Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog (1)

    válasz tildy #33 üzenetére

    bár nem nekem címezted....
    van ingyenes nyelvkurzus nulláról a komvuxokban. új érkezőként angol tökéletesen megfelel. ha jó a nyelvérzéketek és tudtok tanulni (ez azt hiszem kipipálható), akkor az SFI D, ami kb B1-B2nek felel meg hónapok (munkától függően 1.5-7, kb 600 órányi tanulás) alatt abszolválható, ha ráfekszik az ember. azzal már el lehet pötyögni kb minden témáról, munkára is attól kezdve már felveszik az embert. angol munkától függően hosszútávon is lehet, hogy elég, de mindennapi érintkezéshez érdemes megtanulni svédül, ha az ember hosszú távra tervez. hosszú távon érdemes becélozni a C2őt/anyanyelvit: fél éve van felsőfokúm, és bizonyos helyzetekben még mindig nagyon gyenge a tudásom (de azt hiszem ezt már angliában is tapasztaltátok).

    nyelvtan szempontjából az igék nagy vonalakban egyeznek a némettel (de a ragozás nagyon egyszerű), szórend egyenes/fordított (ld német), van nemes/nemtelen (franciához/némethez hasonlóan eléggé esetleges, hogy melyik szó melyik), a nyelv ragasztó. összességében kb olyan, mint egy nagyon-nagyon leegyszerűsített német (minden adott a goethei körmondatokhoz, csak éppen a gyakorlatban senki nem használ olyat). szerintem remekül és gyorsan tanulható, de nekem ez az ötödik idegen nyelvem (ebből még kettő van felsőfokú szinten, a franciám és a spanyolom sajnos szinte nullára redukálódott). nem anyanyelvi környezetben lévőknél azt tudom, hogy az orvosoknál egy év szokott lenni az intenzív kurzus, de ott jellemzően középkorú, családos embereknek is le kellett tudniuk vizsgázni a végén.

    jelenleg Skövdében a gyakvezéreim egy részével angolul kommunikálunk (és nem azért, mert én nem tudok svédül:) ), szóval munkakörtől függően a nyelvtudás nem kötelező, ugyanakkor különösen ajánlott.

    más, cikkhez: köszi a leírást, és az ötleteket.

    angolul tényleg beszél mindenki, én anno a kommunális munkásokon is teszteltem, ők is tudtak útbaigazítani. szaunában olyan 95% volt az angolul legalább pötyögők aránya (sokat jártam uszodába annak örömére, hogy nagy a szauna, tisztaság van és a magyar ár töredéke az éves bérlet, csak mostanában felsőoktatás + meló mellett el vagyok havazva), egyébként meg kézjelekkel is lehet kommunikálni.

    kaja: nos, fehérkenyeret el kell felejteni, amúgy is túl sok szénhidrát van benne. lehet kapni jót (pl pékségekben), de nagyon drága. cserébe van polarbröd, elsőre fura, másodikra finom. valszeg kanelbullékat árultak főként a boltokban, azt szokták svédek fogyasztani kávéhoz. és jól teszik:) érdemes még a Madeleinetortáikat kipróbálni, különösen finomak. a svéd kávé finom, és nagy mértékben fogyasztják: volt szomszéddal mi még este 10kor is isszuk az erős főzött kávékat:D hal eszméletlen mennyiségben van, és nagyon olcsó. Syl, lax mindenképpen kipróbálandó, boltokban filléres kaják. Nekem a kedvencem a mustáros sylt, ezt előételként is lehet enni általában éttermekben. felvágottaikkal szerintem nincs semmi baj. ha nagyon kell, pick szalámi magyar ár alatt van, de Gol szalámit (áthúzott oval, dán) szinte mindenhol árulnak, és az valami isteni. alkohol drága, és csak a systemben árulják, állami monopóliumként, drágán. cserébe rendelésre is hoznak, és hatalmas a választék. van laktózmentes tej a boltban (mindben), úgyhogy tizenvalahány év után megint ihatok tejet:)

    tömegközlekedés: azért a reggeli ingázós vonatokon néha már nincs ülőhely:). napközben viszont tényleg sok a hely. a bérlet drága, de a vonatok/állomások tiszták és szépen rendben vannak tartva. az utak minősége nagyon jó (bicikliutaké és járdáké is!).

    az élet meg olyan szép csendes lassú, a dolgok történnek.

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

Új hozzászólás Aktív témák