Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #1 üzenetére

    Kérdeztük a monitorgyártókat, hogy lesz-e megkülönböztetés a G-Sync-re. Mindegyik azt mondta, hogy csak a FreeSync matrica marad a dobozokon, de ettől a hitelesítésnek még megfelelnek. Viszont az NVIDIA nem követeli meg a matricát, míg az AMD igen. Egyébként utóbbi se lenne rajta.

    Vásárlás szempontjából mindegy, csak nagyon sokan keresik a matricát, és nincs rajta. Felesleges kutatni utána.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Fr3eWar #5 üzenetére

    Nem valószínű, hogy a régi G-Sync megmarad. Lassan kivezetik a még lefejlesztett monitorokat és ennyi.

    A szoftveres támogatás megmarad. Igazából a Microsoft swapchain API-ja szempontjából sem igényel semmi extrát egyik implementáció sem.

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Hardstyler01 #8 üzenetére

    Az eredeti G-Sync sem hardveres. Ugyanúgy megvan a hardver a GPU-k kijelzőprocesszorában, mint abban az FPGA-ban. A többi innentől kezdve csak szoftver.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Sinesol #12 üzenetére

    Ez a része aranyos, ugyanis a monitorgyártók hívták fel rá a figyelmem, hogy a specifikáció nem az NVIDIA saját FPGA-ját követeli meg, hanem egy fejlett kijelzőprocesszort. Ergo a prémium G-Sync ugyanúgy építhet Adaptive-Sync-re. Ilyeneket hoznak majd a gyártók.

    Az AMD is megküzdött az elején a monitorgyártókkal. Ha sok kijelzőt akarsz, akkor oda kell települni a mérnökökkel a fejlesztési szakaszba, így nem akkor fognak kiderülni a problémák, amikor a kijelző a polcokon van, hanem sokkal hamarabb. Ezt az NVIDIA sem fogja megúszni, csak nem lehet két hónapon belül négy évnyi munkát megcsinálni. Szóval eleinte kevés lesz a G-Sync kompatibilis kijelző. Nem véletlen, hogy a CES-en is csak FreeSync-re jelentettek be Adaptive-Sync modellt, ebben biztosak a gyártók, a G-Sync-re vonatkozóan pedig nincs ott az NVIDIA, hogy tesztelje. Majd idővel ott lesznek.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Goblin12 #20 üzenetére

    Mert ezeket a monitorokat sosem tesztelték NVIDIA hardverrel. Utólag kell simogatni őket, hogy megfelelően működjenek, és ehhez driveresen van csak lehetőség módosítani. Viszont az NVIDIA-nak hasonló a hitelesítési tesztje, mint az AMD-nek. A VESA tesztjéhez viszonyítva mindkét cég mér képminőséget. Például változnak-e a színek a frissítés csökkentésére és növelésére. A VESA ezt nem nézi, míg az AMD és az NV eléggé szigorúan szabályozza, hogy a megjelölt tartományon belül azért ne változzon már a szín. Na ezért van csak 12, és most 15 ilyen kijelző, mert amikor ezeket tervezték, akkor csak Radeont láttak a fejlesztői padokon, és ezekre vannak kalibrálva. Driverből módosítgatni, hogy működjön GeForce-szal is, meg elég nehéz. De látod, csinálják. Viszont ahogy írtam irreális elvárás az NV-től azt várni, hogy két hónap alatt négy évnyi munkát csináljanak meg. Nem fog sikerülni nekik.

    Az NVIDIA szabta meg a specifikációkat. Ha annyira meg akarnák tartani a modult, akkor olyat szabtak volna, ahol ezt nem lehetne elhagyni a prémium szinten. De a monitorgyártóktól tudom, hogy ez már nem kötelező. Az, hogy használja-e egy monitorgyártó, szerintem az NVIDIA már magasról tesz rá, ha kéri rendelnek nekik FPGA-t, és kész.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Sinesol #38 üzenetére

    És az NVIDIA egy nem működő technológiára cseréli a G-Sync-et? Hát persze. :C

    Amúgy a tesztek miért nem írják meg, hogy nem működik? :))

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz DNS_65 #36 üzenetére

    Acer ED273 Abidpx és Acer XZ321Q. Ezek az NVIDIA által hitelesítettek.

