Az EU Fiatal Tudósok Versenyének (EUCYS) 2010. évi döntőjét szeptember 24. és 28. között rendezték meg Lisszabonban. A 30 ezer, 15-20 év közötti fiatalból kiválasztott 125 pályázó között Magyarországot a Magyar Innovációs Szövetség által a 2009/2010. évben megrendezett 19. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny három első díjas pályázatának készítői képviselték.
Hirdetés
A négylépcsős verseny első két fordulóját a résztvevő országok bonyolítják le, és az itt kiválasztott legjobb 2-3 pályamunkáról a nemzetközi bírálóbizottság mond véleményt. Ezt követően a kiválasztottak háromnapos, kiállítással egybekötött prezentáción vesznek részt, ahol a nemzetközi zsűri személyes konzultációk során alakítja ki a végleges sorrendet.
Az idei európai döntőre, a negyedik fordulóra 37 országból 85 pályázat készítőit hívták meg. A lisszaboni döntőn a két másodéves egyetemista, Balassi Márton (ELTE) és Horváth Dávid (BME) által kifejlesztett Informatikai modellezés és helyi hálózat az ökológia tanításának szolgálatában elnevezésű szoftver I. díjat nyert, emellett megalkotók részt vehetnek a jövő évi London International Youth Science Forumon. A díjat Anneli Pauli, az EU K+F főigazgató-helyettese, José Mariano Gago, tudományos, technológiai és felsőoktatási miniszter és Isabel Alçada, portugál oktatási miniszter adta át a nyerteseknek.
Az egyik 7000 eurós fődíjért a fiatalok egy olyan számítógépes oktatási modellt dolgoztak ki, amely az eddigi gyakorlati tapasztalatok szerint az általános iskoláktól a gimnáziumokig sikerrel használható. A modell elsősorban a természettudományi, azon belül a biológiaoktatás hatékonyságát növeli. A program az eddigi számítógépes, illetve internetes rendszereknél egyszerűbb, és a felhasználók részére játékos és gyors tanulási lehetőséget biztosít. A nemzetközi zsűri kiemelten értékelte a program egyszerűségét, könnyű használhatóságát. Akár hálózatban, esetleg interaktív táblán vagy szavazógéppel kiegészítve is alkalmazható. Külön érdeme a munkának, hogy gyakorlati változtatás nélkül bármelyik országban használható.
Ezzel az első díjjal Magyarország megerősítette előkelő 3. helyét a résztvevő 37 európai ország éremtáblázatán, amelyet az elmúlt 16 évben elért díjak, illetve. különdíjak alapján állítanak össze.
A következő, 2010/2011. évi, 20. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenyt november elején hirdeti meg a Magyar Innovációs Szövetség a Nemzeti Erőforrás Minisztériummal közösen.