Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • viraga

    tag

    Ó jajj. Túl sok érdemi infó nem derült ki sem szegény szkennerről, sem az otthoni szkennelésről.

    "White LED, IR LED fényforrásokat használ. Az előbbi a jobb színhűség elérését szolgálja, a másik pedig a negatív filmek szkenneléséhez szükséges." - nem, infraled nem szükséges a negatív filmek szkenneléséhez, csak opcionális és jó ha van. A por és karc eltávolító hardveres eljárás során kell az infra színes negatív filmek és bizonyos fekete-fehér negatívok esetében. Ha be van kapcsolva, a készülék kétszer szkenneli be a negatívot, először a fehér fénnyel átvilágítva, utána az infrával. Az infrás átvilágítással kap egy portérképet amit levon a képből, rengeteg retusálástól megkímélve az embert. A szkennelési idő a duplájára nő, mert 2x kell végigmennie, és nem is 100% az eredmény, hiába hardveres. Azért ezzel együtt is megéri használni. Nem átlátszó anyagoknál (papírkép) egyáltalán nem használható.

    "Az egyes használati módok közül mi csak az Automata és az Otthoni opciókban mélyedtünk el kicsit." - sajnos ez olyan, mint amikor megveszik a tükörreflexes gépet kitobival és full automatán kattogtatnak, de a béna képeket meg kell dicsérnie a rokonoknak mert drága volt a fényképezőgép. A gép képességéről így igen keveset tudunk meg.

    [ Szerkesztve ]

  • viraga

    tag

    válasz Jim Tonic #18 üzenetére

    Ez a szkenner azért kerül ilyen "sokba", mert: egyre kevesebb embert érdekel a szkennelés, mert eleve minden digitálisan születik. Szkennerek között az ilyen komolyabb tudásúakból még kevesebbet adnak el, de megtervezni, legyártatni ezt is le kell, ami darabra levetítve megnyomja az árat. A szkennerhez mellékelnek egyébként fizetős programot / programokat, ha kéred ha nem. Ja, és 27% az ÁFA. Sajnos nem ez a szkenner drága hanem mi vagyunk csórók, vagy rosszul gondolkodunk...

    Egyébként ha már mindenképp a paraméterekre vagy kíváncsi: ennek a szkennernek a tetejébe is van építve egy fényforrás a negatív és dia miatt, nem csak alulra mint egy olcsóbb szkennernél. Van benne infraled az ICE miatt. A CCD érzékelője jobb minőségű, a léptetőmotorja finomabb mozgásra képes, a mechanikája sokkal komolyabb (szintén a negatív szkennelés miatt), a lámpája szélesebb hullámhossz-tartományban világít, szemben egy olcsó szkennerrel. A többi már sajnos marketing. Ha erre 19200 dpi interpolált felbontást adnak meg, egy noname szkennerre meg 1000000 dpi-t, akkor utóbbi a jobb? Sajnos az optikai felbontással is ez a helyzet a síkágyas szkennereknél. Hiába tudja az érzékelő a 6400 dpi effektív felbontást - és ezzel nem is hazudik az epson - ha az egész rendszer effektív felbontása töredéke lesz ennek. Ugyan az, mint ha egy 30 megapixeles tükörreflexes fényképezőt egy 10000 Ft-os gagyi objektívvel használsz. Utóbbinál tudod cserélni a "lencsét", a szkennernél viszont nem tudsz beavatkozni, olyan amilyen. A gyártók eleve alig adnak meg érdemi paramétereket, illetve amit megadnak, annak sem közvetlenül van hatása a képminőségre. Hogy mire képes egy ilyen szkenner, azt csak teszttel lehet kideríteni. Erre én a következő oldalt tudom javasolni:

    [link]