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz TTomax #42 üzenetére

    Hogyan tudná támogatni, amikor a kijelzők firmware-ét csak Radeonnal tesztelték. Az életben nem láttak GeForce-ot. Természetesen lehetne írni egy firmware-t mindegyik FreeSync monitorhoz, amivel tudnák tökéletesen támogatni, de hogyan juttatod el az eladott termékekre? Értem én, hogy egy szabványtól nem ezt várja az ember, de a VESA Adaptive-Sync addig működött szabványként, amíg az AMD nem rakta oda a monitorgyártókhoz a saját embereit, akik megírták a megfelelő firmware-eket. Innen hiába szabványos a VESA elgondolása, az AMD olyan firmware-eket írt, amit a Radeonokra szabott, vagyis a kijelző a specifikált frissítési tartományt nem fogja tudni akkor, ha nem Radeont kötsz rá. Valamivel szűkebb tartományban fog működni, illetve a színtorzulás is lehetséges. Ezt ugye a VESA nem méri, de a FreeSync és a G-Sync hitelesítés része, hogy a szín nem torzulhat a frissítési frekvencia változásának hatására. A GeForce driverben ráadásul még LFC-hez hasonló képesség sincs Adaptive-Sync-re, amit később biztos meg tudnak írni, de többször elmondtam, hogy az AMD évek óta építi a saját platformját, míg az NV csak most lépett be, ráadásul egy olyan területre, ami csak papíron szabványos, az AMD szépen kisajátította. Ahhoz, hogy felvegyék a versenyt oda kell rakniuk a saját embereiket a monitorgyártókhoz, akik segítenek megírni a GeForce-hoz is jó firmware-t, és akkor nem kell driverben hackelni pár monitorra, hanem jön automatikusan a támogatás akkor, amikor a monitor megjelenik. A drivert is lehet fejleszteni, kiegészíteni LFC-hez hasonló képességgel stb. Ez az év erről fog szólni, az NVIDIA csak egy lépcsőfokot tett meg, de még nem értek fel az épület tetejére. Egyszerűen erre nem elég két hónap. Évek kellenek hozzá.

    A logó helyzete nagyon egyszerű. Az AMD megköveteli, hogy a hitelesített monitorok dobozán legyen FreeSync logó. A monitorgyártóktól tudom, hogy az NV G-Sync logója azért hiányzik, és hiányozni is fog, mert az NVIDIA esetében ez nem követelmény. A hitelesítés ettől viszont elfogadott arra a 15 monitorra, tehát működik, csak nem kell jelezni a dobozon. Valószínű, hogy az NVIDIA azt akarja, hogy az Adaptive-Sync logó kerüljön a kijelzőkre, mert a marketing szintjén behozhatatlan előnyben van a FreeSync, így értelmetlen a monitorgyártókat győzködni arról, hogy nem azt kellene reklámozni, amikor az AMD egy rakás mérnökkel segíti a termékek fejlesztését. Azt kell tehát inkább elérni, hogy az VESA szabványt hangsúlyozzák ki.

    (#41) Sinesol: Megmarad persze a modul, csak úgy is megkaphatod a G-Sync Ultimate minősítést, hogy nem is használod. Így meg ugye teljesen felesleges egy kategóriába két monitort fejleszteni, ha egyből is ki tudod szolgálni az igényeket. Monitorgyártóként csak a saját nyereségedet vágod, ha a high-end szintre két kijelzőt hozol. Az NVIDIA nem véletlenül kezdte el támogatni a VESA szabványát. Nem nagyon tetszik a gyártóknak a két rendszer. Ott a BFGD, ami luxusszint, és csak a HP látta értelmét, hogy kihozzák a fejlesztésüket. Gyakorlatilag az történik, hogy a monitorgyártók már a luxusszinten is megkérdőjelezik ennek az egésznek az értelmét. Utánaszámolhattak, és valószínűleg nem ad akkora nyereséget, hogy megérje vele foglalkozni.

