Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    Sziasztok!

    A gyerek gépe elszállt. Windows 10 (10.0.19044)
    Elmondása szerint csak rendeltetésszerűen (START menüponttal) újraindította gépet.

    Azóta "bad system info config" hibával indul.
    Elmondása szerint próbálta megcsinálni, de nagyjából minden rendszer által kínált javítási funkció sikertelenséggel végződött.

    Sikertelen javítás esetén a c:\windows\system32\Logfiles\srt\srtTrail.log-file-ra hivatkozik.

    Csináltam egy bootolható USB-t a hivatalos mediacreationtool21H2 segítségével, azzal sikerült a command prompt-ba belépni.
    Az srtTrail.txt-ben azt írja, hogy
    > Javítási művelet: Partíciós tábla javítása
    > Eredmény sikertelen. Hibakód: 0x490

    Próbáltam az interneten fellelhető guide-ok alapján javítani.
    - diskpart segítségével betű kiosztása a 100MB-os FAt32-es kötetnek/partíciónak
    - kötet formázása, bcdboot parancs futtatása különféle kapcsolókkal
    - bootrec, bootsect

    Próbálnám kicsit jobban megérteni, mert úgy érzem, kicsit vakon lövöldözöm.
    Pl annak van jelentősége, hogy a Windows eredetileg milyen nyelven lett telepítve és én milyen nyelvű boot USB-t használok? Mert a bcdboot parancsnál a /l kapcsolóval meg lehet adni nyelvet. Egyébként nem tudom, angol vagy magyar volt-e eredetileg a windows installáció. Hogyan tudom kideríteni?

    Arra sem emlékszem, hogy amikor eredetileg telepítettem (megkockáztatom az talán anno a Rufus segítségével történt), akkor vajon UEFI vagy Legacy BIOS módban történt-e a telepítés. Illetve, hogy számít-e, hogy eredetileg hogy volt telepítve?
    Jelenleg a boot mód UEFI only, de próbáltam már Legacy-val is. Próbáltam úgy, hogy a bcdboot /f paraméterének UEFI-t vagy ALL-t adtam meg. Annyi különbséget láttam, hogy a 100MB-os partícióra akkor nem csak egy EFI, hanem egy rejtett Boot mappát is felmásolt.
    De sehogy se akart működni.

    Jelenleg UEFI only boot mód van beállítva a biosban, mert a diskpart a list disk parancsra úgy listázza a lemezt, hogy a GPT oszlopban csillag van.
    Ahogy említettem volt, van egy 100MB-os System típusú partíció, amin van egy FAT32 kötet.
    Ezen kívül a lemezen van még egy 16MB-os Reserved és egy 505MB-os Recovery partíció. Előbbihez nincs kötet, utóbbi NTFS.
    De úgy tudom, hogy MBR esetén nem szükséges külön partíció.

    próbálgattam a bootrec parancsot különböző attribútumokkal.
    bootrec /fixboot 
    bootrec /fixmbr
    bootrec /scanos
    bootrec /rebuildbcd

    Bár az nem mindig volt egyértelmű a leírásokban, hogy MBR vagy GPT rendszerek esetén mit kell csinálni. Volt olyan leírás, amely azt írta, hogy ezeknek igazából csak MBR esetén van értelmük.

    A fixmbr mindig azt dobta, hogy sikeresen végrehajtotta. (De azt nem értem, hogy ha UEFI és GPT van, akkor elvileg nincs MBR. )

    A fixboot jellemzően azt írta, hogy "Hozzáférés megtagadva"
    Ezt néha sikerült megoldani bootsect /nt60 SYS /force paranccsal, néha ennek ellenére is "Hozzáférés megtagadva"

    A scanos és a rebuildbcd pedig jellemzően azt írja, hogy nem talál Windows installációt.
    Egyetlen egyszer sikerült valahogy előidéznem, hogy találjon. A rebuildbcd fel is tette a kérdést, hogy felvegye-e az indítható windows-ok közé, de akkor meg azzal a hibaüzenettel nem sikerült végrehajtani, hogy "Elem nem található"

    Eddig saját erőből próbáltam felgöngyölíteni, de ilyen végeláthatatlan körkörös szívásnak tűnik. Rákeresek egy hibára, próbálom lefuttatni a láttott parancsokat és nekem nem azok a válaszok jönnek. Rákeresek a másik hibára, próbálom lefuttatni a parancsokat és más a válasz.
    Közben meg lehet, hogy olyan banális hiba van, hogy mondjuk a nyelv számít és én végig más nyelvet használtam, mint kéne. Vagy hogy hiába írja a diskpart, hogy GPT van, valójában azért nem sikerül, mert a rendszer eleve Legacy/MBR módban futott. Vagy valami egész más.

    (Próbálom majd még olvasgatni a topikot, hátha elhangzott már.)

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Petykemano #143816 üzenetére

    Nem tudom, hogy ennek van-e jelentősége, de 2 eszköz van a gépben és a diskpart szerint az az eszköz, amin a windows installáció és az EFI partíció van a disk 1 , míg a disk 0 egy másik tároló eszköz.

