Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz Hieronymus #17 üzenetére

    Tovább van egy olyan "előnye is", hogy ha valamiért "nem tetszel" majd a rendszer számára, akkor könnyen megfosztanak minden vagyonodtól. Pl. Ha valaki hitelválságba kerül majd azt sem csinálhatja, hogy a maradék pénzét zsákba teszi és új éltet kezd egy nem kiadató országban. Mint ahogy ezt még meg tudták csinálni egyesek, a legutóbbi CHF alapú hitelekből kimenekülve.
    Tehát nem is kell arra gondolni feltétlen, hogy bűnöző legyél, stróman vagy pénzmosoda....

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz dabadab #26 üzenetére

    Nem tőled vártam volna, hogy ne gondold végig, hogy ami most bevezetésre kerül, az később kiteljesedik. Ami most 3000EUR limit, az később a papír kivezetésével majd kötelező lesz. Idő kérdése és majd csak elektronikus EUR meg számlapénz lesz, esetleg kripto. (Legalább is erre terelik a témát....) Esetleg ez utóbbival túlélhető majd egy magáncsőd, valahol a világ végén. Viszont arra sincs garancia, hogy kik és milyen szinten fogják regulázni a kripto piacot és lesz-e erre majd mód. Viszont válság mindig fog majd jönni, mindig lesznek majd olyan "nem akartam" befektetők, pénzügyi szolgáltatók, akik majd beütik a krachot, illetve talán egy értelmesebb "közgés" el is tudja magyarázni, hogy úgy is ciklikusan jön 1-1 válság, ami a szerencsétlenebb vagy kevésbé óvatos fajtákat magával rántja majd.
    Mindig is agymosós terelésnek tartottam azokat az érveket a digitális pénz/számla pénz/kártyás vásárlás mellett, amik itt is felsorolásra kerültek.
    Semmi másra nem jó, csak arra, hogy akiknek már hatalom van a kezében (gazdasági/politikai) azok tovább növeljék azt.
    Svédországban megtapasztaltam ezt. Mindenki agymosottan tolta a "black money"-t a készpénzre, a kártya meg a király és a szent. Közben megy napi szinten az 1-3% jutalék a kártyás vásárlás után a bankoknak. A kártyás vásárlás felületessé teszi a magán büdzsé kontrollját (kevésbé nézik a végösszeget a POS terminálnál, csak fizetnek. A Cégeknek is azzal reklámozzák a POS terminál kihelyezését, hogy felmérések szerint 10%-kal növeli az eladást. Magyarul kártyával többet költünk, mint amennyire szükségünk lenne. ha átlagot veszünk persze.)
    Nem mondom jól csinálják a bankok. Kifejezetten ügyesek. Lehet meg is érdemeljük, hogy lehúzzanak minket... :DD
    Kb. 4400mrd forint volt tavaly az állam ÁFA bevétele, ha jól emlékszem az adatokra.
    Ebből kábé kiszámolható, hogy mekkora összeget költöttek el a magyarok a kereskedelemben. Abból pedig kikalkulálható, hogy miért éri meg a bankoknak erőltetni a kártyás fizetést. Biztos elég jó kis szám jön ki akkor is, ha csak 1% jutalékot számolnánk az összesre. Hiszen az eladó tejeli a jutalékot a kártyás vásárlás után... EZ money. ;]

    [ Szerkesztve ]

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz Aprósólyom #29 üzenetére

    Csak megtaláltam a forrást végre, bár nem azt a cikket, amit kerestem, hanem a ksh oldalán... nem emlékeztem hibátlanul az értékre.
    STADAT – 3.7.3. A központi költségvetés bevételei és egyenlege (ksh.hu)
    2020-ban az általános forgalmi adókból ~4700mrd forintos bevétele volt az országnak.
    Ha bankosként sikerülne elérnem a pénzek kizárólag számlapénz használatát és ha 1% jutalékkal számolok a kereskedelmi költések után, akkor az 188mrd HUF-t jelentene a bankoknak. (Igaz a jutalék mértéke sok mindenen múlik. A nagy cégeknél ez 0,4% és 0,6% közötti lehet ha jól hihetek az OTP oldalának. De a kis árbevételű cégeknél viszont legalább 1,2% vagy több.) Én támogatom a virtuális pénz bevezetését csak vegyenek be a bizniszbe. ;]

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz dabadab #30 üzenetére

    Nem írtam bűncselekményről. Aki magáncsőd elől menekül el, az nem bűnelkövető.
    Ne felejtsük el, hogy nem a készpénz teszi az embert bűnelkövetővé. A készpénz gyalázása a számla és elektronikus pénzekkel szemben megtévesztő. Lehet hatalmas költséget jelent, de kétlem, hogy számottevő az az érték mind gazdaságilag, mind környezetterhelés szempontjából.
    Én legalább is nem találom jó ötletnek, hogy idővel majd elvegyék a lehetőségét az emberektől, hogy tarthasson készpénz.
    Igaz lehetnek majd alternatívák, mondjuk tarthat befektetési aranyat.... :) Lehet túlaggódom a dolgot, nem tudom. Nekem egyelőre nem szimpi. Annak ellenére mondom, hogy ma már én is többet használom a kártyám mint a készpénzt. De legalább kp. is van mindig nálam.

    Jevons paradox

Új hozzászólás Aktív témák