Aktív témák

  • PetyaKmet

    csendes tag

    Sziasztok!

    Szeretnék létrehozni egy webszervert. A gép az egyik szobában menne napi 24 órán keresztűl. Pár cég weblapja lenne fenn a gépen, úgy hogy a lapokat máshonnan is el lehessen érni. . Fibernetes (kábeltévés előfizetésem van).
    Szerintetek lehetséges ezt létrehozni?
    Ha igen, mik a lépései?

    Üdv: Petya.

  • Krix

    őstag

    válasz PetyaKmet #1 üzenetére

    Rengeteg cég kínál pár ezresért (sőt pár százasért) havonta web tárhelyet. Szerintem kezdj azzal. (Jelenleg én is ezt csinálom.) Már én is gondoltam rá, hogy itthonra összedobok egy szervert, de akárhányszor átszámolom a költségeket csak a villanyszámla több lesz a 7/24h-ban működő géphez mint a webtárhely bérlet. És akkor még nincs benne a fix IP cím, meg a kapcsolat díja sem. :(

    If it is not broken then don't fix it!

  • RedAnt

    aktív tag

    válasz PetyaKmet #1 üzenetére

    Persze, lehetséges. Vannak előnyei és hátrányai is. A kérdés csak az, hogy mire akarod használni. Az biztos hogy nagyon sokat lehet tanulni belőle.

    De talán segít ha elmondom pár szóban hogy én hogy csináltam:
    - vettem egy ibm p1 mmx-es gépet 4ezerért - stabil, alig fogyaszt (~50W)
    - tettem bele egy 40 gigás vinyót
    - aztán jönnek a szoftver-dolgok. Debian 3.1 került rá, most lehet hogy ubuntut tennék. És a webszerverhez: apache, php, mysql. Ja és egyben router is a gép.
    - nem kell fix ip-cím. A dyndns.com-on regisztráltam egy aldomaint ingyen, és leszedtem a kliensprogramot, ami frissíti az adatbázisukban az ip-címem, így mindig rám mutat.

    kb ennyi kell a kezdéshez.

    ╚╦╦╦

  • coolmpi

    aktív tag

    De a feltöltésed nem hiszem, hogy vetekszik bármelyik webtárhelyet szolgáltató cég sebességével. Szóval aki nézegeti a honlapokat nem fogja élvezni a sebességet...

  • PetyaKmet

    csendes tag

    válasz RedAnt #4 üzenetére

    Sziasztok!

    Előszőr is köszönöm a válaszotokat!

    Előszőr egy cég weblapját szeretném eltárolni rá, úgy hogy azt mások is elérjék. (tehát www.cegnev.hu beírása után megjelenjen a weblap amit az én gépemen tárolok.
    Való igaz, hogy tanulni szeretnék ebből, mert semmit nem tudok erről a szerverépítésről.
    Van egy P2-es gépem, 30 gigás vinyóval. erre menne rá a weboldal.

    ezt írod:
    ''- aztán jönnek a szoftver-dolgok. Debian 3.1 került rá, most lehet hogy ubuntut tennék. És a webszerverhez: apache, php, mysql. Ja és egyben router is a gép.''

    Te hol találtál leírást, hogy hogyan kell rátenni a szoftvereket? Mi az az ''ubuntu''? Honnan lehet e szoftvereket letőlteni? Az az igazság, hogy még soha nem telepítettem linuxot., és hát eléggé szájbarágósan kéne elmagyarázni... :) Mit jelent az, hogy ''egyben router is a gép''? (azt, hogy ebben a szerverben két hálókártya van, ami megosztja a netkapcsolatot egy másik géppel is? )

    ezt írod:
    ''- nem kell fix ip-cím. A dyndns.com-on regisztráltam egy aldomaint ingyen, és leszedtem a kliensprogramot, ami frissíti az adatbázisukban az ip-címem, így mindig rám mutat.''

    Erről van valami leírás, mert ezt nem igazán értem... Mi az a dyndns? Ha ezt megcsinálom, akkor egy idegen eléri a weblapot (www.cegnev.hu címen?)