    Egyébként ne gondolja senki, hogy az NV-nek ez nem éri meg. Most úgy tűnhet, hogy nem, de valójában nem a VESA Adaptive-Sync-re koncentrálnak. Azt már megette a fene, pontosabban az AMD. Rámennek, de a fő cél valójában a HDMI VRR, ami még sokára jön, de pont időben szálltak fel a vonatra ahhoz, hogy odatelepüljenek a monitorgyártókhoz, szépen megoldják a gyakorlati problémákat, és kihozzanak rá egy értelmes támogatást. Márpedig a HDMI VRR-nél mindenki ugyanonnan indul, tehát ez a szolgáltatás még menthető számukra. Arra már valószínűleg fognak matricázni is, mert nem indulnak mérföldes hendikeppel. Ugyan van HDMI-s FreeSync, de az nem annyira támogatott a zárt mivolta miatt. Tehát ez a marketingelőnye az AMD-nek bőven ledolgozható.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz TTomax #44 üzenetére

    Egy túrót szabvány. A VESA Adaptive-Sync a szabvány, míg a FreeSync egy implementáció rá. Úgy fogd fel ezt, hogy a VESA Adaptive-Sync megteremti a hogyan lehetőségét, de az már az implementációtól függ, hogy mit hozol ki belőle. És az implementáció az tart a monitor firmware-étől a GPU driveréig.

    Ezt úgy képzeld el inkább, mint a memóriák helyzetét. Ott is vannak az alaplapgyártóknak listái arról, hogy milyen modulokkal hitelesítették a terméket. Mert a hogyant szintén leírja az XMP/AMP a JEDEC-re építve, illetve ezt kiegészítve, de az, hogy mit hozol ki ebből már az implementáció függvénye. És szoktak is jönni alaplapi BIOS-ok, amelyek kiterjesztik a memória támogatását, majd hirtelen működni fog egy memóriamodul a ráírt órajelen, nem csak alatta egy JEDEC profilban. Ezt a monitorgyártók is meg tudnák oldani. Csak egy új firmware kell, és javítható lenne a támogatás a GeForce-ra. Viszont amíg egy alaplapnál a BIOS otthoni frissítése nem gond, addig egy monitornál a firmware-é már az. Ergo az NV-nek a driverben kell igazodni a kijelzők firmware-éhez, csak ez sokkal rosszabb és nehezebb, mint a firmware-t jól megírni.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #46 üzenetére

    Ja, de ez a három később megfelelt. Januárban még nem, de februárban már igen. ;)
    A probléma valójában a firmware. Ezeket az AMD-re szabták, és a specifikált tartományok az AMD-re működnek hibátlanul. Ahhoz, hogy működjenek NV-re is, a GeForce driverekben kezelni kell egyedileg azokat a problémákat, amelyek miatt nem tudják odaadni a hitelesítést az egyes kijelzőkre. Ezután le tudják hitelesíteni megint.
    Az az NV-nek rendben van, hogy használjátok, de nekik nem elég jó az, hogy látszatra működik. Az kell, hogy a tesztjeiken is átmenjen, vagyis tudja a ráírt tartományt, illetve a frissítés változásával ne történjen színtorzulás. Az, hogy a közösség leteszteli és azt mondja, hogy jó nem elég az NV-nek, mert a saját tesztjeiken meg valahol megbukik.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #48 üzenetére

    Mindegyikhez tudnak. Csak az a kód nem írja meg magát. Tehát szépen egyesével elemezni kell a problémákat, aztán jöhet valami driver oldali hack.

    Nem a mérce a lényeg, hanem a hibátlan működés. Ha utóbbit nem tudják biztosítani, akkor inkább nem írják oda a kijelzőt a hitelesítettek közé. Valószínűleg a lista bővülni fog 2-3 kijelzővel egy-két havonta. Ennyi idő alatt lehet az egyes specifikus problémákra korrekciókat írni a driverben. Nem egészséges, mert nagyon töredezett lesz a támogatás, de más lehetőség jelenleg nincs. Ebbe akkor kellett volna beleállni, amikor kész lett a szabvány, és akkor most nem kellene szívni vele utólag.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #50 üzenetére

    A G-Sync ugyanolyan szoftver, mint a FreeSync. Alapvetően ugyanazok a hardveroldali követelményei. A különbséget az jelenti, hogy maga az implementáció két részből áll. Egyrészt a monitor firmware-éből, és a driver szoftveres hátteréből. Az NV problémája csak annyi, hogy a monitorok firmware-ét az AMD hardverekhez optimalizálták, vagyis nekik ezeket lényegében egyenként le kell kezelni. Ezért hitelesítettek csak 12, majd még 3 kijelzőt, mert hiába írják meg a driveres részt, a firmware-en nem tudnak utólag módosítani. De és ez nagy de, tudnak igazodni hozzá, csak az nem egy általános implementáción megy, hanem minden egyes monitor specifikus problémáját egyenként kezelniük kell. És ugye van majdnem 500 monitor, vagy több? Nem tudom pontosan, de a feladat nem egyszerű. Kb. arra lehet erőforrásuk, hogy kéthetente megnéznek egy kijelzőt, és arra megoldják a hitelesítést. Meg tudják tenni simán nem számít a hardveres rész, csak a két hét az két hét, tehát nem fognak tudni tömeges szinten hitelesítést adni a jelenlegi kijelzőkhöz. Az újaknál azt kell csinálni, hogy már a firmware optimalizálásánál ott kell lenniük a mérnököknek, hogy amikor kijön a monitor, akkor már helyből működjön a driveres implementációval. Így csinálja az AMD is.

