Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    válasz Elemental #34 üzenetére

    Azért az író megírja, a kiadó reklámozza, lektoráltatja (sajnos egyre kevésbé), legyártatja, terjeszti. Ezeknek van költsége digitálisan is. Viszont - ha jól tudom - régebben 40% részesedést kapott a könyvárus, ezt megspórolják, ha közvetlenül a kiadótól veszed. Persze a digitális terjesztés is csíphet le az árából, ha külső céggel csináltatják, de még mindig kevesebb a költség, mint a papírnál. Szóval jó lenne, ha ez megmutatkozna az árakban. Plusz az állam is kivételt tehetne az ebook kapcsán az áfával. Ha 50% körül lenne az elektronikus ár és hosszabb távon is garantálható lenne az elolvashatósága*, úgy jobban megérné.

    Egyébként elég keveset hallani az írók és kiadók viszonyáról. Régebben találkoztam olyan cikkekkel, ahol a kiadó erőfölényére panaszkodtak. Például a kiadó nem vállalt kockázatot, hanem az írótól kérte volna el a teljes gyártási költséget, viszont a haszont örömmel lefölözte volna. Olyan panaszok is voltak, ahogy az új könyv kiadása kapcsán azzal próbálták az író igényeit leverni, hogy ha nem fogadja el az alacsonyabb díjazást, akkor leveszik a polcokról a korábbi műveit is, így megfosztva a jutaléktól. Remélem ez a helyzet ma már más.

    *: kiadó specifikus drm esetén leshetünk, ha bezár a bazár.

    Nemzetközi szinten pedig szomorú, hogy eu-n belül nem vehetünk ebookot például az amazonnál. Innen csak fizikai hordozós változatokat lehet. Az elektronikus példányt csak az usa nemzetközi storejából lehet megvenni, ami drágább, mint a papír, amióta kilobbizták az ottani kiadók, hogy az elektronikus könyvárus ne adhassa szabad áron a könyveket, hanem a kiadó határozhatja meg azt. Így vége lett, minden kedvezménynek és csalogató árnak.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák