Új hozzászólás Aktív témák

  • afuser

    csendes tag

    válasz számvevő #28 üzenetére

    Szia Számvevő!

    Az ODFA 100 milliárdos megtakarítási számítása kapcsán olvastam a megjegyzéseidet, és arra gondoltam, hogy szívesen számolok veled együtt. merthogy úgy tűnik, hogy félreértesz pár dolgot....

    Tények:
    - az ODFA nem azt állította, hogy a KSZF spórolhat 4 év alatt 100 milliárdot, hanem azt, hogy MAGYARORSZAG 4 év alatt ennyivel költ többet, mint kellene.
    - kb. 600.000 PC-t használ a közigazgatás (önkormányzatok, kötelezett intézmények, oktatás, eü.)
    - a tavalyi 25 milliárdos KSZF keretből a Microsoft szoftverek beszerzésére 9,5 milliárd lett lehívva - ez az un. kötelezett intézmények beszerzése. Emellett vassal együtt is adnak szoftvert, az X86-os szerziket érdemes megnézni, az még párszáz millió :)

    A számításaidhoz tehát még a következők tartoznak hozzá:
    - a "kötelezett intézmények" kategória csak 1500 állami finanszírozású intézményt jelent, beleértve minisztériumokat, min. háttérintézményeket, állami iskolákat, börtönöket, nemzeti parkokat stb... ez kábé a teljes közintézménypark negyede, harmada.

    A KSZF-től tavaly lehivott 9,5 milliárdból finanszírozták az oktatási licenszek FRISSITESEIT is. A szoftvert ugyanis a sulik állják saját pénzükből - bemennek a boltba, megveszik a gépet - aminek az árába építve kifizeti az oprendszert és az irodai szoftvert, vírusírtót stb...

    Az önkormányzatok szoftverparkját (kb. ) sem központilag finanszírozzák, többnyire maguknak vásárolnak szoftvert. Csak a viszonyítás kedvéért: úgy tudom, hogy csak Szeged városa évente 100 millió forintot spórolt azzal, hogy átállt openoffice-ra... És akkor tegyük hozzá, hogy összesen 3250 önkori van, ezek többsége persze nyilván nem akkora mint Szeged. Törökbálint pl. "csak" évi 2-3 milliót spórolt az átállással.
    ----

    Ugyanakkor van itt egy fontos jelenség: mivel a közintézmények egymással elég komoly szintű adatkapcsolatban állnak (ideális esetben legalábbis), a a minisztériumok, hatóságok, háttérintézmények által használt központi rendszerek meghatározzák a többi, többé-kevésbé önálló intézmény lehetőségeit. Azaz, ebben az esetben jelentősen korlátozzák, nem másra, mint MS szoftverek használatára.

    Mindebből az következik, hogy a KSZF által tavaly elköltött 9,5 milliárd forint kábé a negyede/ötöde az intézménypark teljes költésének. Tehát évente kábé 35-45 milliárd HUF megy el szoftverlicenszekre az állami szférában!!!!

    Ha ehhez hozzávesszük, hogy egy liberalizált piacon a versenyszféra is könnyebben tudna nyílt szoftvereket alkalmazni, az azt jelenti, hogy az átállás kapcsán 4 év alatt ALSÓ hangon lehetne 100 milliárdot megfogni...

    És ez csak a szoftverekről szólt.
    A rendszerfejlesztésekről, szolgáltatásokról, oktatásról, tanácsadásról, a vállalati rendszerekről és kapcsolódó licencekről még nem is beszéltünk...

    Ha a hardveroldalt is idetesszük - amit persze nem ildomos, hiszen itt alapvetően szoftverekről van szó, ez már csak a hab lehet a tortán - az még durvább számokhoz vezet. Merthogy ugye ha egy vegyes életkorú gépekkel rendelkező intézmény átáll az új MS szoftverekre, az kapásból azt jelenti, hogy a géppark jó részét azonnal ki kell cserélni...

    Az igazi szégyen pedig az - és ezen a ponton szerintem telitalálat az ODFA nyilatkozat - hogy sem a KSZF, sem egyéb intézmény nincs tisztában azzal, hogy mennyibe kerül az informatika. A KSZF látja a saját számait, de nem tudja, hány gépet lát el. Az oktatási miniszter látja az alá tartozó gépszámot, de fogalma sincs, hogy mennyi az összköltség (hiszen az iskola is beruház, az önkorm. is finanszíroz, pályázatok is vannak...).

    Boldog lennék, ha jönne valaki és azt mondaná, hogy "tévedés, hiszen nem 100 milliárdot, hanem csak 42-t lehet megtakarítani" de a helyzet az, hogy a terület felelősei sem ismerik sem a költséget, sem a tételeket, sem a gépállomány részleteit.
    Ezek nélkül pedig nehéz érdemben vitatkozni...

    Nem véletlen, hogy az utóbbi pár évben hasraütött szép kerek mesebeli számok jellemezték az iparágat.... :)

    Ja és ha netán ezek alapján újraszámolnál, akkor ajánlom a legfrissebb IKT tanulmányt a magyarországi költségekről (ez a teljes piac, aminek kábé a 25-35%-át jelentik a közintézmények), íme pár tétel:
    - infokommunikációs szolgáltatások: 264 Mrd Ft
    - hardverbeszerzések: 231 Mrd Ft
    - szoftver-beszerzések: 95 Mrd Ft

    Mindezek alapján szerintem jelentősen alul van becsülve az a 100 milliárdos megtakarítás4 év alatt...

    Mit gondolsz?

Új hozzászólás Aktív témák