Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz athos02 #30 üzenetére

    Átolvasva egy rakat fórumot és egyébb leírás nekem ez még nagyobb katyvasz lett mint volt

    :D Tudom, miről beszélsz, ugyanígy voltam anno én is, csak kevesebb használható leírás volt.

    Semmilyen különleges beállításra nincs szükséged. Az AHCI ezer éve alap, nem hiszem, hogy ezzel gond lehet, ettől az ellenőrző parancsokat lefuttathatod terminalból.
    Ext4 filerendszer az általános Linuxnál, de van még jó pár, ami használható, de maradj ennél. A noatime opció sem sokat számít, mert nem rakja oda a fájlműveletekhez a naplóbejegyzéseket, de ma már tudjuk, hogy az SSD-nek nem számít, mennyit ír rá maga a rendszer, úgyis túléli lecseréléséig. Ugyanez igaz a FF limit-re is, más kérdés, hogy ha RAM-ba megy a FF cache, az jóval gyorsabb. 3GB viszont nem annyira sok, így kell swap, de érdemes beállítanod a swapiness értéket a leírás szerint, ha csak nem rakod be másodmeghajtónak a HDD-t.

    Viszont a rc.local-t nem ajánlot illetve nem vágom a cornjob részét hogy most melyik kell heti napi vagy mi?
    Továbbá az auto Trim sem teljesen tiszta ezt kapcsolja a discard bejegyzés a fstab-ban?

    Ha megcsinálod az ellenőrzéseket és a heti fstrim benne van a cron-ba, akkor szintén semmit nem kell csinálnod, tökéletesen elég home user használathoz.

    Ha akarod használni mégis az online TRIM-et, akkor rakd be a leírt módon a discard opciót.

    Ha valami nem tiszta az FSTAB szerkesztésével rakd be ide és megnézzük. Vagy bármi más kérdésed lenne.

    A lényeg, hogy a mai disztrókkal és SSD-kkel semmi gond nem lehet akkor sem, ha csak berakod, telepítesz és használod. (a 16.04 alap is mai disztrónak számít) :D

    Már rég nem nézegetem az FSTAB-ot, most így néz ki nálam:

    # <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
    # / was on /dev/sda1 during installation
    UUID=c8ca46ea-d733-49e1-bf58-a585fc2c9da0 / ext4 discard,noatime,errors=remount-ro 0 1
    # swap was on /dev/sdb5 during installation
    #UUID=23475105-6136-4cbc-b485-2c360f351549 none swap sw 0 0

    UUID=929741bd-5267-468e-bac2-673258cf3a99 /media/ubyegon/TORRENTEK ext4 noatime,nosuid,nodev,nofail 0 0
    UUID=0b26641b-8d0d-4432-8595-9f2d49145952 /media/ubyegon/Data ext4 noatime,nosuid,nodev,nofail 0 0
    UUID=7f085f34-6825-48f7-8bc2-ba75aba3df95 /media/ubyegon/XCX ext4 noatime,nosuid,nodev,nofail 0 0
    UUID=3121cd85-e143-44d4-adab-c73024f87840 /media/ubyegon/TT ext4 noatime,nosuid,nodev,nofail 0 0

    #tmpfs to .cache
    tmpfs /home/ubyegon/.cache tmpfs noatime,nodev,nosuid,size=800M 0 0

    # Modification for SSD
    #tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
    #tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime,mode=0755 0 0
    #tmpfs /var/spool tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
    tmpfs /var/tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0

    Ha valamelyik sor érdekel, kérdezz rá nyugodtan. :)

    ******************************************************

    A Tara-val milyen gondjaid vannak/voltak amúgy? Nekem is fenn van, de nem volt még vele sok problémám, bár napi szinten 18.3-at nyúzom. ;]

    [ Szerkesztve ]

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz athos02 #32 üzenetére

    van jó pár dolog amit felraktam az alaprendszeren felűl azt mégsem használom azt csak a nyűglődés megy hogy leszedegessem talán inkább egy szűz rendszer

    Ha sok dolgot felraktál akár kíváncsiságból és nem halsz bele, ha pár dolgot újra be kell állítanod, érdemesebb (és gyorsabb is) SSD-re egy tök új rendszert feltenni. Ha viszont egy az egyben át akarod rakni a rendszert, talán a legfelhasználóbarátabb a 19-ben már alapból rendszer részeként fenn lévő Timeshift használata.
    (én SSD-re mindig új rendszert rakok)

    Az online TRIM-nek milyen szerepe van?

    Csak annyi, hogy a discard a felszabadult blokkokra gyakorlatilag azonnal kiadja a TRIM parancsot a vezérlő, az időzített TRIM-ről pedig a napi/heti/havi rendszerességgel lefutó fstrim gondoskodik. (a heti alapból benne van a 18.3-ban is)
    Az sem gond, ha mindkettő be van állítva, nem hiszem, hogy a mai rendszereknél/SSD-knél home user tapasztalna bármi különbséget amúgy.

    IO schedulernél a noop jobb SSD-nek, mint a deadline, de ezt sem gondolnám, hogy észrevehető napi használat mellett. (HDD-nél erősen javallot figyelni, nehogy az is noop-on legyen)

    Sokat szerintem nem tudtam pluszban segíteni a rengeteg leíráshoz képest, inkább az volt a célom, hogy megnyugtassalak, max az említett pár lépést megtéve is tökéletesen fog működni Linuxon az SSD-d! :)

  • Tutu7030

    veterán

    válasz athos02 #34 üzenetére

    Ez nem lehet kérdéses! Kell a külön /home. Csak arra figyelj, hogy elegendő méretet adj a a / (rootnak).

    LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz athos02 #34 üzenetére

    Én ebben az esetben feleslegesnek tartom a /home-ot, mert van külön HDD, amire lehet csinálni a letöltő/tároló mappákat/particiókat.

    Akkor lenne lényeges, ha újra akarnád telepíteni ugyanazt a rendszert és a már meglévő /home-ot felcsatolva ugyanazon beállításaid meglennének ezzel.

    Én még soha egyik disztrón sem csináltam /home-ot az 5 év alatt épp a fentiek miatt.

    (#31) -ben láthatod a HDD-re FSATB-ban csatolt DATA és többi particiókat.

    Sokan azonban esküsznek a /home-ra, mint imént Tutu7030 kolléga is írta! :D Mindkettő teljesen jó, kinek mi kényelmesebb, azt választja.

    Kell a külön /home. - Ez így nem valós, mert kelleni nem kell! :N

    [ Szerkesztve ]

  • Tutu7030

    veterán

    válasz athos02 #37 üzenetére

    Nálam így van elosztva a 250-es ssd.

    (#36) ubyegon2
    Én szeretem, ha külön van, kicsit egyszerűbb az újratelepítés.

    [ Szerkesztve ]

    LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz athos02 #40 üzenetére

    Ha 18.3 amit telepítettél, abban van heti fstrim ütemező, teljesen jó így ez az FSTAB.

    A /home-ot akár finomíthatnád is ez alapján, de sok értelme nincs, akár a /home-nak. :D

Új hozzászólás Aktív témák