Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Frawly

    veterán

    válasz Tim82 #13 üzenetére

    Általában nem szoktam bombanővel egyetérteni, de most mégis neki adok igazat. Nekem az jött le a cikkből, hogy a cikkíró csalódott. És nem jogosan, mert erre a nagyon régi Athlon X2-es 2 GB RAM-os gépre nem a Gnome-os Ubuntu való, hanem inkább Lubuntu vagy egy még pehelysúlyúbb disztró, pl. valami Mate-es, vagy MX Linux Xfce, vagy hasonló. Persze, megy ezen a gépen is, de a „sima” Ubuntu az egyik legerőforráséhesebb disztró, ami jelenleg létezik, nem a legjobb ötlet erre a lassan muzeális, kevés RAM-os gépre ráerőltetni. Menni megy rajta, de lassúcska lesz, nyögvenyelős, nem a legjobb felhasználói élményt nyújtja. Az Ubuntu oldalán írt minimum rendszerkövetelmények helytállóak, de pontatlanok, a 2 GHz mellett a proci IPC-je sem mindegy. Az én tapasztalatom is azt támasztja alá, hogy min. egy közepes vagy jobb C2D kell 4 GB RAM-mal ahhoz, hogy elfogadhatóan fusson minimálisan. Ha az ember komolyan akar netezni, akkor minél erősebb proci és lehetőleg valami normálisan hardveres dekódolást támogató Videó Károly sem árt hozzá, és melegen ajánlom a 8 GB RAM-ot. A 8 GB RAM meg egyenesen minimum, ha Gnome3-as vagy KDE5-ös disztrót akar valaki és ragaszkodik böngészésnél a Chrome-hoz vagy valami Chrome alapú böngészőhöz (Chromium, Opera, Vivaldi, Brave, stb.), mert a Chrome-alapúak rettenet kajázzák befelé a memóriát, sokkal jobban, mint a Firefox. Azzal is számolni kell, ha integrált GPU-ról van szó, hogy a RAM-ból még az is leveszi a részét, meg az alaprendszer is fogyaszt egy jó gigát, tehát onnan indulunk egy fullosabb, felhasználóbarátabb disztrónál, hogy -2 GB-tal kevesebbel gazdálkodunk.

    Nekem valahogy az jön le, hogy sok laikusnak az Ubuntu = Linux. Pedig szerintem pont fordítva, az Ubuntu a linuxok windowsa igazából.

    Persze annyit az Ubuntu 20.04 védelmében, hogy jogos az is, amit az oldalán írnak, hogy ha az Ubuntu Gnome lassúcska, akkor azon a gépen a Win7 sem lesz épp szélsebes, és hozzátenném saját részről, hogy a Win10 meg katasztrofálisan lassan fog döcögni.

    Abban a részében is jogtalanul csalódik a cikkíró, hogy windowos működést és megjelenést vár el a Gnome-tól. Pedig a Gnome3.x a MacOS működését próbálja inkább utánozni, de kicsit tabletes/androidos felületes inspirációja is van. Ezért nem lehet tőle elvárni a hagyományos desktopos metaforát, ami Windowsnál van, akinek erre van igénye, tegyen fel inkább Mint Cinnamont vagy Mate-et, az sokkal hasonlóbb a Windowshoz, és a gépigénye is talán kicsivel alatta van az Ubuntuénak, nincs bele Snap meg egyebek erőltetve. Bár szerintem a Linuxnak az is az előnye, hogy más, modernebb, frissebb, mint egy Windows, nem kell egyetlen grafikus felületet meg MS fontokat bámulni 10-20 éven át, hanem jót tesz a frissesség, modernitás, kinézetben, működésben is. Egyszerűen a Windows felülete unalmas, 1995 óta lényegében változatlan, tálca, menü, asztali ikonok. Használható, de néha jó valami mást is kipróbálni, hogy ne legyen unalmas, monoton inger a gépet használni.

    Én sose értettem, sok ember a mai napig a Win9x-es témát akarja bármulni, meg az XP-s ződdomb + hányingerkék/bumszli Luna témát, ami a maga korában sem nézett ki jól, mára meg végképp ronda és unalmas. Nekem már a 90-es években jobban tetszett a Linux felülete, már akkor ufótechnológiának tűnt, annyival modernebb volt egy akkori KDE akármelyik Windowshoz képest. Még a Win9x téma oké, az már aranyosan retrós, de én azt is unnám napi szinten nézegetni, bambultam anno eleget 1995 és 2014 között. Szép volt, jó volt, de lapozni tudni kell.