    De bootoláskor ezt elvileg helyesen felismeri, mert ha nem a Windows boot managert választom ki, hanem valamelyik eszközt, akkor arra parancssori hibát ad, hogy az eszköz nem bootolható.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz King Unique #143824 üzenetére

    Köszönöm, megpróbálom majd újra, hátha mindig a a mindig lefutó bootrec /fixmbr parancs futtatásával rontottam el.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Hawk1979 #143828 üzenetére

    ez is egy hete történt.
    Azt nem tudom, hogy frissítés volt-e. Bízom benne, hogy nem az történt valójában, hogy a frissítés közben nyomott egy indulat-resetet.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz King Unique #143824 üzenetére

    Nagyon-nagyon lassan kezd összeállni a kép.
    a 100MB-os EFI partíciót megformáztam és a bcdboot paranccsal telepítettem rá a BCD-t

    A \Windows\System32\Boot mappában egy en-USmappát találtam, ebből arra következtettem, hogy végső soron ezt a lokalizációt kell alkalmaznom

    A C:\Windows\Panther\setupact.log alapján megállapítottam, hogy tényleg UEFI-vel történhetett a telepítés, mert abban ezt a sort találtam
    Callback_BootEnvironmentDetect: Detected boot environment: EFI

    A diskparttal nevet adok a 100MB-os EFI partíciónak az alábbi parancsal tehát telepítettem:
    bcdboot d:\Windows /s n: /l en-us /f UEFI
    (A telepítő USB a másik merevlemezt címkézi c:-nek)

    Érdekes módon a BIOS-os boot menü a telepítő USB-ről kétféle bootolási lehetőséget kínál föl.
    - Sandisk
    - UEFI: Sandisk
    Korábban ezeket randomra indítottam, mert nem gondoltam, hogy lenne jelentősége.
    Viszont arra lettem figyelmes, hogy amikor az UEFI nélküli változatot indítottam, akkor a bootrec /scanos megtalálja a d:\Windows mappát, mint telepített windows-t, ha az UEFI változatot indítom, akkor viszont nem.

    Emiatt érzek magamban még némi bizonytalanságot, hogy nem az történik-e rendes indítás közben is, mivel UEFI környezetben történik, ezért ugyanúgy nem találja...

    Mindenesetre ezúttal kihagytam a bootrec-es parancsokat, mert itt egyértelműen leírják, hogy ezeknek csak MBR használata esetén van jelentőségük.

    Beállítottam, hogy a Windows Boot Manager mindenképpen jelenítse meg a választási lehetőséget (displaybootmenu) - noha csak egy telepített operációs rendszer van a lemezeken.
    A Windows Boot Manager működik, betöltődik. Ő látja a telepített Windows 10-et és el is tudom indítani.

    Ha lefuttatom a bcdedit parancsot, akkor két fő komponensts listáz.
    A Windows Boot managert és a Windows boot loader.

    Fentiekből bátorkodom arra következtetni, hogy Boot Manager helyesen működik.

    A bcdedit által visszaadott boot loader szekcióban rendesen benne van, hogy milyen mappában kell keresnie a windows (d:\Windows) és hogy a winload.efi-vel kell folytatnia az indulást.
    (Remélem azért van annyira intelligens, hogy amikor indul, akkor helyesen kezeli a betűket)

    Összevetettem a saját gépemmel és a winload.efi és társai a windows\system32 mappában valamint a windows\system32\Boot mappában (lokalizációs mappával együtt), valamint az ntoskrnl.exe fileméret szempontjából megegyezik.

    A bcdedit segítségével próbáltam a boot loaderben a debug és bootdebug kapcsolókat beállítani illetve a bootlog-ot.

    Ebből egyelőre annyit láttam, hogy a bootmanager kiírta, hogy adott Windows 10 debug módban van.

    Az indítás viszont sajnos ugyanúgy végződött.
    Továbbra is "BAD SYSTEM INFO CONFIG az automatikus javítási kísérlet szerint pedig:
    No OS files found on disk
    Repair action: Partition table repair
    REsult: failed. Error code = 0X490

    Nem teljesen értem, hogy mit szeretne a partíciós táblán javítani, azt meg pláne, hogy miért nem találja az Operációs rendszer file-jait a lemezen.
    Most vagy az van, hogy nem is jó lemezen próbál javítani... Meg fogom próbálni úgy, hogy lehúzom a másik lemezt, hátha ez a gond.
    Vagy itt is valami hasonló játszik, mint a bootrec /scanos esetén.

    Azt reméltem, hogy a debug módtól okosabb leszek, hogy hol hasal el. windows\ntbtlog.txt ugyan 2.3MB, de a type ntbtlog.txt|more parancsra csak 5 sort ír ki a verzióval kezdve egy "5 31 2022 20:44:45.500" dátum alatt.
    Nem értem, hogy hol a többi tartalma? a type-on kívül van más mód, ahogy recovery módban tudnám kiirattatni a file tartalmát?

    (chkdsk-et egyébként már többször futtattam.)

    Mindenesetre próbálom majd még azt kideríteni, hogy mi van a boot debug loggal.
    És még marad az SFC és DISM.

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák