Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • KFORboy

    senior tag

    válasz sanchomuzax #3491 üzenetére

    Lítium akkumulátorok esetén NINCS olyan, hogy formázás...
    De már a 2000 évek eleji NiMh akkuknál sincs ilyen...

    Legutoljára a NiCd cellák esetében léphetett fel memória effektus és tartós károsodás a "nem formázás" miatt ami a kémiai anyagok kikristályosodása végett születik

    Lítium cellák esetében hibás BMS, illetve azon a vezérlőchip (bár ez ritka mert semmipénz értékű komponens) vagy magával az akkucellák minőségével szokott baj lenni.

    Ez utóbbi a selejtes, más gyárak által kidobott, hibásnak címkézett, majd kiválogatott, újra, ezúttal jó akkuknak eladott trükkökből fakad (szorgos kínai kezek és a pénz) illetve az eleve silány gyártási technológiával készült akkucellák (szennyezőanyagokkal és pocsék konzisztenciával, irreálisan leszart tűréshatárok; mint pl a lamellák közötti potenciális mikro vagy piko-méternyi anód-katód rövid zárok mert a lítium szalag gyakorlatilag nem hogy NEM sima, hanem szilás, szálkás mint egy frissen hasított fenyőléc... csak vékonyabban, illetve az ebből fakadó leváló darabkák, etc...)

    Hamarabb fordul elő, hogy inkább maga a cella nem képes a gyári nominális csúcsfeszültség előállítására, csak túltöltés esetén a környezeti tényezőktől tud úgy megugrani a cellafeszültség kellő időre, hogy a vezérlő és a PWM azt mondja rá, hogy OK, 100%
    Ez persze nem jó !

    A mostani modern LiIon-LiPo cellák már kicsit rugalmasabb tűréshatárokkal bírnak mint a korábbi társaik.
    Korábban a 3.3 V az alsó index volt a kisütésre, a kritikus feszültség 3.0 V-nál volt, de ilyenkor a cella saját minimális belső ellenállásából és megannyi egyéb változóból fakadóan alá tudott esni ennek akár, és bár megint cellája válogatta, akár tized, ezred miliVolt feszültségről lévén szó, károsodott tőle.

    A csúcsfeszültség az meg a maximalizált 4.2V ami a mai napig sztenderd (bár ez a készülékek védelme okán van) ellenben ezen túlmenve, forrósodás, cellakárosodás, belső rövidzár, keletkezhetett.
    Ami a cella típusától függően kupak ledobásos "elpöffenéssel", vagy zacsis felpuffadós "elpöffenéssel" mindezek után meg konkrét füstgépként magas hő mellett akár spontán öngyulladással végződhettek.

    A korai LiPo/LiIon cellák mellesleg nem voltak ilyen finoman, vékonyan, sűrűn lamellázva/rétegezve
    Illetve a LiPo cellák durván 2009 óta sztenderdé vált külső burkolatuk (az az ezüstös vastag fólia) egy több rétegű szúrás és lángálló anyag akarna lenni ami a régi "Lipó töltő Safety Bag"-eket váltaná.
    De vannak kínaiak akik ezt pl a mai napig elhagyják és/vagy olyan vékony alternatívát raknak rá, hogy él mentén még a lamella rétegződést is kitudod számolni :")

    A cellatöltő 4.19V PeektoPeek méregetés-töltés körül erősen visszavett [vagy vesz, ha 2009 környéki a darab] olyan max 100-250mA környékére, hogy úgy vigye be a csúcsba.
    Telefonok, tabletek esetében sem volt ez másképp, sőőőt, van ez a mai napig ! Annak ellenére HOGY...

    A modern Lítium cellák már igen jól tűrik a túlmerítést és a túltöltést IS.
    Ezalatt annyit kell érteni, hogy egy LiIon cellát, ha nincs rajta védő áramkörös fenék, simán bemeríthetsz 3V alá... sőőőt egészen 2.5V-ig.
    Visszatöltöd egy labortápról (mert sok töltő ekkor hibát dob rá és nem tölti) utána teszi tovább a dolgát mint ha mi sem történt volna.

    Ez a 2.5V persze nem nominális értékként kell figyelembe venni, vannak már BMS modulok amik pont, hogy engednek LiIon cellákat terhelés alatt 2-2.3V -ig lemerészkedni mielőtt filmszakadásszerűen levágja a fogyasztóról, aztán a cellafeszültség úgy is visszatér terheletlen állapotban olyan 2.6 körüli értékre.
    Ez persze eléggé extrém véglet, ellenben valós !

    A csúcsfeszültség is érdekes tényező, mert erre a leginkább érzékenyek és igen csúnyán reagálnak a Lítium akkuk.
    De 4.25V sima liba mindegyiknek, tartják is akár mint cellafeszültség fullra feltöltött állapotban.
    Lévén terhelés alatt úgy is esik, a készülékek számára meg még cellánkénti 4.25V-os feszültség szállítással is bele kellene férjen a tűréshatárba (úgy is végig megy egy rakat induktoron, feszültségelosztón, etc... az a fránya delej... ha valami több, azt megfogja és kiegyengeti egy tekercselés vagy kondenzátor... esetleg egy feszültség regulátor, ami meg majd eldiszipálja hővé, hogy kigyulladhasson a zsebedben az egész ;] )

    Mindezen felül ha labortápról küldöd meg, ez egészen 4.3 V csúcs cellafeszültségig rendben is van, innentől kezd a belső ellenállás és a felhasznált töltő-áramerősség tekintetében hőben visszaköszönni a "Köszönöm ez már túl sok"

    Nagyon sok Samsung, Pana, LG cella tartja a 4.3V maximális cellafeszt, mintha normális, erre születtek volna kategória.
    Ellenben ez már logikusan túl sok eltérés a szabványtól, és nem ajánlott felhasználás a készülékek érdekében.

    TEHÁT összességében;

    Az akkud valószínűleg szimplán SZAR ! :DDD
    Rossz minőségű !

    Ha már tudsz rendelni Magyar webshopból, akkor tudsz rendelni Aliexpressről !
    Jobb a minőségbiztosítás, ha valami nem okés, visszakapod a pénzed 1 héten belül !
    Mindezen felül, a pénztárcádnak is jobb !

    Kár lenne tömnöd az Akkuk.hu fiszfasz stockPHPstockHTTPstockwebsite Webshop sebét, mert Ő is onnan rendeli... sőőőt Ő a legolcsóbbat rendeli, nem fogja érdekelni és mérlegelni annyira a minőséget, lévén 100-asával rendeli, te meg majd mint User úgy is teszteled, hogy jó-e...
    De persze az árrést szívesen zsebre rakja és panaszról, pénz visszatérítésről szó sem lehet :")

    Remélem nem voltam túlontúl kimerítő ezzel a biblia méretű agymenéssel :B

    [ Szerkesztve ]

    Cartman: -Tyű || Butters: - Dupla TYŰ !

Új hozzászólás Aktív témák