    A domain név most van regisztrálás alatt. Ha elkészűl a regisztrálás, mit kell tennem, hogy a domain név az én gépemen levő weblapra mutasson?

    Tényleg kezdő vagyok, de érdekel a dolog. Hálás vagyok, ha válaszoltok!

    Üdv: Péter

  • RedAnt

    aktív tag

    válasz coolmpi #5 üzenetére

    Nem mindenhez kell nagy feltöltés. Pl. maga a html elég kicsi, a képek viszon sokat dobhatnak rajta. Nagyobb állományokat letölteni róla meg rengeteg ideig eltarthat. De ha csak erre kell a szerver, akkor tényleg érdemesebb valami tárhelyszolgáltatóhoz fordulni.

    Amiért viszont jó a saját szerver, hogy teljesen szabadon rendelkezhet felette az ember. Olyan php-t fordít rá amilyet ő akar, nincs semmiben lekorlátozva, akkora adatbázisa van amekkorát akar, bármilyen szkriptet futtathat, teljesen az ő keze alatt van az egész.

    ╚╦╦╦

  • RedAnt

    aktív tag

    válasz PetyaKmet #6 üzenetére

    uhh. Domain-kérdést nem tudom, akitől igényled, meg kell kérdezni, hogy lehet e dinamikus ip-címre irányítani, és hogyan.

    [link] - ha tudsz angolul, itt tök jó leírásokat találsz, hogy hogyan kell feltenni a debiant, hogyan lőjj fel rá egy szervert. Elég szájbarágós. Amikor belevágtam, nekem sem volt sok fogalmam a linuxról, de ezek a leírások alapján meg tudtam csinálni.
    A debiant itt: [link] leszedheted, elég a 3.1-es verzió első CD-je. A több szükséges szoftvert meg a debian csomagkezelőjével le tudod szedni, de ez le van írva a fentbb linkelt doksikban.

    a routert igen, arra értettem, hogy pl az én gépemnek a szerver osztja tovább a netet.

    a dyndns nálad akkor nem érdekes, ha lesz saját domained.

    ╚╦╦╦

  • lesaux

    veterán

    válasz PetyaKmet #6 üzenetére

    Remélem, nem kérsz pénz a cégtől ezért...

  • PetyaKmet

    csendes tag

    válasz RedAnt #8 üzenetére

    Sziasztok!

    Természetesen nem fogok kérni pénzt a tárhelyért. Csak a tanulásomat, tapasztalatszerzésemet szolgálná. A cégnek csak pár oldalból álló statikus lapja van, elég egyszerű.

    Nem teljesen értem ezt a mondatot: ''a dyndns nálad akkor nem érdekes, ha lesz saját domained.''
    Nekem még nincs domain nevem. A cég bízott meg azzal, hogy regisztráljak egyet nekik.
    A domain nevet egy fix ip címre kell irányítani? (A szolgáltatom a fibernet dinamikusakat ad.) Egyébként meg mit csinál ez a dydns gyakorlatilag? Mi a funkciója? Mire jó?

    Lehetne ezen a szerveren levelezőrendszert is üzemeltetni? Ha mondjuk a cégvezetőnek az a kívánsága, hogy a maílcíme kis.pista@cégnév.hu legyen, akkor ez megoldható?

    Még egy kérdés:
    Milyen internetcsomagot válasszak ahhoz, hogy ez a gép aránylag gyorsan kiszolgálja az igényeket, (gondolom itt a feltőltési sebesség számít)?
    Mini(256/64), Midi(512/128), Multi(1024/256), Maxi(2048/256), Mega(3072/384)

    Köszi a hozzászólásotokat!
    Péter


  • charlie_hu

    aktív tag

    uhh, azért elég bátor gyerek vagy..
    ha full statikus a lap, és kicsi akkor évi 5-6 ezerér kaphatsz tárhelyet akárhol, és ugye azok 100 mbit, redundancia, stb...

    amugy googleben meg lehet keresni jó doksikat..
    de azért első webszervereden (főleg otthon..) ne futtas egy céges honlapot, mikor jópár alapfogalommal nem vagy tisztában..