    Itt tesztábrával mérik ki a szkennerek effektív felbontását. A síkágyas szkennereknél kb. 2000-2500 ppi a csúcs effektív felbontás, amivel egy 24x36 mm-es filmkocka méretről 6-8 megapixel információt tudsz kinyerni. A cikkben szereplő V600-as szkennernél ez az érték 1560 ppi lett, és síkágyas szkennerek között még ez is elég jónak számít! Ez átszámolva azt jelenti, hogy egy negatívról 3-4 megapixeles fényképet tudsz kicsiholni, ami manapság már viccesen alacsonynak számít. Jó esetben a legjobb effektív felbontását nem csak a max felbontást beállítva produkálja a szkenner, hanem alacsonyabb értéknél is. Tehát pl. a V600-zal nem kell 9600 dpi-n szkennelni ahhoz, hogy az effektív 1500 dpi-t elérjük, hanem elég 3200 dpi is, ami sokkal gyorsabb beolvasást tesz lehetővé. Ha 3200 dpi fölött szkennelsz, az olyan, mint ha digitálisan interpolálnál, viszont a szkennelési idő baromira megnő, a fájlok pedig gigantikusak lesznek. 1500 ppi vs. Epson által megadott 6400 ppi... Ennyit a paraméterekről. Azért gáz ez, mert egy jól sikerült negatív információtartalma simán 10-szerese ennek az értéknek, főleg fekete-fehér esetében.

    Papírkép szkennelésre bármelyik márkás mai szkenner bőven alkalmas tapasztalataim szerint. Canon, Epson, HP: tökmindegy. Papírképnél max. 600 dpi-nek van értelme, és ezt már minden normális szkenner teljesíti. A drágább gyorsabban fog beolvasni, komolyabb tudású a szoftvere, de ha kicsit is ért a képfeldolgozáshoz a használó, akkor papírképről a cikkben szereplő V600-zal pont olyan jó scant fog produkálni, mint a legolcsóbb akármilyen másikkal.

    szerk: beelőztek, bocsi.

    [ Szerkesztve ]

  • viraga

    tag

    válasz vape1 #21 üzenetére

    Mit gondolsz a negatív és dia digitális fényképezőgéppel történő fotózásáról, amit Gertev is említett alább? Sok oldalt megnéztem a témában, és úgy látom, nagy felbontású fényképező (20+ MP) és jó objektív (lehetőleg dedikált makró) esetében a valódi filmszkennereket eléri, vagy akár meghaladja az eredmény. Ezért én most a síkágyassal való p*cs*lést megunva ebbe az irányba mennék. Persze ekkor az utómunka sokkal több, viszont a "beolvasás" sokkal gyorsabb. A dedikált filmszkennerekkel az a baj, hogy használtan sem kapsz. Jó ideje nézegetve az interneten az az érzésem, hogy ez a "veszek egyet használtan, beolvasom amit kell, aztán eladom ugyanannyiért" játék nem működik már, mert egyszerűen nincs eladó... Ha akad is nagy ritkán, az is elég kockázatos, mert olyan régi masinák már ezek: mi van, ha épp nálad krepál be? Akkor se alkatrész, se szerviz aki megjavítaná... Nem beszélve a scsi és driver szívásokról...

  • viraga

    tag

    válasz Ed_007 #36 üzenetére

    Jó felvetés. Szerintem ennek főleg a szkennerekben alkalmazott érzékelők alacsony fényérzékenysége, és a síkágyas szkennerek optikai szempontból vett egyszerűsége az oka. A síkágyas szkenner combos fényerővel megvilágítja a fotót közvetlen közelről, és a visszavert fényt tapogatja le. Mint ha soronként fényképeznél egy digitális fényképezővel. Dia vagy negatív szkennelésnél egy másik fényforrás (ami komolyabb szkennerekben szintén igen erős fényű) átvilágítja a képet, szintén közvetlen közelről. Ilyen közelről kell ezeknek az érzékelőknek az arcába világítani, hogy működjenek. CCD érzékelős szkennernél vmi "gagyi" lencse és tükör vetíti a képet az érzékelőre, CIS szkennereknél még egyszerűbb a megoldás. Ez még önmagában persze nem válasz, okoskodok tovább.