  • Frawly

    veterán

    válasz Perdedor #26 üzenetére

    Ja, ezek teljesen reálisak. KDE-nél nagyban függ milyen disztrón van, mennyire van kitémázva, mennyi szolgáltatása fut. Mikor én néztem, 400-1000 MB-ig skálázódott, ez még pár éve volt. Egy T8300 már elég szépen elviszi. Gondolom nem is 2 GB RAM-mal használod, hanem többel.

    Nálam Arch Linux Testing + SwayWM (i3wm tiling waylandes klónja). Boot után az idle memfogasztás 170, de pár másodperc alatt visszaül 140 MB-ra. Egyszerű, gyors, bootidő 7 mp, leállás 2 mp. Igaz 16 GB RAM és SSD, de mivel egyszerű rendszer, hasít mint az állat. Se ablaktéma, se asztali ikonok, se dokk, se indítómenü (ez utóbbit a dmenu/fzf váltja ki). Csak egy háttérkép, egy fekete, átlátszó panel, alkalmazások mind teljes képernyőn, nincs ablakkeret, ablaktéma sem. Alkalmazásaim 99%-a terminálban (Termite átlátszó ablakban, Fantasque Sans Mono fonttal) futó CLI/TUI program (vim szövegszerkesztésre, neomutt mailkliens, htop feladatkezelőnek, vifm fájkezelésre, mpv videókat nézni, zathura pdf-ek nézésére, rtorrent, calc/python számológépnek, cmus zenelejátszásra, curseradio rádióhallgatásra, wttr.in curl, ffmpeg, imagemagick convert videók és képek konvertálására, grim screenshotokat csinálni, qemu CLI-ből virtuális gépeknek, stb.). Csak a böngészőm GUI-s (Firefox), meg néha a Wine/Steam-et használom és ezzel kifújt a grafikus felületes programok sora (néha nagy ritkán Deadbeef, Goldendict, qBittorrent, PCem, DOSBox fut még). Pedig ez egy 8 éves laptop, ThinkPad X220 i5-2520M procival, ami ma már marha gyengének mondható a maga 2 magjával, alacsony IPC-jével, elavult integrált HD3000-es grafikus lassítóval). Ubuntuval lassabb lenne, de még mindig használható, de az Ubuntut nem szeretem azóta, hogy kiszedték belőle a Gnome2-őt, és ezt a Mac/Unity/Gnome3 felületet erőltetik benne ezzel a hupililás témával. Ez a Snap-mánia meg maga a tragédia, az 1 gigás, konténerizált csomagokkal, viccnek is túl durva.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Tim82 #35 üzenetére

    Szerintem csak forgatod most a szavakat. A lényeg, hogy amit az Ubuntu megad, az a rendszerigény, amivel normálisan használható, pont annak a határa, hogy nem lesz túl döcögős a rendszer. Nem az abszolút minimum, mert az valami egy magos korai 64 bites proci lenne, AMD64 vagy Pentium4 (késeiekben már volt 64 bites támogatás), 512 MB RAM. Persze egy ilyen gépen majdnem percekig bootolna a lassú 1 magos proci miatt, és már a bootolás elején kifogyna a kevés RAM-ból, így swap hegyekkel kínlódna. Betölteni betöltene, csak épp nem lenne semennyire használható szint. Azért nem abszolút minimumot adnak meg, mert akkor sok ember kicentizné, és felrakná olyan gépekre, ami épp hogy csak megüti papíron a minimumot, aztán hőbörögnének, hogy milyen lassú. Ha viszont a használhatósági szintet adják meg, akkor kisebb lesz egy teljesen laikus user frusztrációja. Ez játékoknál is változott, régen az abszolút minimumot adták meg, amin még elindul, ma már inkább igyekeznek egy reálisabb konfigot megadni, amin talán játszható is valamennyire, még ha kicsit alacsonyabb felbontásban és low grafon is, de nem diavetítés.

