Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • fonix232

    aktív tag

    válasz BDave #24 üzenetére

    Sajnos de, az USA szabadalmi rendszere lehetővé teszi, hogy levédesd a saját ötleted, amennyiben azt nem fedi egy korábbi szabadalom (természetesen ha saját fedi, akkor meg lehet hosszabbítani). De vannak korlátok, eszmei szabadalmaztatás (tehát az ötlet), amennyiben nincs megvalósítva x időn belül (ha jól emlékszem, 2 és 5 év között variálódik), akkor a szabadalom bekerül az ún. "free-pool"-ba, azaz bárki szabadon használhatja. Sok amerikai cég pl ezt csinálja: levédet valamit, ami részlegesen fed egyes gyártók által készített termékeket, és utána perelik őket. Sok gyártó nem akarja bíróságra vinni az ügyet, ezért lerendezik per előtt, a cég kap egy rakás pénzt, és legtöbbször meg is szűnik. Nagyon jó példa volt erre az X-Plane per, ahol a fejlesztő a sarkára állt, és az egyik ilyen nagyobb céget le is szedte a tábláról (ott lényegében az volt, hogy ez a cég levédetetett 2006-ban egy általános szabadalmat, online belépés és szoftveraktiválás, és annyira általánosan, hogy csak részlegesen fedte az eddigi licenszeket, de bármely szoftvergyártót beperelhette volna ezért).

    (#22) szmissz:
    Nem, nem Apple mocskolás volt, hanem egyszerűen az, hogy manapság a fentebb leírt pofátlanságot nagyban csak az Apple csinálja, az emberek csak ezt az egy esetet ismerik.

    Mint ahogy leírtam, ezzel vissza lehet élni, de a kisebb szabadalom-cégek csak kis emberek után mennek. Miért? Mert így nagyobb az esélye hogy per előtt lerendezik, pontosabban, az esetek 99%-ban per nélkül a perelt fél fizet, mert nem engedheti meg magának, hogy a perbe belemenjen. Az Apple ezt bejátszotta nagyban, a legnagyobb cégek ellen. Az, hogy ezt most jogosan tette, vagy nem, már más kérdés (bizonyos szempontokból jogos volt, de pl az egész dizájn-szabadalmi rendszer egy rakás sz*r az USA-ban, ezért tehették meg hogy még a Galaxy S3-at is az "ájfón-szerűsége" miatt be akarják tiltatni. Pedig az a telefon egyáltalán nem hasonlít semennyire sem a szifonra).

    Mert csak.

  • fonix232

    aktív tag

    válasz BDave #32 üzenetére

    Nem jogos az Apple, legalábbis nem minden esetben. Pl mint írtam a dizájn szabadalmak, ott ugyan kell a kivitelezés, de ha akármi, mindegy hogy mi, csak részlegesen lefedi a szabadalom kikötései, már perelhetnek. Pl az Apple-nél elég volt az egyformán kerekített sarkú fekete téglalap fogalma.

    De azért azt se felejtsük el, hogy volt ennek másik oldala is. Míg az Apple sikeresen perelte dizájnelemek miatt a Samsungot, addig a Samsung sikertelenül tette ugyanezt (Koh bírónak köszönhetően) az Apple-vel szemben (és ott nem dizájn volt, hanem ténylegesen nagy hal, levédetett 3G technológiák stb). Szóval itt sok múlik nem csak a szabadalmi rendszeren, hanem az azt értelmező bírón is.

    (#33) a_n_d_r_e_w:
    A védőpublikációt írtam az előbb, de az meg lejár egy adott idő után, megújítása pedig csak felmutatott tömeggyártott termékkel vehető igénybe ha jól tudom.

    [ Szerkesztve ]

    Mert csak.

  • fonix232

    aktív tag

    válasz Cathulhu #44 üzenetére

    Érvénytelenedés alatt nem azt értem, hogy más újra-szabadalmaztathatja, hanem hogy ha egy ideig az adott szabadalmaztató nem veszi igénybe a szabadalmat (tehát nem készít belőle terméket, amit eladhat, tehát a szabadalom konkrét bevételt jelent), akkor úgymond bekerül a "közös levesbe". Tehát bárki szabadon használhatja és senkinek sem lehet egy szava sem. Most azért kicsit érdekes lenne, hogy Edison jópár éve megalkotta az elektromos wolfram izzó fogalmát, levédette, ma pedig ha az alapján csinálsz valamit akkor tejelsz a családnak ki tudja mennyit :D

    Mert csak.

Új hozzászólás Aktív témák