Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    Talán itt jó helyen lesz. v1.1 :)

    Itt-ott kiegészítettem, frissítettem Ultram3jor útmutatását.

    Tuning dióhéjban, konyhanyelven! (AMD rendszerekhez)

    Fontos, hogy a számítógép tuningolása garanciavesztésével jár, feltéve ha bizonyítható hogy az alkatrész túlhajtás következtében ment tönkre, szóval csak lassan és mértékkel.

    Először szögezzük le, hogy mindegyik gépnek megvan a saját „tűrésfoka” ami után ha megszakadsz se tudod tovább húzni. Ez a tűrésfok teljesen egyforma konfigoknál is radikálisan más lehet, ezért nehogy azzal gyertek hogy „a havernak ugyanilyen gépe van, és ő 2x tovább tudja huzni”. Azonban néhány ember között elfogadott az a tény hogy ez a határ kitolható, mint ahogyan a tüdőd kapacitása is növelhető. Ez a határkitolás elvileg folyamatos húzás után egyre bővül és bővül, persze egyre lassabban.

    Első lépés a tuninghoz egy jó, minőségi hűtő beszerzése, lehetőleg hőcsöves, az olcsóbbak közül az ArcticCooling Freezer 64 Pro és a CoolerMaster Hyper TX2 is tökéletes választás, lehet drágábbat is venni, de a tuninghoz már nem fognak sokat hozzátenni. Esetenként a chipset is igényelhet aktív, erősebb hűtést. A gyári hűtők Athlonok esetében ált. max. 110% túlhajtást bírnak (Sempronok esetében amíg nincs feszemelés a gyári hűtő is megteszi), utána már nem bírják elvezetni a keletkezett hőt, ami a processzor károsodásához vezethet.
    Második lépés a ház jó hűtésének ellenőrzése, vagyis minél szelősebb legyen odabent, mert ezekkel is értékes MHz-ket nyerhetünk, egy plussz venti a táp alá a minimum. (csendes és olcsó 8/9/12 cm-es hűtők pl. az ArcticFan-ok és a SilentBlade II-k, utóbbiaknál figyelni kell a csapágyazásra, a Sleeve (csúszó) és Entering Bearing (saját fejlesztés) kerülendő, hangosak és rövid az élettartamuk)
    Továbbá fontos hogy a tápunk jó minőségű (350 max. 450W-os), különböző védelmekkel ellátott legyen. Tuning során az áramfelvétel jelentősen nőhet! Itt található az ajánlott tápok listája. Egy középkategóriás konfig alá tuning mellett is nagyon bőven elég pl. egy FSP 350PNF.

    Amennyiben „sikerül” olyan beállításokat végrehajtani a BIOS-ban, hogy a PC már el sem indul, az esetek nagy részében lehetőség van „vészindításra”.
    Kapcsoljuk ki a PC-t, várjunk 10-15mp-t (álljon meg az összes ventilátor), tartsuk lenyomva az INS gombot és így kapcsoljuk be a gépet. Ekkor általában a SETUP DEFAULT értékekkel indul el a PC, így lehetőségünk van a SETUP-ba belépve módosítani a beállításokon. Némelyik alaplap képes észlelni hogy előzőleg nem tudott bebootolni, és egy kikapcsolás-bekapcsolás után megpróbál alapállapotban elindulni, de ez nem mindig sikerül, ilyenkor az alaplap típusától függő módon (kézikönyv!) CMOS Reset-et kell végrehajtani.

    Gép bekapcs, BIOS-ba belépés. Ahány alaplapmárka, annyiféle BIOS-felépítés. Mielött bárki bármihez hozzákezdene, érdemes az alaplaphoz kapott használati útmutatást (User's Guide/Manual) elolvasni, hogy minél jobban megismerjük a lapunkat. Egyes alaplapoknál egyes beállításokat másképpen neveznek, pl. a HT-t van ahol LDT-nek nevezik (pl. DFI és régi Abit alaplapok). Az átlagos Award BIOS-ban a memória beállítások az Advanced Chipset Features -> DRAM Configuration-ben találhatóak. A feszültség és frekvencia beállítások a Frequency/Voltage Control-ban. Ezek a beállítások bizonyos gyártóknál speciális menükbe kerültek, pl.:
    Abit: Softmenu III vagy a highend alaplapjaikon μGuru Utility
    ASUS: Advanced -> Jumperfree/CPU Configuration, Chipset -> Northbridge
    DFI: Genie BIOS Setting (itt vannak a RAM időzítések is)
    Gigabyte: a főmenüben Ctrl+F1-et kell nyomni, és ezután belépni a M.I.T. menübe
    MSI: Core Center

    Még egyszer mondom; !!!User's Guide!!! sokat segít.

    Ha más jellegű infóra van szükséged, ebben segíthetnek különböző programok, mint pl.: az Evereset, a PC Wizard 2008, a CPU-Z, tesztelésben pedig pl. a Super Pi MOD 1.5, az Orthos és a Memtest86+, stb. Ezek a programok ingyenesen letölthetőek!
    Finomhangoláshoz egy-egy komolyabb játék sokkal hatékonyabb, pl. CS Source, Oblivion, Prey, stb., ezek ált. pár perc után elszállnak ha nem teljesen stabil a rendszer, és maga a tesztelés is sokkal izgalmasabb. :))

    A CPU sebesség beállítása:

    Álltalában ezeket állíthatjuk a menüben:
    CPU Frenquency / FSB - - -> én ezt FSB-nek hívom !*!, minden más órajel közvetve vagy közvetlenül ebből képződik
    CPU Multiplier - - - > nevezzük CPU szorzónak
    CPU Voltage
    DDR/DDR2 Voltage
    AGP/PCI Express Clock
    PCI Clock Synchronization Mode

