Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Pingüino

    senior tag

    "Pat Gelsinger évek óta az első vezetője az Intelnek, aki ezt a problémát átlátja, és be mer áldozni egy egész évet, hogy fel tudjanak zárkózni az AMD-re."
    Csak kérdés, hogy ennek a fontosságát a pénzéhes befektetőknek is el tudja-e magyarázni, akiknek csak az számít, hogy minden félév a lehető legnagyobb nyereséggel záruljon.
    Kíváncsi vagyok, meddig húzza vezetőként. ;]

  • Pingüino

    senior tag

    válasz Cifu #12 üzenetére

    Az eddigi cikkek viszont pont nem erről árulkodnak.
    A folyamatos leépítések és részleg eladások / kiszervezések, amik egyébként a jelenlegi helyzethez vezettek, nem egy CEO alatt történtek. Egy ideje olyan embereket ültettek oda, akik csak a pillanatnyi hasznot maximalizálták.
    Most tök jó, hogy ez megváltozott, csak kérdés, hogy ez ki(k)nek a döntése volt, és mekkora volt az egyetértés?!
    Mert így számok nélkül tök jól hangzik, hogy "elengedik 2022-t, hogy a további fejlesztések hamarabb jöhessenek, és újra versenyképesek legyenek", de ha ez a 2022 elengedése nagy mértékben megmutatkozik majd a cég pénzügyi statisztikáiban, lehet, hogy hoznak megint egy hülye döntést, és őt is lecserélik.
    Meglátjuk...
    Ugye a befektetők úgy vannak, hogy lakjon jól a kecske is, meg a káposzta is maradjon meg, csak ez többnyire nem így megy.

    [ Szerkesztve ]

  • Pingüino

    senior tag

    válasz Dare2Live #15 üzenetére

    "De a mai cikk akár pozitiv jelnek is vehető."
    Ezt nem vitatom. Ha ezt végig viszik, akkor az lehet pozitív. Csak azt nem tudjuk, hogy végig viszik-e.

  • Pingüino

    senior tag

    válasz Busterftw #41 üzenetére

    Nem az a lényeg, hogy minden évben jöjjön proci, mert egy akármilyen fingreszelt procit bármikor ki lehet sz...ni bármelyik oldalon.

    Az itt a lényeg, hogy az a proci mit hoz az elődhöz képest, továbbá, hogy milyen gondok vannak a megjelenés körül. Intel oldalon pl. kb. fél évente módosulnak az útitervek. Folyamatosan jelentenek be csúszásokat, meg törléseket. Ezek után hiába írják, hogy 2022 fix 7nm tömegtermelés, én már nem hiszem el. Eleve, a legelső, pár évvel ezelőtti útiterv szerint már most 5nm-en kellene gyártaniuk.

    Kb. ezek mutatják, hogy Intel oldalon nagyon nem látszik a jövő.
    Ehhez képest az AMD-nél problémának egyedül a gyártókapacitást lehet felróni. Magát a technológiát tekintve jó pár évre előre látszik a fejlesztési irány, és szinte biztos, hogy tartani is tudják a terveket.

    Üzletileg is jó döntéseket hoznak (lásd pl. Xilinx felvásárlás). Ami ugyan még nem garancia a sikerre, de látszik, hogy meggondoltan haladnak, és alapvetően biztosabb jövőképük van.

  • Pingüino

    senior tag

    válasz Busterftw #55 üzenetére

    "Az AMD most eljutott arra a szintre 4 ev alatt, amit az Intelt "reszelve" mar sokkal tobb eve fenntart egy sokkal elavultabb node-n."
    Pont ez a gond Intelnél, hogy évekig csak a reszelgetés ment. Már akkor is a költséghatékonyság maximalizálásával foglalkoztak, és nem volt érdemi fejlesztés. Parasztosan fogalmazva, ültek a p...ájukon, mert nem volt valódi konkurencia.
    Csak aztán az AMD - TSMC páros hirtelen nagyot lépett, Intel oldalról meg hiába emlegették sokan azt a bizonyos fiókot, amit bármikor ki lehet húzni, nem volt benne semmi. Most meg megy a kapkodás, hogy valahogy tartani tudják a lépést.
    Csak hát valószínűleg az AMD sem 1-2 év alatt dobta össze a Zen architektúrát, amíg szenvedtek a 2. helyen évekig, a háttérben biztos, hogy zajlott a fejlesztés.
    Intel is vissza tud kapaszkodni, ha nem b...ák el nagyon, de nekik sem 1-2 év lesz.
    A probléma ott kezdődik nekik, hogy az AMD viszont nem ül a seggén, csak azért, mert beérték/megelőzték az aktuális Intel generációt. Láthatóan ők a jövőben gondolkodnak, és mindent elkövetnek, hogy ne történjen meg ugyanaz fordítva.
    Na meg Intelnél az egyik legnagyobb hiba a költséghatékonyság maximalizálásán belül a leépítések voltak. Ahhoz, hogy újra versenyképes termékkel jöjjenek ki, vissza kéne szerezniük a mérnök gárdát, akik ezt képesek véghez vinni. Csak hát akiket elküldtek, azoknak egy jó része sztem semennyi pénzért nem menne vissza.

