Új hozzászólás Aktív témák

  • gyáliSanyi

    őstag

    válasz Sanyix #94 üzenetére

    Akkor nem veszek, hanem megelégszem a régivel vagy majd csak használtat veszünk és akkor az áremelésüket cseszhetik.
    Ha meg már arról van szó, hogy újrahasznosítani drágább lenne akkor meg még ilyen emelkedés mellett is olcsóbb. Ha meg nem akkor az újrahasznosítottért sem kérhetnek olyan sokat. (Lásd pár mobilcég is bontott repülőgépekből csinál alkatrészeket. Pl. Nokia is néhány modellnél és mégis van 10 ezres mobilkínálatuk.)
    Ami 1-2 g-os dolgok kellenek hozzá biztos nem mérik aranyárba.

    [ Szerkesztve ]

    Live poor, die ritch.

  • DJS

    tag

    válasz Dany007 #83 üzenetére

    Arra alapozom, hogy gazdasági fellendülésre mindig nagy kihasználatlan természeti kincs felélésekor került sor. Amikor Amerikába bevándoroltak, ott volt egy teljes kontinensnyi nyersanyag és ásványkincs, betöretlen földterületek, tiszta folyók, hatalmas helyek. Volt hova növekedni. Itt Európában ezer éve nem volt hasonló, meg egyébként is, Európa sok tekintetben ásványkincsszegény. Kína sok szempontból olyan ma, mint Amerika volt kétszáz éve: azokból a ritkaföldércekből ugyanis, amin most a vita folyik, azért is van olyan sok, mert eddig még nem termelték ki, illetve azért is olcsóbb, mert a kínai bányászati előírások talán nem olyan környezet- és emberkímélőek, mint nálunk.

    Azonkívül a történelem elmúlt kétezer éve során általában mindig Kína volt a legnagyobb termelő, csak régebben helyi meg belső piacra gyártott, ma meg a világpiacra. A gyarmatosítás meg Maoék idejében szétverték a gazdaságot, most viszont lehetőség van a külföldi technológiák behozatalára, hát teljesen természetes, hogy visszanyeri ezt a helyét.

    Előbb-utóbb, száz év alatt, magától is felzárkózott volna. Viszont a külföldi tőke- és tudásimport felgyorsította ezt. Ennyi.

  • Dany007

    veterán

    válasz DJS #102 üzenetére

    Részben egyetértek, részben nem.

    "Előbb-utóbb, száz év alatt, magától is felzárkózott volna. Viszont a külföldi tőke- és tudásimport felgyorsította ezt. Ennyi."

    Én is pontosan erre céloztam. És az a 100 év az előző hsz-ben nem volt ennyire egyértelmű :)

    Másrészt azért nem csak a kitermelés a lényeg, hanem, hogy legyen oka kitermelnie azt. Úgyértem, hogy a sok IT és egyéb cég már adott volt az USA-ban, mikor odament Kínába gyártatni. De vajon Kínának mennyi idejébe telt volna egy Intelt, AMD-t vagy sok hasonló kaliberű céget létrehoznia országon belül, amiknek lehet kitermelni azt a sok nyersanyagot... Mert szerintem nem kevés...
    Tehát a nyugat nem csak a nyersanyagokat felhasználó gyárakat adta Kínának, hanem van mögötte jópár világcég is, amit Kínának az akkori szintjén nehéz lett volna produkálni.

  • zoltanz

    nagyúr

    „Jobb minőségű csecsemők” szülése (ha a magzat sérült, törvény kötelezi az anyát az abortuszra).
    Aszabályozás eszköztára és következetessége időben és térben differenciált volt. Az intézkedések sorából kiemelünk néhányat, amelyek az erőteljes állami akaratot mutatják: Bevezették a terhességi és a szülési engedély intézményét. Csak azok kaphattak kedvezményeket, akik rendelkeztek az engedélyekkel. Az egygyermekes családok kedvezményekben részesültek, de ha engedély nélkül második gyermekük született, az első után járó támogatásokat is elvesztették. Ha férjezett asszonynak – városban – második gyereke született, büntetést kellett fizetnie, sőt a munkahelyi közösség tagjai sem kaphatták meg az esedékes prémiumukat. Ahol már két-három gyerek van, a pár egyik tagját „rábeszélték”, hogy sterilizáltassa magát.
    Ugyanakkor a kínai vezetés bizonyos rugalmasságot is tanúsított a szigorú előírások alkalmazása terén. A vidéken élő szegényebb lakosság gondjait szem előtt tartva megengedte, hogy az egygyermekes házaspárok néhány év múlva másodikat vállaljanak. A korábbi előírásokon enyhített az új szabály: ha egy családban az első gyermek lány, engedélyezik a második gyermek vállalását. Engedményeket kaptak Kína nemzetiségi lakosai.

    Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

  • rainmen

    aktív tag

    válasz gyáliSanyi #101 üzenetére

    Te így látod, de tedd a szívedre a kezed: a környezetedben van olyan, aki mindig megveszi a legújabbat? Amíg lesz olyan, hogy esztelenül megveszik a legújabb cuccokat, függetlenül attól, hogy kell-e, addig emelni fogják az alapanyagok árát, mert van felvevő piac.
    Marshall-kereszt.

Új hozzászólás Aktív témák