    Az FSB és a CPU szorzó összeszorzásával kapjuk meg a procink tényleges órajelét (pl.: egy 283MHz-s FSB 9x-es szorzó esetén 2547Mhz lesz a CPU-nk működési frekvenciája). Ha az FSB-t emeljük, a procinak előbb utóbb plussz fesz kell, amit a CPU Voltage opcióban érünk el. Azonban ez nem azt jelenti hogy minden egyes MHz-nél adunk neki feszt, csak ésszel ezzel, mert túl sok fesz esetén akár el is búcsúzhatunk a procitól.(a 90nm-eseknél 1.55V-ig lehet érdemes elmenni, a 65nm-eseknél 1.45V-ig, hogy milyen CPU-d van azt feltétlenül nyomozd ki pl. Everesttel, ill az AMD honlapjának segítségével, ill. nem elfelejteni hogy feszt emelni csak és kizárólag jó hűtő felszerelése után szabad, és persze azt is mérlegelni kell, hogy megér-e 1-200MHz esetenként 0.1-0.15V-ot, szerintem nem, de ez magánvélemény). Az FSB-t se nagyléptekben húzzunk, érdemes 5-7-10Mhz-ként emelgetni, különben sűrűn kell a CMOS Clear jumperhez nyúlni.
    A DDR Voltage alapból 2.6V, de egyes tuningramoknál ez 2.7-2.9V is lehet. Ezzel a beállítással is csínyán kell bánni, és csak apránként emelgetni, 0,05-0,1 voltonként általában egészen 3V-ig, ha már forró a RAM akkor ne tovább!
    A DDR2 Voltage alapból 1.8V, de a legtöbb modul még a névleges értékekre sem képes 1.9V alatt, a biztos működéshez 1.95-2V ajánlott, tuning esetén 2.1-2.2V, maximum 2.3V, többet csak komoly hűtéssel és saját felelősségre (a csicsa, hűtőbordának nevezett lemezek nem hűtenek semmit, maximum elosztják a hőt, tehát ezekkel sem érdemes 2.3V fölé menni!), egyes tuningramoknál 2.35-2.4V a hivatalos üzemfeszültség, de ezeken általában már méretes akár hőcsöves bordák vannak.
    A PCI Clock Synchronization Mode ill. az AGP/PCI Express Clock legyen Auto, Fix, Asynchron stb., hogy 33/66MHz-en járjanak a PCI/AGP slotok, ill. 100MHz-en a PCI-Express, már kis emelés is azt eredményezheti hogy nem indul a gép, érzékelhető gyorsulást pedig nem eredményez. (itt jegyezném meg, hogy az AGP/PCI-E feszültséget sem szabad emelni, mivel a VGA ettől függetlenül szabályozza a GPU és a memória feszültségét, csak felesleges terhelést okoz a kártyának, ami akár a vesztét is okozhatja)

    <<< A rend kedvéért megemlítem, hogy akadnak akik K8 architektúra (754, 939, AM2, AM2+, Socket 1207 (F)) esetén nem nézik jó szemmel az FSB kifejezést. Helyesen External Clock-nak vagy Host Clock-nak nevezik, bár elég sokszor használják (hibásan) így is: „FSB”. Én mind a négyféleképpen használni fogom (FSB, „FSB”, External Clock, Host Clock), hogy szokja a nép. >>>

    RAM Beállítás:

    Először is, a RAM frekvenciáját így tudjuk a legegyszerűbben kiszámolni:
    [External Clock vagy tévesen FSB] x [CPU szorzó] / [RAM valós órajel] = X.Y, az eredményt fel kell kerekíteni egészre, ez az OSZTÓ, ezzel kell leosztani az aktuális CPU órajelet.
    (ha pl. 6.01... eredmény jön ki, azt már nem kell felkerekíteni 7-re, ha pontosabban helyettesítesz be akkor 6 alatti eredményt kapsz, pl. 667-es memória esetében 333 helyett 333.33...-mal számolva)
    Pl.: Athlon 64 3000+, DDR2-800:
    9x200/400=4.5 felkerekítve 5, vagyis a RAM órajele: 9x200/5=360 => ''DDR2-720''
    FONTOS! Az FSB-t emelve nem változik az osztó, csak ha változtatunk a szorzón vagy a RAM tipusán a BIOS-ban, ilyenkor újra el kell végezni a számítást.
    A RAM időzítéseit pl. Everesttel lehet ellenőrizni, 754 és 939 esetében a magasabb órajelnél ált. előnyösebb hogy a RAM bírja a Command Rate: 1T-t, AM2 esetében a DDR2 magas órajelei miatt ált. nincs jelentősége, nem baj ha csak 2T-ben stabil a memória. (a legtöbb DDR2 nem is bírja az 1T-t)

    Ha húzunk, és a Windows bootolásakor/használatakor hibaüzenet/fagyás/kékhalál/reset ér minket, érdemes lazítani az időzítéseken. Ilyenkor ezeket a menüket kell visszavenni (értsd emelni az értéket):

    DDR:
    A CAS Latency (CL): 2-2.5-3
    Min RAS Activate (tRAS): 5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15
    RAS to CAS Delay (tRCD): 2-3-4-5-6-7
    Row Precharge Time (tRP): 2-3-4-5-6
    1T/2T Memory timing (CR): 1T/2T

    DDR2:
    A CAS Latency (CL): 3-4-5
    Min RAS Activate (tRAS): 12-13-14-16-17-18-20-24
    RAS to CAS Delay (tRCD): 8-9-10-12-14
    Row Precharge Time (tRP): 3-4-5-6
    1T/2T Memory timing (CR): 1T/2T

    Ezeket így szokás megadni: CL-RCD-RP-RAS CR1/2 (vagy 1T/2T), ha esetleg a fórumban kérdeznek, kérdeztek.
    Ha viszont nincs semmi gubanc, és precízek vagyunk, a minél jobb teljesítmény elérésében a fent említett értékeket egyre lejjebb tehetjük, DDR esetében a CL2.5 előnyös, DDR2 esetében a CL4, persze a minőségi RAM-ok mehetnek lejjebb is, de kiugró gyorsulást már nem hoznak.
    A memória késleltetését ciklusban érdemes számolni, nem nanosec-ben, mivel a CPU szempontjából annak van jelentősége, hogy hány ciklusonként fér a RAM-hoz. Ezt úgy kapjuk, hogy:
    1000 / [RAM valós órajele] x CAS Latency
    Így a hasonló kategóriájú DDR és DDR2 RAM-oknál hasonló értékeket kapunk (7-10 ciklus), vagyis nem igaz amit az AM2 megjelenése után a csalódott 939 tulajok híreszteltek, hogy a DDR2 lassabb a DDR-nél.

