Ha a méret a lényeg: CraftBot XL

A hazai 3D nyomtatógyártó legújabb készülékével akár 44 centis tárgyakat is nyomtathatunk. A szoftver csalódást okozott, a hardver hozta az elvárhatót.

Bevezető

Szűk három évvel ezelőtt egy Indiegogo kampány keretében közösségi finanszírozásban indult el a CraftUnique a szálhúzásos 3D nyomtatók piacán. A megnyerő specifikációval és az ehhez társuló viszonylag alacsony árcédulával a csapat első gépe, a CraftBot elnyerte a támogatók bizalmát, a cég pedig berobbant a köztudatba. A CraftBot megkapta a Legjobb Olcsó 3D Nyomtató díját tavaly a 3DHubs magazintól. Ezen kívül a Craftbot Plus is díjat nyert, a legjobb Plug & Play nyomtatóét. Már járt nálunk a CraftBot 2, aminek ajánlott plecsnit is tudtunk adni. Jelenlegi tesztünk alanya a cég legújabb gépe, a méretével hódító CraftBot XL.

A gyártónak nincs könnyű dolga, a konkurens cégek is sorra jönnek ki a korábbiaknál nagyobb nyomtatókkal, illetve mint oly sok területen, a kínai printerek között is egyre jelentősebb számban találhatók használható példányok. Ezekből adódóan úgy kellett új terméket piacra dobni, hogy az tudásában és funkcionalitásában többet tudjon elődjeinél, viszont közben az árral sem szállhattak el. Lássuk, mit hozott össze a magyar csapat!

A CraftBot XL-nek már a doboza is hatalmas (600 x 460 x 760 mm), maga a nyomtató ebből 490 x 360 x 640 mm területen terpeszkedik, amihez nettó 21 kg-os tömeg párosul. A tálca mérete 10 négyzetcentiméterrel hízott, 250 x 200 mm-ről 300 x 200 mm-es lett, az igazán komoly változás a függőleges tengely mentén érhető tetten, 20 helyett 44 centis tárgyakat nyomtathatunk.

A CraftBot XL csomagolásában a nyomtató mellett USB kábelt, spulnitartót és műanyagszál-vezetőt, hatszögkulcs készletet és egy demótekercset kapunk, ez félkiló PLA filamentet jelent. Ezen kívül kipróbálhatunk még két másik színű PLA-t is, ezekből 20 métert biztosít a gyártó. Az XL elődeivel szemben csak szénszürke (antracit) színben kapható, illetve megfelelő rendelésszám esetén egyedi igényeket is kielégít a cég, de ehhez legalább 20 gépet kell egyszerre megvásárolni. A tálcát ezúttal is kapton fedi, ebből nem jár pót a csomagban. 8500 forintért vásárolhatunk hozzá 3 darab tartalékot, de amíg meg nem sérül, gyakorlatilag nem kell cserélni.


[+]

Jár viszont a géphez egy Nozzle Kit, ebben 0,25, 0,4, 0,6 és 0,8 mm-es MK8-as fúvókákat találunk, illetve a cseréhez szükséges kulcsot. Mivel a gyártó a nyomtatót használatra felkészítve, azaz a tálcát szintezve, kaptonnal felszerelve csomagolja, a 0,4 mm-es fúvókából összesen kettő tulajdonosává válnak a vásárlók. Sajnos továbbra sincs jelölés a fúvókákon, ezért oda kell figyelni a helyes tárolásra, különben könnyen összekeveri őket az ember.

Hardver

A CraftBot XL sok szempontból tényleg nem más, mint egy nagyra hízott korábbi CraftBot 3D nyomtató. Ez jó hír azoknak, akik rendelkeznek a cég valamelyik korábbi gépével, ismerősek lesznek a megoldások, a legtöbb alkatrész pedig cserekompatibilis. Így viszont a fejlődés is behatárolt, nem várhatunk lényegi javulást. Tesztalanyunk az elődökkel megegyező módon 1,75 mm-es átmérőjű műanyagszállal etethető, legyen az PLA, ABS, PET-G, HIPS.


[+]

Nem változtatott a már bevált, nyomtatóházba zárt tápegységen sem a CraftUnique, maradt tehát a 320W/13A terhelhetőségű egység a hátoldalon található főkapcsolóval, ahogy a 2,8 hüvelykes 240x320 pixeles RGB érintőkijelző, 500:1 kontrasztaránnyal. A vezérlésért a CraftBot XL esetében is az Atmel ATSAM3X8E felel, ami 84 MHz-es ARM Cortex M3 mag köré épült, 512KB (2x256KB) memóriával.

