban, - azt a képet, ami totál ellentéte a nők vallásos kultúra által diktált szerepének.

    6

    Jézus mindig olyan dolgokat művelt, amivel kizökkentette kora gondolkodásmódját a megszokott mederből, gyakran mindenkit meghökkentve azzal, ahogy Ő az asszonyokkal bánt. Jézus a változás tanítója volt, nem egy begyöpösödött valaki, aki megalkuszik és a rossz beidegződéseket tovább erősíti maga körül.
    Mivel Ő szerette az embereket, minden alkalmat megragadott arra, hogy korrigálja az emberek rossz gondolkodásmódját, ami rabságban tartotta őket.

    Az az ÖrömHír, hogy az asszonyok is, akárcsak a tizenkét tanítvány, aki Jésussal utazott, az Ő belső köréhez tartoznak.

    _____________________________________________

    Na, mára ennyi..
    Megjegyzés: Szerintem már az eddigiek is sokakban megbotránkozást vagy fölháborodást kelthetnek ;] , de a későbiek folyamán a kis könyv konkrét érveket (eredeti héber és görög szómagyaráztokat) is tartalmaz... Nekem elég szemnyitogató volt ... :Y

    Egyébként ma -- ill tegnap-- :D nagyon korán feküdtem le, és ezért dobott ki az ágy ma hajnalban. Nem bántam meg..

    Folyt. köv valamikor...

    [ Szerkesztve ]

    IN GOD WE TRUST!

Aktív témák