    Az Ubuntu Gnome már rég nem régi, gyenge gépekre való. Az Ubuntu 11.10 volt utoljára olyan, ami nagyon régi, ergya gépen is jól futott. Mióta bevezették a Unityt, meg átálltak Gnome3-ra, már nem ez a helyzet. Egyébként az Xfce4, és a Lubuntu is nem annyira pehelysúlyú már, mióta átálltak Xfce-jék Gtk2-ről Gtk3-ra, a lubuntusok meg LXDE-ről LXQt/Qt5-re.

    (#40) vadkörte: valóban, nem kezdő szint. Egyébként a legminimalistább felület az Openbox, IceWM, ami talán kezdőket sem rémít el, ha valami normálisabb panel, dokk van rátelepítve. Valami olyan disztróra érdemes rámenni, ami ezekkel érkezik, de fullosra van konfigurálva, pl. Manjaro. De nem olyan rossz ennek ellenére a Lubuntu, Xubutnu sem, meg a Mate-és disztrók. Ennek ellenére gyengébb gépen kompromisszumot mindenképp kell kötni, nem csak grafikus felületnél, hanem alkalmazásoknál is pehelysúlyúbbra kell rámenni, valamennyire némi fapadosságot be kell vállalni, nincs mese. Arról ne is álmodjon a kedves Windows user, hogy felpattintja a Linuxot a 10+ éves gépére, és akkor minden 2× gyorsabb lesz, és semmiben nem kell kompromisszumot kötni, majd Win7 2.0 lesz az egész. Nem lesz, a Linux élből más, minden más rajta, és még ezen felül is kompromisszumot kell kötni, így a felhasználói élmény inkább az XP-re fog hajazni, mint a Win7-re. Hangsúlyozom, hogy ez csak gyenge gépen van.

  • Frawly

    veterán

    válasz lionhearted #43 üzenetére

    Azért ebben igaza van a cikkírónak. A Snap lassú, mert néhány csomag megvan 1 giga is lazán, olyan csomagok, amik natív csomagformátumban nincsenek 100 megásak sem. Ezt evidens, hogy tovább tart letölteni és telepíteni is. Azt se feledd, hogy nálad ez az 5 mp.-es telepítési idő valami modernebb gépen lehet, amiben azért biztos vagyok benne, hogy van elég RAM is, míg a cikkíró egy elég régi, gyenge gépen próbálta.

    Meg ha nálad 5 mp. akkor én meg példálózhatnák az Arch-csal, ami alatt mióta extra gyors kicsomagolású zstd-t használnak, SSD-s gépen olyan villám a csomagtelepítés, hogy pacmanban nem lehet elolvasni a sorokat, olyan gyorsan írja ki mit telepít. Ez nem hogy 5 mp. nincs, de ms-ok. Ez alól tényleg csak ilyen nagyobb csomagok kivétel, bőngészők, LibreOffice, kernel + initramfs-generálás, stb., de ott se a kicsomagolás, hanem a post install scriptek végigfutása több idő egy kicsit, de ezen azt kell érteni, hogy néhány ms. helyett néhány sec.

    A Clear Linux még gyorsabb, de az csak frissítéskor, az meg ott csal, hogy csak különbözeti csomagokat húz le, nem teljes csomagokat.

    Amit én továbbra sem értek: miért akarja minden laikus mindenáron az Ubuntut erőltetni? Attól, hogy az a legnagyobb, legnépszerűbb disztró, attól nem kötelező használni, nem a legjobb, nem a leg-leg, van még mellette egy csomó más élhető alternatíva. De valahogy így ment be a laikus köztudatba, hogy Linux = Ubuntu, lassú Ubuntu = ×4razegészlinyukksz. Mintha valami világvallás lenne az ez az Ubuntu. Régen (kb. 10 éve) még csak megérettem, amíg ez volt a legfelhasználóbarátabb, és sok kisebb disztró még csak amatőrebb, instabilabb állapotban volt, de mára nagyot változott a disztrókörkép. Már régóta nincs senki rászorulva az Ubuntura. Vannak frissebbek, vannak hosszabb támogatású idejűek, vannak gyengébb gépen is használhatóbbak, magyarul mindegyik tud (beleértve a magyar ékezetek és magyar billentyűkiosztások támogatását), alap szoftverkínálatot ma már a legtöbb hoz. Így teljesen értelmetlen kizárólag az Ubuntut erőltetnie mindenkinek, ha LTS, ha nem. Ezzel nem azt mondom, hogy tilos bárkinek is kipróbálni, de bőven van alternatíva, nem éri meg mindenáron ahhoz ragaszkodni.

