Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • hallador

    addikt

    Nagyon jó lett a cikk, köszi. Szépen le van írva az LVM, én is gondolkodtam Btrfs, vagy ZFS-el hasonlóban.

    (#11) eclipse19

    Lehet, hogy érdemes lett volna mindjárt az elején, (netán a címben) tisztázni jó előre, hogy
    LINUX-ról van szó.
    Így ugyanis a számítógép használók nagyobb részét nem érinti a dolog.

    Szerintem, ha valaki Windows-t használ, és képes használni az diskmgmt.msc-t az talán tudja, hogy LVM pot nincs Windows-ban, aki meg a diskmgmt.msc-t sem ismeri annak miért kellene bármilyen diskekről, volume-okról vagy bármilyen logikai diskkezelésről beszélni, hiszen az Windows alatt sem tudja mi az a Spanned volumes, dinamyc disk és barátai annak ez sem fog semmit mondani. Szerintem. Teljesen mindegy, hogy Linux, Solaris, AIX vagy Windows, az alapon kisebb meg van ahol más eltérésekkel hasonlóak, aki technológiai analfabéta tök mindegy milyen oprendszert adsz a kezébe...

    (#13) joghurt

    +1

    És igen, megvan a maga bája annak, hogy valaki ennyit szórakozik parancssorból, de számomra már elérkezett a XXI. század, és nem ördögtől való egy GUI-s programot használni ezekre a feladatokra. Akár Linux alatt is.

    Még jogos is lehet, csak éppen az LVM-et, a ZFS-t a BTRFS-t éppen command line-ból sokkal egyszerűbb kezelni, mint GUI-ból. Legalább megtudod mi történik, mikor ezeket csinálod, mert a rákkattintok a gombra, aztán vagy megcsinálja vagy nem, de legalább nem is érted működését, mert vagy nem érdekel, vagy csak lusta vagy, vagy nincs semmilyen ambíciód megtanulni, csak kattintottam, aztán majd lesz valami. Ok, hogy szeretnél GUI-t használni, de nem úgy ahogy az egér huszárok szokták, hanem úgy, hogy Windows alatt is kidebbugolod egy windbg-vel, ha a Windows kernel dumpot dobott, amikor mondjuk a Disked miatt kékhalált dobott a géped. Ja hogy a userek 99 %-lékának fingja nincs a kernel dumpról meg a a többiről... Nekik aztén tök felesleges bármilyen GUI a programjaikhoz...
    Na nekik tök mindegy melyik században érzik magukat... Szerintem.

    (#15) eclipse19

    Annak aki már látott ilyet Linux alatt és tudja, hogy Windowson nem így van, annak lehet hogy egyértelmű.

    Miért az látott Windows command line-t? Vagy bármilyet, hát neki aztán tök mindegy, nem? Ez nem lehet kifogás, mert ez csak egy kifogás, amivel sehova nem jutunk előbbre.

    Aki viszont még sehol nem látott ilyet, mert annyira nem ért hozzá, viszont a probléma neki is aktuális

    Őőőőőőő ha életében nem látott ilyet milyen aktuális problémája lehet vele?

    (ezért esetleg szeretné megtanulni), az simán elkezdheti keresni a Windowsban is, hogy akkor hol/hogy kellene ezt megvalósítani.

    Ne vicceljét már az első találat a google-ben. Te komolyan gondolod úgy hogy nem neveted el magad közben, hogy az aki nem képes google-ben rákeresni egy szóra az bármilyen operációs rendszernek a disk kezelő eljárásait meg tudja tanulni? Komolyan gondoltad? ;] :(

    Ne fél cikk elolvasása után derüljön már ki, hogy hoppá, nekem nem is ilyen oprendszerem van...

    :D

    Szóval jobb lenne jelezni valahol, hogy ez itt a LINUX téma vagy mi.