    Ez a marketing része. Valamivel meg kell magyarázni, hogy miért olyan marha drágák az érintett termékek, és nem lehet azt mondani, hogy dettó ugyanaz a működése, mint a VESA Adaptive-Sync szabványának. De ez kb. nem érdekli a monitorgyártókat. Ők azt nézték, hogy van a high-end szint, és arra a szintre két monitort kell tervezniük. Egy G-Sync-est és egy FreeSync-est. Ezt pedig hülyeségnek tartották, mert nem fognak tudni dupla annyi monitort eladni a piac korlátozott nagysága miatt, viszont állandóan dupla költségből terveznek. Az lett a G-Sync veszte, hogy a monitorgyártók eldöntötték, hogy a G-Sync kijelzők tervezési költségeit nem terhelik rá az összes kijelzőre, hanem magának a G-Sync sorozatnak ki kell termelnie az egészet. Ezért drágultak meg extrém módon ezek a kijelzők, így pedig az NV rájött, hogy ez a paci megdöglött, muszáj beállni a szabvány mögé, mert a monitorgyártókat nem tudják arról meggyőzni, hogy a saját moduljuk ugyanolyan működéséért megéri majd kijelzőnként egy rakás anyagi terhet és kockázatot nyakukba venniük. Ezt az NV azzal tudta volna mérsékelni, hogy átvállalják az összes fejlesztési költséget, de azt túl kockázatosnak látták, így inkább választották a szabványt. Semmiféle minőségi mércét nem néztek ők, eleve nincs is mit nézni, hiszen dettó ugyanúgy működik a szabvány, mint a zárt megoldásuk.
    Természetesen szerintem is helyesen döntöttek, de hiába piszkáljuk őket, hogy kevés a hitelesített monitor, alig két hónapja álltak át erre, míg az AMD évek óta építi a termékskáláját. Nagy különbség. Évek múlva az NV-nek is lesz 500 monitorja itt.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz TTomax #51 üzenetére

    Nem. A szabványt a VESA tervezte meg. Azzal nincs semmi gond, de mivel több komponenstől függ a működés, illetve maga a probléma nagyrészt szoftveres, így az implementáció sokban befolyásolja a végeredményt. Megint az alaplap-memória példa a legjobb. A JEDEC specifikációval tuti működni fog a memória, de XMP/AMP-vel már nem garantált, mert hiába épít a JEDEC-re alapjaiban, azt annyira kiterjeszti, hogy hardverspecifikus ellenőrzés kell a garantált eredményhez. Ugyanez igaz a VESA Adaptive-Sync-re is. Képes működni egy bizonyos tartományon, egy bizonyos firmware-rel, egy bizonyos driverimplementációval, de ha mondjuk az AMD azt mondta, hogy neki nem elég az a tartomány, akkor majdnem mindig szabad kezet kapott arra, hogy írják meg úgy a firmware-t, ahogy jó nekik, más úgy sem támogatta a VESA Adaptive-Sync-et az idei év előtt, tehát nem kellett azzal törődni, hogy ha az AMD átveszi az irányítást az implementálás szintjén, akkor az a konkurens hardverekre negatívan hat ki. És alapvetően az AMD így egészítette ki a VESA Adaptive-Sync-et, növelve az egyes kiadás előtti kijelzők tartományát, stb... ezt hívják FreeSync extended range-nek. Csakhogy a monitorgyártók elkezdték ezeket az extended range tartományokat beírni a specifikációba, mert ugye miért ne, más gyártó úgy sem támogatja, akkor meg nekik az csak előny, hogy jobbak a papírra vetett adatok. Mivel ezt páran elkezdték, többen rájöttek, hogy ők hátrányba kerülnek a szabvány tartománnyal, ezért végül mindenki elkezdte az extended range tartományokat közölni. És most, hogy az AMD-n kívül végre egy másik gyártó is az Adaptive-Sync implementáció mellett döntött, hirtelen rájöttek, hogy marhára nem volt ez jó ötlet anno, mivel nagyon megnehezítették az NV dolgát abban, hogy a papírra vetett tartományokat le tudják fedni, hiszen ezek a monitoroknál irreleváns volt, hogy tökéletesen működne-e a GeForce-okon az Adaptive-Sync az AMD által optimalizált extended range firmware-ekkel. Na most az NV lényegében ezeket a problémákat kezeli a driverben gyakorlatilag monitoronként. Elméletben nincs baj, a probléma gyökere teljesen szoftveres, csak minden egyes monitort egyenként elő kell venni, és külön-külön írni kell hozzá tökéletes működést biztosító hackeket, ha már a firmware-t nem tudják bennük kicserélni. Ez nem sok idő egyébként, pár nap, de aztán van tesztelés, és a hitelesítés, ami viszont sok idő, de két héten belül ez is megvan.