    "Ez olyan mint a friss penzugyi jelentes. Ropkodnek a tobb 100%-ok, de ha a teljes kepet nezed az Intelhez kepest akkor kb kell 10 ev amig elerik az Intelt."
    Na, ez az, amit nagyon nem bírok benned. Már bocsi, most nem akarok személyeskedni, meg szidni sem téged, nem méregből írom, csak valahogy hangsúlyozni akartam, mennyire nem értek egyet a felfogásoddal. Folyton a pénzügyekkel jössz, hogy az Intelnek ennyivel több pénze, meg annyival több bevétele van. Igen ám, csak ha néhány évig nem tudnak piacképes termékkel kijönni, akkor azok a pénzügyi jelentések igen gyorsan tudnak borulni.

    A végét nem másolom, de azért erre az olló záródás dologra reagálnék, hogy pont azalatt a cikk alatt írod, ahol arról volt szó, hogy a teljes jövő évet elengedik. Azon kívül a legnagyobb lemaradásuk nem is desktop fronton van, hanem szerver fronton. Ott meg nagyon messze vannak az olló záródástól. És ha figyelembe vesszük, hogy a szerver piachoz képest a desktop egy elhanyagolható szegmens, akkor máris látszik a probléma mélysége.

  • Pingüino

    senior tag

    válasz Busterftw #60 üzenetére

    "Tehat akkor ebben a perspektivaban az AMD-nek hatalmas taps jar, mert ezt a fingreszelgetos elavult Intelt behoztak es most lehagytak 4 ev alatt egy zsiruj cuccal, sokkal jobb node-n?"
    Figy. a processzorfejlesztés nem csak arról szól, hogy kinek van aktuálisan jobb terméke, hanem hogy ki gondolkodik előre, és tudja megtartani a pozícióját. Nem az a lényeg, hogy behozták a fingreszelt Intelt, hanem hogy miért csak fingreszelt az Intel?! Továbbá az elmúlt 1-2-3 évben azért már látható volt, hogy a Zen architektúrában van bőven potenciál, és az AMD tartani is tudja az ígért ütemterveket. Ha az Intelnél ésszerűen gondolkodott volna az akkori CEO- már rég meglépték volna azt, amit elvileg most terveznek, hogy kihagynak 1-2 generációt, és későbbre fókuszálnak, hogy ne maradjanak le, ha már elb...ták a fingreszelgetéssel. Ilyen értelemben az előrelátás miatt igen, hatalmas taps jár az AMD-nek.

    "En a penzugyekkel jovok, mert love az abbol lesz, hogy a termekeket eladod, illetve jol mutatja azt, hogy az "Intelt mar nem vesz senki" es az "AMD foldbe dongolte" hangulatban nagyon nem ez a helyzet."
    Nem is önmagában azzal van gond, hogy állandóan a pénzügyekkel jössz, hanem hogy emiatt megfeledkezel minden másról. Igen, szerver fronton az AMD elég durván földbe döngölte az Intelt, már ami a technológiát illeti. Azt meg tudni kell, hogy szerverekben nem évente cserélnek processzort. Idő, amíg a megszerzett technológiai előny az eladásokban is megmutatkozik. Ami ugyan magában hordozza, hogy ha az Intel visszaszerezné idő közben a technológiai fölényt, akkor az AMD hiába rendelkezett jobb technológiával, nem tör be a piacra. Csakhogy nagyon úgy néz ki, hogy a technológiai fölényük jó pár évig megmarad. Ez pedig már pénzügyileg is fájni fog az Intelnek. Érdemes lenne a két dolgot együtt nézni, és a kettő közötti kapcsolatot is szem előtt tartani. Ugyanis ugyanúgy, ahogy önmagában a technológiai fölény kevés, ugyanúgy önmagában a pénzügyi fölény is kevés. Csak előbbi idővel kifizetődik, utóbbi mögött meg ha nincs semmi, akkor onnan csak lefelé vezet az út.

