Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sb

    veterán

    válasz schawo #87 üzenetére

    Ez attól függ honnan nézzük. A van ami haszánlja, ill kicsit erősebb: van amihez kevés a 4 mag ma már realitás. De egységusernek a napi "feladataihoz" 99%-ban még 4 mag is túl sok. Persze ha bagóért adják akkor elfér és onnantól jöhet a valódi támogatás felfutás - ez valós mechanizmus.

    Ettől függetlenül most 4-8 maggal elég jó szintet értünk el a korábbi posvány után. A 8+ (12-16) mag sávban viszont ha még igaz a táblázat akkor sem hiszem, hogy belátható időn belül lesz érdemi előrelépés. Már elvben is necces a párhuzamosíthatóság ilyen szinten.

    On: Árban ha igaz ez az agresszív árazás akkor jó tippnek tűnik itthon a 3700X 120k. Ez 6/12 belébő modellnél is 40-45k lehet, később esetleg kisebb. Még így is elég impresszív lenne nyilván, nem kell hozzá 30k-s 6/12.
    A fogyasztásra leszek kíváncsi 7nm-en, a kisebb modellek reálisak, de fentebb 12-16 mag mellett az alap órajelek is megszaladtak nagyon a 105-135W-hoz képest.

    Remélem az APU-k mellé bekerül végre a HBM, 15-20CU-val azok igazán ütősek lesznek.

  • sb

    veterán

    válasz syberia #190 üzenetére

    Előnye "lehet" akárhol a több magnak, de ettől még nem biztos, hogy megéri. Valamint a skálázás sem végtelen, ami nem párhuzamosítható azt hiába osztanád ki 12-32 szálra...és a passziánsz, totalcmd, egy böngésző megnyitott facebook-kal stb... azért nem azok a programok amikben annyi párhuzamosítható algoritmus futna a háttérben. És ezek az átlaguser igények: :D

    Játékban nyilván lenne mit, bármi ami fizika, ai, stb... gyk a végtelenségig párhuzamosítható, de
    1. Ma sem jutottunk el oda, hogy 6-8 mag, 12-16 szálnál érdemi előrelépés legyen. Gyk még mindig 10 éves progik az etalonok ilyen szempontból.
    2. Ha egyszer eljutnánk, akkor meg sokkal jobb lenne erre a gpgpu/hsa irány. Tudjuk mi lettt vele, nehéz és drága a fejlesztés rá, stb, stb... de ha igazán kell ez lenne az irány mert minimum 1 nagyságrenddel jobbak ebben mint a cpu-k.
    (Játékon kívül meg van még render/encode ami jól párhuzamosítható, de átlagjózsi ezt is ritkán futtatja... mondjuk ha már itt tartunk, a PC AAA játék is rétegigény, engribördsszel rég jobban lehet keresni...)

    És akkor ezek a "valós" igények. Böngészésnél mire kell erő? Renderelni a weblapot, ha megvan utána?
    Ahogy épp írták, ramból is van aki 40-120 tabfüllel és 32GB-tal áll neki webezni, de felmerül a kérdés, hogy mi a ráknak? Én legalábbis nem tudok egyszerre 100 lapot nézni.
    Nem tudom... ezek nekem már borzasztó erőltetett igények. Kockasággal, info mérnöki diplomával is azt mondom, hogy ez túlzás. Előbb adom el a gépet minthogy 8/16-ot vegyek a webshop oldal megnyitásához, ha az lesz az etalon. :D :DDD

    @arn:
    az adott tdpvel nekem realisnak tunik az aktualis modellek alapjan

    Én épp azt mondom, hogy már a listán belül sem reális.
    Alap órajelet nézve:
    6 mag, 3.2 = 50W
    16 mag, 4.3 = 135W

    Ha azt veszem, hogy ez csak a core rész (most így számolja tudtommal az AMD a TDP-t) akkor is az jön ki, hogy 135/16 = 8.5W/core 4.3GHz-en.
    A kicsinél meg ugyanennyi, csak 2/3 órajel mellett.

    Összehasonlításképp nálam a 2600 jelenleg 3.6-on 1.15V-on 70-75W, 3.8 1.25V pedig már 100W a core rész.
    Ha fentebb ment a sweet spot, 3.5-6-ról 4-4.2 közé - ez elvárható az új 7nm-től - akkor a kicsiknek kéne jóval kevesebbet ennie.

    @syberia
    Hűtés. Amint fentebb írtam, itt már meglódul a jelenlegi széria. Nekem Brocken2 van, ez még nagyobb ha jól látom. Alapon szinte meg sem indul, 5-600rpm és 60 fok a proci. A +200Mhz és 100-110W pedig már 1000rpm 70 fok.
    Nálam ez is vízválasztó és szerintem ez is átlaguserre jellemző. A mostani sokmagosokkal, akár Intel oldali delid + oc-vel 150-250W közötti "szörnyekkel" már sok a gond. 120W-ig még talán kényelmes, de ha nem kell a kraft akkor 65-90W között még jobb, oda böszme hűtő sem kell, gyk. bármi elég és hűvös, hangtalan marad a gép.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz arn #203 üzenetére

    Tök mindegy merre nézzük. Átlépni is szokás, lefelé is osztályokról beszélünk, de nincs értelme ráírni az 50-65W-ot a kicsikre, ha mondjuk 35W-ba beleférnek.
    Márpedig az arány ilyen. És továbbra is a táblázaton/cpu családon belül, nem generációk között nézem.