    Ezért írom, annyira irreális az NV-vel szemben az az elvárás, hogy megérkeztek ide, és flottul történjen minden, miközben az AMD-nek évekbe telt, mire eljutottak erre a szintre. Az NV-nél is ugyanolyan emberek dolgoznak alapvető szükségletekkel, alvásigénnyel, tehát ők sem tudnak ám gyorsabban dolgozni, nekik is évek kellenek ahhoz, hogy összeálljon az ökoszisztéma. Most van 15 monitor, kezdésnek ez azért egyáltalán nem rossz, és majd két év múlva lesz teszem azt 400-500, ki tudja. Persze a FreeSync-re mindig is több kijelző lesz, de ez csak egy ideiglenes probléma. A monitorokat kivezetik, tehát a papírra mondjuk az AMD két év múlva rávetheti, hogy ők már ezret támogatnak, de ettől a boltban kb. ugyanazokat lehet csak megvenni, amit az NV is kezel. :))

    Meg ami igazán fontos az a HDMI VRR. Ott mindenki tiszta lappal indít. Nem elég ismert a FreeSync a HDMI szintjén, hogy igazán lehessen építeni a brandre.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz TTomax #54 üzenetére

    De működni fog. Csak nem azzal a frekvenciatartománnyal, ami a papírra van írva, illetve a ténylegesen szabványos tartományon kívül lehetnek színtorzulások. Persze ezek mind kezelhetők a driverben, csak melós. Viszont manuálisan akkor is bekapcsolható GeForce-szal is.

    Az LFC nem része a szabványnak. Az az AMD saját technikája. És igazából szoftveres, tehát lemásolható, csak megint az a probléma, hogy időbe kerül, erőforrást kell rá fordítani, tehát nem fogja az NV ezt csak egy csettintésre bevarázsolni a driverbe.
    Az, hogy melyik monitornak adsz prioritást, egy döntés kérdése. Idővel eljutnak az olcsóbbakig is, csak limitált emberrel dolgozik az NV is, akiknek limitált a munkaidejük.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz TTomax #56 üzenetére

    Minden FreeSync monitor megy a január közepei GeForce driverrel. Az NV csak azt nem garantálja, hogy hibátlanul, de a működés biztos, és a legtöbb probléma kimerül abban, hogy a monitor kézikönyvébe írt tartomány szűkebb lesz (nagyjából bukod a FreeSync extended range-t). De ebben a szűkebb tartományban működni fog a G-Sync is. 99,9%-ban problémamentesen. A színtorzulások is olyanok, hogy azokat szabad szemmel szinte lehetetlen észrevenni. Géppel mérve kimutatható, de az ember nem egy gép. Oké persze, az NV hitelesítésénél ez fontos, és ezt alá is írom, hogy így a normális, de amúgy még hitelesítés nélküli cuccon is tökre jó az élmény, ha nem várod el tűpontosan azt, ami a monitor kézikönyvébe van írva.

    Ha nagyon nagyok az igények, akkor ott vannak a hitelesített monitorok. Azokra az NV garantálja, hogy tudja a jegyzett tartományt, illetve zéró színtorzulással kell számolni a frissítés változásával.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz TTomax #58 üzenetére

    Pár dolog, amit azért ehhez hozzátennék. A G-Sync Pendulum demó, illetve a Windmill demó nem erre való. A gond velük az, hogy tesztekre készültek, és a működésük sok esetben megkerüli a drivert. Tehát az rendben van, hogy a Pendulum jó a normál G-Sync-re, illetve a Windmill a FreeSync-re, de a fejlesztésüknél sosem terveztek azzal, hogy lesz ilyen újféle G-Sync. Egyiknél sem. És mivel a programokat az NVIDIA, illetve az AMD nem frissíti, így alapvetően használhatatlanok arra, hogy ellenőrizhető legyen velük a G-Sync implementáció FreeSync-kel. Szimplán már maga az alkalmazás generálhat olyan hibákat, amelyek egy játékban nem jönnek elő.

    Amit én látok, hogy az emberek azt várják el, hogy minden legyen tökéletes rövid időn belül, amikor ez messze nem olyan egyszerű, hogy csettintésre faszán működni fog az egész. Működni fog lassacskán, ahogy jön a driverbe az újabb és újabb monitorok hitelesített támogatása. Semmi értelme azt levárni, hogy rögtön az AMD szintjén teljesít majd az NVIDIA ebben a kérdésben. Ez irreális. Megközelítőleg nem fektettek ebbe annyi időt, pénzt és erőforrást, amennyit az AMD. De fognak, viszont időgépet nem képesek építeni, és nem tudnak visszautazni az időben, hogy helyrehozzák a pár éve hozott hibás döntésüket.

    (#59) b. : Mint írtam bármelyik monitort le tudják hitelesíteni, csak le kell tesztelni, hogy miben problémás, fel kell tárni az okát, és le kell kezelni driverben, aztán teszt, majd ha ott minden jó, akkor mehet a hitelesítés, és a drivert adhatják ki rá. Ennyi az egész. A gond az, hogy ez kb. egy két hetes folyamat egy monitorra, ami hát eléggé lassú ütem, de ebben a hírben is látod, hogy dolgoznak és nem a töküket vakargatják.

    Minden monitorgyártó felügyelve van. Annyira, hogy ott dolgoznak velük a mérnökök, akik írják a firmware-eket. Ha tényleg az lenne a helyzet, hogy az Adaptive-Sync nem működik, akkor az NVIDIA nem állt volna át erre.

    ---

    Egyébként, ha már itt tartunk, akkor leírom én is, hogy a saját 24MP59G monitoromon a GeForce 1060 3 GB-tal nem olyan rossz a rendszer. Igaz a Windmill demó egy flickerfest, de a játékokban jó. Az egyetlen probléma, hogy ha 40-41 fps-re megy a sebesség, akkor elkezd a monitor vibrálni, de például, ha átesik a 40 fps alá, akkor jó lesz, igaz itt már képtörés befigyel, mert kiesik a tartományból. Ha 42 fps fölött marad a sebesség, akkor működik a VRR is, és 75 fps-ig szépen törés és akadásmentes a dolog.

    Ez a vibrálás egyébként nincs Radeon mellett (R9 285, RX 570 és Vega 56 mellett sem), ott szépen átviszi a 40-41 fps-t is, tehát ott nem kell erre figyelni.

    Ahhoz képest, hogy ez a monitor nem látott sosem GeForce-ot, amikor írták rá a VRR firmware-t, lényegében kisebb tartományban működik GeForce-on is. Az extended range kiegészítés kavar be, ezt kell majd kezelni a driverben. Elméletben nem egy borzasztóan bonyolult probléma, szóval írható rá valami hack.

    ---

    (#61) b. : Hagyd már Jensent. Nem fogja azt nyilatkozni, hogy gyerekek kurvára elkéstünk, és most utólag oltjuk a tüzet. :DDD Persze, hogy azt mondja, hogy szar a FreeSync, hiszen én is találkoztam a saját monitoromon GeForce mellett hibával, de Radeon mellett ez nem létezik. Na most akkor mi a rossz? Az egyik gyártóval megy, míg a másikkal nem. De az NV nem mondhatja azt, hogy náluk van a baj, hanem próbálja elkenni a szart. Viszont ami tény, hogy ők a VESA Adaptive-Sync támogatói. Ha nem hisznek benne, akkor ne támogassák, de tudják ők, hogy teljesen jó ez is, ezért támogatják. Ezért nem nagyon értem Jensen akkori nyilatkozatát, mert ezzel gyakorlatilag azt mondta, hogy a saját szuper technológiájukat lecserélték egy mocsokra. Ez kapkodás inkább. :)

