Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sb

    veterán

    válasz lezso6 #219 üzenetére

    Ha meg le is hűtöd akkor is fagy mer' inkompatibilisamd. :D ;)

    Többieknek:
    Nem rossz ez. Aki órajelen aggódik azt se értem, eddig volt aggasztó kb. Egy sokmagos, 95W cpu-hoz 3.4 alapon szvsz már önmagában versenyképes a hozott IPC-vel. Itt sem lesz nagy betli ha nem +20MHz a Turbo.
    Márpedig az órajelező/feszszabályzó fejlesztések sem erre mutatnak, hanem a jóval flexibilisebb, tágabb határú kevés magos Turbók felé (ami szintén egész jól mennek a Carrizo óta mobilban abban az 1-2 kapható modellben). Szóval elég sok minden arra mutat, hogy a gyenge pontokból nem nagyon marad a végére. (A tuning meg nyilván lutri. Lehet mutogatni 5GHz Inteleket hozva, de ott sem látom ezt defaultnak, a Kaby-nál is azt látom marad kb. a régi magasságban a plafon. Vegyük észre azt is, hogy 4GHz környékéről +1GHz-ig bezárólag max +20%-ról beszélünk ami már nem elég a világmegváltáshoz.) Szóval ha marad ez a szint és kiegyensúlyozott a proci akkor akármerről nézem, nagy lemaradása nem igazán lehet. És akkor az ár/teljesítményig még el se jutottunk...

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz arn #269 üzenetére

    Jelenleg 8 mag 3.4 alapfrekit írtak. Erre csodálkoznék, ha nem 3.6-4, de inkább 3.8-4 között lenne a max órajel. Máskülönben kb. értelme nincs az alap órajelen felüli turbózgatásnak. Azt meg írtam miért fail...

    Szóval ez alapján a 3.4-es alapfreki alapján meg lennék lepve ha nem menne jobban kevesebb maggal. AMD-nél persze voltak skálázási gondok, de:
    1. Ez nagyon látszott a TDP-n a használt feszek miatt, aminek most nyoma sincs, 8/16 vs 95W.
    2. A szar skálázódás rányomta a bélyegét a lefedett szegmens nagyságára. Nem véletlenül nem volt se low-end desktop se mobil cuccuk ami egy fabatkát ért volna. Most pedig Zennel fednének le mindent. 2-4 maggal 3GHz környékén maradni kb. öngyilkosság lenne akkor is ha megvan a +40% IPC. A mobil és desktop 2/4 Intelek már a 4GHz-et nyaldosság mindenféle tuning, és mobilban igencsak visszafogott feszek nélkül/mellett.

  • sb

    veterán

    válasz arn #329 üzenetére

    Én épp ezért nem látom annyira borúsan a dolgot. Azt írtam a 4GHz-et kinézem belőle lazán a leírt szempontok és a most kiderült alap órajel miatt.

    A 4 vs 4.5GHz pedig 10%. Azt árazással már könnyű kompenzálni. Addig volt gond, amíg egyszerűen nem volt versenyképes AMD cpu és komplett szegmensek maradtak AMD alternatíva nélkül. Ha ezt átugorják és esetleg marad 10(-20%) de fogyasztásban és főleg single core - multi core teljesítményben egyensúlyt hoznak akkor a problémák 90%-át letudták.

    (Sw fejlődés nem lenne rossz, az egy másik téma, már beszélgettünk róla. Én abban nagyobb potenciált látnék mint a hw oldalban, de sajnos látszik, hogy ezt mindig kikerülik. Ha nincs hw oldalon verseny akkor azért, ha van és fejlődik a hw akkor azért.)

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz arn #356 üzenetére

    Kellene, mert sw oldalon semmit nem mozdulnak évtizedes léptékben sem.
    De a konkrét sokmagos támogatásban akkora potenciált nem látok, az elv miatt lenne fontos. Már korábban is írtam itt-ott, hogy a gpgpu-t és hsa-t nyomnám ha már sw oldalról van szó.