    HT/LDT Beállítás, avagy Hyper Transport Frequency beállítása:

    A 939/940/AM2/Socket 1207-es lapoknál a HT 1000MHz (5x200), a 754-es lapoknál 800Mhz (4x200). Ezeket a Host Clock és a HT szorzó összeszorzásával kapjuk. Általánosságban elmondható, hogy max. +200MHz-et bírnak, aztán csökkenteni kell a szorzót. A HT tuningolásával érdemleges változást nem érhetünk el (nem szűk keresztmetszet), ezért minegy hogy pl. 840MHz-n vagy 1160MHz-en megy, nem fogjuk érezni, 800 alatt azonban már csökkenhet a gép teljesítménye. A sávszélességhez nem érdemes nyúlni (754 16/8, 939/AM2/1207 16/16 bit), maradjon alapon.

    Előfordulhat hogy miután beállítottunk egy értéket nem indul el a gép. Ezt az okozhatja hogy elértük a proci, a RAM-ok vagy a chipset tűréshatárát.
    Hogy kiderítsük, hogy melyik nem bírja a húzást RESET-eljünk, majd újból lépjünk be a BIOS-ba (először a RAM-okat osszuk vissza):
    CPU: Ha még nem értük el a maximális ajánlott feszt, emeljük.
    RAM: Osszuk vissza a RAM-ot, a memória tipusát állítsuk, pl. DDR esetében a 400-as (200) értéket lefelé vesszük, 333-ra (166), ezáltal növelve az osztót. (ilyenkor el kell végezni a RAM órajelének számítását, speciális esetekben előfordulhat, hogy még így sem érjük el a következő nagyobb osztót)
    Chipset: Csökkenteni kell a CPU szorzót, hogy kiderüljön az alaplap képes-e nagyobb FSB-re. (ilyenkor is újra kell számolni a RAM órajelét, nehogy azt hajtsuk túl)

    <<< K8-nál a CPU-ba integrált memóriavezérlő (IMC) miatt nincs ''szinkronizálási veszteség'', így a ''szinkronban hajtott memória'' ugyanúgy téves, mint az FSB! Nyilvánvalóan nagyobb osztó mellett a lassabb RAM alacsonyabb sávszélességet produkál tesztprogramokban, mintha visszaosztás nélkül emeltük volna a RAM órajelét is, de valós alkalmazásokban ez nem jelent érzékelhető veszteséget, ezért nem érdemes törekedni a ''szinkronban hajtásra''. >>>

    Cool'n'Quiet:

    Egyes alaplapoknál tuning mellett nem működik a C'n'Q, ilyenkor az RMClock nevű programmal helyettesíthetjük (de ésszel kattintgatni különben gyorsan kékhalálozik a rendszer), ''Performance on Demand'' módban az egyszerűség kedvéért csak a min. és a max. szorzót engedélyezve (az azokhoz tartozó megfelelő feszültségeket megadva) pont ugyanúgy működik, mint a C'n'Q. Fontos tudni, hogy itt is minden szorzóhoz ki kell számolni a memória osztóját majd órajelét, különben instabilitás (extrém esetben a memória halála) lehet a jutalmunk, feszültségemelésnél 1.35V-os értéknél elvileg annyit ad a CPU-nak, amennyit a BIOS-ban beállítottunk, tehát pl. 4x-es szorzóhoz 0.1V-os emelésnél 1.0V-ot kell beállítani, hogy 1.1V-ot kapjon a CPU, de ezt ellenőrizni kell pl. Everesttel.

    Ui.: Ne a legvégső tűréshatárt állítsuk be, pl. ha a proci 2600MHz-et bír, akkor 2400-2500 környékén érdemes használni, így elkerülhetjük az esetleges kellemetlen újraindulásokat, kékhalálokat, stb.

    By: Ultram3jor & daa-raa javította

    Ha bármi hibát talál valaki a leírásban, kérem jelezze.

    [ Szerkesztve ]

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz Ragadozó #215 üzenetére

    Kb. a harmada az én munkám (vagy annyi se), nem akarok más tollával ékeskedni. :U

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz Ragadozó #220 üzenetére

    - Középkategóriás konfigot írtam, ahhoz elég egy 350-es, nagyobbhoz is, de a tápos topik első hsz-éből ez úgyis kiderül.
    - Le van írva a RAM-fesz.
    - Komolyabb hűtést nem lehet kapni RAM-ra, a díszlemez nem borda, és egyáltalán nem ajánlott annyi feszt adni nekik hogy külön hűteni kelljen őket, akkor szinte biztos lesz garis ügyintézés. (ha van gari)
    - Hivatalosan igen, de mivel a DDR-nek sem volt elég a ref. feszültség, minden alaplap 2.6V-ot ad alaphelyzetben.
    - Nem érdemes tágítani az időzítéseket, csak ha már nem bírja tovább a RAM és muszáj.
    - Nyilván, de nem mindig érdemes, erről is van szó.
    - Édesmindegy hogy floppy-ról vagy CD-ről töltjük be a Memtestet, ennyi önállóság azért elvárható attól aki tuningolni akar. :)
    - Olyan alaplapot még nem láttam amin nem volt CMOS Clear, olyat viszont már igen, amin nem működött, bele lehet írni mint végső megoldást.
    - Ez valóban kimaradt. (chipset)
    - Melegedés nincs kitárgyalva teljesen, azt még bele lehet írni.
    - Szintén le van írva. (AGP/PCI-E)
    - DFI-vel nincs tapasztalatom, gyanítom hogy a kezdő tuningosok 99%-ának sincs. ;)

    Rusher: Két ASUS lapom volt, azokban a Jumperfree-ben nem voltak időzítések, de úgyis fel fog tűnni a delikvensnek ha ott vannak.

    [ Szerkesztve ]

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz Ragadozó #225 üzenetére

    Mondom borda, kapni inkább csak díszlemezt lehet, egyébként is ált. bitangrossz a szellőzés a modulok között, tehát passzív megoldással nem sokra mész.
    Ha egy hőcsöves párhuzamos áramlású hűtő pont a modulok felett kever akkor van légmozgás (max. a belső kettő kap belőle), de akkor még díszlemez sem fér el rajtuk.

    Ezt meg így tök felesleges kihangsúlyozni, a Chieftec GPS400 pl. ugyanúgy 300W-ot tud leadni 12V-on mint az FSP 350PNF...

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz Ragadozó #228 üzenetére

    A linkelt első hsz-ből nyílvánvaló, hogy egy táp az alapja egy stabil rendszernek, nem csak a tuningnak, nem értettem miért kötöszködsz. Ajánlott táppal nincs gond tuning közben sem.