    Még egy jó tanács neked, meg akik így gondolkodnak kicsit egysíkúan, tanulni nem úgy kell főleg informatikát, hogy elolvastam egy cikket, aztán ha nem megy valami, akkor aztán.... Hanem ha téged nem érdekel az informatikai technológiák története, legyen az az LVM, ZFS, NTFS, SUN, DEC, és a többi és a hozzá tartozó technológiák sokrétűsége, akkor nem Te soha nem leszel jó informatikus, csak betanított munkás.

    Ez a cikk nagyon jó, de mit sem ér anélkül, ha nem ismered hozzá a hardvert, a diskek működését a hozzá tartozó micró nyelvek legalább funkcióit, mert akkor ez annyit jelent, hogy téged ez az egész nem érdekel igazából csak menjen.

    Ami nem baj, de ez az a pont ami elválasztja az IT üzemeltetőt a mérnöktől. Ameddig a mérnök azt is tudja, hogy mi miért van és miért úgy van, addig az üzemeltető gombokat nyomkod, és ismeri az ipconfig esetleg az nslookup, tracert parancsokat, de a tracerute-ról vagy ip parancsokról nem hallott soha....

    Hát szerintem, meg, ha valakinek aki ezzel foglalkozik ki kell írni, hogy ez *nix alapú rendszer annak Windows-t sem kell tanulnia, mert pont annyira ért ahhoz is.

    Szerintem.

    [ Szerkesztve ]

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • hallador

    addikt

    válasz joghurt #26 üzenetére

    Várj már én ezt írtam:

    ha a Windows kernel dumpot dobott, amikor mondjuk a Disked miatt kékhalált dobott a géped.

    Ezt meg Te:

    Windows alatt lemezek és partíciók konfigurálásánál nekem még sosem jött kékhalál. Lehet, hogy rosszul csinálok valamit. :U

    Állított valaki olyat, hogy konfigurálás közben történt ez?

    A Linux egyelőre így működik, szerencsére, mert ezzel látod mi történik a GUI-n meg nem látod.

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • hallador

    addikt

    Szerintem az LVM, az nem otthoni, hogyan fűzzük össze a home hdd-imet dologról szól, hanem arról, hogy eleve az LVM, ZFS az nem egy vagy kettő ilyen olyan merevlemez összefűzéséről szól, hanem arról, hogy egy oprendszer alatt, hogyan lehet a volume-okat, vagy a pool-okat kényelmesen kezelni.
    Feltételezzük, hogy RAID 5/6 tömböt használunk, vagy ZFS Raid 1/2/3-at. Ez alap egy ilyen rendszernél, mint ahogy Windows server-t sem egy home hdd-re szokás telepíteni, hanem egy legalább raid1 tömbre, ha azon mondjuk egy REFS fut, akkor pedig Raid5/6 mert ez egy alap.
    Lehet itt reszelni a semmit csak minek?

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • hallador

    addikt

    válasz Slack #49 üzenetére

    Mondjuk a notebookomra minek kellene LVM, mikor maga az oprendszer már évek óta támogatja a Titkosítást?

    Laptopon futottam bele, hogy betelt a / fájlrendszer. Alulméreteztem. Ha LVM -et használsz, akkor hagyhatsz helyet szabadon a VG -ben és azt a fájlrendszert növeled meg, aminek tényleg kell a hely. Tehát sokkal rugalmasabb és kevésbé pazarló.

    Aztán ki az aki olyan szerencsésen particionál Linux alatt egy laptopot, hogy a disk valamennyi részét kihagyja? Mert annak mi az értelme? Ha SSD van benne és a 15 - 20 %-át nem particionálja, akkor értem, de egy disken minek is? Nem értem a logikát, azon felül, hogy lassítod a diskedet, mi a fenének ez?

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • hallador

    addikt

    válasz Frawly #68 üzenetére

    Ezt nem értem. Hogyan függ össze az LVM, a titkosítás, meg hogy az OS mit támogat?

    Hát hogy? Ha visszaolvasol, akkor megtudod, hogy akik ezt felvetették, azoknak hogy függ ez össze. Én válaszoltam, hogy szerintem hogy van, az összefüggéseket ne tőlem kérdezd meg.

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

Új hozzászólás Aktív témák