    Oké, hogy lenne előrelépés több mag támogatással is, de nem nagyságrendi ami amúgy benne lehetne...
    A több magos dizájnokban szerver és ultramobil szegmensből látszik, hogy jobb az energiahatékonyság, de ha a szumma perf-et nézed nagy ugrás nincs. A jelenlegi 95-140W sávból ki tudsz hozni 1.5-2x többet? De legyen 3x. Ehhez képest ugye párhuzamosítani kell a kódot... és nem is mindet lehet. Nem ragozom, épp ez szokott a gpgpu/hsa ellenérv lenni, hogy gáz és/vagy lehetetlen átírni. De ha kvázi ugyanezt a kört meg kell futni akkor miért ne arra menne inkább a fejlesztés, ahol nem 3x perf jön ki, hanem 1 nagyságrenddel nagyobb ugrás?

    Ugy legyen... egy agressziv jol skalazodo turbo most legalabb olyan fontos lenne
    Én továbbra is csak tippelni tudok, de az látszik, hogy erre gyúrni akartak, így én nagyon meglepődnék ha továbbra se sikerült volna megoldani. Másrészt a Carrizotól kezdve, de inkább a Bristolban az látszik, hogy már ott is nagyot ugrottak előre ebben. Egy mobil i3-hoz képest egész korrekt már az egyszálas különbség is a többszálashoz képest. És ezek létező, már meglévő (akár kapni, akár nem :D ) termékek.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz schawo #415 üzenetére

    Off: Egyik legjobb döntésem volt X4-ről átállni kb. 5 éve sima i5-re. Gondolkodtam rajta, mert 2x annyi volt a proci ára. Feleslegesen erősnek és drágának tűnt. Aztán mondjuk kifogtam egy alig használtat ami még szintén +15k volt, de a ramcserén visszajött 10k. :D Jóval gyorsabb volt, hangtalan, 1000rpm-nél többet soha nem ment a venti rajta. Alulfeszelve valszeg a 80W vs 160W (tuninggal) is visszahozott valamennyit. És ami a lényeg, 5 évet kihúzott úgy, hogy még most is korrekt proci (lenne). Annyi korrekció volt, hogy 2 éve kapott Z-s deszkával 3.8-on ment már, nem az alap 3.4-en.
    Innen nézve valahogy nem volt értelmes választás a Phenom, akárhányszor láttam valamelyik topicban, hogy deoccsóbbéselégjó!... közben tuning mellett 150-200W-okkal kellett küzdeni, 10k+ hűtőkkel, gyanítom nemcsak idő, de pénz is több folyt bele mint az i5 konfigba. :)

  • sb

    veterán

    válasz Malibutomi #478 üzenetére

    Ezt már több helyen olvastam, de még egy épkézláb tesztet nem láttam ahol a (jóval gyorsabb) ram pár %-nál többet jelentett volna. Nemhogy real tesztekben, de még nagyon szintetikusban sem, ha nem kifejezetten a sávszélt tesztelték. (Vagy éppen IGP tesztről volt szó... De még ott is ritka, hogy sokat hozzon, valószínűleg az intel gpu architektúra máshol vérzik.)

    szerk: És ugyanezt láttam DDR2-3 váltásnál is, nem csak a DDR4-re értem.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz joysefke #483 üzenetére

    Nem voltam egyértelmű: A felmerült hsz-től teljesen függetlenül kérdeztem, konkrét programokat is akár.
    Min fps teszteket is láttam, ott sem estem le a székről DDR3 X MHz vs DDR4 2X MHz felállásban sem. És a késleltetés sem hoz megváltást.

    Az általános, ujjbegyen érezhető rendszergyorsulásról szóló hsz-t elegánsan átugrottam, mert kisütötte nálam is a biztosítékot. :D ;)
    Értelmetlen és magyarázhatatlan ebben a formában. Alacsony single core teljesítményű prociról erősebbre váltva lehet max ilyesmit érezni. Persze ott is inkább csak egy bizonyos szint alatt. Nomeg az SSD váltáskor, amit írsz.
    Nálam pl. Llano vs Celeron multi core-ban hasonló, single-ben meg ugye kb. a fele lehetett, mellé kellően lassú procik is, ott érezhető volt. Ezen kívül egy SSD-s, kellő mennyiségű rammal ellátott Pentium - i3 - i5-öt átlagfelhasználásban kb. alig lehet megkülönböztetni. Autocad, 187 tabos Chrome, Crysis 8, stb... már más kérdés.

    szerk: Ja és még egy adalék, ha már pattogósság. Bár javulnak a windowsok folyamatosan, egy friss win is csodákra képes ilyen téren. Egy friss win a 3 éveshez képest lehet, hogy jobban fog "pattogni" 2c/2t vagy 2c/4t alatt, mint egy i5-i7-en.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz Raysen623 #485 üzenetére

    Nem siklottunk át. Nem hisszük, hogy ez érezhető.
    Én speciel rá is kérdeztem, hogy hol van teszt amiben alkalmazás szinten ki van mutatva jelentős gyorsulás. Nem csak "általános használatban" (ami ugye az egyes programok, funkciók egyedi gyorsulásából jöhet csak össze).