    "Volt ido atszervezni, volt ido gyartastechnologa hibait kikuszobolni stb."
    Megint csak arról van szó, hogy az a nagy átszervezés pont hogy rossz irányba ment. Nem az a baj Intelnél, hogy jelenleg az AMD beérte/megelőzte őket, hanem hogy a jelenlegi események fényében évekig nem is fogják visszaszerezni az előnyt. A következő legalább 5 évben (de ez még nagyon visszafogott becslés), az AMD piaci részesedése emelkedni fog, méghozzá gyorsuló ütemben.

  • Pingüino

    senior tag

    válasz Dare2Live #66 üzenetére

    Jaja.
    Bevallom, én a pénzügyi adatokat nem szoktam nyomon követni, csak a technológiai változásokat figyelem. Ha ezt most így, ahogy nekem leírtad, leírnád neki is, csak annyit venne le belőle, hogy AMD market share csak 13%. Pedig a hangsúly azon van, hogy Intelnek nincs érdemi válasza, és nem is várható egy darabig. Idén sem várható semmi, a jövő évet most vallották be, hogy elengedik, tehát leghamarabb 2023-ban jönnek ki bármivel. Az meg ki tudja, mire lesz elég az akkori AMD termékekkel szemben?! Jó eséllyel nem érik be őket.

  • Pingüino

    senior tag

    válasz Busterftw #69 üzenetére

    Nem csak a PH!-n van ez leírva.
    Azt nem sikerül megértened, hogy az, hogy valaki pénzügyileg jól áll, még nem jelenti, hogy összességében is jól áll. A legfontosabb az egészben a jövőkép, és annak teljesíthetősége. Fontosabb a pénzügyeknél, és az aktuális technológiai szintnél is.

    Egyel alattam már morgyi hozott is egy nagyon jó példát. A mobil piacon valaha a Nokia volt az, ami nemrég még az Intel. Egy hatalmas cég, szinte minden jó telefon nokia volt, mondhatjuk, hogy az volt "A" telefon. Aztán most hol vannak?

    Az ő bajuk az volt, hogy nem haladtak a korral, és a trendekkel. Az Intel baja meg az, hogy félvállról vette a konkurenciát, még talonba se fejlesztettek semmit évekig, amit szükség esetén előránthatnak, és nyomás hiányában beálltak költségoptimalizálásra. Amivel nem lenne baj, ha nem vitték volna túlzásba. Innen, ahol most vannak, baromi nehéz lesz visszahozni a céget.

    Az AMD a béka segge alól hozta fel magát. Ahhoz, hogy szerverekbe, OEM termékekbe menjen a termékük, bizalom kell. Az kell, hogy az érintettek azt lássák, ha most befektetnek az AMD konfigokba, akkor 5 év múlva még mindig menni fog minden szépen. Ezért a piaci részesedés növekedése az elején igen nehezen indul meg, de figyeld meg, ez már csak gyorsabb lesz. Mire az Intel összekapar valami élhető AMD alternatívát a szerver piacra 2-3-4 év múlva, attól függ, lesznek-e újabb csúszások, addigra igencsak megszalad az AMD piaci részesedése.

  • Pingüino

    senior tag

    válasz Busterftw #73 üzenetére

    Tudod ez egy öngerjesztő folyamat. Minél több helyen van AMD proci, annál többen mondanak jót róla, és annál több helyen lesz AMD proci...
    De ezt nem csak a véleményezés részről lehet megfogni. Ugyanúgy öngerjesztő az anyagi forrásokat tekintve is. Minél több procit adnak el, annál több gyártókapacitást tudnak lefoglalni a TSMC-nél, és annál több procit fognak eladni...
    Ezért van az, hogy a piacnyerés nem lineárisan szokott menni, pláne egy olyan cégnél, ami bérgyárttat. Az eleje döcögős, de ha nem állják útjukat, akkor ez felgyorsul.
    Ha arról lenne szó, hogy tök jól állnak, de idén jön a konkurens termék, akkor nem lenne miről beszélni. Csakhogy nem jön. Szóval biztos lehetsz benne, hogy a következő 1-2-3 évben elég szépen meg fog szaladni az a részesedés. Konkrét számadatot nem akarok jósolni, de nem 2-3% növekedés várható, az tuti.

  • Pingüino

    senior tag

    válasz Busterftw #80 üzenetére

    Egyébként nem kötözködésből, hanem teljesen komolyan kérdezem, mert a pénzügyi dolgokat nem követem, csak a technológiát. Honnan jönnek ezek a "pár százalék emelkedések", meg "13% részesedés"dolgok? Mert én akárhogy keresem google-ben, sokkal nagyobb részesedéseket ír nekik minden formában.
    Itt van pl. ez: [link]
    Eszerint baromi jól állnak, de tényleg full nem értek a pénzügyi részhez. Elmagyarázhatnád, hogy ti mit néztek, ahol csak 13% körül állnak.

