Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Wolverine

    félisten

    válasz JoeYi #31 üzenetére

    Nem igazán megoldható. A fizikai és kémiai sajátságaik (elsősorban a félvezetőiparban) pótolhatatlanná teszik a használatukat.

    "I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice." (Wolverine) / "Hello, I'm the Doctor. Basically... run." (a 11. Doktor)

  • Rickazoid

    addikt

    válasz JoeYi #31 üzenetére

    A cikk első mondata: "A számítástechnikában kiemelt jelentőségűnek számítanak az úgynevezett ritkaföldfémek, nélkülük gyakorlatilag elképzelhetetlen a modern hardverek gyártása."
    Magyarul igen problémás lenne a dolog. Vagy meg kéne találni, hogy mivel lehet helyettesíteni őket, de nem mindet lehetne, párat esetleg, tehát elölről kéne kezdeni az érintett technológiát, teljesen új alternatívát kidolgozva. De még a legjobb kimenetel, vagyis a helyettesítés is drágább és időigényesebb lenne, mint új helyről bányászni. Azt meg mind tudjuk, hogy amit lehetne is helyettesíteni, azt sem fogják megpróbálni sem addig, amíg nem feltétlenül szükséges. És nem csak számítástechnikában vagy hadiiparban használják, többsége ötvözetbe megy és jó széles a felhasználási körük, például gadolínium alapú az MRI vizsgálatoknál használt kontrasztanyag vagy cériumot és lutéciumot használnak a PET detektorokhoz, illetve ott van a prazeodímium, amit repülőmotorokhoz használnak. Illetve vannak köztük jó erős mágnesek is, és használják őket atomreaktorokhoz, sugárpajzsokhoz, olyan fizikai kísérletekhez, mint a fény lassítása vagy a 0 °K megközelítése, stb. Ezek valószínűleg pont a nélkülözhetetlen és helyettesíthetetlen szerepi az adott elemeknek. De Wikipédián fent van, hogy mire használják őket (angolul inkább, magyarra nem sokat fordítottak le rendesen).

    [ Szerkesztve ]

    Erkölcstelen csíkot húzni a másik krumplifőzelékébe csak azért, hogy legyen egy szünet.

  • Depression

    veterán

    válasz JoeYi #35 üzenetére

    Dehogy! Csak a kínaiaknak kell fizetni, vagy a tengerből kivenni a zoxigént.
    Közben pedig nem így van.
    A Kínaiak elkezdték dömping áron árulni a saját érceiket, ehhez még hozzájön az a gazdaságilag kedvező helyzet, hogy szinte minden vackot ott gyártanak, tehát a szállítási költség is alacsonyabb. Ezzel a többi bánya nem tudott versenyezni, és szépen csődbe mentek, vagy bezártak. Kína ezután felemelte az árait, és óriási hasznot húz belőle, mint monopol heyzetű. (mellesleg megemlítem, hogy zseniális)
    Viszont a bezárt bányák még ott vannak, ha elég magas ezeknek a fémeknek az ára, lesz olyan vállalkozó, aki megvásárolja, és üzembe helyezi őket, vagy akár a tenger fenekére épít egy bányát. (nem a 4-es metró kivitelezői)

    Szóval igen, e heyzetnek a mi kapzsiságunk az okozója, eljött az az idő, amikor meg kell fizetnünk érte.

    Tegyük hozzá, hogy kisfogyasztóknál, azaz nálunk ezeknek az ára nem fog jelentkezni egyhamar, hisz olyan alacsony ezeknek a fémeknek a szükséglete, hogy a 99-re való kerekítésbe simán belefér az ára.

    Orr alatt hordott szájmaszk pont annyit ér, mint a herére húzott koton.

Új hozzászólás Aktív témák