    Tárhely, domain, webszolgáltatások - https://www.awh.hu

  • Jégkokó

    veterán

    Sztem is sokkal jobban jármál, ha egy rendes helyen helyeznéd el az oldalt, kb kismilió tárhelyszolgáltató létezik szinte potom pénzért lehet saját webtárhelyed, sőt még ingyenes tárhely is van, az se lenne rossz, főleg ha egyszerűbb html es weboldalt akasrz elhelyezni rajta :D

    A főnök tekintete mindig nyílt és őszinte. Vagyis egyik szeméből a nyilt gonoszság a másikból az őszinte rosszindulat sugárzik.

  • Kraptor

    őstag

    válasz Jégkokó #12 üzenetére

    Ez pl egy jó kezsé...990.hu:):)

    Mondjuk azt nem értem, hogy ezt az egészet miért egy cégnek csinálod? Arra tényleg érdemesebb tárhelyet venni valahol, mert elég olcsó manapság. Szerintem hobbidra csináld az otthoni webszervert és akkor tudsz fele szórakozni sokkal jobban mint egy céges honlappal. Tényleg a cég nem kért referenciát vagy valami hasonlót?

  • PetyaKmet

    csendes tag

    válasz Kraptor #13 üzenetére

    Sziasztok!

    Akkor sem hagyom magam lebeszélni hogy létrehozzak egy webszervert! :)
    CSAK ÉS KIZÁRÓLAG tanulásra kellene!!! Persze, hogy vannak olcsó tárhelyek, meg ingyenesek is, de én ezekből nem tudom megtanulni, hogy hogyan kell ilyet létrehozni, fenntartani! Mivel az unokatesóm cégéről van szó, nem kértek referenciát.(ez lenne a referenciám :) )

    Tehát maradnak a kérdéseim, amire jó lenne ha válaszolnátok:

    1. Tudtok-e valami tutoriál (ha lehet magyar nyelvűt, és szájbarágósat), ami egy ilyen linuxos szerver megépítésről szól?

    2. Az első hozzászólásban ez volt:''a dyndns nálad akkor nem érdekes, ha lesz saját domained.'' Hogy függ össze? Nekem még nincs domain nevem. A cég bízott meg azzal, hogy regisztráljak egyet nekik.

    3. A domain nevet (amit majd kap a cég) egy fix ip címre kell irányítani? (A szolgáltatom a fibernet dinamikusakat ad.) Egyébként meg mit csinál ez a dydns gyakorlatilag? Mi a funkciója? Mire jó?

    4. Lehetne ezen a szerveren levelezőrendszert is üzemeltetni? Ha mondjuk a cégvezetőnek az a kívánsága, hogy a maílcíme kis.pista@cégnév.hu legyen, akkor ez megoldható?

    5. Milyen internetcsomagot válasszak ahhoz, hogy ez a gép aránylag gyorsan kiszolgálja az igényeket, (gondolom itt a feltőltési sebesség számít)?
    Mini(256/64), Midi(512/128), Multi(1024/256), Maxi(2048/256), Mega(3072/384)

    Köszönöm, ha néhány kérdésre válaszolnátok!

    Üdv: Péter

  • RedAnt

    aktív tag

    válasz PetyaKmet #14 üzenetére

    1. #8, bár ez angol. De angoltudás nélkül nem fogsz messzire jutni.

    2., 3. a dyndns egy szolgáltatás, aminek a segítségével dinamikus ip címhez kaphatsz állandó hostnevet. Pl. nekem is dinamikus az ip címem, de regisztráltam a dyndns.com-on, és most a hangya.homeip.net mindig az én szerveremre mutat. De ha lesz saját hostneved, ami szintén tud ilyet, hogy dinamikus ip-re mutasson - ezt azoktól kell megkérdezni akiknél regisztráltatod - akkor nincs szükség dyndns-es címre.

