Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Tharkoul

    tag

    Sziasztok!

    Lehet nem a megfelelő topic lesz, de hátha tudtok segíteni. Nem tudtam rövidebbre fogni, úgyhogy megköszönöm mindenkinek, aki elolvassa.

    Volt egy Asus AC66U B1 routerem, ami egy év múltán elkezdte megadni magát. Állandóan magas volt a processzorszálak kihasználtsága (99-100%), instabil volt a kapcsolat, admin felületetet sem lehetett elérni legtöbb esetben, régebbi firmware-rel sem, végül teljesen elszállt. Úgyhogy le lett cserélve a garanciaidő alatt - mert hát net az kell - egy másik AC66U B1-re.

    Eleinte minden rendben volt, de itthon élők elkezdtek panaszkodni, hogy milyen instabil az internet - hol van, hol nincs. Lemértem, való igaz, 15-20MBps volt a max, amit fogtak a laptopok 2.4GHz-es sávon, de 5GHz jól működött nekem, úgyhogy, ha már ilyen gyenge a jel, vettünk a gépekhez USB-s hálókártyákat, hogy tudják az 5GHz-et is használni. Csúcs, immáron 150/150 körül teljesítenek.

    Lényegre térve, mert nem ez volt a gond.

    Továbbra is panaszkodtak, hogy instabil a net. Packet loss 1-3% körül van már hetek óta, BIX sincs terhelve, DIGI-s ismerőseim sem panaszkodtak, hogy bármi gond lenne, illetve PC-n én nem tapasztaltam semmit. Szóval beüzemeltem StarTrinity-t, hogy teszteljem a kapcsolatokat, stabilitást, csak hiszti-e az egész.

    Míg PC-n valóban semmi gond nincsen, a Wi-Fi ténylegesen szánalmasan gyengén teljesít. Mindösszesen 6 aktív, "nagy teljesítményű" fogyasztó fut egyidejűleg vezetéknélküli hálózaton, 3 laptop és 3 mobiltelefon. Ha mocskosul le van korlátozva a teljesítmény, 3Mbps a felső határ le- és feltöltésre (összesen 6), akkor minden stabil és jó, de amint elengedem a gyeplőt akár 5Mbps-ig (összesen 10) ilyenek, és ennél rondábbak fordulnak elő az összes vezetéknélküli eszközön, CPU szálak kihasználtsága pedig ugyanúgy 99-100%-ra ugrik, mint az előző, betegnek tűnő routeren, admin felületet immáron alig érem el.

    Tehát már csupán 60Mbps teljes forgalommal kinyírtam az 1000-es DIGI-s netet egy AC66U B1-en a 6 eszközzel. Még egyszer kihangsúlyoznám, hogy ha nincs ennyi fogyasztó, csak pl. laptop megy és telefon, akkor telefonon akár 250Mbps, laptopon akár 150Mbps mérhető. Semmi gond nincsen, egészen addig, míg el nem kezd mindenki egyidejűleg böngészgetni.

    Próbáltam, hogy bekapcsoltam QoS-t és lekorlátoztam mindenkit 3Mbps-re, csak azt hagytam meg, aki szokott letöltögetni, és neki engedélyeztem egy kicsivel többet, de nem volt működőképes. Egyszerűen, ha 30-40Mbps-nél több adat fut át a vezetéknélküli hálózaton, az instabillá válik. Mindegy, hogy 2.4GHz-en vagy 5-ön, mindegy, hogy melyik csatornán, ennél többtől meghal a vezetéknélküli rész. Nem hiszem, hogy befolyásolna bármit is, de nincs interferencia, kertes házban élünk, környéken magasan miénk a legerősebb jel, nincs átfedés a csatornákban, nem akad össze mások hálózatával.

    Míg a Wi-Fi-re csatlakozott eszközök szenvednek, nekem az internet zavartalan - 10 óra teszt alatt nálam PC-n egyetlen downtime nem volt. Tehát a hiba csak vezetéknélküli hálózaton okoz elsősorban gondot.

