Új hozzászólás Aktív témák

  • Penge_4

    veterán

    válasz rt06 #22 üzenetére

    "mert igaz ugyan, hogy tobb ember megkerdezesevel pontosabb valaszt kaphatnanak"

    Köszönöm, hogy elismerted!

    "elhanyagolhato, ugyanis 1800 megfeleloen kivalasztott megkerdezett is tud hiteles es pontos becslest adni"

    És hogyan választják ki megfelelően? Mert nem látnak bele senki fejébe. És attól is függ, mennyire homogén a mintavétel. Ahol magas a konformizmus, ott nyilván elhanyagolható, de ahol az egyének gondolkodásmódja annyira divergens, hogy majdhogynem mindenki máshogy látja vagy gondolja, mert egy olyan világban nő fel, ahol véleményszabadságot hirdetnek, miközben a másik oldalon egy ősi ösztön a közösséghez tartozás irányába tereli (ami miatt kisebb-nagyobb mértékben hajlamos a konformitásra), plusz még a kényszer-konformizmus és ehhez még hozzájön a hiányos tudás következtében torzuló látásmód (mert ez ugyancsak elkülönítendő attól, hogy valakinek tények által megalapozott, szilárd meggyőződése van valamiről) vagy túlzott hiszékenység.

    (#24) emvy: "illetve nekik sikerül elsőre kiszúrni a kutatásokban elkövetett hibákat, bár a kutatók ötszázszor annyit gondolkoznak a dolgon."

    A kutatók azt kutatják és úgy, amit és ahogyan kérte az, akiktől a pénzt kapják. Ők is a munkájukat végzik, ahogy a gyártósori munkás, a prostituált, a politikus, a bankár vagy a bérgyilkos.

    Anno a náci kutatók is szakmailag ott voltak. Ők azért lettek megbízva, hogy emberekkel kísérletezzenek, ezek a kutatók pedig azért lettek megbízva, hogy x embertől vegyenek mintát. Megint más kutatók azzal lettek megbízva, hogy találjanak olyan eredményeket, amik alátámasztják azon nézőpontot, miszerint párezer ember reprezentatív mintának számít egy sokmilliós országban. Így a statisztikával foglalkozó cégek egyrészt nélkülözhetetlenné teszik magukat (mert hiszen reprezentatív, akkor bízzuk meg őket mi is), másrészt rohadt sokat spórolnak a kutatásokon, mert nem elég, hogy eddig is jutalék-only rendszerben küldözgették a szerencsétleneket házról-házra, emberről-emberre, innentől már nem is kell olyan sok embert alkalmazni sem.

    Ezt pedig több olyan országban végzett közvéleménykutatással alátámasztották mint Észak-Korea, Vatikán, vagy az iszlám államok, ahol valóban helytállónak bizonyult. Párezer megkérdezett ott hűen reprezentálta a közvéleményt.

Új hozzászólás Aktív témák