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz reset #254 üzenetére

    Mivel életemben nem volt Intel konfigom és nem is tervezem hogy lesz, bajosan. ;)

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz reset #259 üzenetére

    Ilyenkor örülök hogy nincs Intelem. ;]

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz magellan01 #270 üzenetére

    A Celeron az Celeron, húzva se lesz jó semmire, de nyakam rá hogy NW magos, szóval ha 100MHz-et tud rajta húzni akkor már örülhet. (azt meg nem kell ecsetelnem hogy a semmi 105%-a még mindig nem túl sok)

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz mycso #274 üzenetére

    Volt "szerencsém" 2133-es NW Celeronhoz, nem volt épp tuningos darab.

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    V1.2 Final :)

    Itt-ott kiegészítettem, frissítettem Ultram3jor útmutatását.

    Tuning dióhéjban, konyhanyelven! (AMD rendszerekhez)

    Fontos, hogy a számítógép tuningolása garanciavesztésével jár, feltéve ha bizonyítható hogy az alkatrész túlhajtás következtében ment tönkre, szóval csak lassan és mértékkel.

    Először szögezzük le, hogy mindegyik gépnek megvan a saját „tűrésfoka” ami után ha megszakadsz se tudod tovább húzni. Ez a tűrésfok teljesen egyforma konfigoknál is radikálisan más lehet, ezért nehogy azzal gyertek hogy „a havernak ugyanilyen gépe van, és ő 2x tovább tudja huzni”. Azonban néhány ember között elfogadott az a tény hogy ez a határ kitolható, mint ahogyan a tüdőd kapacitása is növelhető. Ez a határkitolás elvileg folyamatos húzás után egyre bővül és bővül, persze egyre lassabban.

    Első lépés a tuninghoz egy jó, minőségi CPU-hűtő beszerzése, lehetőleg hőcsöves, az olcsóbbak közül az ArcticCooling Freezer 64 Pro és a CoolerMaster Hyper TX AMD is tökéletes választás, lehet drágábbat is venni, de a tuninghoz már nem fognak sokat hozzátenni. A gyári CPU-hűtök Athlonok esetében ált. +10% túlhajtást bírnak, Sempronok esetében amíg nincs feszemelés a gyári hűtő is megteszi, utána már nem bírják elvezetni a keletkezett hőt, ami a processzor károsodásához vezethet. Ügyelni kell arra, hogy a CPU teljes terhelés alatt se melegedjen 60°C fölé, ezt pl. Orthos-sal lehet tesztelni. (alant linkelve)
    Esetenként a chipset is igényelhet aktív, erősebb hűtést, de ahhoz hogy ez hatékony is legyen kb. annyit kell költeni rá mint egy CPU-hűtőre (egy Zalman NB47 vagy NBF47 nem sokkal ér többet mint egy gyári borda), ezért érdemes az alaplapot elsősorban a chipset alapján megválasztani. (minél kevésbbé melegedjen)
    Második lépés a ház jó hűtésének ellenőrzése, vagyis minél szelősebb legyen odabent, mert ezekkel is értékes MHz-ket nyerhetünk, egy plussz venti a táp alá a minimum. (csendes és olcsó 8/9/12 cm-es hűtők pl. az ArcticFan-ok és a SilentBlade II-k, utóbbiaknál figyelni kell a csapágyazásra, a Sleeve (csúszó) és Entering Bearing (saját fejlesztés) kerülendő, hangosak és rövid az élettartamuk)
    Továbbá fontos hogy a tápunk jó minőségű (350 max. 450W-os, csúcskártyás CF/SLI esetén 500-600W-os), különböző védelmekkel ellátott legyen. Tuning során az áramfelvétel jelentősen nőhet! Itt található az ajánlott tápok listája. Egy középkategóriás konfig alá tuning mellett is nagyon bőven elég pl. egy FSP 350PNF.

    Amennyiben „sikerül” olyan beállításokat végrehajtani a BIOS-ban, hogy a PC már el sem indul, az esetek nagy részében lehetőség van „vészindításra”.
    Kapcsoljuk ki a PC-t, várjunk 10-15mp-t (álljon meg az összes ventilátor), tartsuk lenyomva az INS gombot és így kapcsoljuk be a gépet. Ekkor általában a SETUP DEFAULT értékekkel indul el a PC, így lehetőségünk van a SETUP-ba belépve módosítani a beállításokon. Némelyik alaplap képes észlelni hogy előzőleg nem tudott bebootolni, és egy kikapcsolás-bekapcsolás után megpróbál alapállapotban elindulni, de ez nem mindig sikerül, ilyenkor az alaplap típusától függő módon (kézikönyv!) CMOS Reset-et kell végrehajtani. (előfordulhat hogy ez sem segít, ilyenkor meg lehet próbálkozni a gombelem kivételével)

    Gép bekapcs, BIOS-ba belépés. Ahány alaplapmárka, annyiféle BIOS-felépítés. Mielött bárki bármihez hozzákezdene, érdemes az alaplaphoz kapott használati útmutatást (User's Guide/Manual) elolvasni, hogy minél jobban megismerjük a lapunkat. Egyes alaplapoknál egyes beállításokat másképpen neveznek, pl. a HT-t van ahol LDT-nek nevezik (pl. DFI és régi Abit alaplapok). Az átlagos Award BIOS-ban a memória beállításokat az Advanced Chipset Features -> DRAM Configuration-ben találhatóak. A feszültség és frekvencia beállítások a Frequency/Voltage Control-ban. Ezek a beállítások bizonyos gyártóknál speciális menükbe kerültek, pl.:
    Abit: Softmenu III vagy a highend alaplapjaikon μGuru Utility
    ASUS: Advanced -> Jumperfree/CPU Configuration, Chipset -> Northbridge
    DFI: Genie BIOS Setting (itt vannak a RAM időzítések is)
    Gigabyte: a főmenüben Ctrl+F1-et kell nyomni, és ezután belépni a M.I.T. menübe
    MSI: Core Center

    Még egyszer mondom; !!!User's Guide!!! sokat segít.