    A már említett előhívott negatív film digitális fényképezővel történő lefényképezésénél egy tartóba helyezik a filmet vagy diát, ami lehetőleg síkra feszíti, és ezt a tartót jól meghatározott távolságra helyezik a fényképezőtől. A géppel átellenes oldalról vakuval, vagy egy nagy fényerejű lámpával átvilágítják a filmet vagy diát. A fényt egy rendes fényképezőgép-objektív vetíti a képérzékelőre, utóbbi egyszerűség kedvéért legyen 24x36 mm (full frame), tehát töredéke a szkenner által letapogatni kívánt méretnek (mondjuk A4). A vaku baromi nagy fényt ad, egy villanás erejéig. Az objektív több lencséből áll, mérete sokszorosa annak, ami egy szkennerben előfordul, ennek megfelelően a képességei is sokkal jobbak: fényerő, élesség, stb. Ha az igazán alkalmas makró-objektíveket megnézed, azoknak az ára többszöröse az itt tesztelt szkenner árának. És az még csak egy objektív. Aztán ott a fényképezőben a képérzékelő, aminek az egész tartalmát ki lehet olvasni mondjuk 1/100 mp alatt, mert sokkal komolyabb szerkezet, mint ami egy szkennerben van, lásd egy tükörreflexes gép ára vs. szkennerek ára. A 24x36-os érzékelőn összpontosul a vakuvillanás jelentős része (hála a jó objektívnek), és azonnal kiolvasható. Szóval az átvilágítós módszernek ezek a technikai feltételei. Ha az érzékelő oldalon le akarod cserélni a fényképezőt egy szkennerre, akkor vmi brutál lámpára és nagyon komoly vetítőlencsére lenne szükség. (Ráadásul minél nagyobb felületre akarsz vetíteni, annál komolyabb objektív kell...) Mire a szkenner olvasója végigvánszorogna a vetített képen, leolvadna az egész installáció az óriási fényben. (Folyamatosan kellene világítani szemben a fényképezővel, ahol egy vaku is működhet, mert gyors a beolvasás) Másrészt: min jönne létre a kép? A szkenner üvege helyére kellene egy mattüveg vagy vékony papír, amire kirajzolódna a vetített kép, ezt tudná beolvasni a szkenner. Ebben az esetben viszont ez is lecsökkentené az elérhető felbontást, pontosabban ennek a textúrája határozná meg a felbontást, nem az érzékelő. Enélkül a "vászon" nélkül nem tudom, hogy működhetne-e egy szkenner, tudná-e érzékelni a széttartó vetített fénysugarakat?

    A szkenner egy gagyi fényképező, ami csak közelre tud fényképezni és nagyon lassan. Ha a felvetett módon szeretnéd használni, akkor annyi drága kiegészítő kellene hozzá, hogy többszörösébe kerülne, és vszínű akkor sem érné el egy fényképezőgépes rendszer teljesítményét. A dedikált filmszkennerek pl. pont az optikai felépítésükben sokkal jobbak, mint a síkágyasok, tudnak pl. fókuszálni is.

    Remélem megcáfol vagy megerősít valaki.

    [ Szerkesztve ]

  • viraga

    tag

    válasz hali13 #42 üzenetére

    Szia!

    Én azt találtam, hogy az eszközöd 2005-ben jelent meg, és az Epson oldalán windows 7-hez való a legfrissebb driver hozzá. Sajnos az ilyen régi cuccoknál még jó esetben is csak az alapfunkciókat támogató drivert / szoftvert készítenek el újabb oprendszerek alá, és annak is örülni kell, hogy ennyi legalább működik. Én is belefutottam már hasonlóba. Két lehetőség van: vagy régebbi windows alól próbálod, vagy megnézed a Vuescan programmal, ami úgy látom támogatja:

    [link]

Új hozzászólás Aktív témák