    4. Igen.

    5. Ez inkább pénzkérdés. Minnél gyorsabb annál jobb. De ez mind aszimetrikus, szóval a legjobb esetében is max 48 kB/mp-cel fognak tudni letölteni rólad. Neked kell tudnod hogy miket akarsz szolgáltatni, mekkora honlapot, és akkor ki tudod számolni, mennyi idő alatt jön le egy lap. Pl. egy 100 kB-os oldal Megával 2 mp.

    ╚╦╦╦

  • PetyaKmet

    csendes tag

    válasz RedAnt #15 üzenetére

    Köszönöm a választ!

    Azért még keresgélek a neten , hátha találok magyar leírást. Nem adom fel!

    Egyébként mi a különbség a domain név (www.cegnev.hu) és a hostnév közt? Akkor lehetséges lenne, hogy annál a cégnél, akinél regisztráltam, be lehet állítani, hogy az én (dinamikus ip című) szerveremre mutasson a domain név?

  • RedAnt

    aktív tag

    válasz PetyaKmet #16 üzenetére

    Egyébként mi a különbség a domain név (www.cegnev.hu) és a hostnév közt? sztem semmi.

    Akkor lehetséges lenne, hogy annál a cégnél, akinél regisztráltam, be lehet állítani, hogy az én (dinamikus ip című) szerveremre mutasson a domain név? Ezt tőlük kérdezd meg. Példának okéért, a eurodns-nél ([link]) lehet.

    ╚╦╦╦

  • charlie_hu

    aktív tag

    dyndns-es szolgáltatásra lehet .hu-s domaint is venni, 4 ezer egy évben átszámolva ha jól emlékszem.
    és akkor nem kell kézzel irogatni az ip címet. viszont adsl naponta változtatja címét...

    szvsz egy céges lapot akkor sem kéne otthon üzemelni, de attól még magadnak, tanulásra csinálhatsz...
    aztán ha felnyomják a gépet, pl. mivan? vagy áramszünet? kiesik a net?

    egy céges lapot otthon nagyon komolytalan dolog.
    persze ettől még csinálhatsz otthon szervert..

    mail: vannaok olyan szerverek amik dinamikus ip-re nem küldenek mailt, merthogy spam...

    Tárhely, domain, webszolgáltatások - https://www.awh.hu

  • JohnnyX

    senior tag

    válasz PetyaKmet #1 üzenetére

    Azt a bizonyos ceges honlapot is te fogod megcsinalni, vagy a te feladatod csak a tarolasa? :F

    _Z87-Extreme3_-_4670k_-_16Gb_-_1050Ti_

  • Snoop-y

    veterán

    válasz PetyaKmet #16 üzenetére

    A dinamikus ip-re való irányítást nagyon egyszerűen meg lehet oldani egy CNAME rekord felvételével a névkiszolgálóban. pl regelsz egy dinamikus dns-t valahol aminek mondjuk van egy frissítő szoftvere és a dinamikus mondjuk dyndns.com os domainedre ráirányítod a www.tedomained.hu -t egy CNAME-el. Ezt az a szolgáltató tudja megcsinálni aki az elsődleges névkiszolgálódat üzemelteti.

    A domain és a hostnév között azért van némi különbség :)
    pl domain.hu az egy domain illetve egy host is egyben de pl a www.domain.hu az egy teljesen külön host is lehet ( pl lehet másik ip-címen )
    alap hostok:
    www
    mail
    ftp

    Fentebb írták a mail parát.
    Az egy dolog , hogy te nem fogsz levelet kapni esetleg de ha dinamikus az ip-d akkor küldeni se sok helyre fogsz tudni. Legtöbb levelezőkiszolgálón tiltva van az olyan ip-ami dinamikus illetve aminek nincs rendes reverze pl mail.valami.hu
    ha nem akarsz direktben kibaszni az ismerősöddel akkor nem kókányolsz ilyennel otthon mert semmi értelme. Attól még lehet webszervered otthon is hákolhatod szerte szana.