    Ha más jellegű infóra van szükséged, ebben segíthetnek különböző programok, mint pl.: az Evereset, a PC Wizard 2008, a CPU-Z, tesztelésben pedig pl. a Super Pi MOD 1.5, az Orthos és a Memtest86+, stb. Ezek a programok ingyenesen letölthetőek!
    Finomhangoláshoz egy-egy komolyabb játék sokkal hatékonyabb, pl. CS Source, Oblivion, Prey, stb., ezek ált. pár perc után elszállnak ha nem teljesen stabil a rendszer, és maga a tesztelés is sokkal izgalmasabb. :))

    A CPU sebesség beállítása:

    Álltalában ezeket állíthatjuk a menüben:
    CPU Frenquency / FSB - - -> én ezt FSB-nek hívom !*!, minden más órajel közvetve vagy közvetlenül ebből képződik
    CPU Multiplier - - - > CPU szorzó
    CPU Voltage
    DDR/DDR2 Voltage
    AGP/PCI Express Clock
    PCI Clock Synchronization Mode

    Az FSB és a CPU szorzó összeszorzásával kapjuk meg a procink tényleges órajelét (pl.: 283MHz-re emelt FSB és 9x-es szorzó esetén 2547Mhz lesz a CPU-nk működési frekvenciája). Ha az FSB-t emeljük, a procinak előbb utóbb plussz fesz kell, amit a CPU Voltage opcióban érünk el. Azonban ez nem azt jelenti hogy minden egyes MHz-nél adunk neki feszt, csak ha hibázik/nem indul a gép, ésszel ezzel mert túl sok fesz esetén akár el is búcsúzhatunk a procitól. (a 90nm-eseknél 1.55V-ig lehet érdemes elmenni, a 65nm-eseknél 1.45V-ig (figyelni a melegedésre!), hogy milyen CPU-d van azt feltétlenül nyomozd ki pl. Everesttel, ill az AMD honlapjának segítségével, ill. nem elfelejteni hogy feszt emelni csak és kizárólag jó hűtő felszerelése után szabad, és persze azt is mérlegelni kell, hogy megér-e 1-200MHz esetenként 0.1-0.15V-ot, szerintem nem, de ez magánvélemény). FSB-t se nagyléptekben húzzunk, érdemes 5-7-10Mhz-ként emelgetni, különben sűrűn kell a CMOS Clear jumperhez nyúlni.
    A DDR Voltage hivatalosan 2.5V, de a legtöbb alaplapnál 2.6V az alapérték, egyes tuningramoknál pedig ez 2.7-2.9V is lehet. Ezzel a beállítással is csínyán kell bánni, és csak apránként emelgetni, 0,05-0,1 voltonként, ha már forró a RAM akkor ne tovább! (ne zsíros/nedves kézzel ellenőrizzük mert nem lesz jó vége)
    A DDR2 Voltage hivatalosan 1.8V, de a legtöbb modul még a névleges értékekre sem képes 1.9V alatt, a biztos működéshez 1.95-2V ajánlott, tuning esetén 2.1-2.15V, maximum 2.2V, többet csak komoly hűtéssel és saját felelősségre (a csicsa, hűtőbordának nevezett lemezek nem hűtenek semmit, maximum elosztják a hőt, tehát ezekkel sem érdemes 2.2V fölé menni!), egyes tuningramoknál 2.35-2.4V a hivatalos üzemfeszültség, de ezeken általában már méretes hőcsöves bordák vannak.
    A PCI Clock Synchronization Mode ill. az AGP/PCI Express Clock legyen Auto, Fix, Asynchron stb., hogy 33/66MHz-en járjanak a PCI/AGP slotok, ill. 100MHz-en a PCI-Express, már kis emelés is azt eredményezheti hogy nem indul a gép, érzékelhető gyorsulást pedig nem eredményez. (itt jegyezném meg, hogy az AGP/PCI-E feszültséget sem szabad emelni, mivel a VGA ettől függetlenül szabályozza a GPU és a memória feszültségét, csak felesleges terhelést okoz a kártyának, ami akár a vesztét is okozhatja)

    <<< A rend kedvéért megemlítem, hogy akadnak akik K8 architektúra (754, 939, AM2, AM2+, Socket 1207 (F)) esetén nem nézik jó szemmel az FSB kifejezést. Helyesen External Clock-nak vagy Host Clock-nak nevezik, bár elég sokszor használják (hibásan) így is: „FSB”. Én mind a négyféleképpen használni fogom (FSB, „FSB”, External Clock, Host Clock), hogy szokja a nép. >>>

    RAM Beállítás:

    Először is, a RAM frekvenciáját így tudjuk a legegyszerűbben kiszámolni:
    [External Clock vagy tévesen FSB] x [CPU szorzó] / [RAM valós órajel] = X.Y, az eredményt fel kell kerekíteni egészre, ez az OSZTÓ, ezzel kell leosztani az aktuális CPU órajelet.
    (ha pl. 6.01... eredmény jön ki, azt már nem kell felkerekíteni 7-re, ha pontosabban helyettesítesz be akkor 6 alatti eredményt kapsz, pl. 667-es memória esetében 333 helyett 333.33...-mal számolva)
    Aki lusta számolgatni, az esetleg innen is kilesheti a megfelelő osztót. :)
    Pl.: Athlon 64 3000+, DDR2-800:
    9x200/400=4.5 felkerekítve 5, vagyis a RAM órajele: 9x200/5=360 => ''DDR2-720''
    FONTOS! Az FSB-t emelve nem változik az osztó, csak ha változtatunk a szorzón vagy a RAM tipusán a BIOS-ban, ilyenkor újra el kell végezni a számítást. (vagy újfent puskázni)
    A RAM időzítéseit pl. Everesttel lehet ellenőrizni, 754 és 939 esetében a magasabb órajelnél ált. előnyösebb hogy a RAM bírja a Command Rate: 1T-t, AM2 esetében a DDR2 magas órajelei miatt ált. nincs jelentősége, nem baj ha csak 2T-ben stabil a memória. (a legtöbb DDR2 nem is bírja az 1T-t)

    Ha húzunk, és a Windows bootolásakor/használatakor hibaüzenet/fagyás/kékhalál/reset ér minket, érdemes lazítani az időzítéseken. Ilyenkor ezeket a menüket kell visszavenni (értsd emelni az értéket):

    DDR:
    A CAS Latency (CL): 2-2.5-3
    Min RAS Activate (tRAS): 5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15
    RAS to CAS Delay (tRCD): 2-3-4-5-6-7
    Row Precharge Time (tRP): 2-3-4-5-6
    1T/2T Memory timing (CR): 1T/2T