    A válaszodra reflektálva meg: Az általad idézett részt arra írtam, hogy ahol van AMD-s gép, és jó szolgálatot tesz, ott ajánlani fogják másoknak is. Nyilván minél több helyen van, annál több helyen lesz, tehát ha van egy jó terméked, akkor az elején nehéz részt kiharapni egy óriási konkurens elől. De minél többen vitték már a terméked, annál nagyobb a respect-je, és annál könnyebb újabb szeletet kiharapni. Tehát változatlan technológiai fölény mellett a piacnyerés nem lineárisan megy, hanem exponenciálisan. A Zen 1 megjelenésével lett egy életképes termékük. Közben az Intel elkezdett szerencsétlenkedni. De akkor ez csak gyak kimutathatatlan növekedésre volt elég. Most meg ott tartunk, hogy tényleg nem értek a pénzügyi részhez, de ami grafikonokat én látok, ott baromira nem pár százalékkal növekednek egy év alatt.

    Az meg, hogy valaki már a Zen1-nél olyanokat írt, hogy "kettéhugyozza...", meg "senki nem vesz már...", stb, azon csak te akadsz fenn. Viszont a te elvakultságod is ugyanúgy látszik a másik irányban.

  • Pingüino

    senior tag

    válasz pilóta #81 üzenetére

    Szigorúan nem a mi, hanem a cég szemszögéből nézve nincs semmi baj az áremeléssel, mert így is eladnak mindent, ami kijön a gyárból. Plusz így több bevételük van belőle. Ez részükről nem hiba, hanem ésszerű keretek között maradva nagyon is okos döntés.

    Csak két dolgot nem szabad elkövetniük, ami tényleg hiba lenne.
    1.: A saját remek éveiken, és az Intel bugdácsolásán felbuzdulva visszavenni a fejlesztés tempójából. Pénzt spórolhatnának azzal, ha nem fejlesztenek olyan ütemben, de ha az Intel meg visszakapaszkodik, akkor besz...pták.
    2.: Kivenni a nyereséget a cégből. Most a lehető legtöbb pénzt vissza kell forgatni kutatás/fejlesztésbe, na meg gyártókapacitás igénylésbe, és menetelni tovább a megkezdett úton, mert jó az irány, jó a sebesség, de azért odébb még a vége.

    Ha mindkét cég úgy folytatja, ahogy az elmúlt 3-4 évben csináták, akkor további 3-4 év múlva már nagyon jó lesz az AMD-nek is, és ki is vehetnek a cégből jó sok pénzt, meg addigra talán visszajön annyira az Intel, hogy technológiai verseny, így árverseny is legyen, ami nekünk is jó lesz.

    (Na meg remélhetőleg addigra híre hamva srm marad a covid-nak sem)

  • Pingüino

    senior tag

    válasz Busterftw #80 üzenetére

    Vagy itt van pl. ez is: [link]
    Csak hogy ne mondd, hogy csak egy helyről linkeltem, és mondjuk nem relevánsak.

    [ Szerkesztve ]

  • Pingüino

    senior tag

    válasz Dare2Live #97 üzenetére

    Ráadásul ez sem teljesen egyértelmű, mert nem mindegy, hogy milyen játékkal, és milyen felbontáson játszol. Sok esetben hibahatáron van a különbség, de van, ahol azért kijön.

  • Pingüino

    senior tag

    válasz vicze #112 üzenetére

    Fiúk, valaki igazítsa már meg a bakelitet, mert szegénynél megakadt. :))

  • Pingüino

    senior tag

    válasz Ribi #121 üzenetére

    Max. szerver vonalon. A teljes termékpalettájukat kizárt, hogy kiszervezik. Ahhoz túl nagy gyártókapacitást kellene igényelniük.

  • Pingüino

    senior tag

    válasz dokanin #125 üzenetére

    Meglepődnél, mennyi szerver fut már most is ARM-en.
    De ez egyébként sokmindentől függ. Ugye ami x86-on lévő utasításkészlet hiányzik az ARM-ekből, annak a 99%-át le lehet emulálni, csak nyilván sokkal rosszabb hatékonysággal.
    Innentől az is számít, hogy egy adott szerveren milyen utasításkészleteket használnak, meg attól is, hogy az ARM prociknak mekkora a nyers teljesítménye az x86-okkal szemben.
    Sok helyen simán élhető alternatíva.

  • Pingüino

    senior tag

    válasz huskydog17 #134 üzenetére

    A szerver vonal sajnos lassan változik. De szerencsére azért ott is látszik a fölfelé ívelő görbe.

Új hozzászólás Aktív témák