Új hozzászólás Aktív témák

  • andorpapa

    őstag

    Ska? A legnagyobb stílus, viva la ska!

    Catch 22 kötelező alap, Five Iron Frenzy a christian vonalról, Mad Caddies hasít, most a Streetlight Manifesto van nálam a topon, egyszerűen zseniális, érezhető benne a Catch 22 feeling, de mégjobbak a basszustémák (na igen, basszusgitárosként nekem ez fontos dolog). Aztán ott a Sublime, az kicsit borultabb, de van hangulata rendesen, Looking Up sem rossz.

    Nemrég találtam egy svájci bandát, Skalladin névre hallgatnak, érdemes letölteni (pl. DC-n) a Rub the Lamp című albumukat, nekem nagyon szimpatikus.

    Kövezzetek meg, de két dologban nagyon eltérek a hazai ska fanoktól:
    1. szerintem a Ska-P nem nagy dobás, kicsit bohóckodásnak tűnik nekem, bár ez nyilván a nyelvi háttér miatt is van
    2. nem szeretem a hazai csapatokat.

    Ez utóbbit kifejtem. Én úgy gondolom, hogy a ska zenéhez két dolog kell, igazából két nagyon fontos tényező különbözteti meg a hagyományos, rockból kiinduló műfajoktól. Az egyik az érzület, a hangulat, mely szerintem nem található meg a hazai bandáknál, a legtöbbjük vicceskedni akar, közben a ska nem feltétlenül a poéngyár szerepét tölti be. Persze, ismerem a külföldi zenekarok szövegeit is, nem éppen fapofák, de itthon nagyjából a tinédzserek marketing skatepunkjának (Blink 182 és társai) szövegeivel operálnak, ennél én többet várok. A másik ok pedig a zenei alap. Mint említettem, magam is zenélek, így eléggé kritikus szemmel figyelek minden zenei produkciót.

    A jó skahoz nem elég, ha megtanuljuk az alap ska ritmusokat, basszus meneteket, mert ha ezekből építkezik csak egy csapat (márpedig úgy vettem észre, hogy sok hazai team nem jutott ennél tovább), akkor érezhetően sablonos, mű lesz, kicsit erőltetett. Aztán a jó skahoz kell némi virtuozitás, és rengeteg gyakorlás, próba. Ha előszedtek pl. egy jó minőségű Catch 22 koncertfelvételt, simán hallani fogjátok, hogy élőben is képesek ugyanolyan pontosan és korrekt módon eljátszani a számokat, mint az albumon. Ezt csak kemény munkával lehet megvalósítani, rengeteg gyakorlás, próba árán. Mivel hazánkban a zeneiparban elég kevesen tudnak rendesen megélni, így a legtöbb banda esetén a körülmények sem adottak ilyen teljesítményhez.

    Nekem hiányzik a kreativitás és a virtuóz megoldás, olyan semmitmondó a magyar ska. Ahogyan pl. igazi magyar gettó rap sincsen, úgy szerintem a ska sem igazán magyar zenészeknek való műfaj.

    COOLNESS! - somebody ssssstop me!

Új hozzászólás Aktív témák