Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • pilóta

    nagyúr

    válasz zolee001 #9 üzenetére

    Nálam is megy két gépen, köszöni szépen él és virul. Pontosan olyan gyors és pontosan ugynannyit tud, mint 10 éve. Mivel hardverkulcsos lézergravírozó megy róla, nem is lesz lecserélve még jópár évig, mivel más oprendszer alól nem megy, de ha menne is, minek lecserélni, ha mindent tud, amit tudnia kell?

    Aki él és nem boldog, az téved!

  • Frawly

    veterán

    válasz zolee001 #256 üzenetére

    A garázs Linux disztrókat el lehet kerülni. Ami a distrowatch.org-on az első 10-20 helyen van említve, amögött nagy cég vagy szervezet áll (Debian, Ubuntu, Fedora, CentOS, SUSE), vagy nagyobb felhasználói tábor (Mint, Arch, Manjaro), vagy valamelyik előző két kategóriában lévő disztrón alapulnak (Elementary, MX, Zorin, Antergos, stb.). Illetve vannak olyan disztrók, amik egyik kategóriába sem tartoznak, de mégis nagy múlttal rendelkeznek, pl. Slackware, Gentoo, de ezeket nem a kategóriába sorolás miatt nem ajánlom, hanem Windowsról frissen jövő usernek használhatatlanok lesznek.

    De úgy is könnyű kiszúrni a garázsdisztrókat, hogy megnézed hány tároló van hozzá, azokban hány csomag van. A komoly disztrók úgy kezdődnek, hogy minden országban van több repository tükör, és összesen min. 10 ezer csomag elérhető hozzájuk. Illetve sok disztrónál a komolytalanságot ott ki lehet szűrni, hogy már weboldaluk sincs normális, meg a domainnév is valami nem saját.

    Münchenben az okozta a kudarcot, hogy megpróbálták a Linuxot Windowsként használni. Nem stock Ubuntut tettek fel, amit saját maguk támogattak volna, hanem valami külső cég kapott megbízást, aki berhelt nekik egy 10.04-es Ubuntu-alapú disztrót, és beragadtak sok évig egy elavult, nem frissülő verzión, amivel utólag már csak vergődtek. Így valóban nem is érdemes átállni, felesleges pénzköltés volt.

    Mint írtam, XP offline gépen teljesen okés, valami célalkalmazást futtatni, régi hardvert meghajtani (pl. soros porton csatlakozó célhardver), vagy retró játékokra. Pár éve még láttam én is egy állami intézményben Windows 98-at valami Pentium 1-es gépen futni, CRT monitorral, soros portos golyós egérrel, floppy meghajtóval és egyéb nyalánkságokkal. Természetesen nem volt netre kötve, csak egy darab munkavédelmi adatlapkitöltő program futott róla, csak erre az időre kapcsolták be havonta kb. egyszer. Ezen a szinten okés, bár ehhez felesleges egy gépnek porosodnia, meg feleslegesen áramot ennie, ment volna egy modern irodai gépen virtualizálva is. Vagy pl. 1-2 éve volt egy cikk, hogy valami angol reptér használt még Windows 3.1-et, meg az egyik wikipediás cikkben említik, hogy az amerikai haditengerészt is használ még logisztikai területen DOS-os programokat. Vagy pl. az amerikai adóhivatal bukott bele tavaly, hogy valami régi, 58 éves mainframe rendszerre írt kód volt a nyomtatványokat ellenőrző progiban, ami miatt egy csomó adatot elvesztettek. A fagyi pont így szokott visszanyalni, sokára, váratlanul, de akkor nagyot üt, nagy kár lesz az eredménye.

  • Frawly

    veterán

    válasz zolee001 #279 üzenetére

    A webes klienst azért nem is említettem, mert az még Andoridon és iOS-en is megy értelemszerűen. Itt most asztali natív alkalmazásokról volt szó.

Új hozzászólás Aktív témák