Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • joghurt

    addikt

    Pontosságnál 3 m-t írsz a polgári sávon. Hááát, nézz csak körül mondjuk a Trimble weblapján (az írásod alapján ez a név nem mond neked sokat). Meg aztán tovább fokozható a helyzet az analóg fázisméréssel (persze, valamivel drágábban, mint a mobiltelefonba épített GPS vevő), vagy a DGPSsel (igen, ahhoz meg bázisállomást kell venni, vagy perkálni a havi előfizetést pl. a Fömi felé) is. Jelenleg centiméteres pontosságokról beszélhetünk polgári felhasználásra.

    Aztán emlegetsz egyre nagyobb számokat, hogy melyik vevő hány csatornás, mintha ez lenne a pontosság fő szempontja. A pozíció meghatározása nulladik közelítésben így is, úgy is csak 4 hold jeléből történik; a sok hold egyidejű kezelése arra jó, hogy közülük minél nagyobb térszög legyen, azaz a pDoP minél kisebb.

    Meg lehetne még emlékezni arról is, hogy nagyon sok mai GPS vevőbe már gyorsulás szenzort is építenek, hogy rövid idejű takarás (aluljáró, esetleg alagút) esetén is tudjon közelítő adatokat produkálni, és ne szakadjon meg a mérés.

    Magáról a pontosságról, és a GPS technológia egyéb vonatkozásairól tudom figyelmedbe ajánlani a következő jegyzetet.

    A tej élet, erő, egészség.

  • joghurt

    addikt

    válasz katona.t #39 üzenetére

    Bizonyos valószínűséggel esik 3 m-en belül. Kommersz vevőknél az 50%-os valószínűséghez szokott 3 m tartozni. Ha azt adod meg, hogy mekkora körön belül lesz 90, 95, 99 stb. százalék eséllyel, egyre nagyobb távolságokat kapsz, de azok nem néznek ki olyan jól a prospektusban. De magából a technológiából adódik, hogy még a legprecízebb vevők is tévedhetnek egy nagyot. Ilyen volt (ha jól emlékszem) 2005. januárjában, amikor az egyik műhold atomórája elromlott, viszont nem kapcsolták át hibás állapotúra a státuszát. Ezen az éjszakán az összes, azt a holdat is használó vevő azt rögzítette, hogy kétszeres hangsebességgel elszállt Prágáig.

    Attól, hogy sokáig mérsz egy pontot, csak a véletlenszerű hibákat tudod átlagolással csökkenteni. Amit pár hozzászólással feljebb linkeltem, ott leírják, miből is áll össze a pontatlanság. A rendszeres hibákat hiába átlagolod, nem tudsz segíteni rajta:

    " * A műhold óráinak azon hiba részét, melyet a földi irányítóközpont nem korrigál. Ez az érték elérheti az 1,5 m-t;
    * A műhold pályahibájából adódó koordináta hibái szintén 1 ÷ 2,5 m körüli értékek;
    * Az atmoszféra alsó 8-13 km-es tartományában a troposzférában a jel terjedési sebessége függ az időjárási tényezőktől (hőmérséklet, légnyomás, páratartalom). Ha ezeket nem mérik, és nem veszik figyelembe a számítás során, úgy 0,5 ÷ 1 m-es szabályos hibát okozhatnak;
    * Az ionoszféra – az atmoszféra 50 km-től 500 km-ig terjedő tartománya – hatását a jel terjedési sebességére különböző modellekkel próbálják figyelembe venni. Mivel azonban ezek a modellek sem tökéletesek, bizonyos esetekben 5 ÷ 10 m körüli szabályos hibával terhelhetik a mérést;
    * A GPS jel nem csak közvetlenül a műholdról, de különböző tereptárgyakról visszaverődve is bejuthat a vevőantennába. Mivel a visszavert jel hosszabb utat tesz meg mint a közvetlenül terjedő, ez szabályos hibát eredményez, nagyságát 0,6 m-re becsülhetjük."

    A tej élet, erő, egészség.

  • joghurt

    addikt

    válasz Aprósólyom #43 üzenetére

    A GPS műholdak NEM geostacioner pályán vannak (mivel az egy nagyon szűk sáv, korlátozott számú hold fér el rajta; évekkel előre le vannak már foglalva az üresedések az új távközlési műholdak számára, ahol fontos, hogy egy helyben legyenek), hanem annál sokkal alacsonyabb pályán.

    A vége is hülyeség. Polgári célokra is vannak már centiméter alatti GPS-ek. Katonai célokra meg sokszor a tízméteres pontosság is felesleges, mert a robbanás annál sokkal nagyobb.

    A Galileo és a Glonass célja amúgy épp az, hogy függetlenedjünk a Pentagontól. És épp ezért lengették be az amerikaiak a tervezés idején, hogy ha Európa fel meri lőni a műholdjait, azokat véletlenül "baleset" érheti - hogy megmaradjon a dominanciájuk. Ez végül a szájkarate szintjén maradt, de az biztos, hogy a harmadik világháború :-) azzal kezdődik, hogy kilövik az ellenséges szuperhatalom navigációs rendszerét.

    A tej élet, erő, egészség.

Új hozzászólás Aktív témák