    És igen. pont azt írtam, hogy szerintem DDR2-3 váltáskor sem volt semmilyen ugrás. :) Max a win újratelepítés miatt.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz schawo #509 üzenetére

    Ehhez elég nagy gáznak kell lennie, ha SMT nélkül, tehát 8/8 hozza a 4/8 Intel szintjét.
    Vagy valóban lassít rajta.

    Meglátjuk... elvileg kiegyensúlyozott procit ígértek és ez volt az egyik legnagyobb gondjuk. Ez meg ha így lenne szarabbul néz ki kiegyensúlyozottságra, mint a dózerek és társaik.
    A bugmentesített, végleges cpu-kkal mért teszteket azért ilyen eredmények mellett megvárnám.

  • sb

    veterán

    válasz Abu85 #525 üzenetére

    Normál turbóra kb. ezt tippeltem, de azt nem értem miért ilyen nagy az XFR és a normál közti különbség.

    Szvsz az 1-2 magos turbóban kellene erőset hozniuk ami már a Carrizzo óta fejlődik. Ebben, mármint 1-2 mag felturbózásában viszont sem a TDP, sem a hőmérséklet nem kéne, hogy nagy szerepet játsszon. Ez alapján az XFR 1-2 magra illene ha a csúcs közelébe tolná a frekit.

    Az összes magra nyilván nincs ilyen elvárás, ott a hő/TDP (vagy ha kiegedik a TDP-t akkor megint visszakanyarodtunk a hőmérséklethez) is erősen beleszól már.

    szerk: Az sem teljesen világos, hogy a hőmérséklet önmagában 95W-on belül miért ennyire sarkalatos. 95W-ot kb. bármi lehűt. Vagy kitolja a TDP-t is ilyen esetben, de itt megint a kevés magos megoldást nem értem, ahhoz nem kell nagyon extra... vagy ekkora gond a hőeloszlás a chipen belül?

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz Yutani #676 üzenetére

    Így van. Kevés magos Turbora is enged némi következtetést, hogy a 4-4.5 erőltetés nélkül meglehet. Az meg elég fontos lenne a single core alkalmazásokhoz. (A multi core-ral talán nem lesz gond, erre már láttunk 1-2 számot. Meg azzal soha nem volt igazán probléma.)

  • sb

    veterán

    válasz westlake #680 üzenetére

    Kevés magos turbót írtam. (@schawo úgyszintén) A 4-8 magból 2-3 mag is "kevésnek" számít. Ha pedig 1 maggal jól ment vélhetüen kettővel sem az alapórajel lesz az elvárható, nem? :U De nagyon jó dolog a félremagyarázás és kötekedés...

    És hogy hány ilyen alkalmazás van? Szerintem elég sok, de amúgy meg nem annyira izgat, mert ez az AMD fikázók asztala inkább. Ők jönnek mindig azzal, hogy szar az "egyszálas" teljesítmény és az mennyiredenagyonkell (egyébként nem is árt a fentiek miatt). Most itt az eddig beharangozott +40% IPC, látjuk, hogy az új mag, új architektúra, új csíkszélességen lehetséges 5GHz. Ezen most sírjak?
    Vagy szerinted mitől függhet még a kevés szálas teljesítmény ha órajel arányban jó az utasítás-végrehajtás és jó az órajel is?

    Vagy most kanyarodjunk vissza a multicore-hoz 4-8 magra és azon sírjunk amit láttunk? Blender és egyebekben elég jól muzsikált.

    De tényleg... nem értem mi kellene még? Miből áll még össze a kép, ha nem ebből 2-3 dologból? IPC, órajel, skálázódás(back end és egyebek), perf/W. Hm?