    DDR2:
    A CAS Latency (CL): 3-4-5
    Min RAS Activate (tRAS): 12-13-14-16-17-18-20-24
    RAS to CAS Delay (tRCD): 8-9-10-12-14
    Row Precharge Time (tRP): 3-4-5-6
    1T/2T Memory timing (CR): 1T/2T

    Ezeket így szokás megadni: CL-RCD-RP-RAS CR1/2 (vagy 1T/2T), ha esetleg a fórumban kérdeznek, kérdeztek.
    Ha viszont nincs semmi gubanc, és precízek vagyunk, a minél jobb teljesítmény elérésében a fent említett értékeket egyre lejjebb tehetjük, DDR esetében a CL2.5 előnyös, DDR2 esetében a CL4, persze a minőségi RAM-ok mehetnek lejjebb is, de kiugró gyorsulást már nem hoznak.
    A memória késleltetését ciklusban érdemes számolni, nem nanosec-ben, mivel a CPU szempontjából annak van jelentősége, hogy hány ciklusonként fér a RAM-hoz. Ezt úgy kapjuk, hogy:
    1000 / [RAM valós órajele] x CAS Latency
    Így a hasonló kategóriájú DDR és DDR2 RAM-oknál hasonló értékeket kapunk (7-10 ciklus), vagyis nem igaz amit az AM2 megjelenése után a csalódott 939 tulajok híreszteltek, hogy a DDR2 lassabb a DDR-nél.

    HT/LDT Beállítás, avagy Hyper Transport Frequency beállítása:

    A 939/940/AM2/Socket 1207-es lapoknál a HT 1000MHz (5x200), a 754-es lapoknál 800Mhz (4x200). Ezeket a Host Clock és a HT szorzó összeszorzásával kapjuk. Általában max. +200MHz-et bírnak, aztán csökkenteni kell a szorzót. A HT tuningolásával érdemleges változást nem érhetünk el (nem szűk keresztmetszet), ezért mindegy hogy pl. 840MHz-n vagy 1160MHz-en megy, nem fogjuk érezni, 800 alatt azonban már csökkenhet a gép teljesítménye. A sávszélességhez nem érdemes nyúlni (754 16/8, 939/AM2/1207 16/16 bit), maradjon alapon.

    Előfordulhat hogy miután beállítottunk egy értéket nem indul el a gép. Ezt az okozhatja hogy elértük a proci, a RAM-ok vagy a chipset tűréshatárát.
    Először a CPU "végét" érdemes megkeresni, ehhez a RAM-ot, HT-t osszuk vissza, ha továbbra is instabil a gép akkor a CPU-nál lesz a gond.
    Hogy kiderítsük melyik alkatrész nem bírja a húzást RESET-eljünk, majd újból lépjünk be a BIOS-ba:
    CPU: Ha még nem értük el a maximális ajánlott feszt, emeljük.
    RAM: Osszuk vissza a RAM-ot, a memória tipusát állítsuk, pl. DDR esetében a 400-as (200) értéket lefelé vesszük, 333-ra (166), ezáltal növelve az osztót (ilyenkor el kell végezni a RAM órajelének számítását, speciális esetekben előfordulhat, hogy még így sem érjük el a következő nagyobb osztót), ha itt a hiba lehet feszültséget emelni az ajánlott határig.
    Chipset: Csökkenteni kell a CPU szorzót, hogy kiderüljön az alaplap képes-e nagyobb FSB-re (ilyenkor is újra kell számolni a RAM órajelét, nehogy azt hajtsuk túl), jobb alaplapokon a chipsetnek is lehet plussz feszültséget adni, de ezzel is érdemes óvatosan bánni.

    <<< K8-nál a CPU-ba integrált memóriavezérlő (IMC) miatt nincs ''szinkronizálási veszteség'', így a ''szinkronban hajtott memória'' ugyanúgy téves, mint az FSB! Nyilvánvalóan nagyobb osztó mellett a lassabb RAM alacsonyabb sávszélességet produkál tesztprogramokban, mintha visszaosztás nélkül emeltük volna a RAM órajelét is, de valós alkalmazásokban ez nem jelent érzékelhető veszteséget, ezért nem érdemes törekedni a ''szinkronban hajtásra''. >>>

    Cool'n'Quiet:

    Egyes alaplapoknál tuning mellett nem működik a C'n'Q, ilyenkor az RMClock nevű programmal helyettesíthetjük (de ésszel kattintgatni különben gyorsan kékhalálozik a rendszer), ''Performance on Demand'' módban az egyszerűség kedvéért csak a min. és a max. szorzót engedélyezve (az azokhoz tartozó megfelelő feszültségeket megadva) pont ugyanúgy működik, mint a C'n'Q. Fontos tudni, hogy itt is minden szorzóhoz ki kell számolni a memória osztóját majd órajelét, különben instabilitás (extrém esetben a memória halála) lehet a jutalmunk, feszültségemelésnél 1.35V-os értéknél elvileg annyit ad a CPU-nak, amennyit a BIOS-ban beállítottunk, tehát pl. 4x-es szorzóhoz 0.1V-os emelésnél 1.0V-ot kell beállítani, hogy 1.1V-ot kapjon a CPU, de ezt ellenőrizni kell pl. Everesttel.

    Ui.: Ne a legvégső tűréshatárt állítsuk be, pl. ha a proci 2600MHz-et bír, akkor 2400-2500 környékén érdemes használni, így elkerülhetjük az esetleges kellemetlen újraindulásokat, kékhalálokat, stb.

    By: Ultram3jor & daa-raa javította

    Ha bármi hibát talál valaki a leírásban, kérem jelezze.

    [ Szerkesztve ]

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz kem #375 üzenetére

    Megváltoztattták a linket. (CoolerMaster állandóan mahinál a site-tal :P)

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz Thrawn #377 üzenetére

    Dehogy, csak akkor javíttatni kéne a CM hűtő linkjét, na keresek egy modot, biztos örülnek majd nekem. :)

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz Varga Csaba #386 üzenetére

    Ha nem a legújabb BIOS van fent akkor rakd fel gyorsan, a Brisbane-ekkel sajnos vannak ilyen gondok sok alaplapban. (mivel 4400+ gondolom Brisbane, tévedek?)