    De ha már Ubuntu alap, nálánál sokkal ajánlhatóbb a Mint, de pl. az Elementary is, aminek kapásból megint csak kisebb a hardverigénye is, és valójában semmiben nem rosszabb, és a Snap sincs benne erőltetve.

    A kívülről fényképezett screenshotok meg valóban gázak, van a Live Ubuntuba is beépítve screenshot alkalmazás, és a lőtt képek elmenthetők egy USB-s meghajtóra. Semmivel nem bonyolultabb, mint külön eszközzel a monitort fényképezgetni, aztán még onnan letölteni a gépre a képeket. Ez tényleg ilyen nagyi szintje, hogy kinyomtatja, és azt fényképezi le, meg szkenneli be.

  • Frawly

    veterán

    válasz proci985 #52 üzenetére

    Ja, 8 GB RAM-mal, NVMe SSD-vel, meg egy magonként 3-4× olyan erős procival (nagyobb órajel, nagyobb IPC, több cache, újabb utasításkészletek) persze hogy jobban ment nálad, mint a cikkíró ~10 éves, 2 giga DDR2 RAM-os, HDD-s gépén. Ég és föld a kettő, akkor is, ha 1 magra korlátozol mindent. Egy Intel 6. gen mobil, meg egy 1. genes Ryzen desktop űrtechnológia egy AMD64 x2-höz képest.

    A helyzetet sokkal jobban szimulálná, ha HDD-ről futtatnád, 2 GB RAM-ot engednél a virtuális gépen és az 1 mag mellé még lekorlátoznád ~30%-ra a CPU max terhelését, így már reálisabb összehasonlítási alap lenne.

  • Frawly

    veterán

    válasz BoB #183 üzenetére

    Nem, az AUR-os csomagok 90+ %-a fordul forrásból. Az a kevesebb mint 10% nagy része is script, font, firmware, ikonkészlet, stb., tényleg alig van 1-2 olyan progi, ami tényleg előfordított binárisként jön AUR-ban.

    (#186) nuke7: egyetértek. Ez a ASUS M2N-E SLI alaplap, 2 GB DDR2 memória, AMD Athlon 64 X2 4800+ konfig anno, mikor kijött, 2005-2006 környékén, nem számított rossz konfignak. Csak pech, hogy ez már elmúlt 14 éve, azóta az átlag felhasználónak szánt rendszerek és megoldások, web, stb. sokkal bloatabb lett, így egy 14 évvel ezelőtti konfig hiába is volt combos a maga korában, ma már ha használható is még, nagyon erős kompromisszumokkal.

    A fejlődés így is lassul le, 2005-ben meg az akkor 14 éves konfig egy 1991-es 486-os lett volna, kb. 4 MB RAM-mal, ami max. DOS, Win 3.x, OS/2 futott maximum, nem a 2005-ban aktuálisnak számító XP SP2 meg Ubuntu 5.x OS-eket. Ilyen szempontból inkább örülni kell, hogy ma egy 14 éves konfigon még egyáltalán fut valami, még ha lassan is. Szerintem 2034-ben egy akkor 14 éves konfigon, ami most 2020-ban combos, még elég sok minden tűrhetően fog futni.

  • Frawly

    veterán

    válasz Rimuru #191 üzenetére

    Erős hasra ütés, elfelejtettem ezt írni. Bár azért a megfogalmazásból lehet látni, hogy nem konkrét számok, csak közelítés. Nyilván pontos statisztika nincs, ezért ne a konkrét számon kötekedjetek, hanem ha jobban tudjátok, akkor az érdemére reagáljatok. A lényeg, hogy az AUR-ban az összes nem interpretált/script-es szoftver lényegében forráskódból fordul, kivétel persze, hogy van, de az össz AUR-os csomagszámhoz képest elenyésző, pl. Chrome, Widevine, Pepperflash, hasonlók. Tehát igen, ha valaki az AUR-ból telepít, előre készüljön fel, hogy majdnem biztos, hogy forráskódból fog lepörögni a bináris, így akkor ejtse meg, ha van rá ideje, gyenge gépen, ha nagyobb csomagról van szó, eltarthat egy darabig. Nyilván ez a binárisokat érinti, interpretált script alapú csomagok (Python, Bash, Perl által futtatott script), betűkészletek, ikontémák, háttérképcsomagok, stb., azok értelemszerűen nem forráskódból fordulnak, mert azokon nincs mit lefordítani. Bár még néha utóbbiaknál is előfordul, ha van valami bináris függőségük, ami nincs meg a hivatalos tárolóban, akkor az esetleg szintén forráskódból fordulhat.