    [Szerkesztve]

    [Szerkesztve]

    New level... Advertising has us chasing cars and clothes, working jobs we hate so we can buy shit we don’t need

  • Ivanchen

    tag

    válasz Snoop-y #21 üzenetére

    Én is csatlakoznék az előttem szólóhoz. Valóban otthonról nem éri meg üzemeltetni ilyet, mert áramszünet és vége, illetve levelezésnél ha elszáll a vinyád, akkor, minden levél vele együtt...

    Ha csak 1-2 céget akarsz kiszolgálni, ilyen kisebb mértékben, akkor inkább télleg bérelj a cégnek valamelyik olcsó helyről. Pl:
    Lanten-nél netto 6k éves díj, amiben a domain reg is benne van, + email is:[link]
    Meg mondhatnék sok hasonló céget még, mert ilyen egyszerű szolgáltatást sok cég ad, és olcsóbban mint megérné vele vesződni.

    Én is ilyenektől béreltem eddig, és noha beállítok a héten egy táposabb szervert egy projekt kiszolgálására, ami vígan elvinnó az összes felügyelt domainemet, de attól még az ilyenekkel nem fogok bajlódni, inkább ezután is bérelem, mert kevesebb vele a veszőtség :D

    Ettől még pesze üzemeltethetsz otthon kis szervert hobbiból, de ha valamit elrontasz rajta, attól max neked lesz bosszúságod, nem a megrendelőnek :D és tanulni egy hobbi szerverből ugyan úgy lehet mint egy élesből, és a cégek boldogok lesznek hogy mennyire hasít a lapjuk, és ha kitalálnak fejlesztést, akkor sincs gon a sávszéllel, csak áttérsz egy nagyobb csomagra :D

  • berVi

    senior tag

    válasz Ivanchen #22 üzenetére

    ''Én is csatlakoznék az előttem szólóhoz. Valóban otthonról nem éri meg üzemeltetni ilyet, mert áramszünet és vége, illetve levelezésnél ha elszáll a vinyád, akkor, minden levél vele együtt...''

    egy szünetmentes nem kerül egetrengető összegekbe manapság.
    a levelezést meg szerintem felejtsd el, valszeg több bajod lenne vele, mint hasznod.

    ''Ettől még pesze üzemeltethetsz otthon kis szervert hobbiból, de ha valamit elrontasz rajta, attól max neked lesz bosszúságod, nem a megrendelőnek és tanulni egy hobbi szerverből ugyan úgy lehet mint egy élesből, és a cégek boldogok lesznek hogy mennyire hasít a lapjuk, és ha kitalálnak fejlesztést, akkor sincs gon a sávszéllel, csak áttérsz egy nagyobb csomagra ''

    mint mondta, rokonának kell pár statikus lap szolgálására, nem hinném, hogy olyan nagy bosszúság lenne, ha 3 órára nem lenne elérhető a gép vagy hasonló.

    amúgy meg nem feltétlen kell debiant használni, csak azért, mert itt azt mondták :DDD

    van sok-sok alternatíva, de talán lehet, hogy debianhoz könnyebb doksit találni.

    mellesleg úgy hallottam, hogy fibernetnél plusz 4k-ért kapsz statikus ip-t.

    [Szerkesztve]

  • szelidorzo

    aktív tag

    Az IIS a Microsoft internetes szolgáltatásainak egy csoportja, amelyben egy webszerver és egy FTP kiszolgáló található. Ez a két szolgáltatás azonban csak a Professional változat alatt érhető el. Megmutatjuk, hogyan tudjuk üzembe helyezni webszerverünket.