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz Varga Csaba #393 üzenetére

    Aközött hogy mikor gyártották, meg hogy épp milyen verziójú BIOS volt a gyártósoron, nem feltétlenül van összefüggés.
    1.80: Support DH-G1 new CPU. (ha ennél régebbi van, akkor frissíteni kell)

    Egy low-end deszkában 2760MHz (2640 ha valóban 11-es szorzóval ment) alapfeszen egy Brisbane-től sem olyan rossz, mire számítasz 11k-ért?

    A RAM fajtájával az osztót állítod be, a te CPU-dnál 800-hoz 6-os, 667-hez 7-es osztó tartozik, ezzel kell leosztani a CPU órajelét, és mivel DDR-ről van szó, a kapott számot fel kell szorozni 2-vel.

    A PC Wizard azért ír 11.5-es szorzót, mert annyi a 4400+ Brisbane-ek szorzója, a BIOS vagy hibásan detektálja, vagy átállítottad.

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz Huba25 #421 üzenetére

    Azzal a CPU-val semmit, ha nagyon olcsón tudsz szerezni bele egy FSB 800-as P4-et (7-8k), azzal érezhetően gyorsulna a rendszer. Többet nem érdemes költeni rá.

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz Huba25 #424 üzenetére

    :F Mondtam hogy egy tizest sem érdemes költeni a gépre, ennyi erővel le is cserélheted...

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz Huba25 #428 üzenetére

    Casht rakd félre, ne verd el, ha jobbat akarsz vegyél CPU-t amilyet mondtam, mert jelenleg az alaplap emulálja hogy van benne valami. (az a Celeron nem CPU)
    Ha cseréled nem kell highend konfigot venni, főleg ha nem idegenkedsz a tuningtól, szóval arra sem kell vagyonokat költeni.

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz 04ahgy #432 üzenetére

    Nagyrészt cache és FSB, nameg órajelben is egy elég gyenge darab, a tuningot sem szereti igazán, szóval csak cserélni lehet.

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz V.Stryker #449 üzenetére

    Intelnél a RAM-nak nincs osztója, az FSB-ből van felszorozva, amit négyes osztónak hívsz, az 2-es szorzó (2:1), nem is jön ki a 4-es osztással a RAM órajele, szóval nem értem honnan vetted.

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz V.Stryker #451 üzenetére

    Nem baj ha nem megy a legnagyobb szorzóval (nem a RAM valós órajelét adja a szorzó, hanem az effektívet, FSB200x4=DDR2-800), az FSB a szűk keresztmeteszet, talán a memóriavezérlő nem bírja a gyűrődést.

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz V.Stryker #454 üzenetére

    800MHz-hez durva a 3-4-3-8, állítsd 4-4-4-12-2T-re, feszt meg adj neki 2.05-2.1V-ot, de mondom nem érdemes gyilkoni a RAM-ot, az FSB-nek úgyis marha kevés a sávszélessége.

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz V.Stryker #456 üzenetére

    Kevés a fesz, adj neki min. +0.2V-ot, de inkább +0.25-0.3-at. Többet nem érdemes, ha használ akkor is túlságosan melegednének a modulok.

    Szerk.: Nagy a RAM késleltetése, CL5 sok, AMD-nél legalábbis, nem tudom az Inteleknek mennyire számít, de gondolom azért a CL4-et azok is meghálálják. Ha nem tud századokat állítani, akkor +0.2V, ha annyi sem elég mondom +0.3V-ot még adhatsz a RAM-nak.

    [ Szerkesztve ]

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz skylaner #478 üzenetére

    A CPU valószínűleg lockos, nem számít neki hogy állítod a szorzót, 11.5-szeresen megy, a 2300-hoz meg ha megy is annyin, min. 1.7V kell neki, de csak szép lassan emeld az FSB-t, 2-3MHz-enként 166-ról indulva, a RAM-ot állítsd vele szinkronba, felesleges nyúzni.

    Szerk.: 1.75V fölé akkor se menj ha van egy jó hűtőd, nem nyersz vele annyit hogy érdemes legyen gyötörni a CPU-t.

    [ Szerkesztve ]

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz dannyl #481 üzenetére

    6-700MHz-ig úgy tudom nem lassul a rendszer, de annyira úgysem kell levenni, 1000-1100 környékén mennie kell. De ha visszább veszed és stabil lesz a rendszer azonnal kiderül ha mégsem bírja.
    Egyéb infókért csekkold a topik első hsz-ét.

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz cetnik #490 üzenetére

    2600+ mi? 462-es Athlon XP/Sempron, 754-es Sempron?

    Pubszon: Ha mond valaki egy számot elindítod annyin a rendszert? :U A tuning nem erről szól.

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz cetnik #493 üzenetére

    RAM-ot oszd vissza 333-ra (166), HT maradhat 4x-esen, "FSB" 250, ennyit biztosan megy, így a RAM is marad 400-on. Azért jó volna tudni milyen alaplap, lehet hogy nem szereti a tuningot.
    Ha tovább akarod húzni akkor előbb olvasd el az első hsz-t.

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz cetnik #496 üzenetére

    Nincs, ez csak GigaByte-nál működik így.
    Nem tudom ez a chipset tudja-e fixálni az AGP/PCI frekit 66/33MHz-re, ellenőrizd a BIOS-ban, különben nem nagyon lehet tuningolni.

    rooland: De, 2000MHz-en is kihajta az X1950-et, de ha tuningolni akarsz első hsz.

    [ Szerkesztve ]

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz Gucunja #513 üzenetére

    Lehet valamennyit, de a software tuning olyan mint a koffeinmentes kávé. :)

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz SystemRoot #550 üzenetére

    1. Pont azért lett ez leírva, hogy ne cibálja a sok kezdő ész nélkül gyári hűtővel a CPU-t (főleg X2-t ne, mert most már az az általános lassan), mert bajok lehetnek. Azon is gondolkodom hogy az ajánlott feszeknél külön ki kéne emelni az X2-ket, és kisebb feszt írni hozzájuk, mert pl. egy F2-es Windsor 1.55V-ot max. vízzel bír el. (ugyan ott van hogy figyelni kell a hőmérsékletre, de lehet hogy vastagon kiemelve sem elég hangsúlyos)

    2. A modern tápoknak is közös a vezérlése. (3.3, 5, 12V) Ha csak 12V-on kapja, akkor az egyenlőtlen terhelés aktiválhatja a védelmet, frankón lekapcsol a cucc. Pl. 2900XT CF/8800Ultra SLI rendszer (az említett csúcskártyás) egy C2Q-dal lazán túlterhel egy minőségi 500W-os tápot, mivel gyk. csak 12V-on eszik. Egyébként is ki van emelve korábban, hogy csak minőségi tápot érdemes venni, a linkelt első hsz is elég egyértelmű.