  • Frawly

    veterán

    válasz Rimuru #193 üzenetére

    Lehet magamból indulok ki. De ha a konkrét számok érdekelnek, akkor nálam a bináris, forgatott AUR-os csomagok aránya jelenleg 100%, a te 50-70%-os adatoddal nem tudok mit kezdeni. Ennek alapján 100%-a bináris lenne, de tudom nincs így, mert van egy csomó másmilyen csomag is. Régen voltak fent, főleg 1-2 font, meg hasonlók.

    Az AUR abszolút forráskód alapú, ha a progikat nézzük. Igen. Erre fel is lehet készülni annak, akinek új az Arch és az azon alapuló disztrók világa, eleinte fura is lesz, hogy forráskódból pörög a dolgok elsöprő része, ez egy ubuntus usernek kész lelki törés tud lenni. Ami mégse fog abból pörögni, az elenyésző lesz, garantálom, 1-2 csomag itt-ott. Persze, felhasználásfüggő is, kinek mire van szüksége az AUR-ból, de maradjunk abban, hogy átlagosabb esetben a csomagok jó része forráskódból fog pörögni. Ezen vitatkozhatsz, nem éri meg. Azt sehol nem állítottam, hogy emiatt az egész Arch forrásból forgatós, meg azt se állítottam, hogy a Gentoo bináris disztró lenne. Most szigorúan AUR-ról volt szó, azon belül is progikról.

    Így akinek nincs tapasztalata még AUR terén, annak mondanám, hogy minden csomagnál forráskódpörgetéssel számoljon. Lehet pár csomagnál nem ez lesz a helyzet mégse, de azt meg kivételnek, mázlinak kell tekinteni, és nem fő szabálynak.

  • Frawly

    veterán

    válasz Bici #195 üzenetére

    Na, azért mondom, nem voltam messze, 90 az teljesen reális, mert ebből a közel 96 százalékból még lejönnek a nem fordítós, de nem is bináris AUR csomagok, fontok, scriptek, stb.. De az elsöprő többségük forráskódból forduló bináris. Nem tudom pontosan hány százalék, őszintén szólva nem is érdekel, azért sem néztem utána olyan alaposan, mint te.

    Igen, egyébként van olyan bináris csomag is az AUR-ban, mikor valóban .deb fájlból vagy targiziből szedi ki a binárisokat, de ez elég ritka. Pl. a chromium-dev ilyen.

  • Frawly

    veterán

    válasz Bici #198 üzenetére

    Az lehet, hogy nem 90, hanem 80% akkor, a lényegen nem változtat. Eddig fel sem tűnt, hogy nem az Arch-topik, hanem egy ubuntus blogposzt topikja, elnézést a bloggazdától.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz BoB #201 üzenetére

    Látszik nagyon nyomta a begyeteket az a téma. Kicsit meglep, hogy „csak” 62%, bár annyiban igazam volt, hogy így is a nagy része. Amúgy közzétehetnéd a scriptet az Arch-topikban.

  • Frawly

    veterán

    válasz Bici #209 üzenetére

    Szerintem per appication szinten semmi értelme ennek az LTS fetisizmusnak. Használd a legújabb verziót, ami elérhető a rendszeredre. Már disztróknál sem sok értelme van az LTS-ezésnek, elvileg lehet egy kis haszna, de csak szélsőséges esetben, az esetek többségében ott is már túl van lihegve.

  • Frawly

    veterán

    válasz ubyegon2 #211 üzenetére

    ÓÓ, b+, ezt én is beszívom. Totál azt hittem az előbb, hogy ez az Ubuntu topik, és ez már nem az első eset. Át kéne nevezni ezt a topikot, mert nagyon megtévesztő, mivel ez van felül, a legtöbb user ezt találja meg magának, és eltereli a forgalmat a valódi Ubuntu-topik elől.

    A TÖBBIEKNEK
    Ez egy blogposzthoz tartozó topik, ami blogra (kritika) való reagálásra van, nem az Ubuntu 20.04-gyel kapcsolatos általános kérdések helye!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Új hozzászólás Aktív témák