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz westlake #699 üzenetére

    Viccelsz, ugye?
    Én lovagolok a szavakon? Egy teljesen értelmes magyar mondatot írtam amiben ez a kifejezés szerepelt pontosan: kevés mag.
    Erre te leírtad, hogy az 1 maggal elér eredmény semmit nem jelent. Ez alapján te értelmezted félre, hiszen senki nem beszélt 1 magról. A fenti kifejezés nem 1 magot jelent. Te pedig pontosan az 1 magról tett (vélt) kijelentést minősítetted... ami nem hangzott el. Idézőjelbe is csak a kedvedért írtam, hátha úgy jobban feltűnik mi is van leírva, egy nem egzakt, pontos szám.

    A többi már értelmezés kérdése, lehet, hogy itt nem értünk egyet, de kétlem. Inkább kifogáskeresésnek tűnik ez is.
    De akkor inkább kérdeznék:
    Ha szerinted 1db mag nem számít (Szerintem sem, te is, schawo is jól leírta, hogy az OS is dolgozik, ill. a legtöbb kommersz progi azért kb. 2 szálat meg tud mozgatni. Többet nagyon nem, ha ténlyeg csak átlagos programokat nézek.) a 2-3 pedig már nem kevés a 8 magból akkor...
    1. Szerinted hány darab a kevés mag?

    És akkor még egy kérdés, hogy lássuk pontosan mire gondolsz, hátha félreértek még valamit.
    Mutattak/beböfögtek - tök mindegy hogy nevezzük, higgyük el*:
    - Egy blender tesztet 8 maggal 3+GHz-en. (Vegyük úgy, hogy tartotta is ezt az órajelet. Ha 2-2.5GHz-re thorttlingolt volna akkor az még jobb fényt vetne rá. :) )
    - Egy 1 magos 5GHz-et amiről nem tudjuk mennyire volt stabil, de vélhetően legalább a gépet bekapcsolták alatta. :D

    2. Ebből te milyen órajelet jósolnál 2 ill. 3 magos (vagy amennyit kevés magnak tartasz) órajelre reálisan? (A fizika és tuning tapasztalataid alapján? A magszámok-órajelek arányát látva... nyilván arra is van tipped ha véletlenül ez az 5GHz egy bios postig jutó órajel lenne csak.)

    *Abba most ne menjünk bele mit hiszünk el és mit nem. Ennyi erővel értekezhetünk arról is, hogy nincs is új procija az AMD-nek. Vagy az AMD se létezik, sőt mi se, mátrix, stb, stb...
    szerk: Közben látom a mátrixos részről lecsúsztam. :D

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz KisDre #747 üzenetére

    Ez a bővíthetőség a valóságban fele akkorát sem szól.
    APU-knál ugyanúgy cserebere volt a foglalatokon, AM2, AM3 sem véletlen volt. Cserébe a 1155 és 1151 is két modellt elvitt. De a lényeg amiről írni akartam: az AMD lapok alacsony árai valami tévhit lehet.

    Nekem Intel alá sem volt soha 20-25k-nál drágább deszkám. Kezdtem H67-tel, utána kapott Z77-et, így +400MHz-et a Sandy i5. Ez a Z77 volt újan 25k kb. (én használtan 18-ért vettem, most vitték el 3 év múlva 24-ért. :D) Most cseréltem H110+Skylake i5-re, ami kell azt tudja megint a legkisebb lap is. Ezen felül mentek Pentiumok kis gépben, HTPC-ben szintén 10k-s H81, B85 lapokkal, de egy i5-öt ugyanúgy elvittek volna lazán.
    ITX lapok is voltak köztük. És a lényeg. AMD is mindig felmerült, de valahogy lapban csak ennél drágábbak voltak ami kikompenzálta az árkülönbség nagy részét (APU-knál a rammal együtt). ITX-ben pedig még nagyobb volt a különbség. Felszereltségről már nem is beszélve. Általában USB3-hoz ütősebb AMD lap kellett mint Intelből.
    (Egyébként a teljes platformváltás sem olyan óriási ráfizetés, ram váltásoknál is értelmesen lehet cserélni amikor felfutott az új modulok termelése.)

    Lehet Intel alá 80k-s lapot is venni, de a legolcsóbb és olcsó, de felszerelt lapokat is itt könnyebb kifogni.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák