Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • frescho

    addikt

    válasz Cifu #7 üzenetére

    "10 év múlva pedig tippre az lesz az alapértelmezett, adótornyok meg csak a városokban, lakott településeken lesznek..."

    Az utolsó mondatod finomítanám kicsit. A 80-20 ökölszabály lesz érvényes, a 80%-ot még mindig a földi telepítés fog lefedni. Ahogy nő a felhasználók száma és az általuk igényelt sávszélesség, úgy fog éledni az 5G mm-es hullámhosszú része a központi részeken (belváros, bevásárló központok, repterek...). A még mindig forgalmasnak tekinthető, bizonyos partíciókhoz alacson latency igényű, másokhoz meg sávszélességet kérő részeken maradnak a jelenlegi infrastruktúrához hasonló megoldások (pl. autópályák, családi házas külvárosok) A maradékra meg ott lesz a műhold. Ez nagyjából rímel arra ahogy az internet szolgáltatás stabil része még mindig nagyrészt kábelen maradt, csak a technológiája változott. (modem->ISDN->ADSL->GPON)

    https://frescho.hu

  • frescho

    addikt

    válasz Cifu #27 üzenetére

    Van még egy fejlődési irány aminek az 5G nagyon jól megalapoz. Virtuális szolgáltatókkal már a földön is próbálkoztak, de az új 5G-n a hálózat particionálása már beépült az alapjaiba. Ezt tovább lehet vinni a műholdas hálózatra is. Így mondjuk a Starlink szolgáltathat T-mobil Vodafone és más nagy ügyfeleknek is. A hálózati sebességet/kapcsolatok számát stb. pedig szépen skálázzák ahogy kell. Aki a műholdas hálózathoz, tervezéshez, fellövéshez ért, az így nem foglalkozik földi hálózattal, ügyfelezéssel.

    Én 3 lehetőséget látok amiből az első a logikus:

    - Bejön a particionálás: A másik oldalnak meg nem kell egy teljesen új technológiát és főként nem 5-6-7... párhuzamos műholdas hálózatot kiépítenie. Helyette egyszerűen bérelnek hosszútávra hálózat részt.
    - A nagy szolgáltatók valamelyike elindítja a dominót és felvásárolgatják a műholdas cégeket, így tényleg pár nagy fog tudni globálisan szolgáltatni
    - Az új, műholdas cégek megpróbálnak beszállni egy olyan területre amit most pár nagy ural. Az ügyfélszám növekedése és a terjeszkedés legalább akkora kihívás lesz nekik, mint a technika. Új szabályozások, küzdelem a bürokráciával, ügyfélszolgálat...

    [ Szerkesztve ]

    https://frescho.hu

  • frescho

    addikt

    válasz UnA #29 üzenetére

    A vertikális integrációról váltás megtörtént az informatikában már több alkalommal. Ez akkor történt meg jellemzően amikor a technológia bonyolultsága (specializáció) és költsége átlépett egy határt. Cifu cikke rávilágít, hogy mekkora technológiai kihívás és ezt hányan tudják megugrani. Jó példa rá az AMD átalakulása fabless tervező céggé. Az űrbe telepített eszközök tervezése és költsége szerintem ezt ki fogja kényszeríteni, ha lesz is 1-2 cég aki meg tudja ezt ugrani a többségnek nem fog menni, maradnak a bérlésnél.

    [ Szerkesztve ]

    https://frescho.hu

  • frescho

    addikt

    válasz UnA #34 üzenetére

    A chiptervezés esetén sincs teljesen az AMD kezében minden. Egy szint alatt az adott processhez tartozó libeket, megkötéseket is a külső cégek határozzák meg. Ugyananál a gyártónál, néha akár ugyanazon a soron készülnek a chipjeik, mint a konkurenciájé. Erre analóg a particionált műholdas hálózat.

    https://frescho.hu

Új hozzászólás Aktív témák