Vízió: Budapest mint az európai felhőszolgáltatások központja

A szervezők a konferencia beharangozójában leírják, hogy véleményük szerint a cloud iparág az infokommunikációs piac egyik leggyorsabban növekvő szelete lesz a következő években, a nemzetközi elemző cégek szerint a torta nagysága a következő öt évben akár kétszeresére is dagadhat. Az IDC tavalyi hazai felmérése szerint itthon még gyorsabb lehet a bővülés: 2017-re az öt évvel korábbihoz képest akár hat-hétszeresére növekedhet a felhőszolgáltatások piaca. A költséghatékonyság mellett a nagyobb mértékű rugalmasság, skálázhatóság, kiszámítható költségek szerepelnek a fő indokok között, amelyek miatt a cloudszolgáltatásokat választják a szervezetek.

Távlatok és bizonytalanságok

Hirdetés

Az előrejelzést alátámasztja, hogy szerte a világon a magán-, illetve a közszféra egyre több szereplője fogadja el infokommunikációs beszerzéseinél a „Cloud First” alapelvet, tehát az azonos funkcionalitást, rendelkezésre állást és biztonsági szintet garantáló alkalmazások közül a cloud modellben nyújtott szolgáltatásokat részesítik előnyben. Bár az előbbi alapelvet egyelőre nem tartalmazza a jelenleg társadalmi egyeztetés alatt álló, várhatóan ősszel elfogadandó Nemzeti Infokommunikációs Stratégia, mely a 2014-2020-as uniós költségvetési időszakra vonatkozik, ám ebben is hangsúlyozzák a cloudszolgáltatások szerepét. Eszerint 2016-ra létre kell jönnie az egységes kormányzati IT-háttérnek, amely lehetővé teszi a felhőalapú kormányzati szolgáltatásokat is. 2020-ra pedig már a közigazgatásban használatos széles körben elterjedt, általános alkalmazások legalább ötödének felhőalapú szolgáltatásként elérhetőnek kell lennie valamennyi közigazgatási intézmény számára.

De – hangsúlyozza a szervező EuroCloud Magyarország Egyesület – a PRISM-botrány miatt ugyanakkor még inkább felértékelődött az adatbiztonság, illetve az adatvédelem kérdése, emiatt felgyorsulhat az új európai uniós adatvédelmi szabályozás elfogadása. Az EU pedig a tavaly meghirdetett Európai Cloud Partnerség keretében igyekszik kiépíteni az „európai felhőt”, és a tervezett jogi keretrendszerrel erősítené a cloudszolgáltatások iránti bizalmat a felhasználók körében.

Legyen Budapest az európai cloud fellegvára!

A felhő magyar támogatói 2012-ben az első európai EuroCloud Day alkalmával közfelkiáltással emelték céllá, hogy Budapestet Európa egyik cloud fellegvárává legyen, és a mostani konferencia is ennek megvalósítását szolgálja. A fő téma: „…miként tudunk hozzájárulni ahhoz, hogy egy Budapesthez erősen kötődő, bizalomra épülő cloudtechnológiai ökorendszert építsünk fel, innovatív finanszírozási-pénzügyi szolgáltatások megjelenését segítsük elő, és hatékony szabályozási és üzleti környezetet teremtsünk annak érdekében, hogy a vállalkozások kedvező kilátásait és az emberek nagyobb jólétét elősegíthessük – fogalmazott Bellák Zoltán, az EuroCloud Magyarország elnöke a szeptember 24-i rendezvény kapcsán.

Program

A másodszor megrendezendő egész napos „EuroCloud Day 2013 – Cloud First!” konferencia és kiállítás célja a hazai cloud ökorendszer szereplőinek feltérképezése, a köztük lévő kapcsolatok, illetve bizalom megerősítése esettanulmányok és a legjobb gyakorlatok bemutatásával. A program tervezett előadói között lesz Christopher Laska, a Telenor Magyarország vezérigazgatója, valamint Tóth Levente, a cég vállalati értékesítési és marketingigazgatója, aki a távközlési vállalat cloudszolgáltatói stratégiáját, illetve cloudalapú vállalati működését ismerteti.

Mátrai Géza, a Salesforce.com kelet-közép-európai értékesítési igazgatója arról beszél majd, hogy a felhőalapú üzleti szolgáltatások úttörőjeként ismert cég miként látja a következő évek cloud piaci trendjeit, illetve a felhasználási lehetőségeket a régióban. Záboji Péter pénzügyi befektető, a European Entrepreneurship Foundation elnöke a cloud startupok finanszírozásáról, a nemzetközi terjeszkedés lehetőségeiről tart előadást, míg Suba Ferenc, az európai kiberbiztonságért felelős ENISA alelnöke a cloudszolgáltatások igénybevételének biztonsági követelményeit ismerteti majd.

A banki kerekasztalban többek között Jakab Péter, a Bankszövetség bankbiztonsági munkacsoportjának elnöke arról beszél majd, hogy banki környezetben is érdemes megfontolni a cloudszolgáltatások használatát. Külön kerekasztalokban faggatják majd a kormányzati szféra döntéshozóit, hogy milyen eszközökkel lehet az esetükben biztosítani a felhőalapú technológiák terjedését, és valóban ez lehet-e a követendő modell a jövőben.

Azóta történt

Előzmények