Új hozzászólás Aktív témák

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Abu85 #15 üzenetére

    A cikk és a hozzászólásod is teljesen hibás. A MIPS-nek nincs 64 bites processzora ami licencelhető lenne, csak 32 bites, pont mint az ARM-nek. A MIPS-nek 64 bites utasításkészlete van ami licencelhető, de ez csak bináris kompatibilítást biztosít, nem pedig licencelhető IP, amiből konkrét terméket lehetne készíteni.

    Tavaly tavasszal a MIPS bejelentette hogy két évtized után újra csinálnának 64 bites IP-t, mert jelenleg csak 32 bites van a kínálatukba. Ennek elkészültét már tavalyra ígérték, de a mai napig nem lett belőle semmi. Ennek pedig nagyon egyszerű oka van. 64 bites MIPS utasításkészletű procit közel egy tucat cég tervez saját magának, de maga a MIPS-nek nincs ilyen IP-je, más cégek procijaihoz meg semmi közül, az nem az ő tulajdonuk.

    Tavaly tavasszal a MIPS - ami már akkor is erősen zsugorodott és haláltusáját vívta - megpróbálta azt amit az ARM is csinál, hogy készítene egy saját 64 bites IP-t. A cél az lett volna mint az ARM üzleti modelljénél, hogy az a több tucat cég, aki eddig saját költségen, saját emberekkel, saját erőforráson fejlesztette az elmúlt évtizedben a saját 64 bites prociját, az majd tőlük licenceli és hasonlóan az ARM-hez nekik majd abból lesz pénzük. Viszont az egészből nem lett semmi, mert az a több tucat cég aki MIPS64-es procikat fejleszt nem kért ebből az ajánlatból. Azoknak a cégeknek pont az jelenti az életben maradást és a többiektől való elkülönülést hogy a saját fejlesztéseikkel meg tudják magukat és a termékeiket különböztetni a konkurenciától és a saját uraik, saját kiegészítéseket, megoldásokat használnak. Ha áttérnének egy MIPS által fejlesztett közös 64 bites platformra, akkor oda lenne minden ami eddig megkülönböztette őket a konkurens termékektől és ezzel gyakorlatilag a saját halálos ítéletüket írnák alá.

    Így viszont a MIPS a remélt bevétel nélkül marad, a saját 64 bites IP kudarcba fulladt, a 32 bites piaca meg egyre zsugorodik, ez pedig a cég üzleti eredményein is erősen meglátszik. A cég már erősen a haláltusáját vívja, nincs igazán jövőve. Az egyetlen pénzé tehető értéke a szabadalmai, gyakorlatilag most ennek végkiárusítása történik, szó nincs arról hogy valakinek a nem létező 64 bites IP-jük kellene, mint amiről a PH-s cikk szól.

    Épp ezért a vevő is egy olyan cég lesz aki a szabadalmak megvásárlása által abból előnyt kovácsolhat. Lehet pl. ez egy olyan cég aki most is MIPS64-es procit fejleszt, majd a megvásárolt szabadalmakat zárttá teszi és a konkurens MIPS64-es fejlesztő cégeket perekkel próbálja ellehetetleníteni, így javítva saját piaci pozícióit. A másik lehetőség hogy egy cég a szabadalmak utazik, de nem igazán célja gyakorlati felhasználása, de valamire egyszer még jól jöhet alapon megveszi. Ez tipikusan egy nagyobb cég lehet, akinek ez nagyon kis falat. Az AMD igazából egyik kategóriába sem tartozik, szóval nem túl valószínű hogy ők lesznek a potenciális vevők.

Új hozzászólás Aktív témák