Bemutatkozik a GNOME 3.26, „Manchester”

Az új verzió több jelentős új szolgáltatást, valamint számos apró javítást és továbbfejlesztést tartalmaz. A kiadás összesen 24 105 módosításból áll össze, amelyet 778 hozzájáruló készített.

Tisztelgés az elnevezésben

A 3.26 a „Manchester” nevet kapta az idei GUADEC szervezőcsapat elismeréséül. A GUADEC a GNOME elsődleges éves konferenciája, és csak a helyi önkéntesek nagyszerű munkájának köszönhetően volt lehetségesek a megrendezése. Az idei eseményt az Egyesült Királyságban, Manchesterben tartották hatalmas sikerrel.

Továbbfejlesztett keresés

Keresés
[+]

A rendszer keresése továbbfejlesztésre került a GNOME 3.26-ban. A találatok frissített elrendezést kaptak, amely leegyszerűsíti az olvasást és több elem egyszerre történő megjelenítését. Továbbá mostantól lehetséges rendszerműveletekre is rákeresni, beleértve a kikapcsolás, felfüggesztés, képernyő zárolása, kijelentkezés, felhasználóváltás és tájolás zárolása műveleteket. (A kijelentkezés és a felhasználóváltás csak akkor jelenik meg, ha egynél több felhasználó van a rendszeren. A tájolás zárolása csak akkor érhető el, ha az eszköz támogatja a képernyő automatikus elforgatását.)

A keresési funkció a szokásos módon érhető el: kattintson a Tevékenységek menüre, és gépeljen a keresési dobozba, vagy egyszerűen nyomja meg a Szuper billentyűt, és kezdjen gépelni.

Új kinézetű beállítások

Beállítások
[+]

A GNOME 3.26 új elrendezést vezet be a Beállítások alkalmazásnál. A korábbi ikonrács eltűnt, és a helyén egy oldalsáv teszi lehetővé a különböző területek közti váltást. Az új oldalsáv sokkal egyszerűbbé és gyorsabbá teszi a beállítások alkalmazás navigációját, és a leggyakrabban használt beállításokat könnyen elérhető helyre teszi. Ez azt is jelenti, hogy a beállítások ablak mostantól nagyobb és átméretezhető, amely kényelmesebb nagyon sok helyzetben.

A GNOME hálózati beállításai is továbbfejlesztésre kerültek a munka részeként: a Wi-Fi beállításának mostantól saját, dedikált beállítási területe van, és a hálózati beállítások párbeszédablakokat is átdolgozták azért, hogy csinosabbak, letisztultabbak és egyszerűbben használhatók legyenek.

Színes emoji

Emojik
[+]

A színes emoji megérkezett a GNOME-ba. Ezek mostantól teljes színpompában lesznek megjelenítve, akárhol is jelenjenek meg. Az emojik beszúrásának különféle módjai is bevezetésre kerültek a GNOME 3.26-nál. Ez magában foglalja a Karakterek alkalmazást, amely mostantól lehetővé teszi az emojk böngészését és keresését, illetve azok átmásolását az üzenetekbe és a dokumentumokba. A Polari, a GNOME IRC-kliense dedikált emojiválasztót kapott, és hasonló eszköz lett elérhető más alkalmazások számára is a használatukhoz.

A böngésző szinkronizálása

Szinkronizálás
[+]

A Webben, a GNOME böngészőjében mostantól lehetséges a könyvjelzők, jelszavak és böngészési előzmények szinkronizálása a Firefox Sync szolgáltatás használatával. Ez lehetővé teszi, hogy internetes biztonsági mentést tartson ezen információkról, valamint megossza azokat az asztali és a mobil Firefoxszal.

A Firefox Sync a Web alkalmazásbeállításaiban állítható be.

Újratervezett kijelzőbeállítások

Kijelző
[+]

A GNOME kijelzőbeállításait újratervezték a 3.26-nál. Az új megjelenés fontos beállításokat hoz az előtérbe, így egyszerű áttekintést kapni arról, hogy a kijelzők hogyan vannak beállítva. Ha több kijelző van csatlakoztatva, akkor egy egyszerű gombsor teszi lehetővé annak kiválasztását, hogy hogyan szeretné használni azokat.

Az új kijelzőbeállítások tartalmazza egy új méretezési beállítás előzetes verzióját. Ez lehetővé teszi a képernyőn megjelenített méret igazítását úgy, hogy illeszkedjen a kijelző sűrűségéhez (általában PPI vagy DPI néven kifejezve), amely a tartalom helyes mennyiségének megjelenítését eredményezi, valamint megkönnyíti az olvasást.

A kijelzőméretezési funkció várhatóan kiforrottá válik a későbbi kiadásokban. A legjobb élményhez a Wayland javasolt az X11 helyett, mivel a kijelzőnkénti beállítás nem támogatott X11-en.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Irányváltás az Ubuntunál: Unity helyett GNOME

    A koncepcióváltás mögött az sejlik fel, hogy ma már rossz döntésnek minősítik a Unity erőltetését.