Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    válasz vicze #9 üzenetére

    azért nem árt különböző nézőpontokból is vizsgálni a helyzetet:

    Kína történelmét sokáig az egymást gyilkolászó hordák jellemezték. Az, hogy egy vezetés alatt sikerült egyesíteniük, elkerülték a nyugati hatalmak gyarmatosító szándékait, azért nem semmi. Vannak súlyos és véres foltok a történelmében, amelyre a maiak sem büszkék. Erre egyik példa a kábítószer ellenességük.

    Kína erejének alapja az egy kézben lévő vezetés. Ha hirtelen mindenki bármit megtehetne és midnen etnikum el akarna szakadni, önállóságot és külön elbírásált akarna, akkor szilánkokra robbanna az ország. Persze ennek más nagyhatalmak örülnének.

    Egy részről valóban szomorú, hogy a múltban vérrel folytották el az elszakadni vágyókat, de más szemszögből viszont az országuk szétszaggatását követelő szélsőséges mozgalmak közt csapnak szét.

    Ha megnézed oroszországot, hogy az autonómiát akaró területeken hogyan folytották vérbe az aktivitást (csecsenföld, grúzia) vagy hogyan foglaltak el már nem hozzájuk tartozó területeket (ukrajna), akkor ahhoz képest egész szolídak mostanában a kínaiak.

    Ha megnézed, hogy az usa hogyan érvényesiti az érdekeit külföldi területeken (afganisztán, egyiptom, szíria, irak, vietnám, korea, kuba....) és a saját állampolgáraikat is elhurcolhatják, ha ráfogják a terrorizmus gyanúját, törvénytelen börtönökbe, külföldi kínvallató táborokba, akkor ehhez képest sem meredekebb kína.

    A szürke, semmivel sem foglalkozó, átlagembernek kb mindegy melyikben él. Ha pedig az országban uralkodó rendszer ellen tevékenykedik, akkor mindenütt számíthat a meghurcolásra.

    Nem az számít, hogy minek hívják az államformát, hanem az, hogy a lakossággal szemben hogyan viselkedik a vezetés. Abban pedig a modern kína semmivel sem tűnik szélsőségesebbnek, mint bármelyik más nagyhatalom. Az hogy demokratikusan vagy diktatúrában verik be a fejedet az teljesen mindegy, hisz a vezetés utasítását követik mindkét helyen.

    Az, hogy melyik államforma keret hatékonyabb az irányításra, az csak kultúrális kérdés. Nyugaton azt szabad, amit engednek. Keleten pedig az tilos, amit tiltanak.

  • azbest

    félisten

    válasz vicze #17 üzenetére

    A propaganda oda vissza megy. Csak számomra furcsa, hogy közép-európaiként valaki teljesen más, távoli országok érdekeivel azonosul. Akár keleti, akár nyugati.

    Másrészt a kultúrális különbségek miatt sem érdemes a saját elképzelésedet rájuk erőltetni. Az usa is mindig belebukik, amikor erőszakkal akarja nyugatosítani a keleti országokat.

    Az is kultúrális különbség, hogy a nyugatiakat könnyebb fenyegetéssel irányítani meg félelemkeltéssel. De ha valóban történik valami, akkor könnyen kinyílik a bicska és akkor könnyen mozgósíthatóak. Ez jól látszik az utóbbi évtizedek történéseiben is. Nem érdemes a tettig elmenni ellenük.

    A keletieket viszont hiába fenyegeted, azok nem félősek. Ha fenyegetőzöl, akkor hamar összefognak és ellened mennek és helyben hagynak. Viszont, ha példát statuálsz és nem a levegőbe beszélsz, akkor nem pattognak. Nem véletlenül oldják meg erővel a konfliktusaikat és nem véletlenül izmoznak indiával is egy értéktelen fennsík miatt. Ha egyszer engednek, az szétszaggathatja az országukat.

    Mi meg itt középen, akár fenyegetnek, akár ütnek, akkor is csak morgolódunk az orrunk alá. Sokan pedig megfelelési kényszerből és irígységből még jelentgetik is a náluk szorgalmasabbakat. De persze olyat nem, aki valóban veszélyes, mert attól félnek. Szóval így mondjuk meg a tutit bármelyik nálunk sikeresebb ország működéséről.

    Érted már, hogy ezek a különbségek csupán abból adódnak, hogy más kultúrában más mentalitásúak az emberek? Mindenütt az a vezetés sikeres, amelyik irányítani tudja az alattvalóit. Ha kicseréled az emberek felett a rendszert, akkor összeomlik az ország, mert nem véletlenül lett olyan vezetőjük amilyen. Aki nem bírt velük, azt szétszedték.

    Észak-Korea kapcsán sem fekete-fehér a kép. Hasonlít a helyzet Kubára. Az usa nem volt képes teljesen megszállni őket, mert az oroszoktól kapott támogatást mindkét ország anno. Mondjuk nem is volt sok választás nem elfogadni a segítséget. Így aztán, ha nem lehetett az usáé, akkor ne legyen senkié alapon megtiltották a világnak, hogy kereskedjen velük, általános embargó volt, amit hadiflottával ki is kényszerítettek. Lényegében azóta is blokád alatt tartják őket. Ennyit arról, hogy mi van, ha nem engedik az amcsi haderőnek bevinni a nyugati tőkét. :U Aztán, hogy azóta miért az a vezetés sikeres, ami van ott, megint csak kultúrális kérdés.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    Szövegértési problémát vélek felfedezni. Attól, hogy értem az okokat, még nem jelenti azt, hogy mindennel egyetértek. Néha irígylem az egyszerű világnézetű embereket, akiknek elég, ha megmondják mit gondoljanak és rögtön harcias demagógiába fordulnak, ha valaki belemegy a részletekbe és nem osztja teljesen az álomvilágukat.

