Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #56573440

    törölt tag

    válasz fordfairlane #39 üzenetére

    én voltam kint, beszéltem emberekkel, csodálkoznál. tudod ott kezdődik hogy sanghaiban leszálltam és szép nagy táblákkal ki volt téve gy maglev balra... a szervizestől az igazgatóig egyetértettek egy este a vacsoránál hogy ha kína beint a világnak és csak belső piacra termel akkor is vígan eléldegél. ne várjuk már el hogy mindenki gazdag legyen. sehol sincs ez így, ahogy usa területén és rengetegen éldegélnek létminimum alatt vagy az oroszoknál, úgy kínában is. Mindenhol jelen van egyfajta modern rabszolgatartás, ahol azon parázol hogy ne rúgjanak ki, mert a bank a hitelek miatt elveszi a lakást kocsit, és inkább kussolunk a barom főnöknek...

    de gyorsabban fejlődnek mint az említett szuperhatalmak, akik szép lassan komoly függésbe kerültek ettől a piactól, és szerintem nem kell még 100 év hogy az ő kényük kedvük szerint ugráljon a mostani szuperhatalmak jelentős része...

    akikkel meg kint beszéltem pont leszarták hogy a google. com helyett google.com.tw-n lehet keresni, vagy hogy a tv-ben milyen adások mennek. ahogy a jogaikat is, felnőtt nem egy generáció abban a rendszerben, nekik ez természetes. nekik az számít hogy globálisan az országnak amit csinálnak az jó, és hosszútávon ez teszi őket naggyá.

    szigorúan magánvélemény természetesen :R

  • #56573440

    törölt tag

    válasz fordfairlane #43 üzenetére

    "Ahhoz, hogy valaki a világ ura lehessen az kevés, hogy jelenleg ő termel a világ számára, és megveszi a fejlett országok kötvényeit. Ahhoz katonai erő is kell."

    a gazdasági befolyás és hatalom nem is összeegyeztethető feltétlen a katonaival. katonai befolyás nélkül is lehet irányítani a globális politikát, és ha nem is a világ ura lenni, de az országodon jóval túlmutató döntésekbe beleszólni, és ez gyakran sokkal több mint amit fegyverrel el lehet érni... lásd az amcsik legutóbbi pár "háborúját" ahol mentek harcoltak, aztán hazajöttek hogy győztünk, közben szinte semmi nem változott.

    "A történelem során sok dinamikusan fejlődő országot lehetett már látni, amelyik gyorsan kifulladt, egy-két évtizedre rá, hogy saját polgárainak is jólétet teremtett. "

    elég nehéz lenne jólétet teremteni annyi embernek, gyakorlatilag lehetetlen, még mindig vannak hihetetlenül elmaradott térségek, ahol bivallyal szántanak és kézzel aratnak. lehetetlen lenne egy amerikai álom szerű felemelkedést produkálni az egész országban.

    ami szerintem a nagyhatalmakat mindig szétrombolta az a demokrácia volt. ennyi embert nem lehet összefogni és egy cél fele vezetni úgy, hogy közben mindenki azt csinál amit akar. személyi kultusz kell, központosított egységes hatalom, és egy nép ami ehhez hozzászokott. ott ez megvan, és meg is lesz. tényleg ne legyen igazam, de lehet hogy a fiamnak angol helyett vagy mellett már érdemes lesz kínait is tanulni.

Új hozzászólás Aktív témák