Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • 3psilon

    aktív tag

    válasz finest #34 üzenetére

    Ez paradoxon, tény. Írásom egyik lényege (sajnálom, etikát még nem tanultam, de szándékozom a későbbiekben), hogy sok ember bár rosszat tesz, azt mégsem választja, mert nincs meg a hozzá való pozitív szabadsága.
    Talán úgy lehet megfogalmazni, hogy így sokkal inkább alá van rendelve a különféle múltbéli és külső hatásoknak.

    Javarészt pszichológiát olvastam eddig, ott rengeteg minden szól erről. Alapvetően a pszichoanalízis (Freud) a gyerekkori hatásokról szól. A viselkedéstan leírja, hogy egyszerű (?) viselkedéseink között milyen törvényszerűségek állnak fenn. Lásd büntetések, szokások hatalma. Eric Berne sorskönyvelmélete arról szól, hogy sok-sok ember egy úgynevezett "sorskönyvben" él, ahol, bár azt hiszi, maga irányítja az életét, valójában a szülei által kiadott különféle gátló és rendelkező parancsok kövezik ki útját.

    Ezek érdekes dolgok, és olvasásuk megváltoztatta gondolkodásmódomat. Furamód nem kiábrándított, hanem empatikusabbá tett, mert segít elfogadni az emberek viselkedését. Nem jelzőket aggatok rájuk, hanem inkább elgondolkodom, mi járhat a fejükben, esetleg miért.
    Ezt szerettem volna átadni írásomban, természetesen egy picit kevésbé száraz formában. :)

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

Új hozzászólás Aktív témák