    Viszont én ezt abszurdnak találom, hogy a router lenne gyenge igényeinkhez (Broadcom BCM4708C0 @ 1000MHz kétmagos processzor, 256MB RAM)
    Teljes fogyasztók listája így néz ki:
    2db IP kamera
    3db laptop
    3db okostelefon
    1db alkalmi okostelefon
    1db okosTV
    2db Access Point

    Nem tetszett az ötlet, de megnéztem gyári beállításokkal is, hátha csak nem szereti, ha fix IP címeket rendelek az eszközökhöz, de úgy sem volt változás.

    Mi lehet a gond, létezik, hogy ez is hibás? Nekem lennének nagyok az igényeim és komolyabb routert kellene keresnem?

    [ Szerkesztve ]

  • Tharkoul

    tag

    Sziasztok!

    Bocsánat, hosszú lesz.

    Egy másik posztban volt egy hosszabb költeményem arról, hogy a gigabites DIGI-s net etherneten betonstabil, legfeljebb 10.000 packetenként van 20 loss, azonban az AC66U B1-en keresztül küldött Wi-Fi jelek már kevésbé. Gyakorlatilag pár eszközzel és minimális adatforgalommal meg lehet akasztani az internetet, CPU kihasználtság is könnyen felszökik 99-100%-ra, és onnantól vége.

    Igyekszem nagyon röviden összefoglalni:
    -összes létező hálózat- és frekvenciatartományt végigpróbáltam már
    -AIDisk és hasonló okosságok mind ki vannak kapcsolva
    -próbáltam több DNS szervert
    -próbáltam több firmwaret, köztük Merlint
    -levettem hálózatról az access pointjainkat is
    -néztem gyári beállításokkal

    De nem jutottam semmire, így csak az maradt, hogy hiába lett nem régiben frissen vásárolva egy másik ugyanolyan eszköz, mint a régi modell, illetve voltak a réginek is hasonló problémái (csak az direktbe kötve is gyengén teljesített), Merlin mutatta, hogy gyakorlatilag alapjáraton is 70 fokos a processzor az új eszköznél, így hát gondoltam legyen, leadom gariba ezt is és veszek egy teljesen másik típust.
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Így a netes találatokat végigjárva egy Asus AC86U mellett döntöttem.

    De dettó ugyanaz a helyzet... Vagy talán még rosszabb. Ugyanúgy szakadozik a Wi-Fi kapcsolat mindkét sávon, ha több eszköz használja egyidejűleg, miközben az ethernettel semmi gond.

    Édesapámnál (ahol 535Mbps-ot mér az 5GHz-es kapcsolat sebességének a Windows) mindösszesen öt torrent fut - de még csak seed sincs, csak állnak üresen -, édesanyám pedig csak böngészik, YouTube-ot néz.

    Mindeközben pl. nekem meg ehhez hasonló jut a laptopomon. Ha PC-hez hasonlóan ebbe is direkt kötöm a netet, nem vezetéknélkül csatlakozom a routerre, akkor ezek mind megszűnnek.

    Próbáltam azt, hogy édesapámat teljesen kilövöm a rendszerből, ezzel bebizonyítva, hogy a hiba miatta áll fent, torrent a ludas, de nélküle, csak telefonokkal is előfordul ez, csak ritkábban és rövidebb időközökre. Meg hát ilyen szakadások bárkinél előfordulhatnak. Ha ennél egy fokkal jobban le lenne terhelve a rendszer - pl. én is videót szeretnék nézni, vagy talán én is töltenék valamit, családból valaki éppen Dropboxot szinkronizálna -, akkor mindenkinél ilyen másodpercekre van csak néha-néha kapcsolat.

    Ez az egész az utóbbi időben lett igazán frekventált, korábban nem volt ennyire vészes. Alkalmanként el-el ment a net, de nem így.

    A DIGI-től kapott ONT nem szór jelet, ezt a funkciót a router látja el. Azért gyanítom csak, hogy konkrétan azzal nem lehet gond, merthogy nekem direktbe kötve sincs problémám, meg úgy általában egyik eszköznek sem. Ha akarnám, átmenetileg mindenkit ráköthetnék közvetlenül a routerre vagy akár még szerezhetnék plusz switchet is, onnan akkor is stabil lenne - de természetesen ez hosszútávon nem járható út, ezért is szeretnének Wi-Fi-n lógni.

