Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • floatr

    veterán

    válasz Bici #4 üzenetére

    Vannak stratégiák, amivel viszonylag egyszerűen lehet észben tartani a kód struktúráját. Az egyik legegyszerűbb, ha követed valamelyik fordító mechanizmusait, és használsz valami strukturált tervezést. Nem annyira nagy varázslat, a gyakorlat csodákat tesz az ember agyával.

    [ Szerkesztve ]

  • Jester01

    veterán

    válasz Bici #4 üzenetére

    Az assembly jó közelítéssel a gépi kód emberi fogyasztásra alakított változata. Mint ilyen, az összes natív kódot generáló C fordító gyakorlatilag assembly kódot készít. Sok fordítóprogram konkrétan is ezt teszi és odaadja egy assemblernek. Amelyik nem, általában attól is el lehet kérni az assembly kódot.

    Manapság desktop vonalon a tipikus programok nagyon kis része készül kézzel írt assemblyben. Ezek olyan teljesítmény kritikus kis komponensek amit a fordító valamilyen oknál fogva (például párhuzamosítás) nem tud optimálisan előállítani. Például videó vagy egyéb adattömörítő algoritmusok, titkosítások.

    Mikrokontollereknél általában vagy a kevés memória vagy az órajel szintű pontosság igénye miatt használnak assembly kódot. Manapság viszont már ezek a kis csipecskék is egyre okosabbak és egyre inkább a magasabb szintű nyelvek kerülnek előtérbe, jelesül a C, de a .net micro framework is (!).

    Tipikus processzoron az assembly maga egyébként nem nehéz csak körülményes. Tulajdonképpen ez az egyik legegyszerűbb programozási lehetőség. Azt szoktam mondani, olyan mint a lego (tm). Van néhány egyszerű építőelem, amiket ötletesen összekapcsolva bámulatos dolgokat lehet kihozni de már egy viszonylag egyszerű dologhoz is elég sok elemre lehet szükség.

    Jester

  • GhanBuri Ghan

    őstag

    válasz Bici #4 üzenetére

    Ha van olyan fordító, amelyik lefordítja a cimkéket értékekre, akkor már nem olyan vészes.
    Mondjuk azt szokni kell, hogy rossz esetben, ami egy sor C-ben, az akármennyi is lehet assemblyben (pl. kifejezésben tömb értékadás), de egy idő után ez már automatizmus.
    Az assembly is támogatja a librarykat, szóval a jobban sikerült rutinokat csak egyszer kell megírni, és később már csak hivatkozni kell rá.
    A simítgatás annyiban igaz, hogy már nagyon régóta csak a legkritikusabb részeket írják meg assemblyben, a nagyja mehet bármelyik magasszintű nyelven.

Új hozzászólás Aktív témák