A függőleges tengely mentén mozgó tálca új, több ponton rögzített felfüggesztést kapott, ennek köszönhetően kevésbé kitett a vibrációnak és stabilabb, miközben a teherbírása is nőtt. A tálcát azonban továbbra is manuálisan kell szintezni, a manapság egyre elterjedtebb automatikus szintezést nem építette be a gyártó.


[+]

A 300 x 200mm-es tálca egyébként fűthető, 50-110°C fok között a felhasználóra van bízva ennek állítása. Az ajánlott hőmérséklet PLA használata esetén 60-75°C, a magasabb tartomány az ABS alapú nyomtatószál esetén javallott.

A nyomtatófej, így a Hotend és a fúvóka is azonos a korábbi modelleken találhatókkal, a nyomtatási hőmérséklet maximuma 260°C fok. Ami változott, hogy az eddig használt rudas megoldást sínben futó fejre cserélték, a vállalat tájékoztatása szerint ez is a stabilitás fokozását szolgálja. Szerintünk ez a lépés a többfejes megoldás érkezését vetíti előre, de majd meglátjuk. Jelenleg kizárólag egyfejes megoldást lehet vásárolni.


[+]

A gépház kerete és hátlapja is fémlemez, az oldallemezek átlátszó plexiből készültek. Az elődökkel szemben merevítési célzattal egy-egy extra lemezkereszt osztja háromszögekre az oldalfalakat. A CraftBot XL (pont mint elődjei) négy gumilábon áll, ezek valamelyest csökkentik a vibrációt, de érdemes speciális rezgésgátló aljzatra helyezni a legjobb nyomtatási eredmény eléréséért.

Szoftver

A legfrissebb, március tizedikei kezelőfelület újrarajzolt ikonokat kapott és a korábbiakhoz képest több információt jelenít meg nyomtatás közben, így kiírásra került a nyomtatandó tárgy magassága és az aktuális Z állapot, a fej sebessége, illetve a hátralévő/teljes filamentigény.

A nyomtatási beállítások nem változtak: állítható a Hotend és a tálca hőmérséklete, a sebesség (a szeletőben meghatározotthoz képesti szorzata), az anyaghasználat (százalékban), a gép és a kijelző világításának mértéke, a tárgyventilátor fordulatszáma. Áramkimaradás esetén a nyomtatási folyamat folytatható.


[+]

A CraftUnique szeletelőszoftvere, a CraftWare Windowson továbbra is az 1.14-es béta verziónál jár, ami azt jelenti, hogy a CraftBot XL nem rendelkezik dedikált támogatással, kézzel kell átírni a nyomtatóméretet. Sajnos ezt nem jegyzi meg a szoftver, tehát minden indításkor kénytelenek vagyunk módosítani.

A szeletelőszoftver ennek ellenére teszi a dolgát, egyedül a támasztékolás megtervezése vesz igénybe az indokoltnál lényegesen több időt. Léteznek a CraftWare-nél jobb funkcionalitást és részletesebb beállítást, illetve szebb eredményt produkáló alternatívák (például a Slic3r), de ezek jellemzően bonyolultabbak, nehezebben kezelhetők. Ebben egyértelműen a jobbak közé tartozik a CraftWare, ha pedig nincs szükség támasztékra, megfelelően szeletel.


[+]

Március végi viszont a legfrissebb CraftPrint, ez az 1.08-as kiadás. Támogatja a vezetékes (USB) és a vezeték nélküli nyomtatást, amiben természetesen az XL is partner. A szoftverrel azokat a beállításokat érhetjük el, melyeket a nyomtató érintőkijelzőjén.


[+]

Androidra és iOS-re egyaránt elérhető a CraftBot 2-höz készült alkalmazás, ami minden Wi-Fi-s CraftUnique nyomtatóval képes kommunikálni a helyi hálózaton keresztül. Ezzel ellenőrizhető és állítható a fej és a tálca hőmérséklete, támogatja a fájlfeltöltést (G-Code), indítható nyomtatás. A munkafolyamat állását százalékban írja ki az app, a hátralévő időt nem mutatja.