    Kaptam tippeket arra, hogy Wiresharkkal ragadjak meg packeteket és figyeljem, de több órányi YouTube és leírás olvasások után sem értem, hogy ebből nekem miként kellene kiszűrnöm bármit is, még akkor sem, ha ténylegesen tudnám, hogy mit kotorászok benne.

    Tekintettel arra, hogy 3 routerrel is fennáll a hiba, már nagyon silány és gyenge adatátvitellel (eszközönként 400Kbps) is van downtime, nagyobb adatátvitellel ez csak tovább növekszik, megszakad a kapcsolat, így bizonyára én rontok el valamit.

    Pillanatnyilag így van konfigurálva:
    2.4GHz
    N Only
    20MHz (csak régi eszközök mennének rá, úgy olvastam azokhoz ez jobb választás)
    CH 11 (semmi interferencia nincs, közelébe nincs senki másé, csendes kertes terület)

    5GHz
    N/AC Mixed
    40MHz (volt 80 is, de ahogy olvastam csak akkor van haszna, ha közel vannak az eszközök, de nincs mesh rendszer és bridging sem)
    CH 136 (olvastam arról is, hogy a a legjobb az "UNII1-2" szabvány CH36 és 64 között, ami de snbforums-on mások nagyobb sikereket értek el a magasabb frekvenciával, annak ellenére, hogy hivatalosan az alsó és felső értékek már ugyanolyannak minősülnek teljesítményre)

    Airtime fairness mindkét banden bekapcsolva.
    MU-MIMO mindkettőn kikapcsolva.
    TX Bursting mindkettőn kikapcsolva.
    IGMP Snooping mindkettőn kikapcsolva (nem streamelek, nincs chromecast, illetve nincs más olyan eszköz, amihez fontos lenne)
    UPNP kikapcsolva, AI Disk, AI Protection és QoS szintén kikapcsolva

    Van pár fixen kiosztott DHCP, leginkább IP kamerák miatt, de gyári beállításokon is ugyanezt produkálja, szóval annyira nem számottevő.

    Mi lehet a hiba, mit kellene tennem? Létezne, hogy ilyen hibák előforduljanak egy ONT / köztes kábel hibájából eredően?

    Nekem direktbe kötve tényleg csak az a minimális packet loss van, illetve hogy néha ledobál a Blizzard kliens, mondván megszűnt az internetkapcsolat, de hát StarTrinity sem igazolja ezt, illetve közismert, hogy az egész Modern Warfare úgy rossz, ahogy van, rengetegen panaszkodnak erre a hibára.

    [ Szerkesztve ]

  • Tharkoul

    tag

    válasz krealon #56560 üzenetére

    Nincs ilyenünk. :( Ezeket az utóbbi beállításokat is próbáltam már így is, úgy is. Ennek ellenére persze, jó tudni, köszönöm!

    [ Szerkesztve ]

  • Tharkoul

    tag

    válasz MasterMark #56562 üzenetére

    Elnézést, lehet már túl frusztrált voltam a megfelelő linkeléshez.
    Instabil kapcsolat egy, kettő és három.

  • Tharkoul

    tag

    Időközben reagált a DIGI is.

    "[...]Létezne, hogy ilyen hibák előforduljanak egy ONT / köztes kábel hibájából eredően?"

    A válasz az, hogy igen. Miután leírtam nekik a panaszomat, pár óra múltán közölték, hogy módosításokat eszközöltek a szolgáltatásomban, legyek kedves tesztelni, és amennyiben újabb problémát észlelek, jelezzem.

    Azóta úgy terhelem a vezeték nélküli hálózatot, mint még korábban soha, és eddig egyetlen, mindösszesen egy másodperc hosszan tartó szakadás volt. Ha jól sejtem, valami jel akadhatott össze.

Új hozzászólás Aktív témák