    A különbség itt az, hogy mondjuk én felfogom mennyire nehéz több év késéssel támogatni egy komplett ökoszistémát. Persze nem azzal nyitottam volna CEO-ként, hogy rögtön azt mondom, hogy szarra cseréljük a jót, de ez az ő dolga. Sok játékos viszont nem feltétlenül fogja fel, hogy milyen orbitális munka akár csak száz monitorra is utólag megoldani a hitelesítést, nemhogy 500-ra. És persze hiába nem garantál az NV semmit a nem hitelesített monitorokon, akkor is bekapcsolható a fícsőr, és a problémába ütköző júzer kit fog megtalálni, na kit? Hát persze, hogy az NV fórumot. Ha előtte Radeonja volt, akkor talán még azt is beírja, hogy azzal működött.
    Egy júzer nem mérlegeli a munkát. Én amit tapasztaltam arra azt mondom, hogy egy lyukas fillért nem adtam volna, hogy csak ennyi hibával fogok találkozni. Egy júzer azt mondja, hogy baszki ez nem tökéletes, pedig az NV berakta a fícsőrt.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Dyingsoul #65 üzenetére

    Nem kapott még hacket a driver, hogy a firmware-rel kapcsolatos esetlegesen problémás dolgokat korrigálja.

    Azt azért tudni kell, hogy az NV elsődlegesen az Acer és az ASUS partnere volt az eredeti G-Sync kapcsán. Ott vannak mérnökeik, tehát könnyebb dolguk volt a gyártókkal kitesztelni a működést, megtalálni a problémás részeket, és egyenként írni rá valami workaroundot driverben. Az LG nem igazán partnere az NV-nek. Ettől még valószínű, hogy egyszer sorra kerülnek, mert nyilván az LG sem fog elzárkózni, nekik ez amúgy sem lenne költség, csak a partnerek elsőbbséget élveznek, hiszen szűkös a kapacitás, és van 500+ monitor.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz DNS_65 #68 üzenetére

    Ha rajta van a listán, akkor hitelesített. A legújabb driver kell. Esetleg előfordulhat, hogy a monitor nem kapcsolja be alapból, annak ellenére sem, hogy be kellene. Ilyenkor manuálisan ki kell keresni az OSD-n belül a FreeSync-et és Onra rakni.

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Lycantro #75 üzenetére

    Azt azért vedd figyelembe, hogy a FreeSync 2 HDR-nek csak a VRR (variálható frissítés) képességét tudod majd kihasználni GeForce-on. Az alkalmazás oldaláról irányított tone mapping Radeonhoz van kötve, illetve a HDR aktiválása is lelövi a VRR-t. Én a helyedben nem vennék HDR-es kijelzőt, ha úgy sem tudod használni egyszerre a HDR-t és a VRR-t GeForce-on.
    Ha a HDR és a VRR együtt kell, akkor G-Sync Ultimate monitort kell venned (bár alkalmazás oldaláról irányított tone mapping itt sem lesz), vagy Radeonra kell cserélned a VGA-t, és akkor jók a FreeSync 2 HDR-es monitorok is.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz TTomax #77 üzenetére

    Nem csak az számít, hanem a fényerő és a kontrasztarány együttesen. De ugye a FreeSync 2 HDR nem igazán csak egy szimpla HDR, hanem egy olyan megoldás is, ami lehetővé teszi, hogy azt a képet jelenítse meg a monitor, amit a program konkrétan számol, és nincsenek még további fázisok, ahol elvesznek a részletek. Szóval ezek így nem csak szimpla HDR-es monitorok, hanem van egy rakás egyéb képessége, amik egy szabvány szintjén még nincsenek is definiálva. Egyszer talán lesznek, mert vannak erre vonatkozó törekvések, de nagyon sok licencet birtokol még az AMD, így pedig nehéz szabványt alkotni a problémákra.

    (#78) Lycantro: Ezekkel sem fog működni a G-Sync és a HDR együtt (már ahol ugye van HDR). Maga az FPGA, amit raktak beléjük nincs erre felkészítve. Amivel működni fog ez a két eljárás egyszerre az az Acer X27 és az Asus PG27UQ. G-Sync Ultimate monitorok kellenek, mert azokban van olyan FPGA, ami engedi a G-Sync-et és a HDR-t egymás mellett. Persze csak Windows HDR pipeline-nal, de legalább megy.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

Új hozzászólás Aktív témák