Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • viraga

    tag

    Sziasztok!
    Valószínűleg láma kérdés, de nem találok egyértelmű választ a neten. Sínre szerelhető 220 V-os csengőt hogyan kell szabályosan bekötni? Semmilyen rajz vagy jelzés nincs rajta. Úgy néz ki, mint egy kismegszakító, két pólusa van, egyik alul, másik felül.
    Ilyen:

    A nyomógomb zárt lépcsőházban van. Kipróbáltam: mint ahogy az várható, a csengő működik akkor is, ha folyamatosan kap fázist és a nullát zárja a nyomógomb, és akkor is, ha a nullát kapja folyamatosan és a fázist zárja a gomb. Mindezt bekötési iránytól függetlenül. Az egyértelmű, hogy világítások esetén a kapcsolónak a fázist kell kapcsolnia, de van-e ennek jelentősége ennél a csengőnél? Tehát tetszőleges-e, hogy fázist vagy nullát viszek a kapcsolóhoz? A csengő lakáselosztó-dobozban van, ha annak fent van a fedele, ugyanúgy nem lehet hozzányúlni, mint ahogy a kismegszakítókhoz sem, tehát érintésvédelmi szempontból mind1, hogy folyamatosan áram alatt van-e a csengő vagy sem. A gomb zárt lépcsőházban van, ugyanúgy, mint a villanykapcsolók is, tehát mehet oda fázis is akár, hiszen az összes villanykapcsolónál is ott van. Viszont számomra sokkal jobban adja magát, hogy a fésűs sínnel kössem fázisra a csengő egyik sarkát (soroljam a kismegszakítókkal), és a másikra pedig kötöm a nullát a nyomógombon keresztül. Vélemény?

    Köszi a választ!

  • viraga

    tag

    válasz footy #851 üzenetére

    Úgy látom a képen, hogy a két dugaljat összekötő fázis vezetéknek meg van sérülve a szigetelése!!! Ugyanott mintha a földé is meg lenne nyomódva. Úgy látom ez a tipikus a dugaljat rögzítő csavar által okozott sérülés. Azt a két rövid vezetéket mindenképp cseréld ki és nagyon figyelve rakd vissza a konnektorokat. A szigeteléseken mintha még több helyen is lennének kisebb sérülések, de máshol legalább a réz nem látszik ki. Gondosan végig kell nézni az egészet.

    Az alsó konnektorban nem teljesen szabályosan van az egyik nullavezető, ez lehet túl hosszú blankolás de kicsúszott vezeték is. Előbbi sem annyira szerencsés, utóbbi eset viszont érintkezési hibát is okozhat, semmiképp nem jó.

  • viraga

    tag

    válasz Chal #882 üzenetére

    Ha tömör rézvezeték lenne a kábelben, akkor nagyon egyszerű lenne, mert a lecsupaszolt rézből hajlítanál egy kört egy megfelelő átmérőjű szögön vagy magán a csavaron és kész. Soha nem jönne ki. Na persze nyilván sodrott a vezetéked. Jól látom, hogy a fázis és 0 fészekben aszimmetrikusan vannak a csavarok? Sztem nem nézel be semmit, ezeket egyszerűen úgy szánják (sajnos), hogy abból az irányból rakd be a vezetéket ahol a műanyag és a csavar között szélesebb rész van, mert itt el fog férni a szigeteléssel együtt. A lecsupaszolt részt tekerd a csavarra (úgy, hogy a lehető leghosszabban körbeölelje), így ha a csavart meghúzod, akkor az befelé húzza a vezetéket és nem kilökni akarja. Tehát a bevezetési oldal fontos. Ezért nem tükörképe egymásnak a fázis és 0 fészek, hogy mindkettőnél el tudd ezt játszani. Kicsit gány, de mivel a kép alapján ha oda kerül a csupasz vezeték ahová mondom, akkor nem nagyon fog tudni kihúzódni vagy fölfelé kinyomódni, mert itt a csavarfej és a műanyag között nagyon szűk a rés a kép alapján. Azzal segítesz a dolgon, ha előre megsodrod a lecsupaszolt rézszálakat kézzel, így nem fog szétterülni, szétesni meghúzásnál. Védőföld: ugyanez, csak sajnos műanyag fészek nincs. "Tekerdráacsavarra oszt jó lesz az, az úgyis csak a föld." Erre gondolt a gyártó.

    B variáció, ha a fenti nem tetszik: keress olyan alátétet, ami pont belemegy a műanyag fészekbe (a fázis és 0 érintkezőknél), és nagyobb átmérőjű mint a csavarfej. A "rétegrend" csúszósaru-vezeték-alátét-csavarfej. Így nagyobb lesz a felület, nem nagyon tud hová elmenni a vezetéked.

    C variáció: szemes saru vagy villás saru ha befér. Ezekkel az lehet a nehézség, hogy a kábeled külső köpenyéből csak nagyon rövidke vezetékeket bonthatsz ki, mert a szorító kengyelnek a teljes bontatlan kábelt illene szorítania, nem a külön ereket... És jó minőségű krimpelést kell csinálni, mert ha a saru és a vezeték között nem jó és biztos az érintkezés, akkor ugyanott vagy ahonnan indultál, csak a rossz érintkezés 1 centivel arrébb van :D.

    D variáció: szigeteletlen érvéghüvely a vezetékek végére, krimpelés után ívesre formázva-görbítve hogy beférjen a fészekbe. Ennek az lehet az előnye a szemes saruval szemben, hogy talán könnyebb krimpleni a rövidke vezetékre. A sodrott vezeték szálait nem engedi szétmenni, a csavarral pedig a megfelelő formára fog tömörödni.

    Neten a tédnél csak rosszabb szerelhető cuccok vannak a képek alapján...

Új hozzászólás Aktív témák