Tesztnyomatok

Hamarosan részletesen foglalkozunk majd a különböző szeletelőszoftverekkel, ugyanis a CraftBot XL tesztelése során többet is kipróbáltunk, és meglepően nagy különbségek vannak az egyes megoldások között.


[+]

Hagyományosan a 3DBenchy kishajót használjuk tesztelésre, a komolyabb hibák ezzel felmérhetők. Nagy meglepetés nem ért, amikor gyakorlatilag a CraftBot 2-vel megegyező hajók születtek, hiszen a nyomtatófej, a vezérlés és a tálca sem változott, utóbbi mindössze nagyobbra nőtt.

Kíváncsiak voltunk azonban arra, hogyan bírja a gép a határok feszegetését. Ezért nyomtattunk 44 centis rudat, ugyanekkora pi-tornyot, illetve Dr. Seuss girbe-gurba szekrényét. Megnéztük azt is, mi történik, ha túlméretes tárgyat próbálunk meg kinyomtatni.


[+]

A rúd és a pi-torony egyaránt az elvárásoknak megfelelően készült el, a lecserélt tálcafelfüggesztésnek köszönhetően elcsúszás, szellemkép, illetve egyéb problémáktól mentesen megszületett. Az egyetlen kellemetlenség a pi-torony szöszölődése, amit okozhatott az is, hogy a fehér színű filament az alapbeállításhoz képest alacsonyabb hőmérsékleten működik optimálisan.

A CraftBot XL a cég eddigi gépei között a leghalkabb, átlagolva 47 dB-es hangerővel számolhatunk. A függőleges tengelyen történő mozgás a leghangosabb, ez 70 decibeles terhelést jelent a füleknek, ami nagyobb, mint a korábbi nyomtatók esetében. Az ok prózai: a mozgatómotor változatlan, viszont nagyobb feszültséget kap, így érték el a gyárban, hogy a 20 centi helyett 44 centiméteres úton járó tálca mozgása elfogadható sebességű maradjon.


[+]

Kipróbáltuk azt is, hogy olyan nyomtatási feladatot adunk a szeletelőszoftvernek, ami túllóg a lehetőségeken. A program ugyan jelezte, hogy a tárgy nem fog beférni a dobozba, de ennek ellenére legenerálta a G-Code-ot, amivel aztán a nyomtató nem tudott mit kezdeni, a tálca szélén tehetetlenül várakozó nyomtatófej elkeserítő élmény volt.

Pozitívumként kell viszont említenünk a hőmérséklet-állítást, ami külső hőmérőnk alapján +/- 1,5°C fokon belüli pontossággal került kiírásra mind a tálca, mind a Hotend esetében.

Értékelés

A CraftUnique magasra tette a lécet a közösségi finanszírozásban megvalósult CraftBottal, bár a nyomtatónak voltak hibái. Ezeket jellemzően javították a CraftBot 2-re, viszont a CraftBot XL nem tudott tovább javulni - nehéz is lett volna, hiszen az alkatrészek többsége megtalálható a többi CraftUnique gépben is.


[+]

Az XL megbízhatóan és minden eddiginél csendesebben teszi a dolgát, a megnövelt nyomtatási terület jól jöhet a grandiózus projektekben gondolkozóknak, de ekkora mérethez már jelentékeny anyagfelhasználás is társul, amire oda kell figyelnie a vásárlóknak.

Hiányoltuk az újdonságokat, amiket indokolt volna a bruttó hétszázezres árcédula. Ennyi pénzért ma már automatikus tálcaszintezést vártunk volna, ráadásul a szoftveres támogatás hiánya is bosszantó. Meg lehet oldani, de nem kényelmes.


[+]

Ha nincs nagyon komoly indok a 300 x 200 x 440mm-es nyomtatási terület szükségességére, és beérjük a 250 x 200 x 200mm-es hellyel, akkor a CraftBot 2 továbbra is sokkal jobban megéri, a különbözetből pedig 20-25 kg filament is vásárolható.

A CraftBot XL rákfenéje a mellé adott szeletelőszoftver, hiszen hardveresen már az előző CraftUnique nyomtató is rendben volt, az ezen a téren elkövetett változtatások, mint a stabilabb tálcafelfüggesztés, vagy a sínbe terelt nyomtatófej pedig a gép előnyére váltak. Kár, hogy a CraftWare teljesítménye elmarad a konkurenciától, mert kezelhetősége és megjelenése nagyon rendben van.

szp

Azóta történt

Előzmények