    Ha k* jól sikerült akkor is van 1.5x szorzó a kicsi és nagy modellek között órajelben. Ez a Zen végre értelmes vcore menedzsmentjével minimum 1.5x fogyit jelent. Vegyük azt, hogy a magas fesz a turbo órajelekhez kell majd... lefelé meg nem lehet lemenni a végtelenségig a fesszel. Így marad ez a nagyon pesszimista 1.5x arány.
    Magszámban meg 2.66 a szorzó.

    Egyébként a 15-20CU-s APU-kat belevéve a képbe is hasonló a helyzet.Alig alacsonyabb cpu órajel és kb azonos TDP. Mellé meg izom gpu. Fura, de majd meglátjuk...

    Egyébként nyilván inkább a nagyok tűnnek kevés TDP-snek nyilván. A 2600 6 mag 3.6GHz 65W... szódával, amúgy 75-80W inkább de ez nincs messze az 50W-tól, szóval ezt becsukott szemmel is hozniuk kéne. Ha nem akkor kár volt 7nm-re váltani. A 16 mag 4GHz+ 125-135W a merész. :D

    De van egy frappáns megoldás is. A kékeknél alkalmazott: alapórajel lóf*szt se jelent, majd lethrottlingol 3-3.5GHz-re és annyi. Az már szintén lazán benne van 16 maggal is. :)

  • sb

    veterán

    válasz syberia #210 üzenetére

    Én is azért váltottam 4/4 Intelről mert alig került pénzbe. Cserébe kb. semmire nem használom... ahogy a 4/4-et se. :D Van azért egy sweet spot ami megfelel az átlagnak és nem megy fölé. Nyilván pl. telefonban is sokan megveszik a csúcsmodelleket amik pár éves pc-ket vernek lassan, de azért ott is van egy masszív réteg akinek elég a kiforrott és mindenre elég középkat.

    Az ár is kérdés nyilván. Régóta írom a hülye meggyőződésem, hogy ha 5Ft-ba kerül akkor a 16 magos, gpgpu-s, AI chipes szart is megveszik a jónép egy fizikailag helyesen szimulált, raytracelt, AI-val tanuló kaki emoji kedvéért. Ez a technológiai innováció húzóereje ma. :D Olcsó tömegtermék jöhet, hw-ből és sw-ből is, más meg kuka.

  • sb

    veterán

    válasz syberia #217 üzenetére

    Nem érted miről beszélek, de közben már írták mások is. Más az, hogy használja vmi és más, hogy szükség is van rá.
    Ezelőtt kb. 1 évvel volt CB teszt a cpu skálázhatóság akkori állapotáról ami a 6 mag feletti játékot nézte talán először összefoglalóan. Mát ott is az jött ki, hogy van átlagban előnye 8-10 magnak is. Pro: annak ellenére is, hogy nyilván a sokmagosok akkor is órajelhátrányban voltak. Kontra: Ezzel a hátránnyal együtt volt kb 25% előnyük akkor. +50-150% maggal. Tehát a hatékonyság teljesen más téma.
    (Megjegyzem a linken épp azt látom, hogy 4/8 vs 6/12 min fps alig van eltérés, tehát ezek alapján értelme se lenne a több magnak. De a fentiek miatt tudom, hogy nem ez a helyzet ma.)

    Viszont a lényeg nem is ez. Oké, sokan multiznak, de azt kéne látni, hogy a pc használat nagy része nem ez. A gamerek egy kis szelet... azon belül a HC (multi és/vagy 144hz, stb...) igényűek még kisebb szelet. Itt sokszor ebből indul ki mindenkim, mert a ph ezt a réteget tömöríti. De ettől még nem ez az átlag és nyilván a mainstream (fejlesztés) megy jobban.

  • sb

    veterán

    válasz arn #219 üzenetére

    A mostaniak is túlszaladnak kicsit. A sima 2600 is. Eleve a core részt szabályozza TDP-re az sw-s kiírások alapján de még ott az uncore is. Plusz így is túlszalad néha kicsit.
    Ettől még marad amit írtam. Ítt Zen2-es házon belül nincsenek meg az arányok és a fizika nem adja ki.
    Majd meglátjuk mennyire csalnak a számok lefelé-felfelé.
    Biztos léptek előre, de a magas órajelek gyanúsnak tűnnek.

    Úgy általában az fura, hogy ha végignézi a táblázatot az ember, akkor a nagyobb magszám felé nő az (alap)órajel. Ez a fizikának és így az eddigi (viszonylag hasonló sávban tartott TDP-s) cpu sorozatoknak is ellentmond. :)
    Csak ennyi volt a lényeg amire rá akartam világítani.

  • sb

    veterán

    válasz Reggie0 #234 üzenetére

    A micsoda gyorsabb? 100-200 fület végignézni szemmel ha nyitva van? :)
    A "feladat" nagy része nem a nyitogatás ilyen esetben szerintem.
    De ah igen akkor session manager és megnyitja neked újra amit nyitva hagynál.
    Ugyanott tartasz, csak nem kell hozzá 128GB ram (meg 24/7-ben menő gép és még ki tudja mi...)

    Vagy nem értem a probléma lényegét... de kíváncsi vagyok rá.
    Lehet, hogy lemaradtam valamiről és van aki a használt 4-5 coop játékából sem lép ki soha és közben fut a háttérben a munkához is 10-15 alkalmazás.

Új hozzászólás Aktív témák