Hirdetés

Kémpöttyök

Kék fényt neki! - Az nyugtatja.

Tiszta kék fénnyel megvilágítva az "üres" lapot, a sárga pontok feketére változnak, így a kék háttéren jobban kivehetők. Azért némi nagyítás így sem árt, ezért az alábbi kép is mikroszkóppal készült, tízszeres nagyításban, kék megvilágítást alkalmazva. Immár a maga teljességében tárul elénk a dokumentumokba rejtett nyomkövető kód (a kép sarkaiban még a rácsszerkezet ismétlődését is meg lehet figyelni – így fedik le a kémpöttyök a teljes kinyomtatott oldalt).



Forrás: Electronic Frontier Foundation, www.eff.org

 

Hirdetés

A legfelső sorban és az első oszlopban találhatók a paritásbitek, ezek feladata a kód helyességének ellenőrzése, illetve hiba esetén annak megtalálása. (A Xerox által használt kód páratlan paritással működik. Egy kis ismétlés a 'Bevezetés az informatikába' tantárgyból: ez azt jelenti, hogy minden sor és oszlop páratlan számú egyest kell, hogy tartalmazzon – ha a kódolt információ páros számú egyesből áll, akkor a paritásbit változik egyesre, hogy kijöjjön a páratlanság, ha a kód páratlan számú egyesből áll, a paritásbit nulla marad. Így, ha egy sort vagy oszlopot összeolvasva abban az egyesek száma páros, abból megtudjuk, hogy az adott helyen hibás adat van – jelen esetben ott talán elmosódott a papír.)

Az alábbi képen olvasható a kód felbontása, az EFF munkatársainak jelzéseivel ellátva.


Forrás: Electronic Frontier Foundation, www.eff.org

Az oszlopokat jobbról balra kell kiolvasni, az alábbiak szerint:

  1. paritásbit a sorok ellenőrzésére
  2. a dokumentum kinyomtatásának perce
  3. nem használt
  4. nem használt
  5. a dokumentum kinyomtatásának órája
  6. a 7-es és 8-as oszloppal együtt a dátumot jelölik, ez az oszlop a napot jelenti
  7. a hónap jelölése
  8. az év jelölése (kétszámjegyes formátumban, az első két jegy nélkül)
  9. nem használt
  10. elválasztó mező, általában csupa egyesből áll, de a kód értelmezése szempontjából nincs jelentősége
  11. a 12, 13, 14-es oszloppal együtt a printer sorozatszámát rejtik. A szám binárisan kódolt decimális formában, két számjegyenként van tárolva, tehát – jobbról balra olvasva – a 14-es oszlopból olvasható ki a sorozatszám első két számjegye, a 13-asból a következő kettő és így tovább.

Az utolsó oszlop jelentését nem sikerült megfejteniük a szakembereknek. A kódolt információ a sorozatszámhoz hasonlóan változatlan egy adott nyomtatónál, de típusonként eltérő, ebből arra következtettek, hogy a nyomtató valamely, a felhasználó által nem kiolvasható jellemzőjét rögzíti a papírra.

Olvasóink a cikk mellékleteként a következő oldalon megtalálják, mely gyártó mely termékébe építette bele az Egyesült Államok titkosszolgálata által kért nyomkövető technológiát.

Szentesi Kálmán

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Xerox

Előzmények