    Amúgy gondolom az a több száz és több ezer mindenféle nemzetiségű, kínában élő videoblogger is kínai ügynök és csak rendőri kísérettel készít videókat és tölt fel a netre.... ja nem.

    Talán nem csak hollywood-i filmeket kellene nézni egyeseknek :D Főleg nem csak a hidegháborúból.

    De mégis itt akarja megmondani valaki, hogyan éljenek más országban. Pedig a saját lakosaikon múlik minden. Nem csak a vezetés határozza meg a népet, hanem a nép is a vezetést. A népnek is meg kell érnie a változáshoz. Előbb a saját portán kéne sepregetni.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz vicze #127 üzenetére

    Kína fejletlenebb régiói kapcsán ez egy egészen jó dokumentumfilmnek ígérkezik:
    Conquering Southern China (reddit). Ha jól emlékszem nyugati amazon prime videón is fenn van. Amúgy meg vimeo-n.
    Azóta leforgatták a Conquering Southern China dokut is [link], ez még post pruduction alatt áll.

    Egyébként, szerintem az sem mindegy, hogyan szegény valaki. Ha már modern körülmények közt szegény, az sokkal rosszabbnak tűnik, mint ahol mondjuk évszázados lemaradás van, de az akkori viszonyokhoz képest jól élnek. Egy egyszerű vidéki földműves, aki a múlt században él, sokkal inkább lehet boldog, mint mondjuk egy modern világ gettójában élő szegény.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz #16820480 #138 üzenetére

    Bár mások hivatkoznak arra, hogy neked jobb rálátásod van a kínai viszonyokra, tehát nem te kérkedsz vele, megkérhetlek, hogy röviden összefoglald, mikor és melyik városokban jártál? Mert a logoutodból csak annyit tudtam leszűrni, hogy 7-9 évvel ezelőtt sokat voltál kinn tier1-es városokban, végleges kiköltözésen gondolkodtál. Most meg eléggé ellentétesnek tűnik a véleményed Kínáról, ért valamilyen attrocitás kinn?

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz #16820480 #140 üzenetére

    Ez így korrekt, nagyon köszönöm :R

    A videók kapcsán, akiket elsősorban nézni szoktam (advchina a közös csatornájuk, serpentza), nagyjából hasonló képet festenek az országról, ahogy te is összefoglaltad. Ők is kb 8 éve élnek kinn. A szép és jó dolgok mellett a problémákat is elég jól bemutatják. Például ők is meséltek olyan esetről, amikor a kajálda emeletén lévő "masszázs" szalonról nem tudta a túrista, hogy inkább kupi, aztán a haverját akarták megverni, mert ő elment az igénybe nem vett happy ending kifizetése nélkül. És bármi történik, ha egy kínai azt kiabálja egy külföldire, hogy szidja kínát, akkor az utcán sétáló emberek is simán elkalapálják az illetőt, főleg, ha az nem ért kínaiul.
    De beszéltek a lost generation-ről, akik talán az itthoni komcsi generációra emlékeztetnek. Meg a rasszizmusról, átverésekről, munkavállalással kapcsolatos problémákról (odaházasodva olyan vízumuk van amivel nem vállahatnak munkát). Pro és kontra.. szóval egész őszintének tűnik. Egyedül a politika az, amit nem bántanak, mert az tabu, de azért óvatosan azt is megemlítik, a másik srác csatornáján volt is egy kis összefoglaló, hogy mit lett volna jó tudni előre :D

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz adlersson #142 üzenetére

    A gdp és adósság önmagában semmit sem jelent. Az számít, hogy tudják-e fizetni a kamatokat az adósságra. A templom egerének hiába 0 az adóssága, amit neki adsz, az sosem lesz visszafizetve. Az normális, hogy az exponenciálisan növekvő cégekbe, országokba rengeteg pénzt öntenek, mert jó eséllyel busásan megtérül.

    Persze ettől még van ott is lufi, de nem feltétlen a befektetési mód miatt, hanem kulturális okokból (szerkezetkész lakások értékesebbek, mint a lakhatók) és mivel túl fiatal kapitalisták még.

  • azbest

    félisten

    válasz #16820480 #145 üzenetére

    valóban, mintha ő szerepelt volna Magyarósi Csaba vlogjában is múltkor :)

  • azbest

    félisten

    válasz arty #152 üzenetére

    ahogy te elképzeled a gáztűzhely mellől...

    példa egy gázerőműről:
    Indítási idő:
    forró indítás (leállítás után 8 órával): 35 perc
    hideg indítás: 2 óra

    A gyorsan ki-be kapcsolhatók általában kevésbé hatékonyak. És nem úgy megy, hogy össze vissza kapcsolgatnák. Eleve az is csökkentheti az élettartamát. Meg mire beindul már régen mások az igények.

    Ezzel csak azt akarom mondani, hogy mindenféle ismeret nélkül felesleges találgatnunk, hogy mi a jó. Ezt a szakemberekre kell bízni. Ahogy említve volt az akkus pufferelős megoldásnak is eljöhet még az ideje. Lehet most még az atom a legolcsóbb és legkevésbé szennyező. Szerintem paks2-vel is nem az a legnagyobb probléma, hogy atom, hanem az, hogy nincs átláthatóság. Hogy egy baromi nagy lenyúlás lesz az egész. Ettől még jelenleg lehetne jó számunkra az atom, csak nem így... :U

Új hozzászólás Aktív témák