Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • tkazmer

    addikt

    válasz dajkopali #10 üzenetére

    hmm, ez nem egészen a könyv szerinti érték lesz, az a book value.
    viszont a cikkben ez szerepel: "Ha a cégértéket számoljuk (piaci érték + készpénzállomány + tartozások), ", az EV definíciója szerint meg "market cap plus debt, minority interest and preferred shares, minus total cash and cash equivalents." lenne a helyes, tehát a kp állomány levonódik.

    úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

  • Doom

    aktív tag

    válasz dajkopali #10 üzenetére

    Na most utánanéztem pontosabban. Valószínűleg az kavart be, hogy az én fejemben a magyar törvény maradt meg, ez meg valami piaci mérőszám lehet. A link szerint jól írtad, bár ezzel a számítással még nem találkoztam.
    Magyar számviteli értelemben az üzleti vagy cégérték (egyszerűsítve) azt jelenti, mennyivel többet fizetsz a cégért a piaci értéken felül (ez angolul inkább goodwill). A link szerint pedig kb. a tőke és kötelezettségek piaci értéke csökkentve a likvid eszközökkel, korrigálva más céges részesedésekkel. Nem tudom, mi szerepelt az eredeti szövegben, de a lényege úgy látom az, hogy mennyiért vihetik a céget ezen mutatószám alapján.
    Azt nem értem csak, hogy ha az összes adósságot beszámítják, akkor miért nem veszi számba az illikvid eszközöket is. Talán egyfajta rossz forgatókönyvet feltételez, hogy nem tudja eladni őket (vagy nem veszi át), az adósságot meg ugye akkor is törleszteni kell.

  • pzstm

    titán

    válasz dajkopali #10 üzenetére

    üzleti vagy cégérték az goodwill lenne, ami a hazánkban lassan leköszönő számvitelben használatos. Piaci érték sem igazán lehet, mivel az Market Value. Enterprise Value-t elsősorban a hasonló iparágban (vagy elég közeli iparágban) tevékenykedő cégeknél szokták használni. Ez egy olyan mutatószám, aminek jelenleg nincs pontos/tökéletes magyar megfelelője. Azt viszont nem árt megjegyezni, hogy odakint már IAS-19 és IFRS rendszert is használnak számvitelre, ami teljesen eltér a magyartól....
    Pontos defíníció pedig így hangzik EV-re:
    Enterprise Value:
    A measure of a company's value, often used as an alternative to straightforward market capitalization. Enterprise value is calculated as market cap plus debt, minority interest and preferred shares, minus total cash and cash equivalents.

    iPhone 15 Pro Max 256GB Black |Macbook Air M1|Xbox Series X|Írhatsz nyugodtan, de x64 alatt nem barátkozom :)| I'm not special...I'm just limited edition!

Új hozzászólás Aktív témák