Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Feketelaszlo

    senior tag

    Jelentkezem olyan kertesből ahol állandóan vita van arról, hogy mennyit kell vele foglalatoskodni, én ugyanis nem szeretek. Mármint a kertet szeretem, csak vele foglalkozni nem olyan mértékben és olyan pontokon mint a többi fél szeretné, tehát lényegében pont azt a halmazt testesítem meg, aki az írás szerint "élvezni akarja, tenni nem".
    Megjegyzem ennek oka nem puszta lustaság - én elvből elutasítom az "ajánlott, mert a természet veszi át a hatalmat" állítást - ugyanis a természet szerintem szép, annak emberi erővel való megreformálását, amit manapság az angolból átvett kertkultúraként ismerünk egy meglehetősen kétes sikerű hobbinak tartom. Azon a szinten amin sok magyar kertes háznál látni számomra legalábbis már inkább visszataszító: szinte borsódzik a hátam a méregzöld gyep uralta utcaképtől, a barkácsáruházi virágok egyhangúságától és az égig magasodó tujabokroktól (pedig nekünk is van, szóval kicsit magam ellen is beszélek, de hát néha nem árt önkritikát gyakorolni az embernek saját megalkuvásairól).
    A számomra ideális kertben demokrácia van a gazda és a természet között - amíg nem okoz kárt addig nem látom miért baj a terjeszkedése. Néha persze meg kell regulázni és kiirtani onnan ahol nagyon elburjánzik, de a természet jobban tudja, hogy milyen növény éljen a fenyőfák árnyékéban, mint én. S egyébként épp a fák a kulcs - aköré tud az ember meg a természet is kertet tervezni. A napokban sétálgattam egy családi házas utcában, s feltűnt, hogy egy részen eltűnik a madárcsicsergés, aztán mintha csak visszakapcsolták volna a hangszórót 2 házzal lejjebb megint újra szólt. Naná, hogy ott volt foghíjas a kerteken áthúzódó erdősáv, mert a tulajdonosoknak a természettől különböző filozófiája volt arról, hogy mi legyen a telken - az általuk kedvelt növényekkel persze nem tud mit kezdeni az élővilág: az embernek szép, az őshonos fajoknak idegen lett a környezet.

  • Feketelaszlo

    senior tag

    válasz Victoryus #14 üzenetére

    Majd meglátod, hogy miért nem háztájiznak, ha belekezdesz. :D Egy macskatulajdonos kell a közelben, az elég hogy telibeszarja mindenkinek a veteményesét. Azon vidékeken is ahol nagy hagyománya van már évek óta szinte csak fóliasátorban látok komolyabb gazdálkodást, abból viszont egy közepes is nem egy családot képes ellátni, hanem egy egész utcát így a termés mennyiség növekedésével elkerülhetetlen, hogy kevesebben foglalatoskodjanak vele (ez egyébként nem biztos, hogy baj).

  • Feketelaszlo

    senior tag

    válasz updog #64 üzenetére

    Azért a legtöbb magyar otthonban már gázfűtés van, a legnagyobb légszennyezést okozó széntüzelést nagyítóval kell keresni (pontosabban orral, mert valóban elég messziről érezni a szagát). Mindazonáltal a szmognak van egy természetes ellensége - a növénytakaró. Az erősen parkosított településeken nem valószínű, hogy komolyabb szmogba belefutnál. Távoli példa ugyan, de érdemes összevetni Los Angeles és Washington levegőminőségét - kb. hasonló méretű vonzáskörzettel rendelkeznek, csak míg LA környékén bozót is alig nő, addig Washington gyakorlatilag egy város az erdőben.

  • Feketelaszlo

    senior tag

    válasz Kolondrum #127 üzenetére

    Ezt a vasárnapi tilos fűnyírást német nyelvterületen véresen komolyan veszik, de szerintem elég beteges tabu. Különben is - milyen ember az, akinek egy dolgos munkanap hirtelen semmi dolga, van ideje mondjuk szerda este füvet nyírni? Még gyanús lesz a szomszédoknak, hogy biztos valami tisztességtelen dologból él a Jenő, ha ennyire ráér hétköznap.
    Különben tényleg csak a benzinmotoros fűnyíró a zavaró, s abból is csak a sufnituning meg régi verziók (újabbaknál elvileg EU-s rendelet maximálja a kerti gépek megengedett hangnyomásszintjét). Ja, meg a motoros fűkasza - az egy szörnyűséges szerszám.

Új hozzászólás Aktív témák