    3. A Prime95 multithreades verziójáról a sorok írásakor még nem tudtam, az eredetiből meg bűvészkedés árán lehet csak kettőt indítani. Memtestek közel sem tökéletesek (Goldmem sokkal jobb, csak fizetős, Windows alatt viszont nem lehet memóriát tesztelni, majd a RAM-os topikban kiokítanak ha érdekel), ezért van több program felsorolva, mindegyikkel érdemes megvizsgálni a rendszert. De ami a legtutibb, végső tesztnek komoly játékok, ez is le van írva, olyankor ugyanis nem csak a CPU van terhelve, hanem az egész rendszer csúcsra van járatva, kiderül ha az alaplap vagy a táp nem bírja szuflával.

    4. Kezdőknek szól a dolog, legalább elvan vele, ha leírod hogy kapásból x FSB-ről lehet indulni, akkor a sok "lelkes" újonc tuti 2x-szel fog próbálkozni, ismétlem ez kezdőknek szól. Gyorstesztnek meg bőven jó hogy elindul-e rendesen a Windows.

    5. Ha megfigyeled többnyire az "FSB" van használva.

    6. Nem feltételezés, az Athlon 64 3000+-om nagyon szépen példázza, eleinte agyonfeszelve ment csak 2500 körül (1.55V), nem is akart teljesen stabil lenni, voltak fagyások/resetek, jódeig 2400-on használtam 1.5V-on, aztán egy év alatt szépen felment az órajel 2700-ra, a feszből meg elég lett 1.45V is.

    [ Szerkesztve ]

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz VaniliásRönk #551 üzenetére

    4. Plussz ez ugye AMD tuning, itt már a 300-as "FSB" is kimagasló, tehát annyira sokáig nem kell pepecselni.

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz DeltaPower #553 üzenetére

    RAM-nál én nem tapasztaltam hogy jobban bírná a gyűrődést idővel, de ki tudja. ;)

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz Devastator #574 üzenetére

    A HyperTX.

    syn7h37ic: LN2... ;]

    [ Szerkesztve ]

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz #96302336 #579 üzenetére

    LH2 :P :DDD

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz Foky #803 üzenetére

    Ha a RAM kap 2.1V-ot akkor menni fog a CL4, de nem valószínű hogy 1000MHz-en is, inkább 900-950.
    1250MHz egy kicsit sok HT-nek, persze ha bírja akkor mindegy, de biztonságosabb 4x-en. (4x250)
    A PCI-E órajelét ne emeld, semmit sem nyersz vele, igaz ez a PCI-E feszültségére is.

    Szerk.: Figyelj a hőmérsékletekre.

    [ Szerkesztve ]

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz Foky #808 üzenetére

    Bőven rendben vannak, bár a Maxtor HDD meghálálna egy kis légmozgást. :D

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz Honey Bátyó #813 üzenetére

    Ha tuningolni akarsz legközelebb vegyél tuningbarát alaplapot. ;) (segítek, ne ANUS-éknál keresgélj majd :D)

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz laci666 #815 üzenetére

    Viszont azon is gagyi a hang, és ami sokkal fontosabb ugyanúgy nem szereti a Brisbane-eket mint a többi régebbi alaplap.

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz laci666 #817 üzenetére

    Nem annyira a hangminőség, hanem inkább a software körítés ami botrányos. :D

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz Chaser #839 üzenetére

    Pontosabb azok nyertek amik egy ideig hűtés nélkül mentek 40°C környékén, aztán kaptak hűtést és 25-30°C környékén folytatták a pályafutásukat.

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz zlutor #2232 üzenetére

    1 óra semmi, főleg Orthossal. A játékok sokkal megbízhatóbban fagynak instabil procival. :D

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz zlutor #2234 üzenetére

    Nekem sincs LN2 a procin, szóval... :D

    Velem volt olyan, hogy 5 (vagy 7? már nem emlékszem) órája ment az Orthos, aztán indíottam egy Firefoxot, reset... azóta nem igazán érdekel hány órát "orthos-stabil" a cucc.

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz nike_ #2861 üzenetére

    ANUS lapoknál nincs M.I.T. menü, még csak nem is hasonlít a normális BIOS-okra. ANUS GigaByte

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz TomBoy1986 #2864 üzenetére

    Abitnál meg SoftMenu III, többieknél többnyire semmi. (talán DFI-nél van még valami, de elég idétlen) Az első hsz-ben van erről szó...

    Szerk.: Genie BIOS :D

    [ Szerkesztve ]

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz vivara #2870 üzenetére

    Low-end MSI, ha nem találod annak az is lehet az oka, hogy nincs is.

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz vivara #2873 üzenetére

    Nem, csak a Giga rejtegeti a komolyabb tuningopciókat.
    Ha K8MM-V-d van, akkor bizony nincs mit állítani, a Cell Menuben kéne lennie az opciónak, de ott se híre se hamva...

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz vivara #2875 üzenetére

    Ha az alaplapból hiányzik a hardware-es háttér, akkor bármilyen software-rel próbálkozhatsz, nem fogod tudni állítani az alapórajelet.

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz 3arnus #6358 üzenetére

    A Celeronok nem támogatják a HT-t, úgyhogy édesmindegy hogy engedélyezed-e. Próbálkozz FSB-emeléssel, ha támogatja a tuningot az alaplapod.

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz WildBoarTeam #6370 üzenetére

    A hőmérsékletre kell figyelni a CPU esetében, az elég megbízhatóan jelzi ha elveted a sulykot, maradjon 60-65°C alatt. Hogy szorzóállításra vagy "FSB" emelésre reagál-e jobban az majd kiderül, próbálgasd, erről szól a tuning. ;)
    DDR2-nek 2.1, max. 2.2V-ot adj, különben befigyelhet egy garanciális csere.

    #6371 KMT: Gondolom Black Edition a proci, akkor nem egyértelmű hogy mivel érdemes próbálkozni.

    [ Szerkesztve ]

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz KMT #6374 üzenetére

    Nem figyeltem, meg sem fordult a fejemben, hogy plusz fesztől gyorsulást vár valaki...

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz volvoguy #6495 üzenetére

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

Új hozzászólás Aktív témák