    Indítsuk el a Vezérlőpultot a Start menün keresztül, majd válasszuk A programok telepítése és törlése opciót. A megjelenő ablakban kattintsunk a bal oldalon látható, a Windows összetevők hozzáadása vagy eltávolítása gombra. A listában keressük meg, és pipáljuk be az Internet Information Service-t.
    Klikkeljünk a részletekre, és szedjük ki a pipát a következők elől: Dokumentáció, SMTP-szolgáltatás. Kattintsunk az OK-ra, és menjünk a Tovább gombra. Helyezzük be a Windows XP telepítő CD-t. A telepítés kérdés nélkül lezajlik.
    Indítsuk el az IIS kezelőfelületét: Vezérlőpult / Felügyeleti eszközök / Internet Information Service. (Ugyancsak ide jutunk el, ha a Start/Futtatás alá beírjuk: inetmgr) Nyissuk le a számítógépnevünk alatt a webhelyek mappát. Ha az alapértelmezett webhely kiírás előtt egy kéz egy földgömböt tart, akkor működik a webszerverünk, ha egy piros ikon van helyette, akkor sajnos nem.
    Piros ikon esetén kattintsunk rá a jobb egérgombbal, és kérjünk indítást. Ha hibaüzenetet kapunk, akkor valószínűleg egy másik alkalmazás használja a 80-as portot. Ha tudjuk, hogy nincs más webszerver a gépen, ellenben használunk Skype-ot, már meg is van a ludas! Nyissuk meg a Skype-ot, majd válasszuk az Eszközök/Beállítások menüpontot. Kattintsunk bal oldalon a Speciális fülre, majd válasszuk a Kapcsolatot. Szedjük ki a pipát A 80-as vagy a 443-as port is használható a bejövő hívásokhoz opció elől, mentsük el a beállítást, valamint indítsuk újra a Skype-ot, hogy felszabaduljon a 80-as port.

    A legtöbbször a Skype foglalja el a webszerver portját

    Próbálkozzunk a webszerver újbóli elindításával, remélhetőleg sikerrel járunk. A rendszerpartíción létrejött egy Inetpub mappa, amelynek wwwroot alkönyvtárába másolhatjuk honlapunk fájljait. Nyissunk meg egy jegyzettömböt, írjuk bele, hogy „Elindult a webszerver!”, és mentsük le a wwwroot mappába úgy, hogy a fájlnév részbe idézőjelekkel együtt ez írjuk: ”index.htm”. Ennek eredményeként .txt helyett .htm kiterjesztést kap a lementett fájl.
    Kattintsunk ezután a jobb egérgombbal az IIS kezelőfelületén az Alapértelmezett webhely sorra, majd a Tulajdonságokra. Itt, a Dokumentumok fülön a jelöljük ki az index.htm-et, és a felfelé mutató nyíllal tegyük a lista tetejére, majd OK-zzuk a beállítást. Most indítsunk el egy böngészőprogramot, és írjuk a címsorba: localhost
    Ha minden igaz, az index.htm fájl tartalmát kell látnunk a böngészőben!

    Szerver elérése hálózatról
    Ha a tűzfal alkalmazásunk nem blokkolja a 80-as portot, akkor a hálózaton lévő felhasználók is meg tudják látogatni a webszerverünket, amihez csupán a böngésző címsorába be kell írniuk a szerver számítógépnevét/ip címét.
    A számítógépnév kiderítése: Az IIS-t futtató gépen írjuk be a Start menü/Futtatásba: cmd, majd adjuk ki a set parancsot. Az utolsó sorok közt megtaláljuk a USERDOMAIN részt, ami megadja a számítógép nevét.

    Szerver elérése internetről
    Arra is van lehetőség, hogy interneten keresztül bárki rácsatlakozhasson a szerverünkre, ez azonban biztonsági okok miatt nem ajánlott! Aki mégis kísérteni szeretné a sorsot, az hozzon létre a tűzfalán egy kivételt, ami a webszerver futásának idejére engedélyezi a bejövő kapcsolatokat a 80-as porton. Ekkor azonban a számítógép külső IP címét kell megadnunk a látogatóknak. Ennek kiderítéséhez nyissuk meg például a whatismyipaddress.com oldalt.
    Végül egy megjegyzés: A Windows XP egy kliens oldali operációs rendszer, így az azon futtatott webszervert egyidejűleg sajnos csak tíz felhasználó tudja elérni.

    [link]

    kérdezni nem szégyen, nem tanulni inkább www.nokia6230.uw.hu

Aktív témák