Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Sokimm

    senior tag

    válasz djadji #268 üzenetére

    Egy nem hozzáértőtől hallasz hangos gondolkodást:
    A hőcsőben uralkodó hőkiegyenlítődési folyamat erősebb, mint a gravitáció / hő kapcsolata, szóval szerintem, ha a hidegebb felénél a csövet rendesen hűtöd, akkor mindegy, hogy merre néz. Csak tényleg legyen hűvös, hogy a kiegyenlítődés folyamán, elszállítódjon a hő a cpu-ról. (gondolom ha a gravitációs tényezőt belevesszük, akkor pár fokot veszíthetsz (de nem tippelek 3 foknál többre))
    Tévedek szakik? Cáfoljatok meg, ha butaságot beszélek! :)

  • Veriakilis

    senior tag

    válasz djadji #268 üzenetére

    Igen, fejjel lefelé is működik!

    Általában mindegy, hogy milyen irányban működik a heatpipe.
    Amelyiknek kapilláris réteg van a belsejében, annak egészen biztosan nem számít az irány.
    Vannak még hornyolt heatpipe-ok is de szerintem ezeknek sem számít az irány.

    Ha valaki házilag készít olyan heatpipe-ot, ami egy sima réz cső, benne pár ml folyadék (pl.:víz) akkor az,- mivel a cső belső fala sima - csak akkor működik megfelelően, ha alul van a hűtendő rész (pl.: processzor, stb...), és felül van a hűtőborda.
    Egy ilyen csőben csak lefele tud folyni a folyadék.

    Viszont mint fent írtam a kapilláris rétegben felfele is tud 'haladni' a folyadék (gyári heatpipe-ok általában ilyenek, vagy hornyoltak),- gondolom általános iskolában demonstrálta a fizika tanár, hogy egy egész vékony (kisebb mint 1 mm,- pl.: 0,2-0.3 mm átmérőjű) kis üveg csövet vízbe mártva a csőben feljebb 'kúszik' a víz szintje, mint a folyadék, amibe belemártotta.

    A növényekben, fákban is emiatt a hatás miatt halad felfele a folyadék.

    Plusz a heatpipe-ban a nyomás különbség is segíti a folyadékot abban, hogy a hidegebb hely felől a kapilláris rétegben a melegebb hely felé áramoljon.
    A hőt leadó meleg részen elpárolog a folyadék, a légnemű (gőz) átszáll a hideg oldalra, ahol lecsapódik a kapilláris felületen, majd a kapilláris rétegben visszaáramlik a hőt leadó részhez, és ezzel bezárolt a heatpipe köre.
    És ez prímán működik akkor is, ha fent van a hűtendő rész (pl.: processzor), és lent van a hűtőborda.

    Remélem érthetően fogalmaztam.

    Veriakilis

    [ Szerkesztve ]

    A spagóca a kondenzátor, és az illesztőtrafó nevében térjetek meg. http://www.heatpipes.tk/

Új hozzászólás Aktív témák